NETSOCAN
Číslo 1 -- LEDEN 2009 ---Ročník VIII.
Padouch nebo hrdina - je to jedna rodina

Tak Spojené státy mají nového presidenta. Včera toho byla plná televize. To bylo slávy - pan starosta gratuloval, bučely krávy - jak se říkalo u nás. U nás bučela média. 3 krát jsem při procházení TV narazil na přímé přenosy a nejdůležitější otázkou bylo, jaké šaty má první dáma, a že to bude příští móda. Barak Obama přednesl projev, který už byl komentován a proto se nebudu opakovat.

Bohužel, ale s jeho volbou je všude plno naděje na změnu. Všichni si myslí, že přivodí nějakou změnu, možná přinese i demokracii. Jenže to všechno jsou jen bláhové sny.

Spojené státy jsou impérium. A proto se musíme ptát - pokud máme impérium, kdo je jeho vládcem? Prezidenti USA samozřejmě nejsou vládci impéria. Imperátor je někdo, kdo není volený, nemá omezené funkční období, nikomu se nezodpovídá, ani nikomu nepodléhá.

Prezidenta tedy můžeme vynechat. Ale máme to, co lze považovat za ekvivalent imperátora. Nazývá se tomu korporatokracie (vláda korporací). Korporatokracie je skupina lidí, kteří stojí v čele velkých korporací. Ti se chovají jako vládci tohoto impéria. Mají pod palcem média, buď je přímo vlastní, nebo nějak nepřímo ovládají. Mají pod palcem většinu politiků, protože financují jejich kampaně - buď přes korporace nebo individuálními příspěvky pocházejícími z peněz korporací. Nejsou volení, nemají omezené funkční období, nikomu se nezodpovídají. A na úplné špičce této skupiny nemůžete s jistotou říct, zda ten člověk pracuje pro soukromou korporaci nebo pro vládu, protože se neustále prohazují. Máte chlapíka, který je v jednom momentě prezident velké stavební firmy jako Halliburton, a o chvíli později je z něho náhle viceprezident USA. Nebo prezident, který je v ropném byznysu.

Je to stále stejné, nezáleží zda vládnou demokraté či republikáni. Přicházejí a odcházejí jako otáčecími dveřmi.

A tím je vláda většinu času neviditelná, její politiku na tom či onom stupni provádějí korporace. A tato politika vlády je vymýšlena korporatokracií - prezentuje se vládě, a už je z toho vládní politika. Nejzákladnější charakteristikou všech společenských institucí je potřeba zachovávat sama sebe. Ať už se jedná o korporaci, náboženství nebo vládu. Například : poslední věc, kterou by si ropná firma kdy přála je, aby se začaly využívat energetické zdroje, které nemá pod kontrolou. Protože by to snížilo důležitost této firmy pro společnost. Podobně jako studená válka a kolaps Sovětského svazu, byl ve skutečnosti způsob, jak ochránit a uchovat zaběhnutou ekonomickou a globální nadvládu USA.

Je to velmi těžce postihnutelné spojení. Toto není na styl konspirace, tito lidé se nepotřebují setkávat a vytvářet spiknutí. Všichni v podstatě pracují na jediné věci - a to, že musí maximalizovat vkastní zisky bez ohledu na dopady ve společnosti nebo na životní prostředí.

Proto si můžeme říkat s limonádovým Joem - padouch (Bush) nebo hrdina (Obama) - je to jedna rodina.

Zdrojem pro tento článek je film Zeitgaist, který je možno shlédnout na http://911.yweb.sk/ - vřele doporučuji.


Ing. Josef Vít
23. ledna 2009

NETSOCAN