N e t S o c a n - BIBLIOTÉKA - František Stočes


Hladový sytému nevěříDOSUD NEPUBLIKOVÁNO


Hladový sytému nevěří
(Ad./ Lidové noviny, 1. 9. 1992)

ooooo
Netřeba mít obavy: frenetický potlesk pro pianistu s briliantovými prsteny a zlatým Rollcem by určitě zazněl i v postkomunistických Čechách. Amerika naní sama! I když nejpočetnější vzorek aplaudujících by asi tvořili adolescenti a dospělí se sociální vyzrálostí na jejich úrovni.
oooooAle ruku na srdce: jen málokdo necítí hrdost na tenisové úspěchy našich "malých českých Yenkeeů" - Navrátilové a Lendla. A jak obrovská obec Čechů sledovala s pýchou a bez sebemenší závisti i růst jejich kont!
oooooTaké Guillermo Vilas vyznává bílý sport králů a svou tenisovou virtuozitou roztleskal davy diváků. Jako "vedlejšák" pěstuje poesii. Když se jej jakýsi novinář-estét pateticky zeptal, jestli existuje něco vznešenějšího nad tenis, odpověděl mu básník zcela prozaicky, a přesto noblesně: "Proč by, prosím vás, nemohlo existovat něco vznešenějšího nad neustálé třískání do tenisáků?!"
ooooo"Básnickou licenci" argentinského tenisty lze použít pro formulaci jistého problému: Je onen obdiv ke kilům briliantů, které kdosi nabyl bušením do piána, skutečně důkazem moderního myšlení? Jsou snad jiní občané, kteří z profesionální poctivosti nasazují svůj krk, a nejednou ho i ztratí - jako třeba novináři, soudci, policisté, hasiči atp. - menší showmani? Cožpak odhalování korupce na nejvyšších postech, potírání organizovaného zločinu, osvobozování rukojmích ze zajetí atp., nevyžaduje nejvyšší mravní nasazení i intelektuální mistrovství? A hledejte mezi nimi boháče, obtěžkané kilogramy briliantů, hlupáčkové!
oooooNakonec existoval i šumař, který šmidláním na skřipky rovněž přicházel k nemalým penězům. Ale místo briliantů zakoupil v Africe nemocnici a léčil nemovité černochy. Když mu docházely finance podnikl koncertní turné - a znovu měl na léky...
oooooZáleží tudíž na gustu. Někdo u osobnosti obdivuje skromnost, jiný marnivost. A není přitom asi takový rozdíl mezi Američanem a Čechem, jako spíše mezi demokratem občanským a sociálním.

František Stočes
1992


N e t S o c a n - BIBLIOTÉKA - František Stočes