NETSOCAN
Číslo 1 -- LEDEN 2009 ---Ročník VIII.
Komu prospěla plynová krize v Evropě?

Pánové Rott a Kotrba se zamysleli nad tím, komu prospívá přerušení dodávky plynu. Z jejich článku vyplývá, že to není výhodné pro nikoho. Potom si ale musíme položit otázku, proč se tak stalo, když to poškozuje každého ze zúčastněných. Proč Ukrajina přerušila dodávky plynu zrovna v této době? Myslím, že na to mám odpověď. Ale nejprve si musíme odpovědět na starou otázku : qui bono. Následující slova jsem nikde nečetl a jsou to jen moje úvahy a můj názor na věc. Proto nemohu panu Čulíkovi poskytnout žádné požadované zdroje, ze kterých bych to čerpal.

O samostatnosti Ukrajiny si nemusíme dělat žádné iluze. Oba vládní protagonisté jsou zcela v rukou svých pánů, kteří je dosadili k moci. Nemusím snad zdůrazňovat, jak to bylo s jejich oranžovou revolucí. Kdo ji platil a organizoval. Juščenko i Timošenková jsou jen loutky v rukou svých chlebodárců a musí dělat, co se jim nařídí. A oni konali na příkaz Bílého domu.

Rozhodně není náhoda, že Ukrajina zavřela kohoutky plynovodu zrovna (náhodou) v té samé době, kdy Izrael zahájil svoji agresi proti Palestincům v Gaze. Celá akce s plynem měla být jen kouřovou clonou, aby svět - alespoň ten evropský a nejdůležitější - měl jiné starosti, než zločiny izraelské soldatesky. A média to pochopila. Najednou měla o čem mluvit a zprávy z Gazy se mohly odložit na vedlejší kolej. Co je pár stovek zabitých dětí v Gaze proti tomu, že je nám zima a musíme omezovat výrobu.

Kdo sledoval situaci, musel si všimnout, že celou tu dobu byl nejen v našich médiích plyn hlavní součástí všech zpráv. Tyto zprávy vyplnily většinu času v televizních zprávách. A o masakru Palestinců se mluvilo, jen když - po nutných zprávách z bouraček a vražd - zbyl ještě nějaký čas. A že si toho lidé všimli, svědčí i dnešní článek v BL:

Zajímavé bylo, že už bylo dosaženo dohody, ale protože Izrael ještě nebyl s Palestinci hotov, Juščenko připsal něco do smlouvy a bylo zase o čem jednat - ti Rusové zase dělají problémy. Nakonec - když Izrael dokončil etnické čištění Gazy, tak se konečně dohodli a plyn už zase může téci do Evropy ke svým netrpělivým spotřebitelům. Všechno je v pořádku.

Vyšetřování skončilo, zapomeňte.


Ing. Josef Vít
22. ledna 2009

NETSOCAN