NETSOCAN
Číslo 2 --ÚNOR 2006---Ročník V.
Další útok "mediálních teroristů"


ooo 27. dubna 1991 přinesly Pondělní Lidové noviny "povedený vtip" o tehdejších rómských kapsářích:
ooo Policejní důstojník navštívil dr. Ščuku (předsedu Rómské iniciativy) a sondoval, zda by rómské iniciativy nemohly nějakým způsobem zapůsobit zejména na mimopražské rodiny, které v našem hlavním městě páchají rozsáhlou trestnou činnost. Nu a vážený člen tehdejšího Občanského fóra, dr. Ščuka, vědomý si toho jak okrádání cestujících v tramvajích poškozuje pověst Československa, s vážnou tváří odvětil, že: "...tito lidé vydělávají taky padesát tisíc korun denně. Mají tedy neobyčejně vysokou životní úroveň jíž se nebudou chtít vzdát. Snad prý kdybychom pro ně měli něco jiného, stejně lukrativního..."
ooo Herec a srandista Jiří Krampol, známý mj. i svými vtipy na vietnamské trhovce, vyprávěl na estrádě následující vtip: "Róm dělá autoškolu a instruktor jej při jízdě upozorní: ´Vy jste si nevšiml té značky v zatáčce?´ Róm odvětí: ´Jaký značky? Že by hliníková, mám se pro ní vrátit?"
ooo Redaktoři Mladé fronty DNES (možná hned po tom, co se přestali smát) se s vážnou tváří pustili do volebního boje: Hned na titulní straně pod titulkem V Paroubkově show zní vtipy o Romech žasnou jak je možné, že tato anekdota zazněla v Paroubkově show "zrovna po víkendu, kdy nacionalisté u bývalého koncentračního tábora v Letech vyprovokovali střet s Romy."
ooo Dědicům někdejších svazáků přizvukoval i politolog Pehe: "V rozvinutých demokraciích by z toho byl skandál. Třeba kdyby se podobné estrády zúčastnil americký prezident..." (MF DNES, 1. února).
ooo Škoda, že postsvazáčtí redaktoři nepožádali o názor i nějakého amerického demokrata. Ten by vypuknutí skandálu určitě potvrdil a přidal by možná i vysvětlení - Náš pan prezident J. W. Bush by se takovému vtipu určitě nezasmál! Naopak! S úplně vážnou tváří by se zajímal, jak se jmenuje ta autoškola...
ooo Viďte, pane politologu...
ooo Do předvolebního tažení MF DNES proti premiérovi Paroubkovi zasáhla i její odstřelovačka Jana Bendová (MF DNES, 1. února), která v redakčním komentáři Blondýna, policajt a premiér Paroubek rovněž potvrzuje, že v případě podobného vtipu (o černoších), by americký politik, "na veřejnosti vedle podobných zložertíků na účet svých spoluobčanů..., nemlčel."
ooo S tím lze souhlasit; nějaký populární "bushismus" by určitě zazněl. Možná o třistaleté úctě amerických bělochů ke svým afro-spoluobčanům ... (kteří měli v této zemi neomezených možností dlouhou dobu statut antických otroků a v jižanských státech platily ještě před 40 lety rasově segregační zákony, které "omezovaly práva černých Američanů vlastnit domy a byty, volit, ubytovávat se v hotelech, chodit do obchodů," jak připomíná 16. ledna v MF DNES americký velvyslanec William Cabaniss). Onen eventuální "bushismus" o třistaleté úctě nelze vyloučit poté, co JWB hovořil o stoletém přátelství mezi USA a Japonskem... (nejsvětlejšími okamžiky tohoto staletého friendshipu pak patrně byly výbuchy japonských bomb v Pearl Harboru a jaderné exploze nad Hirošimou a Nagasaki).
ooo Navíc se lze obávat, že až si mladá redaktorka doplní své znalosti ještě o řeči, které vedl na adresu svých spoluobčanů-homosexuálů například americký prezident R. Nixon, nebude mlčet spíše ona a začne USA upřímně nenávidět...
ooo Mladičká mediální odstřelovačka - dle fotografie blondýnka - dále přesvědčuje, že vtipy o Rómech nejsou totéž co vtipy o policajtech či o blondýnkách; blondýnky a policajty přece "neposílali do lágrů kvůli národnosti."...
ooo Mladá blondýnka pak možná odhaluje vlastní soukromí, když sděluje, že "...samozřejmě, že se i rasistické vtipy v soukromí vyprávějí a soukromě se jim občas i zasmějeme. Ale jako slušní lidé chápající důsledky svého chování i slov stále vnímáme jejich nepřijatelnost." Správně. Nejnepřijatelnější pak jsou vtipy o lakotných Skotech.
ooo Vypadá to tak, že někteří mladí redaktoři Mladé fronty když uslyší dobrou židovskou anekdotu, tak přitom povinně nemyslí na nic jiného než na Osvětim a šoa, a pokud se snad někdo z nich neuvědoměle zasměje, musí se jít okamžitě vyzpovídat z rasismu a antisemitismu, přestože Hospodinovo Desatero takový hřích nezná.
ooo Jana Bendová se cítí dotčená když v cizině čte cedulky "Češi tady nekrást!" Stejně dotčená se jistě cítí, když se v zahraničních médiích píše, že Češi okrádají v tramvajích a metru turisty. Opravdu to nemá jednoduché: kdyby zahraniční média psala, že v Praze kradou peněženky Romové, styděla by se zase za rasismus oněch médií...
ooo Vtipy jednoduše - někdy právem někdy nikoli (viz Skoty) - vystihují a parodují nějakou zápornou vlastnost národa, etnika atp. Němci jsou (narozdíl od Angličanů) kupříkladu považováni za etnikum s malým smyslem pro humor. Takže není divu, že když Romové (na rozdíl od českých dělníků) odmítali - a to nikolv z důvodů odboje, ale kvůli nátuře - budovat Třetí říši, nestali se terčem vtipů, ale skončili v likvidačním lágru. Když Romové odmítali ze stejných pohnutek budovat i socialismus, český bolševik si o jejich vztahu k práci vyprávěl vtipy, ale do likvidačních lágrů je neposlal.
ooo A co je paní redaktorko pak nepřijatelného na vtipkování o Romech, kteří Vám i ostatním Čechům vytvořili vizitku zlodějů?
ooo V rubrice Fórum čtenářů (MF DNES, 8. února) F. Maliňák píše: "Jako křesťan mám rád církevní vtipy. A jako Čech mám rád vtipy o Češích, Skotech, Židech i Romech. Absence smyslu pro humor je typická pro zamindrákovaná, fanatická a totalitní uskupení." Pisatel samozřejmě naráží na kauzu jisté karikatury. Ale kterépak uskupení to fanaticky a s vážnou tváří kritizuje premiéra Paroubka, že se zasmál vtipu o Romech...?
ooo V rubrice Dopisy redakci (militantního spolubojovníka MF DNES proti Paroubkovi a Rathovi) se podobně vyjadřuje František Chaloupka a dále píše: "Anekdoty cikánské (pardon romské) jsem považoval také za studnici toho správného, moudrého, lidového humoru a smál se též. Jsem tedy rasista? Rozhodně ne. Jsem lékař... Lidé, neblbněte! (Lidové noviny 9. února).
ooo Publicista a novinář Jan Janula se v článku Mohamed a Paroubek (metro, 7. února) domnívá, že v humoristickém pořadu by eventuální premiérova umravňující replika mohla vzbudit dojem, že jde o domluvený gag a obecenstvo by se smálo ještě více. (Nu a kdyby pak dal k lepšímu názor madam Bendové, že smát se takovému vtipu se smí pouze v soukromí a nádavkem vyzval publikum aby jako slušní lidé chápali důsledky svého chování a uvědomili si nepřijatelnost Krampolovy anekdoty, diváci by už slzeli smíchy).
ooo Článek Jana Januly je však cenný především kvůli následujícímu postřehu: "Když se před posledními volbami mnozí politici (ve snaze získat volišské hlasy) zúčastnili estrády televize Nova Zlatá mříž, zazněly tam i daleko ´tvrdší´vtipy o Romech a sledovalo je ne pár stovek, ale milionů diváků."
ooo Jak je možné, že tehdy nevypukl skandál okolo televize Nova a oněch smějících se politiků? Co vlastně tenkrát dělala ona smečka samozvaných mediálních mravokárců? Smála se, až se smíchy prohýbala?
ooo Premiér Paroubek se na estrádě spolu s publikem zasmál vtipu a hned se stal terčem tvrdých, nechutných útoků i pokryteckého mravokárství většiny tištěných i elektronických médií. David Rath se pokusil o první racionálnější reformu zdravotnictví od roku 1989, a okamžitě se stal terčem masívních mediálních útoků vyvolávajících dojem, že ti novináři a vydavatelé snad vůbec neplatí zdravotní pojištění a žijí kdesi na Marsu.
ooo Pokud premiér Paroubek výrazněji prohraje letošní palamentní volby, bude moci plným právem tvrdit, že se tak stalo v důsledku subjektivity masmédií. Ale možná by měl již nyní naznačit - alespoň některým deníkům - že v takovém případě (a nejen proto, že zbytečně vyhodí sto milionů na kampaň), věnuje všechny stranické peníze na zřízení veřejnoprávního deníku, ve kterém se konečně bude o politických problémech diskutovat seriozně!

František Stočes
5. března 2006

NETSOCAN