NETSOCAN
Číslo 1 -- LEDEN 2009 ---Ročník VIII.
Stanovisko členské schůze MO ČSSD Nový Bor k situaci ve firmě Crystalex

Členové MO ČSSD v Novém Boru jsou velice znepokojeni řešením situace ve firmě Crystalex Nový Bor po ukončení insolventního řízení. V průběhu dvou měsíců insolvence závod v Novém Boru prokázal, že je schopen nejen vyrábět, ale i exportovat a prodávat své výrobky se ziskem. Za dva měsíce byly vytvořeny dostatečné zdroje k tomu, aby sklářské linky produkovaly potřebné zboží i po celý leden, firma získala zakázky na další měsíce. Tyto finance však banky poslední den insolvence, která potvrdila oprávněnost existence firmy, odčerpaly, což byl bezpochyby poslední políček k úpadku Crystalexu. Novoborští sociální demokraté tento krok bank považují doslova za svatokrádež. Vedl k tomu, že Crystalex nemůže být prodán za provozu, protože bylo nutné vypustit vanové pece a provést další opatření, aby nedošlo ke značným hmotným ztrátám. Jen tento krok podle našeho odhadu sníží hodnotu závodu přibližně o 50-70 miliónů korun. Nemluvě o tom, že zima může způsobit další nenávratné škody. Co je však zvláště bolestné, bez práce se ze dne na den ocitlo jen v Novém Boru a okolí 1300 sklářů, naprostá většina z nich je rázem v beznadějné situaci, neboť mzdy za prosinec již není z čeho vyplatit, totéž lze říci o odstupném.

A tak se ptáme, jak plnil svoji roli stát, který v Crystalexu vlastní 49 procentní podíl. Proč nesledoval, že majitelé Bohemie Crystal Trading, které Crystalex je součástí, hospodaří již delší čas s několikamiliardovým dluhem. Jaká byla role bank, když samotný Crystalex Nový Bor produkoval zisk a smysluplně se plynule restrukturoval. Těch otázek by se našlo mnoho a mohly by začít již samotnou privatizací, kterou provázelo až příliš mnoho podivností.

Obracíme se proto na vedení strany, aby naši poslanci a senátoři pomohli Novému Boru především v tom, aby byl co nejrychleji jmenován pro Crystalex správce konkurzní podstaty, který by podle našeho názoru měl zajistit velice transparentní výběrové řízení a prodat Crystalex - nejlépe jako jeden podnik. To je nejrychlejší cesta, jak vrátit novoborským sklářům smysl jejich bytí – práci. Zájemců je podle informací našich členů dosti.

Dokonce mráz v našem městě kreslí na okna, že mezi ty nejvážnějším patří současní majitelé Crystalexu, což považujeme za zvlášť pikantní a podezřelé.

Stanislav Valdman
předseda MO ČSSD Nový Bor

V Novém Boru 8. 1. 2009


FRS
30. ledna 2009

NETSOCAN