NETSOCAN
Číslo 1 -- LEDEN 2011 --- Ročník X.
OBSAH ČÍSLA
EDITORIAL

EDITORIAL
o K. J. Erben - Finančnice
ČLÁNKY
o Ekonomie - věda nebo náboženství?
o Ing. Josef Vít
GLOSY
o Mládeži – nedej se okrást!
o František Stočes
o Boj kohoutků (Sobotky a Haška) o vládu nad smetištěm (ČSSD) 2
o František Stočes
Družstevnictví
o O rozvoji družstevního podnikání
o František Stočes
o Je družstevnictví v ČR jen Potěmkinovou vesnicí českého kapitalismu?
o František Stočes
o Doc. František Čuba a doc. Josef Hurta (1)
o Doc. František Čuba a doc. Josef Hurta (2)
o Doc. František Čuba a doc. Josef Hurta (3)
o Doc. František Čuba a doc. Josef Hurta (4)
ČSSD
o Návrh koncepce necenzurovaného veřejnoprávního (družstevního) týdeníku
o František Stočes
o Návrhy a zdůvodnění usnesení pro obvodní konferenci ČSSD na Praze 2
o František Stočes
o Satirikova zpráva z konference ČSSD na Praze 2
o František Stočes
NETSOCAN MONITOR
o Zkušenost za 160 miliard
o Opět jsou tu seznamy - jako za časů, jež by se neměly vrátit
o Vyšší pokuty bohatým řidičům. Výchova, či závist?
o Spojené státy musejí udělat bankrot
o Není ten Michálek jehovista? ptá se Klausův vicekancléř Hájek
o Tajná dohoda: VV nominují policejního prezidenta, ODS superinspektora
o Sedlčanský Pepa z Polska, Jihlavanka z Vídně. České značky skončily v emigraci
Reader´s Digest
o


o

o
o

K. J. ERBEN

FINANČNICEU záložny lidé stáli,
z plna hrdla křičeli.
Kde jsou naše prachy, králi,
kam úspory zmizely?

královy jim ruce kynou –
mlčte, dám vám svobodu!
Lid však kleje: piješ víno,
nás posíláš pro vodu!!!

Tady každá rada těžká
ve čtvrtek i v pondělí.
Zeptejte se Klause, Ježka
kam se prachy poděly.

Král jim hází hračky z věže –
Klause, Ježka, Kohouta.
Všechno marno, Klaus i Ježek
bum bác letí do kouta.

Bude-li vám, lidi, zima
bude-li se krátit dech,
chcete-li se míti prima,
čtěte si v mých dramatech.

Zase křičí, rudnou v líci –
čti si svoje kydy sám!
Že na vás, vy nezbedníci,
Koženého zavolám?

Pojď si pro ně, zbohatlíku,
pojď, vem si ty zlostníky!
A hle, kdosi bere kliku,
lodě, banky, podniky –

Jako stín se ruka plíží,
na co sáhne - otočí.
Z obýváků, ložnic, spíží
vybírá si obročí.

Již vztahuje černé ruce
po chlebě i po soli –
Sametová revoluce
dneska právě vrcholí

Slyšte, první, druhá, třetí,
v poledne zvon udeří –
klika cvakla, dveře letí –
EU vchází do dveří.

Ve mdlobách tu národ leží,
na čele se perlí pot.
Pokladna je prázdná, temná –
zbudou prachy na důchod?


(Neznámý autor)


oNETSOCAN MONITOR


Zkušenost za 160 miliard
Vyplacením sporných peněz ČSOB a zveřejněním dosud utajované dohody o narovnání mezi Českou republikou a japonskou bankou Nomura končí kauza zkrachovalé Investiční a Poštovní banky... Prohra v poslední arbitráži totiž potvrzuje, že smlouvy o prodeji majetku IPB za korunu Československé obchodní bance uzavřené v noci z neděle 18. na pondělí 19. června 2000 byly opravdu silně nevýhodné pro stát a extrémně výhodné pro ČSOB... Ta nenesla žádné finanční riziko a přebírala přitom zadarmo nejlépe fungující maloobchodní bankovnictví v Česku, kterým disponovala IPB. Stát se tenkrát nemohl příliš bránit. IPB byla velkou bankou, jejíž pád by ohrozil chod mnoha podniků a byl by hrozbou i pro fungování celého bankovního sektoru v Česku... Dnes už si na to asi moc lidí nevzpomene, ale je skutečností, že o problémech IPB se hovořilo ne měsíce, ale roky před osudným červnem roku 2000. V září 1999 skončila tzv. dohlídka v bance a zjistila tristní stav, z nějž bylo jasné, že krach je velmi blízko. Věděli o tom úředníci ČNB i ministerstva financí, ale nekonali... Josef Tošovský, podle svědků ve velkém rozčilení z nehorázných požadavků bankéřů z ČSOB, odcházel z jednání... A pár týdnů poté na svou funkci rezignoval a přesídlil do Basileje... Podobně své pochybnosti o správnosti postupu při řešení krize v IPB vyjádřil už dříve expremiér Miloš Zeman. (MF DNES, 4. ledna).

Miloš Zeman by měl ovšem současně vyjádřit i přesvědčení o vlastní totální neschopnosti, která stála tuto zemi 160 miliard. Bankovní úředníci nečinili, nečinila vláda. Bankovní úředníci dostávali zlaté padáky, občané na to třeštili oči a vláda nečinila. Přitom činit mohla, měla i věděla co se patří. Sám ministr financí Mertlík se o tom v interviw (Český stát se o banky postarat nedovede, Lidové noviny, 21. prosince 2000) zmínil následovně: "Teď si zhorším pozici, když řeknu následující. Ve Švédsku tuším v roce 1992 se přes víkend sešel parlament, odhlasoval si zákon a podle něj znárodnil tamní největší banku. Byla státní ještě druhý den."Opět jsou tu seznamy - jako za časů, jež by se neměly vrátit
Jen první prezident byl vynesen na nebesa dějin. Předposlední je na dobré cestě za ním... Otřesy netrpí v současnu jen strany vládní koalice reprezentující počtem členů drobnou část české společnosti, ale i mnohem větší menšina - její intelektuální scéna. Nedávno ji rozpoltil text nazvaný „Věční petenti ve službách pana Vaňka“, doplněný seznamem sto osmdesáti jmen osob podporujících různé výzvy údajně inspirované myšlenkami „vrchního petenta“ Václava Havla... Rozhněvaný mladý muž položil přes sebe proti světlu významné petice posledních let a zjistil, že se jména signatářů často kryjí. Prohlásil je proto za profesionální stěžovatele, jimž se ošklivě říká kverulanti... Jeho nejznámějším předchůdcem za mého života byl muž, jenž už počátkem třicátých let minulého století otiskl první a dokonce středoevropský seznam několika tisíc osob, které spojoval buď špatný původ, nebo neskrývaná zášť k režimu a jeho hlavě. Protože se však nezdařilo všechny rasové či myšlenkové zločince masově zplynovat také mimo území Říše, jejich přívrženci po válce Julia Streichera, vydavatele listu Der Stürmer, v Norimberku pověsili... Mladý sestavitel čerstvého katalogu jmen, jehož jsem nejmenoval z pověrčivosti, že by i jeho mohl stihnout špatný osud (sic!), se neprovinil ničím jiným, než že z české společnosti vybral dokonce jen pár desítek lidí majících logicky blízko jak k osobám na soupisu Julia Streichera, tak k těm v Seznamu č. 1 a v seznamech StB... Rozhořčení všech, jimž byla teď dána stejná nálepka (k vypálenému cejchu má na hony daleko!), chápu jen částečně. Musí jim být přece jasné, že se dostali do elitního klubu... Na to by měli být skromně hrdí... Němčina je matkou nekonečných slovních spojení - ...ke kratším patří slovo Minderwertigkeitskomplex, jemuž se stručně česky říká mindrák. Je to trvalý stav ducha způsobený pocitem, že někdo je v něčem lepší a ten horší ho nikdy nemůže dohnat. V Česku jej už dvacet let v mnoha postižených vybuzuje právě onen Vaněk, jak je označován jménem hrdiny svých her předchozí prezident... K němu se přitáčejí mnozí, jimž jsou blízké tvůrčí myšlení, vstřícnost až laskavost, a především schopnost sebereflexe i sebekritiky.

Tento článek se Pavlu Kohoutovi, kterého je za jeho hledání pravdy možno považovat za téměř božího člověka, opravdu nepovedl. Demokracie může být demokracií jen tehdy, bude-li transparentní, a zájmy každého demokrata, ať individuální či kolektivní - slouží-li blahu obce - jsou zcela legitimní a záslužné. Zveřejnění jmen takovýchto občanů tedy není ničím špatným. Důležité pro demokracii jsou i seznamy stoupenců totality, jako např. zveřejněná jména soudců, kteří byli v KSČ. Důvod je zřejmý: občan, který se soudí a jehož protistrana má za advokáta ex-soudruha a soudce je rovněž ex-soudruh, může očekávat značné problémy (takže by měla být zveřejněná jména i ex-komunistických advokátů a prokurátorů). Ale nyní otázka: a co vlastně dokázala ta Pavlem Kohoutem opěvovaná elita, ovládající tento stát? Češi pracují jako na Západě a mají i západní ceny zboží, ale v drtivé většině pobírají české, tzn. několikanásobně menší, platy a penze. „Cizí kapitál ovládá zhruba 70 procent nejvýznamnějších českých firem a určitě přes polovinu celkové ekonomiky. A to za cizí kapitál nepočítáme daňově optimalizační investice Čechů, například přes nizozemské nebo kyperské společnosti,“ píší HN ZDE . A když už PK svatořečí Masaryka, sluší se dodat, že tehdy se prováděla nostrifikace, tzn. výkup podniků rakouských či uherských vlastníků, ležících na území Československa, do českého vlastnictví. TGM by se při pohledu na mnohé členy oné elity zhrozil a tázal se, jak to, že nejsou souzeno za vlastizradu?! Karel Kryl by k tomu zazpíval svoji Timur a jeho parta, složenou jako kritiku prezidenta Havla. Jeho ovšem "postihlo neštěstí" hned - byl Timurovou elitou mediálně zničen!Vyšší pokuty bohatým řidičům. Výchova, či závist?
Český pirát ve Švýcarsku Řidič z Česka překročil rychlost o 115 kilometrů v hodině. Jen kauce ho vyšla na 90 tisíc korun... Čech zřejmě doplatí na to, že Švýcaři udělují pokuty podle toho, kolik si člověk vydělává. Čím vyšší má příjem, tím vyšší sankci mu úřady napaří. Loni odjel z této alpské země jeden Švéd lehčí o 20 milionů českých korun... Je to správné? O výchovný políček zbohatlíkům v silných autech bez respektu by šlo určitě... Na druhou stranu je každá koruna pokuty navíc oproti ostatním vlastně trestem za úspěch... Za měsíc se má na ministerstvu dopravy na toto téma konat odborná konference... „Filozoficky je to správné, ovšem technicky v Česku těžko proveditelné,“ uvažuje dopravní expert a poslanec Stanislav Huml (VV). Dalším kritikům se zase příliš nelíbí, že by další úředníci měli přístup do daňových přiznání lidí... „Je to další nesmyslná regulace a hloupost. Noví úředníci budou zjišťovat příjmy,“ míní třeba poslanec David Vodrážka (ODS).... „Před zákonem si máme být všichni rovni. Není možné trestat lidi za to, že si vydělají peníze,“ přidává se Petr Bendl (ODS).... „A co třeba nevydělávající syn z bohaté rodiny?“ ptá se ministr práce Jaromír Drábek (TOP 09). (MF DNES, 24. ledna).

Poslední výroky svědčí o naprostém morálním úpadku politiků české pravice. Pokuty za porušování dopravních přestupků, zejména za nebezpečně vysokou rychlost se vybírají proto, že toto chování přímo ohrožuje lidské životy. Bohatý člověk, jehož pokuta by se rovnala spropitnému, které dá v luxusní restauraci, by pro něho neměla absolutně žádný výchovný účinek a choval by se nebezpečně dál A zmatenému ministrivi Drábkovi lze napovědět, že když už dal papínek synkovi na Ferrari, tak bude muset počítat s tím, že synkovi připlatí i na eventuální pokutu. A jak si to se synkem pak vyřídí? To ať mu napovědí pánoné Bendl, Vodrážka a Drábek.Spojené státy musejí udělat bankrot
Dambisa Mayo: ...V Americe je asi třicet milionů lidí nezaměstnaných, především ve výrobním sektoru. Těchto třicet milionů lidí nedostane svá zaměstnání zpět, nejsou globálně schopni konkurence... A velkou měrou je to důsledkem mnoha dlouhodobých politických chyb. Je to důsledkem dlouhodobé absence investic do vzdělávání. To se právě nyní projevuje tím, že západní pracovní síly nejsou schopné globální konkurence.
Reportér: A co vaše argumentace, že by Amerika měla udělat bankrot a nesplatit své dluhy? Protože Čína si koupila americký dluh a jaksi ho pak Spojeným státům vrátila, takže se zadlužily napodruhé, což vyvolalo bankovní krizi. Ovšem kdyby měla Amerika udělat bankrot, to by bylo velmi dramatické.
Dambisa Mayo : Je to tak. Ale ve své knize píšu o tom, že celá řada zemí, které pak dosáhly vysokého rozvoje, ve své době udělaly bankrot a nebyly schopny splatit svůj dluh. Dluh ale není tak důležitý, důležité je, co uděláte s penězi, které si půjčíte. A Spojené státy, ale i mnoho evropských zemí, si půjčují peníze a vydávají je pak na spotřebu – to je špatné. Na rozdíl od investic do věcí, které podporují hospodářský růst. Investic do infrastruktury, a tak dále. (Britské listy, 11. ledna).

Ekonomka Dambisa Mayo pracovala mj. pro Světovou banku a ve své poslední knize Jak byl Západ prohrán (How the West was Lost) tvrdí, že, že Spojené státy nejspíše udělají bankrot, a až poté dojde k ozdravění světové ekonomiky.Není ten Michálek jehovista? ptá se Klausův vicekancléř Hájek
Vicekancléř prezidenta Václava Klause Petr Hájek se pozastavil nad chováním Libora Michálka, který koncem minulého roku upozornil na chystanou korupci na ministerstvu životního prostředí. Hájek si vysvětluje Michálkovo chování tím, že jde patrně o člena náboženské sekty... "Ten pan Michálek je opravdu hodně divná postava... Přitom by jen stačilo zeptat se na to, zda by byl ochoten nechat si udělat transfúzi krve," uvedl zástupce vedoucího Kanceláře prezidenta republiky, (Lidovky, 6. ledna).

Takovéto vyjádření prezidentova vícekancléře je naprosto skandální a na Hradě už se zjevně blbne na kvadrát. Vypadá to tak, že tlak na pana Michálka, který upozornil na obrovské korupční snahy, se stupňuje, zřejmě s cílem ho zastrašit a dosáhnout toho, aby se napříště už nikdo ničeho podobného neodvážil. Pan Hájek má nyní fakticky dvě možnosti jak své výroky vysvětlit: Buďto prohlásí, "Článek do Parlamentních listů napsal jsem, holoubkové, v opilosti," a nebo se dobrovolně odebere na psychiatrické vyšetření. V každém případě by měl být vyhnán daňovými poplatníky z Hradu a zřejmě i se svým chlebodárcem.Tajná dohoda: VV nominují policejního prezidenta, ODS superinspektora
Tajnou ústní dohodu, kterou tři koaliční strany uzavřely pod patronací prezidenta Václava Klause, aby odvrátily pád vlády, provázejí spekulace o obsahu... „ODS na jednání přišla s tím, že pokud skončí Martinů, tak na jeho místo má nastoupit buď velitel pražské policie Martin Červíček, či šéf zlínské policie Bedřich Koutný, kteří mají k ODS blízko. Červíček je ostatně partnerem pražské poslankyně ODS Jany Černochové. To však absolutně odmítala véčka. Vláda byla milimetr od propasti,“ řekl Právu zdroj obeznámený s jednáním na Hradě... Dalším krizovým místem hradního jednání byl návrh véčkařů, aby se bývalý ředitel Státního fondu životního prostředí Libor Michálek, který si nahrál tajně rozhovory s exministrem životního prostředí Pavlem Drobilem a jeho poradcem Martinem Knetigem, vrátil na svoji původní funkci... Podle Johna není možné, aby člověk, který upozornil na podezření z korupce, za svoji občanskou statečnost trpěl. Véčkaři ale nakonec neuspěli. Podle zdroje Práva byl kromě zástupců ODS proti i prezident Klaus. „Klaus řekl, že Michálek je lump a darebák,“ uvedl zdroj Práva. (Novinky, 23. prosince).

Nu pokud pan prezident Klaus o Michálkovi - který se choval v rámci zákonů i předpisů a získal věrohodné důkazy o korupci nevídaných rozměrů, signalizujících, že politické strany kradou jak straly - skutečně řekl, že je darebák, tak tím nepřímo naznačil, že kdesi na Pražském hradě sedí gauner a geázlSedlčanský Pepa z Polska, Jihlavanka z Vídně. České značky skončily v emigraci
Výrobky prodávány pod značkouMochovská zelenina, mají na obalu připsáno Made in Austria... V Povltavských tukových závodech v Nelahozevsi dostalo výpověď přes šest stovek lidí. Výsledkem je, že všechny rostlinné tuky, které z Nelahozevsi do českých kuchyní putovaly (Perla, Flora, Rama, Hera) jsou dnes dováženy z jiných evropských závodů... Hera, tradiční surovina pro vánoční cukroví. »Místem výroby jsou polské Katowice,«... Z Polska se na český trh dovážejí i některé cukrovinky s logem pražské čokoládové hvězdy Orion,.. Jihlavanka, nejprodávanější kávy na našem trhu (která se kdysi skutečně pražila v Jihlavě, ale v roce 2005 se výroba přestěhovala do Vídně)... aktuálním místem původu je převážně Velká Británie, u některých produktů Španělsko. Přitom ještě do roku 1999 se Sunar vyráběl v Zábřehu na Moravě... Plísňový sýr prodávaný pod značkou »Sedlčanský Hermelín« je další ze stálic českých ledniček. Jaké překvapení na zákazníky asi čeká, když zjistí, že některé šarže pocházejí z Polska....V Polsku se dnes ale částečně vyrábí i některé sýry Lučina, další tradiční produkt sedlčanských mlékáren... Část tavených sýrů - chlubících se více než stoletou značkou Želetava - vyrábí na Slovensku. Konkrétně v Michalovcích... autobaterie Akuma se dnes vyrábějí v Itálii (veškerou výrobu tam z Mladé Boleslavi přesunul italský koncern Fiamm, který Akumu ovládl v roce 1998). Tužky pod značkou Koh-i-noor vyrábí impérium rodiny Břízových nejen v Česku, ale i v Rusku, Bulharsku a Číně. Výroba zápalek Solo se ze Sušic přesunula do Indie, elektrospotřebičů ETA se do Číny... Nynější šéf Škodovky Winfried Vahland v minulých dnech uvedl, že Škodovka bude zvažovat i dovoz levnějších čínských autodílů pro výrobu v Evropě. (Ekonom, 25. prosince).

řadě spotřebitelů je možná ukradené, kde se co vyrábí. »Jedno by jim to ale být nemělo. Kdo tady jednou bude platit daně, z čeho ten stát bude žít a kde lidi seženou práci, když se všechna výroba přesune pryč?« táže se prezident Potravinářské komory ČR Miroslav Toman..


Reader´s Digest
Pro vaši lepší orientaci uvádíme (s předchozím linkem) tituly a autory zajímavých článků z nejrůznějších médií ze všech oblastí společenské problematiky mj. i těch, které se zabývají technickými, vojenskými, politickými a dalšími aspekty plynoucími z eventuálního umístění amerického radaru jako komponenty antiraketové základny v ČR, včetně jiných materiálů poukazujících na další zajímavé politické a jiné souvislostiSouhrn všech článků v Britských listech s tématem protiraketové základnyVybírá a glosuje: František Stočes


Měsíčník NETSOCAN je necenzurované a otevřené periodikum, které chce sledovat závažné události společenského života a hodnotit jejich etické, humanistické a demokratické aspekty i z hlediska a zájmů občanů žijících z námezdní práce a pracujících v manuálních a dalších nekariérních profesích. Vydává klub ASD na Praze 2. Redakční rada: Aster Jiří, Durdis Josef, Stočes František (šéfredaktor), Štromajer Bohumil, Velát Jan. Adresa vydavatele: František Stočes, 120 00, Praha 2, Bělehradská 35, tlf. 222645538. E-mail: netsocan@volný.cz. Příspěvky, které nevyjadřují názor redakce, budou označeny buď zkratkou "pnnr", popřípadě "no comment". Bude-li to nutné z publicistických důvodů, redakce si vyhrazuje právo na zkrácení nebo úpravu příspěvků. Texty neprocházejí jazykovou úpravou a příspěvky nejsou honorovány. Každé číslo vzniká on line systémem v tom smyslu, že až do uzávěrky mohou být všechny materiály, výslovně označené jako nedokončené, upravovány, korigovány atp. Po datu uzávěrky se každé číslo stává historickým artefaktem a nemůže v něm být cokoli měněno. Uzávěrka tohoto čísla byla provedená 31. ledna ve 23:59; a redakce tímto současně děkuje všem autorům za hodnotné příspěvky do lednového čísla. Pokud se velkoryse rozhodnete finančně přispět na činnost tohoto on-line měsíčníku či ASD, můžete tak laskavě učinit na konto č. 2235268270/0800.
NETSOCAN