NETSOCAN
Číslo 2 --ÚNOR 2008---Ročník VII.
Rasistický přívrženec na blogu iDNES


SICE NESOUHLASÍM S TÍM, CO ŘÍKÁTE, ALE DO POSLEDNÍ KAPKY KRVE BUDU BRÁNIT VAŠE PRÁVO TO ŘÍCI! (François-Marie Arouet/Voltaire).
V rámci služby svobodě slova NETSOCAN uveřejňuje články mladého bloggera MF DNES Petra Štursy, které redakce blogu odstranila a autorovi současně zrušila statut bloggera. Jejich uveřejnění (v původní podobě, tzn. bez redakční úpravy) samozřejmě neznamená, že se NETSOCAN s mnohými informacemi v těchto článcích ztotožňuje, spíše naopak; proto budou některé nekorektní či zavádějící názory komentovány.

Vážení čtenáři.
Přiblížím vám politicky nekoretní formou myšlenkové pochody romského bojovníka proti rasismu, který svými výroky co do předsudků a omylů zdaleka přesahuje úroveň většiny neonacistů. Ale abych neporušil kodex bloggera (někteří smí, já nesmím), podám to jako obhajobu sebe sama. Ale dozvíte se zajímavé věci... Minulý článek byl cenzůrou důsledně vygumován, takže jak tušíte, může to být docela zajímavé. Ačkoli, nejsou to vlasy bezdomovce, takže je to nemastné, neslané.

Celé to začalo několika značně rasistickými plakáty v šalině. Já je kritizoval a pan... říkejme mu třeba pan "olovo" (protože olovo má značku Pb, což jsou jeho iniciály).... pan olovo zareagoval dosti zajímavě.

Nejdřív budu citovat z mého článku:
- Nejsem členem NO, ani nejsem nácek. Národní socialisty, jejich moderní, tedy "neo" obdobu, či fašisty nenávidím.
- Nejsem "zaujatý proti jiným barvám pleti". Měl jsem například krásný románek s černoškou a v tanečních jsem si hezky zatančil s asiatkou.-
 Ano, řešení mám(...)najímání slušných Cikánů do služeb policie ČR(...)ROVNOST PŘED ZÁKONEM PRO VŠECHNY.
A teď jak reagoval pan olovo na článek?
..."Nic to však nemění na tom, že jste podle mého názoru zarputilý rasistický přívrženec nácků"...
Pochopitelně, že takováto věta je poměrně ostrá. Jenže u mě je to navíc hodně citová záležitost...
 Polovinu rodiny z tátovy strany odvlekli nacisté do koncentráku, mnoho z nich vyslýchali, kvůli odboji. Mnozí se už nikdy nevrátili. Ze strany mojí mámy - dědův strýc padl jako pilot RAF při obraně Velké Británie, proti nacistům, Pradědeček sháněl a ukrýval zbraně pro partizány, kvůli čemuž jeho ženu tři měsíce věznili a mučili na GESTAPU. Jsem na své předky hrdý, zejména proto, že nikdo nezradil své přesvědčení a nepřidal se k národnímu socialismu.
Jakékoli spojování mé osoby s nácky mě uráží, ačkoli jsem si byl plně vědom, že mou rodinnou historii pan olovo nezná, rozhodl jsem se jej přesto nazvat debilem. Proč? Četl moje články, kde varuji před nacismem, četl i ten poslední článek, ze kterého jsem citoval. Stejně plácl v diskuzi takovou křupovinu.

V té chvíli se ale ukázalo to, o čem jsem už mockrát psal - jsou věci, které jedni dělat smí, ale druzí ne. Ačkoli je zde politikům spíláno do hovad, krav, volů, debilů, prasat a podobných přízvisek, ačkoli se tu lidi titulují různě, ačkoli tu není hříchem, když mě kdejaké olovo nazve náckem, já nesmím reagovat jinak, než uhlazeně slušně, přesně podle kodexu, který zakazuje invektivy...

Můj článek byl cenzorem stažen z blogu a smazán... No, jestě, že už se nevedou kádrové materiály.

Proč? Pan olovo prý nebyl vulgární a tak je ta moje reakce ubohost. Příšte se polepším a budu reagovat stylem "olovo je submisivní nekrofilní zoofil", protože to není vulgární, ani ubohé. Tedy dle cenzorů Idnes. Sice je to lež a nesmysl, ale to se tu děje běžně... Na interní diskuzi bloggerů mi byly sděleny zajímavé názory. Například že je rozdíl, když mě někdo urazí v diskuzi a když já mu to vrátím ve článku (rozdíl v tom není, moje slovo platí stejně, ať je napsané na toaleťáku, nebo vytesané do mramoru. U vás je to snad jinak?) nebo jaký je rozdíl mezi urážkou obyčejného člověka a urážkou politika a že by mi to vysvětlil i začínající právník. Prý urazit politika je OK, ale člověka ne. To jsou mi zákony... Dobrý, ne? Urážejte Paroubka, dokud je v parlamentu, ale jakmile mu skončí mandát, mohli byste jít za urážku k soudu... Blbost. No a dál.

Panu olovovi to nestačilo, chytila ho paranoia, začal mě podezírat ze všeho možného. Nejdřív se pokusil o zesměšnění pomocí levné fráze "on to dělá kvůli karmě". Pikantní je fakt, že tuhle větu vypustil z klávesnice ve chvíli, kdy moje karma předstihla tu jeho :-)

1) Karma mě nezajímala a nezajímá. Není to velikost přirození, ani za ni nedostávám finanční prémie.

2) Doma máme bojler.

3) Víc, než cokoli jiného mě potěší děkovný mail od čtenáře,který sem tam dostanu. Pokud mají na Idnes chuť, ať mou karmu pošlou olovovi. Já na ni kašlu.  4) Je jasné, že problematika, o které píšu přitáhne dost čtenářů a navýší karmu. Víme to všichni. Každopádně Olovovi vynesl nejvyšší karmu článek o prodejně nábytku, mě první karmu přes 30 zamyšlení nad pneumatikami. Kdybych honil body, dělám to jinak, než přes "romy".

Paranoia stoupá.

Nyní jsem se stal agentem přisluhovačem.
Pan olovo mě v diskuzi několikrát obvinil, že spolupracuji s Národní Stranou. Nechápal jsem, co se děje, ale pak přišlo rozuzlení. nějaké hovado nakopírovalo můj článek o šalině a bez mého vědomí (a doufám, že bez vědomí Idnes) ho publikovalo na internetových stránkách národní strany. Okamžitě jsem poslal národní straně e-mail, aby mi vysvětlili, o co jde. Neodepsali. Uvidím, co dál.
  Nepočítám, že by se olovo omluvil za křivé obvinění o mé spolupráci s NS. Už dávno vím, že slovo některých jedinců nemá vůbec žádnou hodnotu, tito potom ani necítí zodpovědnost za svoje kecy.
Víte, s trochou nadsázky mi to připomíná chartu 77 a antichartu. Charta byla sepsána, žádala rovnost a dodržování zákonů. Vládnoucí klika ji okamžitě cenzurovala, nedovolila nikomu, aby si ji přečetl a mnozí představitelé této země (zejména umělci) podepsali dokument, chartu 77 ostře kritizující, obuli se do chartistů, zvedla se bouře nevole a už to jelo... Kdybyste viděli jednu konkrétní stránku na diskuzi bloggerů, tahle souvislost by vás taky napadla. Ani "správně smýšlející" umělci nechyběli.
Já se snažím o kritiku negativních jevů ve společnosti. Ať to jsou prapodivné výzkumy o tom, že jsme všichni bisexuálové (opřel jsem se zde do gay-iniciativy. A na tento článek reagoval jeden homosexuál, se kterým se přes mail dalo diskutovat věcně, slušně a bez "nácků" a i přes rozpory dojít s vtipem a lehkostí ke shodě), ať se jednalo o kritiků ubrblaných důchodců, vyhlášky ohledně pneumatik, nebo o problémy s poplatky ve zdravotnictví... Vždycky se dalo slušnou debatou docílit nějakého závěru.
A v případě problematiky rasismu? Připadám si, jako bych hrál fotbal. Můj protihráč po mě vesele střílí ze vzduchovky. To sudímu nevadí, ale já se nesmím dopustit sebemenšího porušení pravidel, běda, abych se dotknul rukou míče... Olovo si neuvědomuje, že kdyby se skuteční náckové dostali k moci, tak my dva pravděpodobně skončíme společně v té samé cele smrti. Kdyby to byli humánní náckové, snad by nám dovolili před popravou zahrát si karty. Třeba Černého Petra...
Stejně tak si, narozdíl od rozumných slušných cikánů, nechce přiznat, že za problémy rasismu nemůže hnusná ta bílá většina, co většinou z donucení platí dávky a byty a "romské" organizace, ale fakt, že mezi nepřizpůsobivými je disproporční množství romů a tito jsou skupinou "humanistů" protěžováni ad absurdum. Říkejte si tomu třeba rasismus, nebo jak chcete, ale je to tak. Přečtete si Olovovy články a jeho příspěvky v diskuzích. Porovnejte to s mými. Závěr si udělejte vlastním úsudkem.
Finální prohlášení: Pevně stojím za vším, co jsem řekl. Nelžu, nikdy jsem nelhal a bez obalu říkám to, čemu věřím. Nejsem politicky korektní, nehodlám lézt do zadku sebelíbivější ideologii a nehodlám měnit názory, protože zrovna nejsou v módě.
 


Petr Štursa
(petrstursa@email.cz)
2. února 2008

NETSOCAN