N e t S o c a n - BIBLIOTÉKA - František Stočes

Místo sametu kabaret?


PRÁVO LIDU


Místo sametu kabaret?

ooooo
LIDOVÉ NOVINY

"ODA a komunisté
Praha - Představitelé ODA na včerejším mítinku v Praze oznámili, že v jejich řadách je 27 členů bývalé Komunistické strany Československa. Na otázku, proč je v ODA i federální ministr hospodářství Vladimír dlouhý, Daniel Kroupa odpověděl, že V. Dlouhý vstoupil do KSČ, aby mohl studovat tržní ekonomiku v zahraničí. Podle představitelů ODA je každá žádost bývalého komunisty o vstup do strany bedlivě posuzována."

ooooo Představitelé jedné aliance se pokusili rozesmát národ:
ooooo Bedlivě prý posuzují žádosti bývalých komunistů o členství v jejich vládní straně (aby se k nim nevetřel žádný komunista) a demokraticky přijímají ty soudruhy, kteří (hrdinně) vstoupili do KSČ proto, aby mohli studovat v zahraničí tržní ekonomiku...
ooooo Nedojde i na metály?
ooooo Jak vidno, jedná se tu na první pohled o kádrování o kádrování zdravé, neboť v publiku spontánně vyvolává chvění bránice. A smích je v dnešní vážné době očistný i vzácný. Bohužel, nejeden občan si po chvíli uvědomí, že jeho „Cha, cha, cha!“ zní poněkud sarkasticky. Věci se už přestávají nazývat pravými jmény, a to je zlověstný signál.
ooooo Před dvaceti lety opustily KSČ desetitisíce lidí „jen“ proto, aby se vzdaly svých kariér. Mnozí z nich vyměnili studium tržní ekonomiky, kultury i společnosti v zahraničí za rovněž poučné prostředí tuzemských, skladů či kabin jeřábů. Jejich původní místa ihned zaujali poslušnější a všeho schopnější soudruzi... Jestliže se ti první stali etalonem občanské, lidské i národní pravdy a cti, ti druzí jsou hrdinové čeho? Kariérismu? Dekadence? Pragmatismu?
ooooo Když už je však kádrování českým národním hobby, nemělo by se kádrovat objektivně? Třeba: tento občan je sice kariérista, ale současně mladý a vysoce schopný ekonom. Přijímáme jej proto, že jako humanisté umíme odpouštět i dát šanci. tečka. Kdo by se tomu zasmál?
ooooo Něco takového začíná být asi holou nemožností. Ale ne z toho důvodu, že by to nebylo diplomatické - poněvadž dotyčný funguje shodou okolností třeba jako ministr hospodářství, nýbrž spíše proto, že pravda už zase zní jaksi „nemoderně“, nepragmaticky.
ooooo Ostatně uvažuje-li člověk čistě tržně, pak sklon ke kariérismu je vlastně předností! Otázkou zůstává, kam spěje civilizace, která redukuje etiku, kulturu i vědu na pouhý tržní princip.

(PRÁVO LIDU 27. 5. 1992)
František Stočes


N e t S o c a n - BIBLIOTÉKA - František Stočes