NETSOCAN
Číslo 1 -- LEDEN 2012 --- Ročník XI.
OBSAH ČÍSLA
EDITORIAL

EDITORIAL
o Gordický uzel dluhové pasti Západu
Dokumenty
o Cesta z krize
AKTUALITY
o Co je to vlastně Mezinárodní měnový fond?
o FRS
GLOSY
o Co nás čeká - socialismus nebo diktatura?
o Ing. Josef Vít
ČLÁNKY
o USA: George Soros zde nevylučuje nepokoje, policejní stát třídní válku
Družstevnictví
Zahraničí
o Skandál v USA: Zabijte Obamu, zachraňte Izrael
o František Stočes
NETSOCAN MONITOR
o V USA nepochopili vtip a vyhostili Brity
o Nechystáte koalici? divil se moderátor klidné debatě Kalouska a Sobotky
o Ruské punkerky skončily ve vězení za píseň namířenou proti Putinovi
o Sarkozyho známý prokurátor obviněn v případu špiclování novinářů
o Dopravní podnik platí miliony za obrazovky v metru...
o Internetoví provokatéři balancují na hraně
o Hawking: Přijde pohroma, lidstvo ale může přežít
o Reader´s Digest
o
o
o
o
Gordický uzel dluhové pasti Západu

o Jeho vznik je prostý a vyplývá z následující, internetem šířené pověsti.
o Helga je vlastníkem baru a zjišťuje, že téměř všichni její zákazníci jsou nezaměstnaní alkoholici, kteří si již nemohou dovolit podporovat její bar. Aby tento problém vyřešila, přichází s novým reklamním plánem, který jejím zákazníkům umožňuje pít nyní a platit později.  
o  Vypité nápoje si  Helga zaznamenává v knize a takto poskytuje zákazníkům úvěr. Její reklamní strategie "pij teď, plať později" se rozkřikne a do jejího baru proudí stále větší počet zákazníků. Brzy má největší obrat ze všech barů ve městě. Poněvadž Helga umožňuje svým zákazníkům neplatit okamžitě, nesetkává se s odporem, ani když v pravidelných intervalech zvyšuje ceny vína a piva, nejvíce konzumovaných nápojů.  
o Její hrubý prodej tak obrovsky vzroste. Mladý a dynamický viceprezident v místní bance pochopí, že tyto dluhy zákazníků představují cenná budoucí aktiva, a  Helze zvyšuje její úvěrový limit. Nevidí žádný důvod k nepřiměřeným obavám, přestože mu Helga ručí zapsanými dluhy nezaměstnaných alkoholiků!!!  
o    V sídle banky experti na obchodování přijdou na způsob, jak vydělat obrovské provize a přemění tyto zákaznické úvěry na PIJÁCKÉ  DLUHOPISY. Tyto "cenné papíry" jsou zabaleny a zobchodovány na mezinárodních trzích s cennými   papíry.  
o Naivní investoři vůbec netuší, že cenné papíry, které jsou jim    prodávány jako "zajištěné dluhopisy" AA, jsou ve skutečnosti dluhy nezaměstnaných alkoholiků a tak .ceny dluhopisů neustále rostou a tyto cenné papíry se brzy stanou nejprodávanějšími produkty předních brokerských domů.  
o Přestože ceny dluhopisů stále rostou, manažer rizik v původní místní bance jednoho dne,     rozhodne, že je čas požadovat zaplacení dluhů vytvořených pijáky v baru Helgy a informuje ji o tom. Helga tedy požaduje po svých notorických štamgastech, aby dluhy zaplatili, ale ti nemohou své pijácké dluhy splatit, poněvadž jsou nezaměstnaní alkoholici,  
o Helga nemůže dostát svým úvěrovým závazkům, a tudíž je nucena vyhlásit bankrot. Zavírá bar zavírá a 11 zaměstnanců přichází o práci. Ceny pijáckých dluhopisů spadnou přes noc o 90%. Zhroucená hodnota aktiv v podobě pijáckých dluhopisů zničí likviditu banky a zabrání ji vydat nové úvěry a zdejší podnikatelé tak ztratili možnost úvěrování svých projektů. V důsledku toho dochází k zmrazení ekonomické aktivity ve společnosti.  
o    Dodavatelé baru vlastněného Helgou majitelce poskytli štědré prodloužení termínů splatnosti a do dluhopisů investovali penzijní fondy svých firem! Teď zjišťují, že musí její špatné dluhy odepsat a ztrácejí více než 90% z předpokládané hodnoty dluhopisů.  
o   Také dodavatel vína do proslulého baru vyhlašuje bankrot a zavírá rodinnou firmu, která přetrvala tři  generace. Dodavatel piva je zase převzat konkurencí, která okamžitě uzavírá místní pivovar a propouští 150 lidí.
o Zachráněni jsou však: banka, brokerské domy a jejich vedení a to tak, že jim vláda bez jakýchkoliv podmínek krizově vyplatí miliardy na sanaci... Zdroje potřebné pro tuto sanaci vláda získá tak, že na zaměstnance, na střední třídu a na abstinenty, kteří nikdy v baru Helgy nebyli, uvalí nové a vyšší daně...
 

Ale co s tím?
  „Je to přec prosté, milý Watsone,“ řekl by Sherlock Holmes. Kdyby stát, když už chce zadarmo vyhodit peníze, dával ty peníze místo bankám (které je uzavřou do trezorů) těm, co něco produkují - v tomto případě by sanoval úvěry dodavateli barového interiéru majiteli pivovaru, pěstiteli vinné révy a výrobci vína, atp., - tak by alespoň snížil nezaměstnanost a také Helga by měla solventní zákazníky.

Ještě drsnější příklad je z USA, kde stát sanoval hypoteční banky (místo aby sanoval zbytky nesplacených hypoték občanům, kteří přišli např. o práci). Takhle přišel stát o peníze, lidé o střechy nad hlavou a hypoteční banka spolkla jak peníze, tak nesplacené nemovitosti...


(Redakce)


oNETSOCAN MONITOR


V USA nepochopili vtip a vyhostili Brity, kteří napsali na Twitter, že vykopou Marilyn
V jednom vzkazu barman Bryan, který má irské občanství, napsal: „Tenhle týden mám volno na krátký pokec předtím, než půjdu a zbořím Ameriku“. V dalším zase parafrázoval show Family Guy, když zmiňoval, že vykope Marylin Monroe... Když dvojice přistála na letišti v Los Angeles a prošla pasovou kontrolou, zadržela ji bezpečnostní služba. Federální agenti dokonce hledali v jejich zavazadlech lopatu, kterou vykopou tělo Marilyn Monroe...„Ptali se nás, proč chceme zbořit Ameriku, a my se jim pokoušeli vysvětlit, že máme na mysli zbořit se na party,“ řekla po návratu do vlasti Bantingová a dodala: „Vyprskla jsem smíchy, když se mě ptali, jestli budu Leighovi dělat zeď, až bude vykopávat Marilyn Monore, nemohla jsem tomu uvěřit, protože je to hláška z amerického snímku Family Guy.“ (Novinky, 31. ledna).

Inu jak vidno, Velký Bratr a jeho stalking stroje mají internet v pečlivém dohledu. A když mu vyhledavač vytřídí podezřelé věty, jde, a čistí Spojené státy od podezřelých elementů. Hlava nehlava. Cizince vyhostí a pro tuzemce staví koncentrační tábory. Demokracie v USA vskutku rozkvétá, řekl by asi Karel Kryl a patrně doplnil, tentokráte už ne s kosmetickou, ale s tělesnou vadou.Nechystáte koalici? divil se moderátor klidné debatě Kalouska a Sobotky
Lídr opozice a ministr financí se střetli v nezvykle poklidné televizní debatě. Pokud diváci vzhledem k tomuto obsazení očekávali diskusi, v níž bude zástupce vlády a jeden z hlavních strůjců vládních reforem odolávat slovní pyrotechnice předsedy opoziční strany, Miroslav Kalousek a Bohuslav Sobotka je v tomto ohledu zklamali... U tématu české půjčky MMF na pomoc eurozóně se diskutéři názorově prakticky vůbec nestřetli, protože Kalouskova TOP 09 i Sobotkova ČSSD ji podporují... U následující pasáže o domácí politice a zvyšování DPH se už divák alespoň ideové rozepře dočkal. Sobotka obhajoval návrh své strany na snížení DPH u knih, novin, časopisů nebo pomůcek pro zdravotně postižené na 10 procent... "Největší problémy způsobuje nezaměstnanost," reagoval Kalousek. "Daleko víc je v této zemi zdaněna lidská práce než buřt nebo chleba," prohlásil s odkazem na to, že ekonomiku víc než spotřební daně brzdí vysoké odvody zaměstnavatelů za zaměstnance... Televizní debatu zřejmě pozorně sledoval i předseda poslanců Věcí veřejných Vít Bárta. Odpoledne rozeslal tiskovou zprávu, v níž odmítl Kalouskovy úvahy o DPH. "Tak Kalousek se Sobotkou našli zase shodu nejen, že máme dát na záchranu EU část devizových rezerv ČR, omezit práva občanů rozhodovat o rozpočtové a daňové politice státu, ale už nám společně vymyslí i to, jak dát farmaceutickým společnostem a tištěným médiím větší zisky nižší sazbou DPH s tím, že nevadí, že vše ostatní bude dražší o 19 % DPH," napsal Bárta. (Novinky, 29. ledna).

Jo, jo. Sociálně demokratický vedoucí, jak vidno, rozdává peníze rád; pokud to ovšem nejde z jeho kapes. Jeho zájem, aby si občané mohli koupit žurnálové klony Mladé fronty či Rudého práva (kde se tamějších 6 uvědomělých kazatelů střídá jak apoštolové na orloji) , nebo aby ještě lépe zpřístupnil bulvár, jsou opravdu dojemné. Ale nehorázné ceny potravin, energií, dopravy, bydlení atd. a na druhé straně nehorázné zisky bank, ho jaksi nezajímají. Tento soudruh zná život běžných občanů, mladých rodin a důchodců zřejmě jen z vyprávění, o tom, co to znamená makat si také může nechat jen vyprávět. Sám je však evidentně „za vodou“. A jako správný vedoucí ČSSD se letos chystá k zhruba půlmiliardovému dluhu strany přidat další předvolební sekyruRuské punkerky skončily ve vězení za píseň namířenou proti Putinovi
Ruská policie v pátek zadržela dívčí punkovou skupinu za nelegální koncert na Rudém náměstí v Moskvě. Osmičlenná kapela radikálních feministek zahrála píseň namířenou proti ruskému premiérovi Vladimiru Putinovi a poté všechny skončily na policejní služebně... Skupina Pussy Riot, jejíž členky nosí pestrobarevné oblečení a kukly, přelezla zábradlí a vylezla na kamenný piedestal poblíž chrámu Vasila Blaženého, informovala AFP. Dívky evidentně nejsou spokojené s očekávaným nástupem bývalého prezidenta a současného premiéra Vladimira Putina znovu do čela země, a tak zahrály skladbu "Putin pochcal sám sebe". (Novinky, 21. ledna 2012).

Je zřejmé, že antiputinovská kulturní fronta je za peníze, které jim věnuje altruista jménem "Seréš", ochotná produkovat lyriku i na úrovni svého fekálního patrona. Ale je také možné, že Pussy Riot jenom ventilují svou žárlivost, poněvadž vědí, že Putin raději poslouchá podstatně kultivovanější skupinu Arkona, mj. její skladbu Slava Slavjanam Putim navíc může být v klidu, poněvadž ví, že pokud nezvítězí v 1. kole, tak se ve 2. kole střetne s kandidátem ruských komunistů. A to Pussy Riot teprve vytřeští oči!Sarkozyho známý prokurátor obviněn v případu špiclování novinářů
Z podílu na nelegálním špehování novinářů deníku Le Monde byl v úterý obviněn francouzský prokurátor Philippe Courroye, který podle agentury AFP patří k blízkým lidem prezidenta Nicolase Sarkozyho... Pařížská soudkyně Sylvia Zimmermannová v obvinění uvádí, že šlo o nezákonné získávání osobních údajů a o porušení poštovního tajemství. Cílem analýzy telefonických a dalších záznamů bylo podle ní identifikovat zdroj novinářů, kteří pracovali na případu údajných daňových úniků a nezákonného financování Sarkozyho kampaně v roce 2007 z peněz Bettencourtové... Loni byl ve stejném případu formálně obviněn i šéf francouzské kontrarozvědky Bernard Squarcini, který také patří ke známým Sarkozyho. Prezidentovi také v očích francouzské veřejnosti přitížilo nedávné snížení ratingu Francie a zvyšující se nezaměstnanost v zemi. (Novinky, 18. ledna).

Ve Francii zřejmě bude lépe, až bude nádavkem obviněn i příslušný Sarkozyho známý generál, který pomohl odstranit toho hlavního svědka, kterým byl zřejmě Muammar Kaddáfí. Takže k tomu všemu by Sarkozy měl ještě čelit obvinění z válečného zločinu a spoluviny na zavraždění státníka jiné země, za zničení její infrastruktury a za smrt desítek tisíc civilistů.Dopravní podnik platí miliony za obrazovky v metru firmě právníka Kmetě
Pražský Dopravní podnik platí miliony korun jako licenční poplatky za obrazovky na stěnách pražského metra. Majitelem patentu, a tedy příjemcem peněz je firma Bitmedia, jejímž předsedou představenstva je právník Peter Kmeť. Ten přitom figuruje i v dalších firmách, se kterými DPP uzavřel podezřelé smlouvy... Podezřelé je hlavně zmíněné personální obsazení, které se v různých obměnách vyskytuje prakticky u všech firem spojovaných s takzvanými "pražskými kmotry". Peníze ze zakázek pro státní podniky posílají tyto firmy svým zámořským akcionářům... Česká televize na konci roku uvedla, že Kmeťova společnost Alseda dostala od dopravce milionovou zakázku na poradenství, zda má v metru postavit turnikety... DPP platí firmě Bitmedia také za pronájem drátěných stojanů na reklamní letáky u vstupu do stanic metra. Podle výroční zprávy Bitmedia v roce 2009 inkasovala 24 milionů korun za čtyři projekty, z nichž minimálně dva byly pro DPP... Firma Bitmedia má podle HN dva zaměstnance a nedohledatelný kontakt. (iDnes, 16. ledna).

Lze se vůbec divit tomu, že se pražský DP stal dojnou krávou kdejakého zlodějíčka, když ve správních orgánech sedí v dojemné svornosti členové ODS a ČSSD? Navíc takoví výtečníci, kteří dozorovali již několika krachům jim svěřených podniků? DP jsou navíc i outsourcovány, což jsou další úniky. Odbory zřejmě mají jiné starosti než např. srovnávat, jaký je průměrný plat v Praze a jaký je průměrný plat v DP; zřejmě žijí v domnění, že jejich zaměstnanci si na nájem nakradou podobně, jako to dělají ony známé firmy... Pražané se chovají rovněž jako berani a bez protestu sledují rostoucí ceny jízdenek, jimiž dotují ono rozkrádání a outsourcování. V Praze je zkrátka (gaunerům) blaze.Internetoví provokatéři balancují na hraně, zesměšňují smrt i zločiny
Nic jim není svaté. Na internetu drsně komentují cizí neštěstí i nejbrutálnější zločiny. Čtenáři jejich příspěvků je obviňují z překračování pravidel slušnosti a někdy i zákonů. I proto občas zaměstnají policii. Takzvaní trollové tvrdí, že provokováním na webu bojují proti lidské hlouposti... Facebooková stránka Na věku nezáleží je podle něj už za hranicí morálky, ale například stránku lobbující za přejmenování Václava Havla na Letiště Ruzyně považuje za dobrou ukázku trollingu - snaží se vtipně reagovat na nějaké masové hnutí, v tomto případě kampaň za pojmenování letiště a mnoha dalších institucí po exprezidentovi, a nemyslí to přitom špatně vůči konkrétní osobě. (iDnes, 15. ledna).

Po Havlovi, který zničil Masarykovo Československo, podporoval „humanitární bombardování“ Srbska i agresi proti Iráku (se stovkami tisíc mrtvých civilistů) by jistě mělo být něco pojmenováno, aby to vstoupilo do historie. Když Vladimír Dolejší napsal v roce 1990 svou Analýzu 17. listopadu, distribuovala se tajně po pražských veřejných záchodcích. Prezident Havel tehdy prohlásil, že to je správné místo, kam tato tiskovina patří a sám Dolejší se stal (s Karlem Krylem a předsedou JZD Slušovice) osobností mimořádně perzekuovanou Havlovým režimem a jeho Timurovou partou. Karel Kryl by patrně navrhl, aby se po Havlovi jmenovala nějaká významná veřejná toaleta a v zájmu mravní očisty českého národa by k tomu jistě složil nějakou vkusnou a vtipnou poezii.Hawking: Přijde pohroma, lidstvo ale může přežít
V mládí ho postihla nevyléčitelná choroba, která mu postupně ochromila celé tělo. Upoutala ho tak na vozík a donutila používat k mluvení speciální zařízení. Snad nejznámější britský vědec Stephen Hawking, který v neděli oslaví sedmdesátiny, nepřestává ovšem udivovat geniální bystrostí... „Je možné, že lidstvo vymře, ale není to nevyhnutelné. Podle mě je skoro jisté, že do tisíce let Zemi zasáhne katastrofa, jako například jaderná válka nebo globální oteplování,“ prohlásil ve čtvrtek astrofyzik v odpovědi na otázky posluchačů rádia BBC 4... „Je proto zásadní, abychom osídlili vesmír. Myslím, že v budoucnu založíme soběstačné kolonie na Marsu a jiných tělesech sluneční soustavy, i když k tomu zřejmě nedojde během sta let,“ doplnil... Sám je optimista a věří, že vědecký a technologický pokrok nakonec umožní lidem dostat se „až do nejvzdálenějších koutů vesmíru“. Varoval ale před setkáním s mimozemšťany. „Nalezení inteligentní formy života jinde ve vesmíru by bylo největším vědeckým objevem v historii. Bude ale velmi nebezpečné se s mimozemskou civilizací snažit komunikovat,“ podotkl... „Kdyby se nás mimozemšťané rozhodli navštívit, výsledek by mohl být podobný, jako když Evropané dorazili do Ameriky. Pro domorodce to neskončilo dobře,“ dodal. (Novinky, 7. ledna).

Takto široká paleta názorů se dost těžko glosuje, nicméně: jaderná válka je spíš přede dveřmi, za tisíc let budou USA nejspíš osídleny buď muslimy nebo Číňany. Klimatická katastrofa, ať již drastické oteplení nebo ochlazení, může pravděpodobně nastat, možná v důsledku cyklické změny v záření Slunce. A proto je nutné, aby se lidstvo na to připravilo. Pokud budou lidé mrhat peníze, suroviny a technologie i lidský kapitál na výrobu nesmyslných zbraní a ničení infrastruktury ve válkách, tak jim to jednou může vše šeredně chybět a budou bycha honit pozdě. Expanze lidstva do vesmíru je samozřejmě nutností, ale pokud by expandovalo s úmyslem ničit, tak by bylo pro vesmír užitečnější, kdyby se zničilo samo. Při setkání s mimozemšťany, kteří by k nám přicestovali ze vzdálenosti n řádu světelných let, lze nejspíše očekávat, že o nás budou laskavě pečovat, asi jako pozemšťané laskavě pečují o tvory v zoologických zahradách.


Reader´s Digest
Pro vaši lepší orientaci uvádíme (s předchozím linkem) tituly a autory zajímavých článků z nejrůznějších médií ze všech oblastí společenské problematiky mj. i těch, které se zabývají technickými, vojenskými, politickými a dalšími aspekty plynoucími z eventuálního umístění amerického radaru jako komponenty antiraketové základny v ČR, včetně jiných materiálů poukazujících na další zajímavé politické a jiné souvislosti


Souhrn všech článků v Britských listech s tématem protiraketové základnyVybírá a glosuje: František Stočes


Měsíčník NETSOCAN je necenzurované a otevřené periodikum, které chce sledovat závažné události společenského života a hodnotit jejich etické, humanistické a demokratické aspekty i z hlediska a zájmů občanů žijících z námezdní práce a pracujících v manuálních a dalších nekariérních profesích. Vydává klub ASD na Praze 2. Redakční rada: Aster Jiří, Durdis Josef, Stočes František (šéfredaktor), Štromajer Bohumil, Velát Jan. Adresa vydavatele: František Stočes, 120 00, Praha 2, Bělehradská 35, tlf. 222645538. E-mail: netsocan@volný.cz. Příspěvky, které nevyjadřují názor redakce, budou označeny buď zkratkou "pnnr", popřípadě "no comment". Bude-li to nutné z publicistických důvodů, redakce si vyhrazuje právo na zkrácení nebo úpravu příspěvků. Texty neprocházejí jazykovou úpravou a příspěvky nejsou honorovány. Každé číslo vzniká on line systémem v tom smyslu, že až do uzávěrky mohou být všechny materiály, výslovně označené jako nedokončené, upravovány, korigovány atp. Po datu uzávěrky se každé číslo stává historickým artefaktem a nemůže v něm být cokoli měněno. Uzávěrka tohoto čísla byla provedená 3. února ve 14:15 a redakce současně děkuje autorům za kvalitní texty. Pokud se velkoryse rozhodnete finančně přispět na činnost tohoto on-line měsíčníku či ASD, můžete tak laskavě učinit na konto č. 2235268270/0800.
NETSOCAN