NETSOCAN
Číslo 12 -- LEDEN 2010 ---Ročník IX.
Jak ve zdraví přežít ...nejen zimu

Na řešení složitých otázek existuje vždy jasná a jednoduchá odpověď. Má však drobnou chybu – je špatná. Nyní se v našem městě brodíme neuklizeným sněhem, uvolněné dlaždice nás ostřikují špinavou vodou, a pořád je ještě horší perspektiva ...až to zamrzne a chudáci chodci si budou lámat končetiny jako na běžícím pasu. Vášnivý kuřák senátor Jaroslav Kubera uspěl se zákonem, kterým se povinnost uklízet napadlý sníh přenesla na magistrátní úředníky. Jak prosté, že?

Radnice okamžitě a logicky zareagovaly: pojistily se proti možným náhradám, které poškození budou požadovat. Jenže jsou města a obce, kde nemají prostředky na nákup mechanismů a také se vyskytují občané, které spíše zajímá jejich zdraví než právní odpovědnost majitelů – správců chodníků. Jistě, můžeme v této zemi vše právně ošetřit, sejmout s občanů odpovědnost za nejbližší okolí, ve kterém tráví celý život, zbavit je označení „spoluobčané“, vypudit je z komunity jejich sousedů a přemístit do gheta vlastníků a osob povinných ze zákona.

Jestliže dříve občan X po ránu umožnil, aby jeho sousedka s kočárkem a malým děckem mohla zamířit do mateřské školky, nyní bude muset celá ulice počkat, až městská pohyblivá košťata uklidí v noci napadlý sníh. Hlavně že naši legislativci „rozumně“ ošetřili onu zatracovanou kolektivní odpovědnost majitelů nemovitostí. Už jsme se dost naposlouchali argumentů, že za zábor chodníku je třeba zaplatit, ale sníh hrabat, to po něm požadují jako povinnost. A proč ne? Je snad sníh totéž, co jednou za deset let hromada písku či cihel?

Je také rozdíl mezi chodníkem od autobusového či vlakového nádraží, kolem administrativních, obchodních, zdravotnických zařízení, a chodníkem mezi domky na Lesní čtvrtí či na sídlišti Jižní Svahy. Zahrnout všechny pod jeden paragraf – toť ona jasná a jednoduchá odpověď.


Mgr. Miloslav Štěrba, Zlín
12. ledna 2010

NETSOCAN