N e t S o c a n - BIBLIOTÉKA - František Stočes


Ponížená žádost.


PRÁVO LIDU

Ponížená žádost.

ooooo
Po listopadové revoluci mi žena darovala k narozeninám bustu Lenina. Z legrace. Z legrace jsem si ji vzal do práce. Uklízeč mi pod ní odmítal uklízet. Vážně.
ooooo Z legrace jsem si přečetl Stát a revoluci. Ten chlap tam úplně vážně požadoval, aby všichni státní úředníci včetně prezidenta, jako plat pobírali průměrný plat ve státě, aby byly odstraněny nezasloužené výsady těchto lidí, aby byla odstraněna "koryta" a aby tito lidé byli volitelní a odvolatelní kdykoli. Říkal tomu socialistická demokracie.
ooooo Řekl jsem o tom svému kamarádovi, redaktorovi, bývalému členovi KSČ. Vážně. Zasmál se a nazval mne poslledním žijícím bolševikem. Z legrace. Ale nevím. Mám pocit, že něco podobného požadoval po našich prezidentech i nýš pan prezident, když ještě nebyl prezidentem. A vážně.
ooooo Přečetl jsem si také Bibli. Ačkoli jsem ateista, pokouším se žít podle desatera, poněvadž to považuji za rozumné. A jsem rád, že to uznává i náš pan prezident. Dožiju-li se příštích narozenin, poprosím ženu, aby mi darovala kříž. Vezmu si jej také do práce a dám jej vedle Lenina. Z legrace.
ooooo Co když to ale uvidí můj šéf, tvrdý levičák? Ukáže na kříž a docela vážně řekne: "Pane, pod tímto symbolem se propichovali a trávili papežové. Pod kříži nevinní lidé řvali bolestí na hranicích! Ve jménu kříže byly zavražděny, upáleny a ve válkách pobity milióny lidí! Pane, vy mi tu propagujete násilí a nesnášenlivost! A na to je dneska šest let!"
ooooo Co když to ale uvidí jiný můj šéf, tvrdý pravičák? Ukáže na bustu Lenina a docela vážně řekne: "Pana, víte, kolik lidí ten člověk nechal zavraždit? Víte, kolik miliónů lidí zahynulo za bolševika? Pane, vy mi tu propagujete násilí a nesnášenlivost! A na to je dneska šest let!"
ooooo Tak nevím. Do kriminálu se mi nechce. Zvláště, když nemáme statut politických vězňů. Sdílet celu s nějakým gaunerem určitě není žádný med. A ještě kvůli kříži nebo Leninovi.
ooooo Dostal jsem ale nápad.
ooooo Bustu Lenina k sobě obrátím zády a kříž schválně pověsím opačně.Takže v tomto případě nepůjde o podporu, nýbrž dokonce o protest proti bolševictví i inkvizici!
ooooo Poníženě se táži: "Bude to tak správně?"

(PRÁVO LIDU 20. 12. 1991)
František Stočes


N e t S o c a n - BIBLIOTÉKA - František Stočes