N e t S o c a n - BIBLIOTÉKA - František Stočes


Zvolte pravou vůli a přijdete o své byty.


PRÁVO LIDU

Zvolte pravou vůli a přijdete o své byty.

ooooo
Pravice dělí Pražany na úspěšné a neúspěšné.Ti úspěšní v centru s gustem popíjejí pivo za 50 Kčs, ti druzí hasí žízeň na periferii za 8 - 10 Kčs. Uchopí-li moc radikální pravá vůle, nastane stejná situace s byty. Jak takový exodus neúspěšných začne, lze si představit už teď.
ooooo Strojvedoucí Pepa je prototyp neúspěšného občana za všech režimů. Celý život jezdí mezi Pardubicemi a Prahou a jaké má asi konto? Kdysi jej potkalo štěstíčko - bydlí ve 3+1 v centru velkoměsta a pod okny mu voní stoletá lípa!
ooooo Pod tím stromem právě korzuje Rudy, úspěšný občan za všech režimů. Má tučné konto, několik bytů a citový problém: Jeho láska se míní milovat výhradně v centru při vůni stoleté lípy. Dojemný vrtoch! A jak se o svého rytíře bojí! Když jí bývalý soudruh Ruda vypráví o mistrné plavbě záludnostmi komunistické nomenklatury, slýchává úzkostné vzdechy: „Neodhalí mého zakukleného kapitalistu?“ Rudy má přímo gentlemanskou povinnost získat ten byt!
ooooo Kdyby však s takovou přišel za nýmandem strojvedoucím, který se právě vrátil z noční, rozespalý Pepa by ho... ehm..., jak to jen říci, aby Rudy nepocítil dokonce i - paragrafem 260 přísně zapovězenou - třídní nenávist vůči bezcitnému řidiči pantografu? Netřeba! Rudy vždy navštěvoval správná místa a kde dřív užíval úplatků, dnes svobodně kupuje. Nastává pravicový happyend.
ooooo Domácí si zavolá nájemníka a provinile řekne: „Koukej, Pepo, byl tu za mnou jeden blázen a nabídl mi trojnásobnou činži! Byl bych blázen, kdybych nekývl! Pepa kouká jako blázen: takové peníze nemá. A kdyby nakrásně zůstal, bude žít s pocitem, že vlastně okradl domácího... Domácí pán je lidumil: „Podívej, Pepo, tady máš nějaké odstupné a odstěhuj se s rodinou třeba do Berouna. V Praze jsi rychlodráhou v mžiku, stejně tak rád jezdíš vlakem...“
ooooo Bytů v Praze kvapem ubývá. Jsou měněny za nebytové prostory, kanceláře a pokoje pro cizince. Tento trend bude pokračovat, poněvadž všichni úspěšní občané z ČSFR i ciziny zatouží mít tu vlastní zastoupení, rezidenci atp. A nová výstavba - škoda mluvit! Zvítězí-li ve volbách pravice, která nechápe objektivitu společenské dělby práce, a věci, dobytek i lidi nahlíží jen brýlemi trhu, pak se máte (neúspěšní občané) skutečně na co těšit.

(PRÁVO LIDU 28. 5. 1992)
František Stočes


N e t S o c a n - BIBLIOTÉKA - František Stočes