NETSOCAN
Číslo 2 --ÚNOR 2007---Ročník VI.
Nebudeme se třást před Putinem

ooo V sobotní MfDnes jsem si přečetl článek pana Josefa Pazderky, který se nás ptal, zda se máme "Třást se před Putinem". A hned si odpověděl. Moskva je o protiraketové základně dávno informována a nechce riskovat mezinárodní roztržku. Putinova tisková konference byla jen velká "mutimediální" (to byl asi šotek a myslel tím multimediální) show určená domácímu publiku. Takže slova prezidenta Putina, že základna se dotýká národní bezpečnosti Ruska a Rusko na ní bude adekvátně reagovat, jsou jen show pro hloupé Rusy. V poslední větě ruského prezidenta přímo urazil slovy, že jeho "rétorická cvičení za to nestojí", abychom na ně reagovali.
ooo Článek pana Pazderky je jen článek pro hloupé Čechy. Nevím, kolik lidí bude s ním souhlasit, ale rozhodně to nebude ta chytřejší část našeho národa.
ooo Panu Pazderkovi to řekl (nepřímo) v televizním pořadu televize Prima v neděli poslanec za ČSSD pan Zaorálek. "V případě konfliktu bude naše základna terčem prvního preventivního úderu protivníka". To mě připadá mnohem realističtější, než optimismus pana Pazderky. Jindy trochu nesmělý pan Zaorálek byl v duelu s ministryní obrany paní Parkanovou tentokráte neobyčejně rázný. Paní ministryně nás mateřsky varovala před darebáckými státy Severní Koreou a Iránem, které se už třesou na to, až budou moci vystřelit své rakety na nás. Paní Parkanové velmi vadilo, že lidé u nás protestují proti americkým základnám, ale neprotestují proti těm darebáckým státům, ohrožujícím světový mír. Jenom nám zapomněla říci, proč by to lidé měli dělat a proč by ty státy měly napadnout Česko nebo kohokoli v Evropě. Na rozdíl od ní lidé vědí, že nám z jejich strany nebezpečí nehrozí. Potom přidala další perličku - nejen darebácké státy, ale i teroristé Al-Kaidy disponují balistickými raketami dlouhého doletu, řekla. To už je trochu moc. Paní Parkanová nás má asi za hlupáky. Není nad to, mít takovou odbornici jako ministra obrany.
ooo Podle pana Zaorálka je konflikt velmi reálný od doby, kdy se změnila (asi před 5 lety) strategie USA. Tehdy Američané opustili koncepci odstrašování a přešli ke koncepci preventivních válek. Máme tady Afganistan, Irák. Ale už i Jugoslávie patří do této kategorie.
ooo V tomto televizním duelu se střetly dva pohledy. Paní Parkanové, která nás strašila Iránem a Severní Koreou a která zdůrazňovala obranný charakter základny. Řekla dokonce, že je to ušlechtilý systém. V podstatě protiraketové střely jsou obranným prostředkem. Ale jen potud, pokud nebudou chránit agresora před odvetným úderem. A to je to, co říkal Zaorálek i prezident Putin. Oba jsou si vědomi toho, že ty rakety nejsou proti Iránu, ale proti Rusku. Mají sloužit jako obrana před odvetným úderem ruských raket po napadení Ruska v nové válce o suroviny. Protože - kde jsou největší zásoby surovin na další století? No přece na Sibiři. A Rusové odmítají pustit nadnárodní koncerny na své území. Takže - až bude zle, nepůjde to jinak, než ovládnutím Ruska. Předpokládám, že to bude tak za 20 nebo 30 let. Jenže co my víme, co bude za třicet let. Ale mohli bychom vědět jedno jistě. Za těch 30 let budou ty rakety jen drahý šrot. Rusové budou mít nové rakety, nezachytitelné žádným radarem s nekontrolovatelnou dráhou letu a já nevím čím ještě. Celá základna je důkazem staré pravdy, že generálové se vždy připravují na tu minulou válku. Takže to vypadá, že celá základna není nic jiného, než dobrý kšeft pro firmu Boeing, která ji bude dodávat. Asi odměna za peníze na volební kampaň.
ooo To však nic nemění na skutečnosti, na kterou upozornil pan Zaorálek - základna bude prvním terčem příští války. Rakety s náporovými motory s rychlostí 5 tisíc metrů za vteřinu a s dvěstě kilotunovými atomovými hlavicemi jsou a budou připraveny.

Ing. Josef Vít
4. února 2007

NETSOCAN