N e t S o c a n - BIBLIOTÉKA - František Stočes


Sociální demokracie a nádraží.PRÁVO LIDU

Sociální demokracie a nádraží.

ooooo
Lidové noviny 10. 7. se perem Jiřího Hanáka pochlubily znalostmi marxismu - leninismu: čeští sociální demokraté jim svým "ultimativním lpěním na referendu" prý dávají vzpomenout jízlivé poznámky soudruha Lenina: podle ní vězí sociální demokraté v ústavní legalistice tak hluboko, že kdyby dělali revoluci a museli obsadit nádraží, koupili by si nejdříve perónky...
ooooo Celkem výstižné, zejména díky onomu kondicionálu. Sociální demokraté totiž budou vždycky proti tomu, aby se na nádraží motali revolucionáři. Leví i praví. Nádraží snad patří ajznboňákům a cestujícím.
ooooo Podobně by tomu mělo být i s právním státem, jako zárukou moderní demokracie, svobody, humanity i dalších občanských práv. Pokud někdo odmítá referendum nebo ho dokonce považuje za nástroj vydírání, nemanifestuje právě tím poněkud leninské pojetí práva národů na sebeurčení? Pokud někdo míní rozdělit stát neůstavním způsobem, nenaznačuje tím, že ústava je pro něho pouhým cárem papíru? Pokud někdo odmítá respektovat závazky, které mu etika demokracie ukládá, a jedná dle hesla "Účel světí prostředky", nechystá se také obsadit "nádraží", tedy stát?
ooooo Zejména Marxův logický nonsens, doporučující v politice spojení třeba i s ďáblem (atd.), nechť slouží jako memento všem, kteří by rádi vyzráli nad demokracií nějakou formou „pragmatické“ totality: ďábel totiž funguje jako antagonista boha! Lidský červíček jej proto nikdy nepřelstí a spojenectví s ním vede vždy do pekel! I když někdy cestou dlážděnou ušlechtilými úmysly.
ooooo Sociální katastrofy v Jugoslávii, Karabachu, Podněstří i jinde dokazují, že naše země nepotřebuje politiku až pubertálně radikální, nýbrž politiku moudrou. Politiku ochotnou respektovat základní pravidla demokratické kultury. Politiku ovládající umění kompromisu a dokonce i umění prohrávat. Politiku schopnou zajistit právní stát. Poněvadž i v našem státě se objevují podivné a skutečně alarmující signály: samet i humor jsou ty tam společnost je silně polarizována. „Liberální politická strana disidentů“ (OH) neprojde ve volbách. Nejžalářovanější politický vězeň bolševiků (P. Uhl) odchází z politiky. Po navýsost čestných lidech (profesor Šilhán) je pliváno. Poslanec parlamentu je terorizován davem to odsoudí s dodatkem: "Sklidil, co zasel"...
ooooo Jak vidno, právě nyní je třeba až ultimativně trvat na dodržování principů demokracie. Neboť začnou-li se, nedej bože, u nás obsazovat nádraží podobně jako v Jugoslávii či Karabachu, bude už pozdě.

(PRÁNO LIDU 16. 7. 1992)
František Stočes


N e t S o c a n - BIBLIOTÉKA - František Stočes