NETSOCAN
Číslo 1 -- LEDEN 2009 ---Ročník VIII.
Další černá díra českého předsednictví

Je provokativní Entropa Davida Černého v sídle Rady EU uměleckým dílem, které vhodně doprovází naše předsednictví? Že jsme se dostali na přední stránky světových novin? Něco tu nehraje. Zatímco v Praze necháme o budově Národní knihovny rozhodnout stranické diletanty pískající podle taktovky prezidenta, do administrativní evropské budovy pustíme výtvarníka, jen na čestné pionýrské, že pohne žaludky bruselských byrokratů. Zřejmě to je ona česká priorita, která bude úspěšná, i když se nám už nic dalšího nepodaří.

Před poslanci evropského parlamentu přiznal český premiér, že umění nerozumí. Proto nechápe výhrady bulharského poslance. Stejně tak mohl protestovat německý poslanec, proč musí německé dálnice mít podobu hákového kříže? Jsou názory, že jde o „...brilantní, velké umění“ Jenže to co je dnes běžné v galeriích, ve vstupní hale Rady Evropy, a do ní jsme teprve nedávno našli cestu, už nemůže být posuzováno pouze podle pravidel kunsthistoriků. V tom případě bychom sotva oslovili Evropu, kdybychom dle jiného českého specialisty na umění, myslím tím pana Knížáka, umístili do haly např. lidské, nebo chcete-li, psí exkrementy. Nikoli vodník na vrbě podle skal, ale zřejmě by zatleskal jiný mocný pán.

Rozuměl bych provokaci, pokud by štětcem nehýbal celý kompars našich euroskeptiků. Pokud by Mirek Topolánek nehřímal, že Evropa měla 50 let, a my jen pět, abychom si to přebrali. Proč by on, putující světem liberalismu a konzervatizmu, musel dodržet dané slovo při podpisu Lisabonské smlouvy? Vždyť stejně jako David Černý, i on dokáže něco říct a pak se tomu vysmát. A že si umělec spojil Bulharsko s tureckým záchodem... proč se divíte, zasmějme se tomu, ha, ha, a Mirek se může, spokojený z dobře odvedené práce, vrátit mezi své stranické druhy. A šest měsíců budou na mapě Česka křižovat srandovní výroky prezidenta republiky. Velmi podařená taškařice, zvláště, když na jiných frontách se české předsednictví tak dobře zapsalo svou úspěšnou mísí do Izraele, Ukrajiny a Ruska.

Entropa je další cukrová kostka, kterou sladíme Evropě kávu, když doma musíme pít tolikrát převařený hořký čaj.


Mioslav Štěrba, Zlín
15. ledna 2009

NETSOCAN