NETSOCAN
Číslo 1 --LEDEN 2008---Ročník VII.
Adventní rozjímání nad poplatky

podle zdravotní kuchařky od pánů Julínka a Cikrta volně převyprávěné

ooo Dlouho již tomu, ba více než šedesát let jsme k tomu neměli podobně inspirativní příručku naposledy snad v oněch válečných časech. Tehdy nám válečné rodokapsy pomáhaly jak překonat potíže krušných let, jak uvařit chutnou polévku z tuřínu, a po takovém obědě si pak dát chutnou, ba přímo i bezkofeinovou kávu z čekankového kořene. Ostatně k čemu by to bylo ve 40 letech nesvobody s vánočními frontami na banány a pomeranče. Poté bylo třeba privatizovat při zhasnutí a hledat spolupracovníky tajné totalitní policie kde se dalo i kde se nedalo. A neúnavně transformovat a reformovat co se dá i to co se nedá. A tak až nyní v předvánočním čase jsme získali komiks z pera dvojice moudrých modrých reformátorů, někdy přezdívaných Velkej s Malým.
ooo Zkusme si s fiktivní rodinou Vonáskovic v adventním čase porozjímat nad rodinnými rozpočty.

ooo Vonáskovic jako ostatně řada rodin ještě všechno nestihli. Chybí stromek, kapr, úklid a ani cukroví není dopečené. Ne ne, nepouštějte se v poklusu do díla, nepoddávejte se stresu. Jde přece o vaše zdraví a to jde především. A taky jde tak trošku o prachy a o ty jde až v první řadě, jak svého času děl modrý hradní pán, čestně bdící nad propasírováním Modré šance. A votom ta příručka příručka celá je.
ooo Již úvod nás moudře napomíná, tak to nezlehčujme, že modře mentoruje. Za doplatky (tj. mimo platby zdravotního pojištění) podle spisku vydá průměrná česká rodina jen 2% svých příjmů, za alkohol 3% a za koníčky a rekreace více jak 10%. K tomu navíc připodotkněme, to v brožurce není, že průměrný člověk promarodí cca 30 dnů, ale dovolené má celé 4 týdny. Vonáskovic si v brožurce listujou a hned je upoutá:
ooo Průměrný občan-zaměstnanec v domácnosti bez dětí dá zhruba dvojnásobek peněz na alkohol a tabák než na zdraví (v roce 2005 to bylo 4358 vs 2382 korun). Muž důchodce žijící v domácnosti sám vynaložil v roce 2005 na alkohol a tabák 4486 korun (žena 1976), kdežto na zdraví pouze 2836 korun (žena 3093).
ooo V tu ránu taťka Vonásek se zastaví, mámo, přečti, co tam těma korunama za zdraví vlastně myslej.
ooo Máma Vonásková: píšou tu: Výdaji na zdraví jsou myšleny zejména výdaje na volně prodejné léky, doplatky na léky, brýle a další pomůcky, a přímé platby na rehabilitaci, u stomatologa, případně dalších lékařů.
ooo Vonásek zabručí: tomu nějak nerozumím, když teď platím 2-3 tisíce, tak proč pak mám mít 5000 limit a to mi do něj nezapočtou pohotovost, pobyty ve špitále a ještě ten strejda Julda tvrdí, že de fakto neví kolik za ty léky dávám a navíc říká, že na tom ještě vydělám.
ooo Vonásková : hele táto, tys byl v těch počtech vždycky slabej, jedině tak ten poplatek za Sazku si uměl spočítat, a tady navíc Julda dodává, že moc prosázíme, a to celou půlku z toho zdravotnictví. A podívej já tomu trochu jako účetní rozumím, před Sametem u nás ve fabrice jsme měli plán. Někdy něco nedodal dodavatel, něco si chlapi půjčili na stavbu chat, něco se rozpadlo dřív, než se to zkompletovalo, něco neodebral odběratel. Ale plán se musel splnit a taky se splnil, ba mírně překročil a ty premie jsme taky brali. A tohle nějak ten Julínek musí pamatovat a tak proto on ví jak na to.
ooo Vonásek : No, dobře, dobře, pojďme dál, co tam strejda Julda píše, kde máme začít šetřit.
ooo Matka Vonásková : tak podívej předevčírem sis dal k guláši doma pivo a včera děda si v parku zapálil fajfku. Takže, kdybys si to pivo nedal v hospodě a děda si nezapálil tu fajfku tak už máme 30 kaček a může jeden z nás jít jednou k doktorovi.
ooo Vonásek : Nanejvýš bych si ho nemohl dát doma. Vonásková: Ale kdepak, to je statistika. A to my taky ve firmě děláme. Sice ty silnice, jak tady tvrděj, děláme 2x dráže, ale německej majitel musí mít nějakej zisk pro Německo, víš jaká je tam nezaměstnanost?
ooo Vonásek : A vo rtěnkách tam Julda nepíše? K tomu doktorovi půjdem víckrát, nějaký ten recept, ty půjdeš s tím žlučníkem atd.
ooo Vonásková : Vo rtěnkách ne, u nás všichni choděj v kravatě, tak trochu taky musím vypadat. Ale je tam nejen o pivu, ale i o zmrzlině, čili to teda beru na sebe. Když si na Štědrej den nekoupíme polárkáč tak podle něj ušetříme 60 Kč a už máme na recept s 2 léky.
ooo Vonásek : Už rozumím, my si ho sice koupíme v sámošce za dvacku a vykážeme ho, že jsme si ho koupili za 60 někde na Václaváku. To tak dělaj poslanci a senátoři s cestovníma náhradama. Co tam píše dál?
ooo Vonásková : Nejíst hamburgery. Prostě ty tuky, víš, že ten kostým už nedopnu. Každý si musí hledat úspory a ten zdravej styl. Tak ti to spočtu: Nekoupíme si stromek, tím ušetříme 300 a to stačí na žlučník na 1 tejden ve špitále. Sice v telke mluvili o tisícovce a víc, ale my si si stejně jedličku nekupujeme, a tady vidíš, že to jde i bez té statistiky. Dál nekoupím kapra a ušetříme 90 Kč za pohotovost, za to vyndání kosti z krku. Nebrumlej, že se nám to nestalo, ale víš kolika lidem se to stalo a kolika by se to mohlo stát?
ooo Dál nebudu dělat na olivovým voleji, na ten žlučník stejně půjdu a už jsem na něj ušetřila. Notabene náš německej menažér říkal, že je to manglwér, v tom Španělsku vládnou socani a čertví co tam dávaj.
ooo Vonásek : Tak já budu taky šetřit. Když jsem hledal ty vánoční ozdoby na půdě, tak jsem tam našel svůj starej mantl, prožranej od molů, tak, když nebudeš smažit kapra tak mi ho můžeš zalátat. Víš u nás ve podniku je to sice všechno Oúkej, ale něco říkali, že máme malý nárůsty, tak, když pustíme nějakýho Lidského Zdroje, tak pak budou větší, no a ti po padesátce by měli bejt připravení. Ten Nepohoda zase říkal, že budem musit chodit sklízet sníh, jinak dostanem Kulový. Přece nebudu hrabat sníh v mým hodobožovým hacafraku, co jsem jsi ho koupil u nás na saigonským Rynku.
ooo Vonásková : Myslíš Nečase? A to Kulový je to Existenční?
ooo Vonásek : No jo. A odkud to tak dobře víš?
ooo Vonásková : Náš menežér tvrdil že u nás jsou ty dávky zu hoch. On musí na ty 2 tácy existenčního pár hodin menežovat a ten Arbajtslóze ani jedna Stunde.
ooo Vonásek : Tak si mu to měla přepočíst na ty Tojra.
ooo Vonásková : Ty si dobrej, vždyť víš, že on má vždycky Pravda. No pojďme dál spáren. Na Silvestra nebouchnem šampáňo a mám už tím ušetřeno na předoperační prohlídku. To vánoční cukroví nebudem péc a na Silvestra to slaný taky ne. A doktorovi řeknem, aby nám neměřil ten cholesterol a cukr. Nebudeme jen tak už pacienti ale budem po tej brožúře informovaní klienti. S velkým K.
ooo Vonásek : To vymyslel ten Malej Mluvka? Franta Vopršálek, vod nás, co byl prej na Slovači na vojně, tvrdil, i ti malí klienti budou působit spíše jako velcí Kokoti. Ale co, budem šetřit dál. Našeho mladýho odhlásíme z lyžařského školního kurzu, jednak by si tam nejspíš zlomil nohu a taky by mohl zbouchnout tu mladou Kosatíkovou z vedlejšího štoku. Tím i mladej tak ušetří za novorozenecké prohlídky.
ooo Vonásková : No a nepojdeme do tohoto Bulharska po 20 letech, stejně jsme říkali, že na to nebudeme mít a já navíc ušetřím i za dvoje plavky. To nám hodí těch 10 procent. Ale tady v Brožurce píšou, musíme šetřit do foroty, pro strejčka Příhodu. Co dál?
ooo Vonásek : Sice bych moh říci ať si Příhoda šetří za svý, ale nějaká ta solidarita musí bejt. Taky někdo z politiků se vymáčk, že lidi klidně platěj stovky u zvěrolékaře. Takže až náš Mikeš zase chytí blechy, tak nepůjdem k doktorovi. Jednak nám to hodí tři stovky a druhak, když mu je budem vybírat z kožichu tak je to ta fyzická aktivita a to je dobrý. No a pokud je chytí od něj Míca Modráska zezhora tak to bude reformně konformní, neboť von už na domovní schůzi, když nám zvýšili zálohy, říkal, že mu to ani poplatky nevaděj. Že jinak v tom tržním hospodářství by na tom nikdo nemoh trhnout. A když se stará Zukalka rozplakala, že už teď má vyšší zálohy za garsonku než důchod, tak ji utěšoval, že se může přestěhovat do něčeho ještě menšího a lacinějšího.
ooo Jó, a tvoje máti s tím malým důchodem může jít na Ldénku, a já jí tam budu vozit každej měsíc čerstvý potvrzení ze sociálky na kole. Já tím ušetřím za autobus a ona ušetří na poplatcích.
ooo Vonásková : Musíme se soustředit na tu rezervu. Premiér Ogar říkal, že tohle ještě vůbec nic není, že ty reformy teprve začnou. Tady přímo píšou: Vzpomeňte, co všechno kupujete, jaký to mělo efekt a zvažte, zda to nemůžete ze svého rozpočtu vypustit.
ooo Vonásek : Mají naprostou pravdu. Já třeba škrtnu ty žvejkačky, co mi doporučili v poradně pro odvykání kouření. Ten Pekař co mluví za ty zubaře říkal, že plomby by se neměly platit z pojištění, že teď dostávaj 180 a při platbě na dřevo by si řekli 3-4 kila.
ooo A taky dodal, že tím bychom zase všichni ušetřili.
ooo Ale tady píšou, že bychom mohli žít zdravěji. A taky tamto dělat aspoň 2x týdně.
ooo Tak se zeptej toho Mluvky, co máš dělat, aby tě furt nebolela hlava.
ooo Vonásková : Jo, a ty zase vysaď ty prášky, co máš na ten vysokej tlak, víš, že doktor ti říkal, že po nich ti to může hůř chodit.
ooo Vonásek : Teď si na to teda kápla! Strejda Julda všude hlásal, že když člověka trefí šlak nebo chytne raka, tak že o něj bud postaráno. Sice nevím, kam mne povezou, když náš Hejtman zrušil půlku špitálů. Taky tu píšou, že lékařská péče ovlivní zdravotní stav tak z těch 20%. Čili jako 80% invalida budu mít nárok na invalidní důchod, neboť Nepohoda se dal slyšet, že ty invaliďáky by přiznával tak od 77%. A tu dovolenou si již nebudem brát na opravu bráchovy chaty, ale pěkně na to marodění, tím zase ušetříme za ty kadence, jó já vím, karence, stejně je to vymakaný jak ve slušný společnosti říc kulový a ještě těmi různými cizími termity. To snad ani u Járy Cimmermana nemohli vopsat. Maj to prostě sesumírovaný s tím Batohem. Jen nevím, zda ti mistři páni reformisti si jako študáci nepřivydělávali u zedníků, házej do toho batohu totiž samý cihly. A ten náš Zaminir Von und Zu připodotkl, že se máme moc dobře a lidi z toho už začínají blbnout. Ale ten americkéj profesor, co má u nás dělat českého prezidenta nás ale ubezpečil, že jsou to kroky správným směrem, když budou kompenzejšn.
ooo Vonásková : Jó a to ti chci taky říci. Hamáčková, co před Sametem dělala tajemnici na Byru, teď uklízí u nás na těch sociálních zařízeních, takže teď jako tehdy ví vo všem a na každého něco. Tak ta říkala, že ten Fírštenberg nebo jak se menuje, by moh vzít celou tu trojbarevnou vládu někam. Ale sakra kam, né do Prčic, jó už vím, do Brd. Mohli by tam kácet stromy pro tu velkou Kouli, co tam má tak krásně svítit a ještě nás chránit. A von ten Firšt je prej taky lesník a hospodský, čili by jim tam moh i vyvařovat v závodní kantíně. A dodala, že že ta Vlasta v maskáčích by jim k tomu mohla hrát na kytaru a zpívat. A nachomejt se k tomu menežér, že jako richtig, že Virt u nich značí pro ty dole hospodského a pro ty vejš menežéra. A pak ji sjel, aby tam v těch místnůstkách nezapalovala františky, že pak ti lidi po tom Štúl nijak vodtamtud nespěchaj. Vona na to, že ty frantíky jsou mnohem levnější než ty německý voňavý sajrajty ve sprejích, co si vodpisujem z daní jako součást voběda v kantíně.
ooo Ale von měl nákou dobrou náladu, tak ještě rozšafně dodal, že jsme už v tom Šengénu, tak si naši Arbajtslózen mohou flexibilně hledat Džob po celá EU. Jen se musej učit Fremdesprache a k tomu již před časem choť toho americkýho profesora udělala Textbúk v Engliš. Prej to maj na našich Arbajtsamtech.
ooo Vonásek : Teď už jenom doufám, že po tý makačce na bednu, co měl Julda s tou Brožůrou si někde i za nás dá na Silvestra o půlnoci nějakou super a bio véču úměrně jeho ministerskéj gáži a repré fondu, aby my všichni jsme vydělali na tom zvýšeným DPHáčku, hned jak začne platit. Já to obdivuju, taková makačka s tou Reformou a voni si udělaj jěště čas na zakládání těch totalitních ústavů, dyť vím, Ústavů pro študium Totality. A nakonec vo půlnoci ještě maj fyzičku na to, aby na Čáře řezali ty šraňky vlastníma rukama.
ooo A abych nezapomněl, ty novoroční pohledy s přáním Všeho nejlepšího k Novému roku taky nekupuj, ať si o nás nemyslej, že je chcem vývést Aprílem již 1. ledna. To víš ten náš Dramatik-důchodce Vaněk by tej vaší Hamáčkovej řekl jasně, Ehm, ihm, jsou to Paradoxy. Ale křesťani tomu požehnali a Zelení řekli, že je to ekologické, či je to prostě pro ně logické. A to dva, co utekli od socanů, to označili za regulační.
ooo A řeknu ti mámo, já bych tak nesepsal, ty myšlenky a vůbec. To by muselo bejt tjak před 20 lety, když jsem s tím Vopršálkem vypil těch 10 piv. Pamatuješ, taky mi tenkrát ta pusa tak jela…
ooo Vonásková : Jó, jó, tenkrát nebyl ten Domestos a tak jsme tu chodbu a příslušenství taky dvakrát po sobě museli přemalovávat. Ty myšlenky bylo tenkrát nejen slyšet, ale i jaksi cejtit. Prostě tak, jako ty jejich dnešní, a to voni už nepijou nic tuctovýho ve čtyřce. Jó a konečně, ta Hamáčková taky řekla, že ta příčurka je IN, jak dnes říkaj, i ten klózet jen tam pěkně nakreslenej, ale na těch sociálních zařízeních se moc neupotřebí, je prej na klíženym a tlustým papíře. A taky mi špitla, že už kdysi starej Gustáv říkal, že život není procházka s Ančou na zelený louce. A dneska jsme přeci jen kapku dál.
ooo A pamatuješ si ještě vod tvý báby ten recept tu tuřínovou polévku…?

ooo Podobnost Vonáskových s Vocáskovými z Brožurky je čistě náhodná. Poněvadž jde o tématiku reformně aktuální, tak podobnost ostatních s nějakými z Reálu či Establishmentu nemůže být vyloučena.


Mgr. Vladislav Černík
8. ledna 2008

NETSOCAN