NETSOCAN
Číslo 1 -- LEDEN 2003 ---Ročník II.
OBSAH ČÍSLA
EDITORIALS

AKTUALITY
 Doplnění a vysvětlení některých aspektů v "Prohlášení ASD k počítačové negramotnosti v ČR"

ČLÁNKY
 Český bankovní komunizmus
 Stane se J. Kájínek „bombou“?
 Bureš: Provokatéři znamenají strach
 Případ "pedofila" Opočenského
 Vřava nad studií o sexuální orientaci
 Kdy děti vraždí?
 Sisyfos pštrosem?


RUBRIKY
 NETSOCANÚV VÝBĚR
 VĚDA - TECHNIKA - SCI-FI
 NETSOCAN MONITOR


NETSOCANŮV VÝBĚR

Sochař nebo tragéd?
(Případ "pedofila" Opočenského)

o "O milost samozřejmě nežádám, vím, že jsem se provinil, ale nikdy jsem nikoho neznásilnil. Chci adekvátní trest." (Páteční magazín LN, 3. ledna).
o "Ty dívky byly pro mně nesmírně inspirativní. Byl jsem jima prostě okouzlen... Já byl z nich nabitej. Ukážu vám pár kousků, který jsem nedávno udělal (vytahuje pár modrozelených nefritových tabulek, na kterých jsou jemné rytiny zaoblených tvarů). Ta erotika tam je. Máte oči, rozumíte těm symbolům, těm průnikům." (Páteční magazín LN, 3. ledna).

o "Bez rozlišení míry nebezpečnosti, často bez znalosti obsahu tohoto pojmu, se pedofilové - v drtivé většině zcela neškodní - stávají obětí nabíhající hysterie. Zatímco skutečné zlo a agrese zůstává nepotrestáno. Sexuální agrese všeho druhu je nepochybně zlem. Nicméně současný způsob boje s ním napáchá více škody než užitku,"
o "Z vlastní zkušenosti vím, jak je obtížné se s vlastní deviací vyrovnat i za pochopení okolí," (autor sadomasochistického webu a petice na podporu P. Opočenského, LN 9. ledna).

o "Každý si může sumírovat petice, jaké se mu zlíbí. Na ochranu velryb, Kašpárka nebo Václava Klause. Ale to, že někdo žádá hájení sochaře Opočenského, který se svlékal a masturboval před nezletilými a v jednom dokázaném případě s dívkou této věkové kategorie též souložil, je absurdní.
o Sochař je peticí nadšen a vyžaduje snížení hranice zletilosti. Asi, aby napříště mohl provozovat sexuální hrátky s dívenkami ještě křehčími. Možná se snížila věková hranice sexuální zralosti, ale ne u každého. Producírující se lolitky mnohdy ani netuší oč jde. Dospělý muž ovšem ano...
o Sochař patří na léčení, protože není schopen rozeznat, jak těžce může poškodit psychiku dívek a zničit jejich budoucí sexuální život. Řeči o laskavém "zasvěcení", citlivosti či finanční výpomoci jsou k smíchu. Šlo o sex. Nežijeme mezi Papuánci na Nové Guineji ani v dobách Julie Kapuletové. Kdo nedokáže přijmout už tak rozvolněné mravy naší společnosti, patří pod zámek." (LN 10. ledna).


Nezkrácenou verzi si můžete přečíst pod názvem  Případ "pedofila" Opočenského


VĚDA - TECHNIKA - SCI-FI

Vědci teleportovali laserový paprsek

ooFanoušci Star Treku znají teleportaci již desítky let. Rozložit lidské tělo na atomy a transportovat je do kosmu se jim zdá snadné. O přenosu částic nicméně v poslední době vážně hovoří i vědci.
o Laserový paprsek se podařilo přenést neboli teleportovat na vzdálenost jednoho metru. Nedávno to oznámili fyzikové z Australské národní univerzity (ANU). Jejich výsledky dokazují, že je teleportace možná, alespoň pro subatomové částice...
o Ještě nedávno se přitom zdálo, že podobné pokusy zůstanou neuskutečnitelným snem. Překážkou je totiž takzvaný Heisenbergův princip neurčitosti.
ooPro přenos částic je důležité znát jejich základní charakteristiku, tedy polohu a rychlost. Podle Heisenbergova principu však tyto veličiny nelze přesně změřit. Čím bude naše měření rychlosti přesnější, tím méně přesně budeme znát polohu částice a naopak.
o V praxi by to znamenalo, že teleportovat... třeba tělo hrdiny Star Treku není možné. Nemůžeme je totiž "přečíst a popsat" tak dokonale, abychom je mohli na jiném místě rekonstruovat...
o Vědci však nalezli způsob, jak neúprosné zákony mikrosvěta obejít. Existují totiž tzv. entanglované neboli kvantově provázané stavy, které objevil již Einstein v roce 1935.
o O částicích v provázaném stavu lze říci, že cokoliv se stane jedné, potká i druhou. Jsou jako sourozenci svázáni magickým poutem. Jestliže donutíme jeden z dvojice provázaných fotonů, aby se dostal do určitého stavu, můžeme si být jisti, že stejného stavu dosáhne i druhý foton. Funguje to samozřejmě i naopak. Vzdálenost přitom nehraje žádnou roli - jeden z fotonů může být na Zemi, druhý třeba v jiné galaxii.
o Současně platí, že kvantové částice (například fotony), které mají stejné vlastnosti, jsou vlastně identické.
o Entanglované částice mají ještě jednu zvláštnost. Dokud jejich vlastnosti neměříme, žádné nemají. "Provázané stavy jsou jednou z nejpodivnějších, které na světě existují...," vysvětluje profesor Zeilinger...
o Teleportovaná částice při pokusu zaniká, můžeme říci, že u vzdálené hvězdy vzniká její přesná kopie...
o Australští vědci pod vedením profesora Ping Koy Lama to však měli o něco těžší. Museli se vypořádat s přenosem miliard fotonů, ze kterých se paprsek skládá.
o Lam tvrdí, že u fotonů nezůstane. Teleportování celých atomů a dokonce i molekul by se mohlo stát realitou během příštích deseti let. Přesto podle většiny odborníků zůstává přenos velkých a složitých objektů vzdáleným snem... Pro přenos člověka by bylo nutné postavit zařízení, které by bylo schopné přesně určit a analyzovat miliardy atomů tvořících lidské tělo. Poslat takovou informaci pomocí dnes dostupných zařízení by trvalo stomilionkrát déle, než je dnešní stáří vesmíru.
o A navíc: při teleportaci musí být původní objekt zničen, na určeném místě je pak na základě přenesených informací vytvořena jeho identická replika. Každý by si jistě důkladně rozmyslel, zda se chce zbavit svého dosavadního těla a stát se kopií sebe sama. Byl by to i zajímavý oříšek pro právníky. Ti by museli odpovědět na otázku, zda při teleportaci nedochází ke spáchání vraždy.
o Cestování z místa na místo jako ve sci-fi filmech se tedy zatím nekoná. Přesto však teleportace nabízí obrovské možnosti a kdoví, třeba jednou dojde i na Star Trek.


(Lidové noviny 27. 7. 2002)

Proč selhává český politický systém?

o.Když nějaké fotbalové mužstvo skončí poslední ve třetí lize, nastává v klubu zemětřesení: je odvolán trenér a odstupuje vedení klubu. Pokud v oddíle panují zdravé poměry, jeho vedení se ujímají ti, kteří předchozí stav analyticky i věcně kritizovali a nabízeli řešení.
o ČR utrpěla při jednání o podmínkách vstupu do EU podobné fiasko a zdá se, že mnozí čeští politici teprve nyní docházejí k poznání, že EU není dobročinnou organizací nýbrž více či méně demokratickou institucí. Tzn. kolbištěm, kde si jednotliví účastníci prosazují podle pevných i dynamických pravidel své vlastní zájmy, korigováni (alespoň zatím) nutností všeobecného smíru i humanistickými ohledy v podobě jisté solidarity apod. Jaké české zájmy asi může česká strana prosazovat, když se nikdy nediskutovalo a ani nediskutuje o jejich definici?! A čím vysvětlit, že opozice nežádá "hlavy", že nevolá po zodpovědnosti?
o Některým politikům je to zjevně lhostejné. Onen "zástupce lidu", který - patrně zfetovaný "úspěchem" v podobě posledního místa ve III. evropské politické lize - navrhl usnesení: "Vláda se nám líbí a máme ji za to rádi!" se nejspíše pokoušel dokázat, že poslanci jsou darmožrouti a čeho všeho se od nich občané nadějí, nebude-li zaveden institut odvolatelnosti poslance.
o Tragické je, že opět zcela selhává veřejnoprávní televize, která (zmítáná svými vlastními problémy) ignoruje fakt, že se blíží historické referendum, v němž budou občané rozhodovat o (možná nevratném) osudu této země. Jakousi "standartu" informačně vyvážené publicistiky sympaticky hájí MF DNES, která, snad proto, že je nečeská, si "hodně dovoluje" a přináší i názory hovořící proti vstupu ČR do EU a kritizující EU. Otázkou je, zda se v době, kdy půjde o vše, nezmění v trapný agitační plátek.
o Úplně unfair jsou temné výhrůžky i docela seriózních politiků, že nevstoupíme-li nyní do EU, bude to pro stát znamenat katastrofu, ocitneme se někde na pomezí mezi Evropou a Ukrajinou atp. Dosud v EU nejsme, a pokud se snad oni náhodou cítí někde mezi Evropou a Ukrajinou, měli by svůj problém asi urychleně konzultovat s bývalým ministrem zdravotnictví MUDr. I. Davidem. Je to psychiatr.
o Vůči takové insinuaci by měla ohradit snad i samotná EU; a pokud by se snad EU opravdu chovala tak, jak je naznačováno, pak bychom do ní rozhodně vstupovat neměli.
o Čeští politikové dosud líčí EU v těch nejrůžovějších barvách. Přesně podle přísloví: "Když ptáčka lapají, pěkně mu zpívají!" Měli by však začít hovořit i o tom, kdo na svých bedrech nejvíce ponese náklady tohoto vstupu; a buď jej pěkně poprosit, aby byl silný a šlechetný, anebo říci, jakým způsobem mu bude jeho oběť kompenzována.
ooJsme svědky velice dramatického selhání naší demokracie. ČR je do EU přijímána za nedůstojných okolností a ani vládnoucí ani opoziční poslanci nedokáží říci: "Litujeme, ale máme svou hrdost." Vláda v době kdy zatopené oblasti potřebují každou korunu vyhazuje stamiliony na nedůstojnou reklamní kampaň a opozice není schopna ji "setřít" za to, že si udělala z rozpočtu dojnou krávu!
o Jediným vysvětlením takového selhání celého systému je, že členy českého establishmentu - ať již u moci nebo v opozici - žene do EU jen a pouze vidina eurofunkcí! A pro svou kariéru jsou zjevně ochotni obětovat cokoliv.
o V blížícím se referendu budou tudíž voliči hlasovat nejen o své vlastní důstojnosti, ale patrně i o budoucí existenci svého státu.


František Stočes


EDITORIAL

Český "bankovní komunizmus"

o. Náš stát si banky vskutku hýčká! Podle údajů Mezinárodního měnového fondu naši ministři financí investovali na vyčistění bank a nevymahatelných dluhů neuvěřitelných 45% hrubého domácího produktu.
o. Šéfové zkrachovalých bank sice dostali "padáky" - ale zlaté; a průměrný plat v bankovním sektoru - vzhledem k průměru v ČR - byl vždy nedostižně nadprůměrný.
o. Naskýtá se otázka: bylo ono "komunistické" nalévání - při kterém ovšem prim hráli liberálové - stovek miliard korun do tunelovaných bank skutečně nezbytnou operací nebo přinejmenším nedbalostí při správě svěřeného majetku, peněz daňových poplatníků?
o. Miloš Zeman se při svém tažení za křeslem premiéra holedbal a dušoval, že bankovním tunelářúm nedá ani korunu. Zlatý voči! Jako stínový premiér prý však nemohl tušit, že je na tom náš bankovní sektor tak špatně... Kdyby chtěl, mohl přece bankám ty peníze pouze půjčit - na dlouhodobé a třeba i bezůročné splátky!...
o. Oddlužené banky se teď předhánějí v horentních ziscích a jak to vypadá, jsou stále nenasytnější! Chcete si vybrat své vlastní peníze v hotovosti? Zaplaťte poplatek! Zaplatíte i za to, že vám banka ráčí vést účet a dokonce i za vklad v hotovosti!!! To už nelze nazvat jinak než českou vládou podporovaná zlodějna!
o. Například v USA se za bankovní služby neplati, neboť tamější banky jsou úctyhodné instituce, které profitují pouze z investování peněz, svěřených jim střadateli. V Anglii jsou bankovní služby rovněž bezplatné a když se tamější banky pokoušely zavést alespoň poplatky za výběr z bankomatů, vláda jim to jednoduše zatrhla.
o. Našeho soudruha ministra financí takové problémy, zdá se, nezajímají. Inu, při jeho platu...


František Stočes


Doplnění a vysvětlení některých aspektů v "Prohlášení ASD k počítačové negramotnosti v ČR"


ooo Vzhledem k tomu, že návrh na odstranění počítačové negramotnosti v ČR obsažený v prohlášení ASD byl delegáty obvodní konference ČSSD na Praze 2 zcela odmítnut (nejspíš proto, že nebyl vůbec předjednán; před hlasováním ostatně nebyla vznesena jediná faktická námitka), rozhodli jsme se některé aspekty ještě přehodnotit a doplnit.
ooo Jako účelné se zejména jeví ustoupení od požadavku, aby tato vzdělávací akce měla hodnotu rekvalifikace. Důvodem je především fakt, že samotná rekvalifikace lidem, kteří nemají další vhodné vzdělání, šance na nalezení místa s využitím počítače příliš nezvýší.
ooo Záměrem tohoto vzdělávání by mělo být především co nejdokonalejší a nejvšestrannější zvládnutí internetu - jako zdroje informací, komunikačního prostředku i předpokladu dalšího prohloubení demokracie - a s tím souvisejících základů počítačové techniky.
ooo Tím by se celá kampaň zkrátila i zlevnila; a ona cílová částka, vyplacená za složení zkoušky - která je nezbytnou podmínkou úspěchu celé akce! - by se mohla snížit. Měla by však představovat minimálně 50% ceny nového adekvátního PC a být eventuálně složena jako jako první splátka jeho nákupu firmě, která by akceptovala, že další splátkový kalendář bude co nejměkčí a respektovat finančních možnosti absolventa.

Politické aspekty
ooo Projekt úzce souvisí se vstupem ČR do EU. Jednak bychom rozhodně neměli "vstupovat do Evropy" s více než milionem počítačově negramotných občanů; a navíc občanů, kteří vstup ČR do EU ekonomicky nejvíce pocítí, což zatím nikdo ani nezmiňuje. Jejich odškodnění takovouto formou by bylo asi nejoptimálnější.
ooo S akcí je nutné začít co nejdříve, neboť ji lze v tomto pojetí realizovat pouze za vlády ČSSD; dostanou-li se k moci liberálové, bude to vpodstatě znamenat ztrátu vzdělání a informační deficit pro celou generaci sociálně slabších občanů. Mj. občanů, kteří jsou vzhledem ke svému sociálnímu statutu potencionálními voliči ČSSD, nicméně nechodí k volbám, poněvadž ČSSD - zčásti právem a zčásti neoprávněně - nedůvěřují. Úspěch této akce by mohl současně vést k vytvoření vysoce početného "hard core" voličů ČSSD, což není v rozporu s politickou etikou: ODS si své voličské jádro vytvořila rozdáváním kupónových knížek, liberálové "litím" peněz do bank, atp.
ooo S ohledem na pěstování svébytné soc. dem. kultury by bylo nejvhodnější (pokud by to neznamenalo podstatnou časovou prodlevu), aby vláda důležité rozhodnutí nebo významný krok v této akci vyhlásila v předvečer 1. máje (a nikoli - jak se pomalu stává "tradicí" - až před dalšími volbami). Realizace tohoto programu je vpodstatě otázkou pouze politické vůle. Bylo by určitě vhodné tento problém předjednat s odbory a zajistit si jejich podporu.

Finanční aspekty
ooo Navrhovatelé opět zdůrazňují, že podmínkou úspěchu této akce, tzn. její masovost, je výplata přiměřené měsíční mzdy úspěšným absolventům! Vize ministra informatiky, že počítačově negramotní občaní, kteří navíc nevlastní PC o připojení na internet nemluvě se dobrovolně účastní počítačového školení, za které budou muset zaplatit je zcela nereálná ve smyslu odstranění počítačové negramotnosti. Potvrzují to i zkušenosti z Anglie, kde vláda občanům tyto penize sice poukázala, ale ti se dohodli se školící firmou a peníze jí "věnovali" bez školení.
ooo Celková částka na výplatu odměny za složení zkoušky by měla činit asi 20 miliard Kč (hrubým odhadem), a ještě by byla rozložena do dvou či tří roků. S ohledem na náklady na likvidaci záplav, na výši státního dluhu atp. se tento požadavek jeví nerealistický. Je však možný i jiný pohled a tato suma se stane spíše směšnou: za tyto peníze si bohatší fotbalový klub nepořídí ani celou jedenáctku playerů, jejichž produktivním společenským přínosem je, že si v neděli zahrají fotbal... Ano! Vždyť i cena českých fotbalistů Rosického a Nedvěda se již vyšplhala ke 2 miliardám za "kus". O hokejistech a tenistech nemluvě.
ooo Z dalších zdrojů (kromě těch uvedených v "Prohlášení ASD...") se jako nejpřínosnější jeví možnost dočasného zvýšení DPH pro luxusní výrobky nejlépe zahraniční provenience.
ooo Mnozí politikové s oblibou prohlašují, že demokracie je drahá. Mluví tak obvykle v souvislosti s obrovskými finančními požadavky pro různé - a možná zbytečné - instituce, jako např. senát. Investice do počítačového vzdělávání je rovněž investice do demokracie a rozhodně smysluplná..

Pedagogické aspekty
ooo Učební osnovy by měly respektovat skutečnost, že se budou školit nejen úplní začátečníci, kteří navíc nevlastní PC, ale nezřídka se budou doškolovat i sami lektoři. Textová i obrazová část by tudíž měla být co nejnázornější.
ooo Flexibilní výroba a šíření učebních pořadů prostřednictvím veřejnoprávní televize by neměly být problémem. Budou-li činit potíže deníky - i přes vědomí, že jim publikování učebních textů zvýší odbyt - měl by to být vážný důvod k úvaze o zřízení veřejnoprávního deníku.
ooo Podmínkou úspěchu je nejen atraktivní popularizační kampaň, ale i obsahová pragmatičnost. Kupříkladu se namítá, že nezaměstnaným jsou již k dispozici počítačové rekvalifikační kurzy zdarma, ale není o ně zájem. Tento nezájem je pochopitelný, neboť nezaměstnanému zedníkovi, horníkovi, řidiči atp. absolvování kurzu šance na nalezení místa s využitím počítače šanci, neboť nemají další požadované (středoškolské či odborné) vzdělání.
ooo Primárním smyslem tohoto vzdělávání ostatně není rekvalifikace nýbrž odstranění počítačové negramotnosti, která je překážkou dalšího rozvoje informovanosti, vzdělanosti a demokracie. Üčelem kurzu by tudíž bylo kompletní využití internetu jako informačního a komunikačního média s další aplikací dle profesních či individuálních zájmů frekventanta, včetně vytvoření vlastní e-mailové schránky a jednoduché webové stránky; a účastník by se současně seznamoval s počítačem na úrovni běžného uživatele.
ooo Význam počítačové techniky a zejména internetu je obrovský a historicky srovnatelný se zavedením železnice či elektrifikací země. Přes veškeré výhrady k zacházení s politickými oponenty i k deformaci demokracie lze považovat za famózní tempo, s jakým komunisté v padesátých letech elektrifikovali Československo a rozsvítili žárovku doslova v každé domácnosti.
ooo Zpřístupnění internetu všem občanům je projekt z ekonomické, technologické i organizační stránky nesrovnatelně jednodušší; vyžaduje však navíc odstranění počítačové negramotnosti. ČSSD se s touto historickou výzvou jistě vyrovná se ctí.

Z pověření ASD vypracoval: František Stočes 21. 1. 2003. E-mail: fr.stoces@volny.cz.
NETSOCAN MONITOR

Celý rok jsem odmítal plat - bránili mi totiž v práci
Z elitního kriminalisty se stal řadovým pochůzkářem a nachytal svého bývalého nadřízeného, jak řídí opilý služební auto
Policista Jan Virgala... Od roku 1997 pracoval v tehdy nově zřízené pobočce Služby pro odhalování korupce v Kolíně. A otevřel tam kauzu podivného podnikání městské policie, která střežila soukromé objekty. Nadřízení byli proti. "Nařídili mi ukončit šetření. A přitom mi ještě uložili domácí vězení, což je proti všem předpisům,"... Ani další případ nemohl dokončit. Spis slovenského podnikatele, který podle něho nelegálně vydělával na svých krajanech, se za podivných okolností ztratil... Inspekce ministra vnitra začala po upozornění Virgaly spis hledat. Neúspěšně. "Podnětů pana Virgaly byly desítky a žádný nebyl prošetřen v jeho prospěch. Je to konfliktní člověk, " odráží mluvčí policejního prezidia... dotazy na Virgalovu práci. "Přítomnost ve službě byla zbytečná, protože jsem pouze přidělával práci svým nadřízeným se zahlazováním svých případů,"... a proto 15. ledna 2000 nepřevzal výplatu. A potom ještě jedenáctkrát. "Vůči daňovým poplatníkům jsem necítil morální právo pobírat plat, když nemohu vykonávat své povinnosti,"... Aby na svůj případ náležitě upozornil, dotázal se Virgala dopisem policejního prezidenta a ministra vnitra Grosse, kam jim má svůj roční plat posílat... Pak to šlo ráz na ráz, sešla se komise, která konstatoval, že Virgala je "nezpůsobilý pro výkon funkce policejního rady na úseku hospodářské trestné činnosti". A jak se na svou kariéru dívá sám Virgala? "Snažil jsem se ztvárnit profesně čistého a nekompromisního policistu. Chtěl jsem tím upozornit, že je to vysněný mýtus."... Poslední dějství jeho příběhu se odehrálo 8. listopadu loňského roku, kdy už coby řadový policista... nad ránem zastavil služební vůz řízený svým bývalým nadřízeným... Sotva důstojník dýchnul do balonku, bylo jasné, že před jízdou pil. K lékaři, který by mu odebral krev, se mu však příůiš nechtělo. "Říkal, že prý nemůže opustit auto, protože veze utajované materiály pro Standu Grosse... Patovou situaci nakonec vyřešil Svobodův nadřízený..., který neprodleně dorazil na místo.. Převzal "utajované materiály pro Standu" a nachytaný policista si konečně nechal odebrat krev. 1,33 promile... Policejní mluvčí po několika dnech vyšetřování oznámila, že se Svoboda s policejním odznakem rozloučí, jen co ukončí náhlou pracovní neschopnost. (MF DNES 21. 1.)

Zdá se, že alkohol za volantem je metlou české policie - smetla dokonce i náměstka policejního ředitele Antla. Tomu alkoholu se na druhé straně nelze příliš divit - práce policistů obsahuje značné riziko, žijí pod neustálým stresem a tak jim tu sklenku popřejme. Ale že jsou potom schopni si sednout za služební volant nejenom s "opičkou", ale ještě přiberou přítelkyni a tajné dokumenty pro Standu... Nad tím se musejí Standovi ježit vlasy na hlavě. A co říká pan ministr tristnímu poznatku, že člen jeho elitního útvaru trvající na dodržování profesionální etiky a služební přísahy je cejchován jako konfliktní typ a metamorfuje v černou ovci rezortu?


Bůh s námi, rozloučili se spolu Špidla a Havel

Prezident Václav Havel... se naposledy zúčastnil jednání české vlády, a to za nebývale vážné situace: ministři schvalovali vyslání českých vojáků do případného útoku na Irák... Havlův odchod z místnosti, kde se včera odehrávala tisková konference, ovšem poznamenalo menší faux pas. Premiér Špidla se totiž šel pozdravit s úřadujícím předsedou Valného shromáždění OSN Janem Kavanem a pozapomněl, že má doprovodit ven z budovy Václava Havla. Až po upozornění ředitelky Úřadu vlády se k prezidentovi čekajícímu u schodů vrátil. Poděkoval mu a pak se rozloučili slovy "Bůh s námi". (MF DNES 14. 1.)

Bůh s námi..., Bůh s námi... To přece nemůže být původní. Kdopak to už jednou a kdypak to vlastně říkal?.. No jasně: Gott mit uns! - Bůh s námi! S těmito slovy na opascích vyráželi do agresí vojáci wehrmachtu! Myslili si asi, že Bůh je pitomec. Nebyl... Česká vláda i prezident se však za agresory nepovažují, neboť naše vojenská protichemická jednotka se do agrese proti Iráku údajně zapojí jen když jí k tomu dá mandát mandát OSN. Pokud se snad bude v Iráku "angažovat" vpodstatě stejným způsobem i bez mandátu OSN - pak už to prý nebude vojenská nýbrž humanitární akce... Vskutku perlivá sprška typické české vyčůranosti! Jenomže k humanitární akci bychom museli mít mandát alespoň Červeného kříže... Pane premiére a pane prezidente, Bůh doopravdy není pitomec!


Americký guvernér zrušil trest smrti

Čtyři dny před ukončením úředního období se guvernér státu Illinois, republikán George Ryan, jako první vysoký americký politik, otevřeně postavil proti trestu smrti a způsobu, jakým je uplatňován... prohlásil, že justiční systém v jeho státě selhal, poslal na smrt nevinné lidi, vzdoruje reformě, a proto, jak zdůraznil, mu nezbývá než změnit tresty smrti 156 lidí na doživotí bez možnosti propuštění. V pátek již omilostnil čtyři dlouholeté čekatele na popravu, se zdůvodněním, že jde o nevinné osoby, jejichž doznání si vynutila policie mučením. Tři vyšli okamžitě na svobodu... Dodal, že se seznámil s každým spisem s trestem smrti individuálně a dospěl k názoru, že se uplatňuje proti "slabým, chudým, nevzdělaným a proti etnickým menšinám". "Jak je to možné v Americe?" zeptal se s tím, že trest smrti se aplikuje svévolně podle pravidel, které nikdo nezná... V soudních případech, kde se rozhoduje o "životě a smrti", mají obžalovaní podle něho nekvalifikované právní zástupce... Dodal, že v roce 1977 hlasoval také pro obnovení trestu smrti, protože doufal, že pomůže. Pak se však věci vydaly špatnou cestou a systém vzdoroval pokusům o reformu procedur spojených s uplatňováním nejvyššího trestu, ačkoli bylo jasné, že selhává... Nevinu prokázaly většinou genetické testy. Vyšly také najevo policejní omyly a nedbalá práce justice. (MF DNES 13. 1.)

Představa, že ze 156 lidí odsouzených k trestu smrti jich bylo minimálně 10,8% nevinných je děsivá a signalizuje jak obrovské bezpráví plodí zkostnatělá a zkorumpovaná policie a justice v systému, kde shovívavost bohyně Justicie přímo souvisí s výší konta delikventa. Ovšem považovat to za důvod ke zrušení trestu smrti?... Nezmění se potom Justicie ve Fúrii? Neměly by být rozsudky smrti spíše kontrasignovány čestnými a sociálně vnímavými osobnostmi jako je sám guvernér Ryan? Odpůrci trestu smrti ostatně choří značně rozporuplným a nedůsledným humanismem. Vůbec jim kupříkladu nevadí statisíce nevinných obětí automobilismu ročně a neprosazují zavedení maximální rychlosti 30 km/hod, která by spasila 100 000x větší počet nevinných lidí než zrušení hrdelního trestu. Jejich rozporuplnost lze vidět i v tom, že je uspokojuje pouze ono administraivní opatření; možnost, že by mohl být trest smrti vykonáván i přesto a daleko brutálnější formou je už nefascinuje. Viz smrt pedofilního vraha Kahánka ve vězení, sebevražda Ukrajince, který v metru zabil policistu atd. Rozporuplně si ostatně počíná i sám guvernér Ryan, který jej chce illinoiské vrahy trestat doživotím s argumentací, že život v cele o několika metrech čtverečních bez klimatizace v létě a o samotě je mnohdy horší než smrt... Ale, ale, pane guvernére.. Tím přece hůře pro vašich minimálně 10.8% nevinně odsouzených!


Nevolte šašky, volali monarchisté

Zastánci českého království pochodovali do rytmu balkánské dechovky a v rukou drželi žluté prapory s portrétem Františka Josefa... "Nelíbí se nám to, jak jednotlivé politické strany přistupují k volbě prezidenta, nelíbí se nám ani kandidáti a vůbec celá ta funkce," vysvětloval jeden z pořadatelů, spisovatel Petr Placák... Podle Placáka bude... protestní akce "pokračovat až do doby, než na trůn usedne nový český král". Na původně studentskou akci přišlo... také pár veteránů. "Možností je nespočet, je na národu, aby si vybral, komu se chce podřídit," prohlásil asi padesátiletý Pavel Michal. Podle něho by měla na český trůn usednout habsburská dynastie... Čeští příznivci království jsou přesvědčeni o tom, že panovník bude zárukou bezůhonného úřadu. Podle jejich internetových stránek je nezbytné, aby náš stát reprezentoval někdo, kdo je ke svému úřadu vychováván od mládí a ví, jak se má chovat a vystupovat na veřejnosti. (MF DNES 7. 1.)

Koukejme se, politický "Jurský park" - a rovnou na Václaváku! Čeští monarchisté bohužel zaspali dobu. Demokracie má totiž tu nádhernou vlastnost, že nemá vůbec nic proti králům! Až čeští monarchisté procitnou ze snění, mohou svůj problém konzultovat například u Romů, kteří si svého krále již dávno zvolili a respektují. Lze jenom doufat, že panovník našich zpozdilých royalistů na své věrné poddané uvalí tradiční povinnosti, jako například robotu a poddanství a ponechá si osvědčené královské výsady - mj. i roztomilé právo první noci. Pokud by jim absolutistický monarcha nešel pod vousy a pošilhávali by po monarchii konstituční, pak nechť vědí, že král, kterého poddaní nerespektují a kterému parlament schvaluje dokonce i - čím dál nižší - apanáž, se od šaška zase tak moc neliší. Rodinné aféry členů královské rodiny v Anglii navíc signalizují, že to ani s tou bezůhonností úřadu nebude tak horké.


Evropská unie nesmí být žalářem

Ti, kdož se radují ze zániku národních států v univerzalistické Evropské unii..., se ve své argumentaci pouštějí na hodně tenký led... teorie o postupném zániku národních států je povýtce dominantní ideou marxismu-leninismu. Je až legrační, když Martin Komárek používá stejný výraz jako V. I. Lenin a další jeho souputníci - národní státy prý budou "ODUMÍRAT"... Každá univerzální říše musí disponovat autoritou, od níž odvozuje svoji legitimitu... novodobé státy, až na výjimky, kopírují jazyk. Konstituce demokratického státu na platformě jazyka totiž není důkazem chorobného nacionalismu, ale logickým předpokladem pro uplatnění teze o lidu jako zdroji moci. "Národy vyrůstají z jazyků, nikoli jazyky z národů." Aby totiž lid skutečně mohl plnit svou úlohu zdroje moci ve státě, musí existovat prostředek vzájemné komunikace, médium, které bude infrastrukturou veřejné diskuse a politiky. Je třeba si klást otázku, jakým pramenem autority bude případný evropský superstát disponovat. Víra v euro? Evropský lid? Příkazy bruselských byrokratů?... Demokracie, tedy vláda lidu, není směrnice z Bruselu. Demokracie potřebuje voliče, kteří jsou schopni sdílet společné hodnoty, diskutovat o nich, a dokonce je v případě potřeby i bránit. Jsou národy Evropy takovou koherentní entitou? Jsem přesvědčen, že nikoliv, že tou největší možnou autoritou, vůči které je schopen být kterýkoliv Evropan loajální, je právě národní, stovky let se vyvíjející stát. Vždy, když se nějaký "inženýr lidských duší" pokusil tento fakt ignorovat, došlo k tragédii. Pokud se EU nevrátí k projektu Evropy jako společného domu suverénních států a národů, opakování historie se bohužel nevyhneme. (MF DNES 7. 1.)

Autor - Martin Říman - má patrně pravdu. Potvrzují ji i snahy o emancipaci frankofonního Quebecku v anglofonní Kanadě, rozpad SSSR na národní státy a na druhé straně i sjednocení Německa. Byly by USA velmocí, kdyby se v každém státě federace brebentilo jiným jazykem podobně jako v Evropě? Nechce-li být EU velmocí pohříchu operetní, měli by se její byrokraté sjednotit na jediném jednacím jazyku. Představa jak mašíruje četa vojenských sil rychlého nasazení EU, složená z Maďara, Čecha, Řeka, Itala, Dána, Portugalce, Angličana a každý si pěje svou národní pochodovou píseň, láká k dodatku: "A jak tak mašírovali, všechny panny smíchy slzely..."


Unie jako ideový soupeř USA

...Francie, když postupně ztratila své velmocenské postavení, se chce od 50. let minulého století vymezovat vůči USA ideově. Chce budovat sociální Evropu s kulturními zvláštnostmi, které by ji odlišovaly od liberálně konzervativní společnosti USA... Volná hospodářská soutěž se příliš nesnáší se sociálním státem... němečtí a francouzští odboráři... nepřistoupí na snižování nominálních ani reálných mezd, aby tak vytvořili přijatelnější podmínky pro nově vstupující země.. V tomto smyslu již občané sociální cítění nemají, spíše naopak - urvi co můžeš. To se pak odrazí v celé škále omezení a nerovných podmínek pro nově vstupující státy... Principy sociálního státu vyhrávají volby jeho protagonistům... Jsou však doprovázeny neúměrně vysokou cenovou hladinou zboží a služeb a zároveň vysokou nezaměstnaností ve většině států unie, Německo a Francii nevyjímaje... EU, která se chce tvrdošíjně vymezovat proti USA... ať již dostane jakoukoliv formu centralizace nebo decentralizace moci legislativní a výkonné, má svá velká rizika v tvrdošíjnosti prosazování této ideje Francií a Německem. Avšak sám německý sociální stát se dostává do problémů, jejichž řešení bude bolestné a jehož představu nemá... ČR si však nemůže dovolit stát mimo tuto ideu Evropy, protože její obyvatelé se s ní převážně ztotožňují, a nemůže si dovolit stát mimo toto sdružení jako Norsko. Národní, sociální a kulturní soudržnost Čechů je podstatně nižší než v případě Norů. (MF DNES 30. 12.)

Nezdají se po přečtení těchto úvah čitelnější i okolnosti společensko-ekonomické "transformace" Československa pod vedením liberálů? A kdo jiný než liberálové asi čeká na chvíli, až budou všechny eurozemě ve společném chomoutu, aby pak s drahými sociálními státy rázně skoncoval?! Bohužel se již zapomíná, jaké naděje vkládali západní intelektuálové v naši Sametovou revoluci v očekávání, že se zde rodí něco nového a perspektivního. Selhali jsme... Pokud jde o UE a USA: nebudou spolu ideově soupeřit dva ideově poněkud bezradní a zmatení protivníci?


Stará česká otázka v novém světě
Co bude se světem, až skončí vedoucí role USA, pax americana? A skončí jistě a nepochybně, každý lepší historik to ví. Jejím výsledkem nebude pevný světový řád, ale chaos, to je také přinejmenším dobře odvoditelné z chaotického způsobu, jakým USA svou roli zvládají... Nemůžeme dělat nic jiného než děláme, to ale neznamená, že bychom už nyní neměli do svých úvah zahrnovat i další, přítomné i budoucí možnosti. Nemohou pro ně existovat nějaká politicky korektní tabu, debata musí být skutečně otevřená, ne jen přitakávající dobovým klišé. Nejde o pravověrnost, jde o rozum: to je ta česká otázka. Je světová, protože tkvíme ve "světě" tak pevně jako nikdy předtím, je ale také česká, protože jsme to my, kteří s ní musíme něco udělat. (Lidové noviny 27. 12.)

Na starou českou otázku v novém světě - Proč musíme do EU? - existuje stará česká odpověď: Musíme akorát umřít! Ještě nedávno bylo několik desítek milionů našich západních sousedů skálopevně přesvědčeno, že nejlepším řešením české otázky je přejmenování státu na Böhmen Und Mähren a ubytování původních obyvatel kdesi v Patagonii... Otázkou zůstává, zda ti lepší historikové nedělají účet bez hostinského. Byly to totiž izolacionistické USA, kdo v průběhu minulého století několikrát tahal evropské historiky z bryndy.


Vybral a glosoval: František Stočes


Měsíčník NETSOCAN je necenzurované a otevřené periodikum, které chce sledovat závažné události společenského života a hodnotit jejich etické, humanistické a demokratické aspekty i z hlediska a zájmů občanů žijících z námezdní práce a pracujících v manuálních a dalších nekariérních profesích. Vydává klub ASD na Praze 2. Redakční rada: Aster Jiří, Durdis Josef, Stočes František (šéfredaktor). Adresa vydavatele: František Stočes, 120 00, Praha 2, Bělehradská 35, tlf. 222645538. E-mail: fr.stoces@volný.cz. Příspěvky, které nevyjadřují názor redakce, budou označeny buď zkratkou "pnnr", popřípadě "no comment". Bude-li to nutné z publicistických důvodů, redakce si vyhrazuje právo na zkrácení nebo úpravu příspěvků. Texty neprocházejí jazykovou úpravou. Aby mohl NETSOCAN pružně reagovat na aktuální dění, bude se obsah i forma každého exempláře vyvíjet a měnit v průběhu měsíce. Datem uzávěrky dostane příslušný měsíčník definitivní podobu. Uzávěrka tohoto čísla je 31. ledna 2003.
NETSOCAN