N e t S o c a n - BIBLIOTÉKA - František Stočes


Činže a marže.DOSUD NEPUBLIKOVÁNO


Činže a marže

ooooo
Volání ODA po liberalizaci nájemného vychází z předpokladu, že uvolnění cen nájmů povede k jejich objektivizaci a následně k vytvoření trhu s byty.
oooooLiberalizace cen však vede k velice subjektivní cenové politice a jako příklad poslouží jedna zakouřená hospůdka. Pivo, které tu za ekonomicky neschopného bolševika stálo 2,50 Kčs se dnes prodává za liberálních 8,90. A komu se to nelíbí (anebo je abstinent či diabetik) - tomu liberálové radí pít sodu! Za půllitr sodovky tu ovšem zaplatí 12,50...
oooooVětšinu zisku inkasuje zdejší ekonomicky schopný domácí a faktem je, schopní majitelé domů už dávno přeměnili volné byty a další prostory na obchody, kanceláře či hotelové pokoje pro cizince a slušně prosperují; na druhé straně tím přispěli k zostření bytové krize. Liberalizace nájemného se pak stane příspěvkem zejména těm neschopným majitelům domů.
oooooDruhým argumentem proti bezbřehému liberálnímu pojetí jsou výsledky předchozí liberalizace cen, která umožnila ekonomickou nemravnost v podobě prodeje zboží za mnohonásobek ceny zaplacené producentům. Onen div reformy - obchody rázem plné zboží - nebyl důsledkem prudkého nárůstu výroby, nýbrž prudkého poklesu koupěschopnosti občanů! Pokles poptávky a snadná konkurenceschopnost zahraničního zboží stejné kvality postihly právě ty, jimž měla reforma prospět, tzn. české producenty, zvláště průmyslové. Nemalá část rodinných rozpočtů, která mohla být investována do nákupu průmyslových výrobků, se totiž utratila za předražené potraviny.
oooooTakže se kruh, v jehož centru momentálně stojí problematika nájemného, uzavírá. Bolševická relace - levný nájem a drahé potraviny - zůstala zachována. Západní relace - relativně drahé bydlení a vysoce levné potraviny - leží (v důsledku české cesty liberalizace cen) v nedohlednu. Liberálové hrozí variantou nejhorší - drahý nájem a drahé potraviny!
oooooCestou vpřed by mohlo být uzákonění výše obchodní marže. Bez tohoto kroku se liberalizace, nebo raději objektivizace nájemného stane jen další "egyptskou ranou" zasazenou všem nájemníkům od střední vrstvy níže.

František Stočes
1994


N e t S o c a n - BIBLIOTÉKA - František Stočes