N e t S o c a n - BIBLIOTÉKA - František Stočes

Místo činu: Lidové noviny.


PRÁVO LIDU

Místo činu: Lidové noviny.

ooooo
V úvodníku čísla 36 hledají Lidové noviny vysvětlení několika zdánlivě nesouvisejících problémů:
ooooo Proč umírali lidé na hladomor i v zemi, v níž nebyla neúroda? Proč bardejovská firma JAS nabízí bez úspěchu stovky pracovních míst a současně v tomto okrese 7000 lidí marně hledá práci? Proč nebylo možné sehnat pracovníky na drátkování chmelu - zeleného zlata - v chudém státě se statisíci nezaměstnaných?
ooooo Odpověď autora, Karla Kříže, je virtuózní: "... protože moc vytvořila takové zákony a prováděla takovou hospodářskou politiku, že se zkrátka nevyplatilo pracovat.“ "Ja! Herrlich," přikývli by určitě západoněmečtí otcové, jimž vláda svého času zvýšila alimenty natolik, že pro tyto nešťastníky bylo výhodnější pobírat podporu v nezaměstnanosti, než chodit do práce.
ooooo Tato republika potřebuje přiložit ruku všude, kam se jen člověk podívá. Ovšem motivovat takového člověka k práci lze vpodstatě dvěma způsoby:
ooooo V prvním - krajním - případě srazíme restriktivním úderem občana ekonomicky na kolena. Nejdříve prodá auto, pak chatu a nakonec se sám svobodně rozhodne buď umřít hlady nebo jít třeba i otročit.
ooooo "Mně se ta Klausova politika líbí," pochvaloval si ve vesnické hospodě místní sedlák.. "Až bude plná ves nezaměstnaných, lidi ke mně půjdou dělat i za krajíc chleba a ještě si budu vybírat," usrkával dvanáctku bývalý člen BSP, který se teď jako hornický invalida čile ohání na restituovaných hektarech.
ooooo V další eventualitě člověk pracuje ochotně, pilně a třeba i -náct hodin denně "jen" proto, že ví, že zbohatne... A na tomto tvrzení je třeba setrvat ze státotvorných důvodů i přes poťouchlé poznámky posměváčků, považujících poctivou práci za nejneschůdnější cestu, jak dojít skutečnému bohatství. Nelze ostatně nevidět, jak ti, kteří si vyvekslovali nebo vysoudruhovali potřebné peníze, informace a styky, se dnes mohou takřka přetrhnout. Skutečně pracují i -náct hodin denně! A jak by ne, když si mohou svůj majetek pohádkově rozmnožit pouhým překupnictvím nebo přepisováním cenovek.
ooooo Hospodářská reforma, fakticky garantovaná duem ODS-ODA, se zajímavým způsobem nepovedla: místo zamýšleného oživení naší ekonomiku likviduje a nejvíce přitom bohatnou překupníci a bývalí členové strany, které se cinkalo klíči...
ooooo Mýliti se je jistě lidské - ale co s tím. Prosťáček by asi navrhl, aby dali hlavy dohromady nejlepší ekonomové a další vzdělanci této země a hledali způsob, jak zamezit dalším morálním a hospodářským škodám. Taková naivita! S tím už si přece poradí moudrá šamanka demokracie!
ooooo Ano. Ale pak bychom chodili každé čtyři roky k volebním urnám jenom proto, abychom měli nový parlament a novou vládu, jejichž hlavním úkolem by bylo napravit škody, které napáchaly parlamenty a vlády předchozí. Byl by to divný svět.
ooooo Není to divný svět?

(PRÁVO LIDU 19. 2. 1992)
František Stočes


N e t S o c a n - BIBLIOTÉKA - František Stočes