NETSOCAN
Číslo 12 -- LEDEN 2010 ---Ročník IX.
Už 20 let žijeme ve Zlíně, ale myšlením pořád v Gottwaldově

Tomáš Baťa si postavil pomník svým Zlínem. Z každé červené cihly na nás kouká... Kam se zahleděli zlínští radní, těžko říct. Prostor moderního města jim poslouží k umístění další bronzové realistické sochy. Naproti 21. budovy bude hlídat bratra Jana osobně sám „šéf“, Tomáš Baťa. Sochy bratrů budou stát vedle sebe. „Už mu leští sako“, sdělují občanům novináři. ( Blesk, 31.12.: Tomáši Baťovi už leští sako!)

Tomáš Baťa rozuměl architektuře do té míry, že odmítl sám rozhodovat o urbanistické budoucnosti Zlína. Do své metropole proto pozval světově proslulého Le Corbusiéra. Od té doby uteklo hodně vody. Moderní Zlín nyní obohacuje svým výtvorem proslulá architektka Eva Jiřičná. Její poněkud fádní, ale zejména neužitečné kongresové centrum poslouží dnešní radniční reprezentaci ke zviditelnění se ve volebním roce. Osobně bych uvítal jiný přínos jubilantky (loni se dožila 70 let). Např. se mi líbí, že nosí ponožky... každá jiné barvy.

Zmíněný způsob barevného vidění světa je možná blízký studentům univerzity, ale kam s tím na radniční vrchnost! Nečekám od nich žádné myšlenkové „urbi et orbi“, jenže proč další místo k pokládání věnců?A přitom by si moderní město zasloužilo skutečný objekt směřování do budoucnosti. Už kvůli mladým lidem, kterých se nikdo nezeptal, zda chtějí mít ve svém parku tento druh „uměleckých“ skvostů. ZDE , ZDE .


Mgr. Miloslav Štěrba, Zlín
3. ledna 2010

NETSOCAN