NETSOCAN
Číslo 2 -- ÚNOR 2003 ---Ročník II.
Tři tisíce dnů Novy jako společenské drama

oooooNově by měli k výročí blahopřát především demokraté: vždyť teprve až s ní vstoupila do českých televizorů názorová pluralita!
ooooo Občané si jistě pamatují jak veřejnoprávní televize na počátku devadesátých let ignorovala profesionální etiku. Bezostyšně kolaborovala s tehdejší vládou a ohlupovala občany propagandistickými výtvory jako např. "Léčbou Klausem", seriálem dnes již patrně "trezorovým". Veřejnoprávní televize tehdy zcela selhala a nese adekvátní a nemalou vinu za škody vzniklé při společensko-ekonomické transformaci našeho státu.
ooooo Nova v této obskurní éře svobody slova zazářila vskutku oslnivě. Její zpravodajství i publicistika byly vysoce seriozní, vyvážené a prosté zjevné manipulace. Nova současně ovlivnila i ČT, která, aby si udržela alespoň minimální vliv na veřejnost, masově přebíhající ke konkurenci, musela se "skřípěním zubů" přidat něco profesionality a profesionální etiky.
ooooo Nova přispěla k demokracii a zdravějšímu ekonomickému i společenskému vývoji v tomto státě tak významně, že je třeba se ptát, proč jí významní představitelé státu dosud neprojevili své uznání.
ooooo Ještě k onomu "skřípění zubů". Impozantní start Novy, která ve věku 18 měsíců dosahovala 70% sledovanosti, zatímco oba kanály ČT dohromady sledovalo pouhých 25% diváků, vyvolal závist vcelku pochopitelnou. Nova navíc vyráběla srovnatelné pořady nesrovnatelně levněji, což signalizovalo, že ČT mrhá penězi koncesionářů a daňových poplatníků.
ooooo Nova asi neměla ambice pranýřovat hospodaření v ČT - vše vzniklo jako kouzlo nechtěného. Chovala se jen tržně, čili přesně podle Klausovy doktriny. Jenže košile je bližší než kabát! A tak "léčitelé Klausem", široká fronta kmenových i externích agitátorů, napojených na ČT jako na štědrý mateřský prs, počala Novu - a zvláště ředitele V. Železného - upřímně nenávidět. Agresivitu i vkus této kulturní elity pikantně obnažil J. Křižan, někdejší Havlův poradce a Rumlův náměstek na vnitru: 16. 9. 1995 se v Lidových novinách zaskvěl nápadem, aby jacísi samozvaní strážci české kultury udělovali cenu s názvem "Železná svině"...
ooooo Pak Novu postihla "egyptská rána": odvysílala nepravdivou (eventuálně lživou) zprávu o Klausově vile ve Švýcarsku. Tato dezinformace spustila lavinu, která omylem leč nevratně smetla premiéra i vítěznou stranu voleb a vynesla k moci nikým nevolenou, nicméně "hradulibější" vládu.
ooooo Mnohými expřáteli "odpočítaný" a opuštěný expremiér se však postavil na nohy. Sečetl škody stranické i osobní a s klidem Angličana požádal Novu o přiměřenou satisfakci v podobě devíticiferné sumy. Ve finále se ovšem jako pravý gentleman spokojil s upřímnou omluvou. Uzavřel přitom i "gentlemen´s agreement"? Na to se gentlemana zeptá jen idiot...
ooooo Tajemstvím spíše zůstává proč si média - ochotně spekulující o všem možném a v okurkové sezóně i o nemožném - nepoložila, z profesionálného hlediska rozhodně ne malichernou, otázku: Bylo odvysílání dezinformace o Klausově vile jen výsledkem individuálního či systémového selhání v médiu, nebo matem v úspěšné dezinformační hře?
ooooo Ve vzpouře, která vypukla v ČT se Nova postavila na stranu zákona. Masaryk by ji za to ctil a do vzbouřené ČT by poslal četníky, stejně jako kdysi do okupovaného Lidového domu. No jo, Masaryk... Nicméně míra objektivity, nestrannosti a vyváženosti, se kterou tištěná i elektronická média informovala o incidentu v ČT, slouží jako indikátor serioznosti těchto médií. Výsledek je velice tristní a vypovídá o masovém profesionálním selhání i o obrovské přesile proti níž Nova stojí.
ooooo Last but not least. Na pozadí a koloritu těchto událostí se lépe porozumí i skandálu, který velice poškodí pověst ČR v Evropě. Jeho rozbuškou jsou okolnosti "kauzy Železný".
ooooo Obvinění a vyšetřování z ekonomického deliktu může postihnout každého občana. "Měřit" by se ale mělo stejným "metrem". Platí to i v případě, kdy je bezúhonný a seriozní občan (JUDr. Rozehnal) držen ve vazbě, podezírán ze všech špatných úmyslů včetně opuštění republiky - zatímco nebezpečný podvodník mezinárodního kalibru (u něhož úmysl zmizet do zahraničí vyloučí jen hlupáček) a stíhaný u nás mj. i pro vydírání a nezákonné ozbrojování, je puštěn na svobodu? A Evropo div se - okamžitě prchne za hranice! Zajímavou shodou okolností jde zároveň o důležitého svědka, který je po měsících vazby a pár hodin před svým propuštěním narychlo přivezen k výslechu, kde si náhle "vzpomene", vypovídá v neprospěch V. Železného - a zmizí! Evropo, žasni!
ooooo Jak dále nazvat skutečnost, že vyšetřovatel, aniž se obtěžuje ověřit si dostupná fakta, křivě obviní téhož seriozního člověka z absurdního a urážlivého zneužití platební karty kamaráda? To už není "měření", ale hulvátské "mlácení metrem"!
ooooo Jedná se jen o účelové zneužití práva, nebo... Těžko říci - v ČR je možné úplně všechno. Zvláště poté, co vyšetřovatel vyjde z baru, "veselý, ale ne opilý" se dostane do konfliktu s ochrankou herny a policii vyšetřující tuto výtržnost sdělí: "Zbili mě, protože pracuji na případu Železný." Komentář náměstka policejního ředitele M. Antla zní: "To se nikdy nemělo dostat ven. Je to nepodložená verze." (LN 9. 2. 2002). Ano, takové etické klima panuje na vnitru!
ooooo Zatímco skóre odhalených "nepodložených verzí" utěšeně roste (viz skandál s platební kartou), vlastní vyšetřování ovlivňují nadpřirozené síly. Není divu, že se tajnůstkář Antl na otázku, zda v kauze Železný existují i jiné důkazy než publikované v médiích, poděkuje: "Zaplaťpánbůh, ano." Pánbůh se totiž opravdu snaží. Jak se zdá, tento První hybatel je dosud jediný známý viník nanejvýš skandálního činu: Ze soudního spisu kauzy Železný se "ztratil" závažný listinný důkaz! Neuvěřitelné!
ooooo Co vše má vnitro za lubem? V odpovědi na otázku LN, kdy se v kauze Železný konečně dočkají zvratu (čti: kýžené trvalé vazby zmíněného), odhaluje náměstek policejního ředitele i politický kontext: "Prověřují se další podezření. Trestní stíhání musí skončit brzo, aby byl Železný co nejrychleji postaven před soud. I když se to do voleb nestihne." (Sic!). Proč takový pesimismus? Vyhraje-li volby např. unie někdejšího ministra vnitra J. Rumla, který demonstroval kvalitu svého právního vědomí tím, že se v kauze ČT postavil na stranu delikventů, pak možná přibydou desítky, ba stovky nových podezření! Neměla by tato republika místo šilhání po EU spíše pěstovat a exportovat banány?
ooooo Právě "kauza Železný" vytvořila zářivou špičku onoho pověstného ledovce. Vezme-li se totiž v úvahu i tvrzení M. Antla o korupci v řadách policie, prokurátorů a soudců, nezbývá než se zeptat: Dochází-li k tak skandálním "nedopatřením" v tak významné kauze, co se asi děje v případech méně zajímavých či nesledovaných veřejností vůbec?! Teď si, občane, který nemáš ani zdaleka takové konto a vliv, představ, že do soukolí této děsivé mašinérie upadneš ty. Vůbec nemusíš být průšvihářem typu pana Kájínka. Stačí aby ses postavil či jen znelíbil nějaké místní mafii. Nebo budeš - jako svědek popř. strana - semlet "jen" proto, že jsi neuplatil policistu, státního zástupce nebo soudce... A uvážíš-li, že bachař za úplatek mizerných 2 000 Kč pustí do cely k vězněné ženě gaunera, který ji tu surově zmlátí a znásilní - pak toto už není stát, ale noční můra, zvaná ČR! Nad takovým "státem" musí ronit slzy a vzlykat "Mamma mia!" i otrlý Sicilián!
ooooo Alarmující je selhání médií a politického systému! Jakpak se chovají "hlídací psi naší demokracie"? Burcují snad "štěkotem" občany a politiky před dysfunkcí základních institutů státu? Nebo spíš slastně "chrochtají" při pohledu na šéfa "neloajálního" média, vedeného k výslechu?
ooooo Snaha vládních stran držet skandály ve svých rezortech "pod pokličkou" je známá. Proto existuje opozice, známá zase pokušením žádat "hlavy" ministrů či vlády i z malicherných důvodů. Jak vysvětlit, že na skandály v "kauze Železný" reaguje česká opozice mlčením - a dokonce před volbami?...
ooooo Nehraje se tu nakonec i o samou svobodu slova s úmyslem vrátit ji před 4. únor 1994? Musí k tomu všemu Nova mlčet? Není to nová výzva Nově?!


František Stočes
2002

NETSOCAN