N e t S o c a n - BIBLIOTÉKA - František Stočes


ReminiscenceDOSUD NEPUBLIKOVÁNO


Reminiscence

ooooo
V době bosenského konfliktu jsem jel eskalátorem podzemky a četl si v novinách o tamějších zvěrstvech.
oooooZa mnou stojící muž se dal do řeči: "Pane, to je strašné co se v té Jugoslávii děje, že. Za to mohou Němci!"
oooooZeptal jsem se odkud to ví, ale muž pokračoval v samomluvě:
ooooo"Pane, já jsem Němce střílel!"
ooooo"Vy jste byl v zahraničním odboji? Nebo u partyzánů", zajímal jsem se. Jeho odpověď mě šokovala:
ooooo"Ne, pane, já jsem je střílel po válce!"...
ooooo"Vy jste střílel do bezbranných lidí?! No to bylo hrdinství...", pronesl jsem co nejjízlivěji.
oooooMuž mě ohromil znovu: "Pane, mně to bylo jedno. Oni mi před očima zastřelili otce a bratra. Kdybych mohl, střílel bych je dál..."
oooooOtočil jsem se. Ten starý pán měl vyhaslé oči a slzel...
oooooCo mohl Beneš asi dělat? Měl tohoto traumatizovaného člověka nádavkem pověsit? Zavřít do vězení? Do blázince? Nebo mu udělit milost? Sudetští Němci navíc byli v postavení těžkých zločinců a psanců: Dopustili se vlastizrady, tzn. hrdelního trestu (za který byli bez milosti popraveni manželé Rosenbergovi) a navíc spoluzodpovídali za smrt statisíců Čechů!
oooooBeneš udělil milost těm i těm, ale potrestal české kolaboranty. Sudetští Němci však zde zůstat nemohli, už kvůli vlastní bezpečnosti! Existovalo snad moudřejší a humánnější řešení? Je asi typické, že Beneše nejostřeji kritizují pisálkové a političtí trpaslíci, kteří tomuto státníkovi sahají nejvýše tak do úrovně hýždí...
oooooSdružují-li se sudetští Němci v landsmanschaftu kde nostalgicky vzpomínají na staré dobré Sudety, udržují a předávají dalším generacím své tradice a obyčeje, chovají se krásně a dojemně. Ti co volají po návratu vůbec nechápou trapnost svého počínání:
ooooo Jsou v situaci manžela, který si přivedl do bytu milenku a svou ženu se pokusil zamordovat. Soused jí naštěstí zachránil. Žena se s tím gaunerem rozvedla a vykázala ho z bytu - ať si jde za milenkou! Chlap se ale otřepal a domáhá se návratu. Exmanželce, která má na hrudi jizvy po bodných ranách slibuje, že vymaluje WC. Stačí mu prý postel v předsíni...

František Stočes
1994


N e t S o c a n - BIBLIOTÉKA - František Stočes