N e t S o c a n - BIBLIOTÉKA - František Stočes


Uléčíme ČSFR k smrti?


PRÁVO LIDU

Uléčíme ČSFR k smrti?

ooooo
Pravice je zděšena: léčba Klausem způsobuje slovenským klientům těžké krvácení a ti svůj volební hlas dají nejspíše politické opozici. Ozvali se první čeští separatisté.
ooooo Přiznám se, že jejich pojetí demokracie mi připadá natolik specifické, že je vůbec nechápu, ač se rovněž považiji za demokrata. Sám bolševiky volit nebudu. Ale pokud si slovenští občané ve svobodných volbách komunisty nebo kryptokomunisty zvolí, hodlám to respektovat. I když se stejným skřípěním zubů, s jakým snáším snahu o vládu strany lidí pravé vůle. Dal jsem totiž hlas OF - a antifórová ODS na kandidátce vůbec nebyla!
ooooo Rozdělit stát jen proto, aby reforma pokračovala alespoň v českých zemích? Zajímavé. Taškář osud si zavtipkoval a partnery se stávají pravicoví novátoři a slovenští nacionalisté. Ještěže vždy státotvorní Moravané mlčí. Užasle sledují průběh české kapitalistické reformy pod premiérováním slovenského exkomunisty a moudře myslí na tři pruty Svatoplukovy.
ooooo Co když ČSFR skutečně zanikne? Půjde o přirozenou národní emancipaci? Nebo o důsledek působení temných sil? Těžko říci. Na každém šprochu bývá trocha pravdy.
ooooo Internacionalista Engels považoval kraj oplývající mlékem a strdím za ryze německou provincii a české buditelství profesora německého původu Jungmanna měl za potrhlost. Rakouský profesor moravského původu Masaryk chtěl mléko a strdí rovněž emancipovat - a Vídeň to ocenila jako vlastizradu. Vzniku ČSR milióny lidí aplaudovaly. Dnes milióny lidí protestovaly proti rozpadu téhož státu vlastními autogramy. Jak se má v demokracii bránit lid, jehož vůle je znásilňována?
ooooo Začalo to nenápadně: vyloučením „frakční“ Obrody a Levé alternativy z OF. Dnes už se volá po exkomunikaci Slovenska z ČSFR. Kádrovácké hrdinství nedemokratické pravice svádí k otázce: studovali VUML regulérně, tajně, nebo jako samouci?
ooooo Kolik procent občanů mezi řekou Moravou a Vrchovinou by hlasovalo pro ODS? Co když si i bodří Moravané řeknou... A co když i Sletany napadne... A co když...
ooooo Nerad bych jednou v novinách čtenářů pravé vůle četl palcový titulek: „Svobodná republika Žižkov právě dokončila klausovu ekonomickou reformu! Hurá!“ Měl bych to totiž z Jamrtálu do té zaslíbené země dost daleko.

(PRÁVO LIDU 14. 3. 1992)
František Stočes


N e t S o c a n - BIBLIOTÉKA - František Stočes