NETSOCAN
Číslo 2 -- ÚNOR 2009 ---Ročník VIII.
Modrá propaganda a lidská blbost

Když si dnes, pár dní po krajských a senátních volbách, pročítám některé zaručeně úžasné a výstižné blogy (na idnes) mých kolegů blogerů, nestačím se divit jak si někteří vykládají slova demokracie a svoboda slova. Nestačím se divit kolik lidské blbosti a hrubosti je schopno se nakumulovat v pár odstavcích textu.

Po oranžovém vítězství se zase jako už tolikrát dozvídám, jak se naše země žene do záhuby a chystá se tak znárodňování, útlak a dokonce zavírání politických protivníků ČSSD. Vedle toho se řada nepoučitelných znovu a znovu plete a nechává si před nosem unikat fakta, čísla a hlavně zdravý rozum a nechápe tak jednoduché souvislosti, kdy nám pravicoví sympatizanti předhazují jednu blbost za druhou.

Tak za prvé dámy a pánové, vládní reformy nejsou onou spásou pro tuto zemi a to ani náhodou a už vůbec se nejedná o nějaké zásadní reformy, které nám pravicová ODS naslibovala v roce 2006. Řada komentátorů má bohužel sklerózu a to jako čepici. Jistý Tlustý mluvil o ekonomickém blahobytu, geniální rovné dani (kolik zemí jí zavedlo ?) a peníze úplně všem. Jistý Langer nám sliboval potírání korupce a nekompromisní postavení policie, jistý Julínek nám nasliboval levné nadstandardní sanatoria a konečně jistý Mirek Topolánek nám nasliboval úplně všechno a dokonce s námi uzavřel i smlouvu. Vedle toho byly naše jistoty a prosperita jen příjemnou a krásnou frází a každé plus, bylo tedy nutné vyvážit mínusem.

Bohužel svatořečení reforem se podepsalo i na celkovém vnímání reforem, jako nutné dobro pro občany a tedy celou zemi. A teď popořádku. Jak to tato vláda myslí s potíráním korupce vážně, nám předvedla dokonale v kauze bratra Čunka.

Jak dopadají reformy naší policie všichni dobře víme a vidíme, řada velice důležitých útvarů byla zrušena a řada elitních policistů vzala nohy na ramena, bohužel sebou si řada z nich odnesla i velice citlivé informace. Nakonec se sebral a utekl i Kubice, kam asi? Jediné co po slavných reformách zůstane, budou k ničemu dobrá hesla na autech našich policistů.Sečteno podtrženo, nic moc.

Ani kormidelník našeho průmyslu Říman, se moc pravičácky nevyznamenal a to jsme neustále ubezpečováni, že ekonomika země je doménou pravice. Po nesmyslném rozmetání Czech Investu díky kterému, vážení a milí, je v řadě regionech co dělat a díky tomu tedy slušná životní úroveň a alespoň nějaký sociální smír, což má i blahodárný vliv na podnikání, se pak ministr Říman celý půlrok díval na posilující korunu a poslouchal udiveně nářky exportérů, čekaje na práci volné ruky trhu, osobně jsem jen udiveně kroutil hlavou. Takže tady také nic, tedy krom rozporuplného snižování firemních daní, které to jako např. naše banky, mobilní operátoři, nebo ČEZ nutně potřebují. A samozřejmě stále stejná písnička o snížení administrativní zátěže pro živnostníky a podnikatele. Ale to jsem to vzal hákem přes ministerstvo financí. Jediný koho bych si představil i ve své vládě (smích) je ministr Pospíšil, který navíc řeší problém asi největší a to je mizérie jménem česká justice. Problém s českou justicí, je velice zvláštní typ horkého bramboru, on totiž nechladne, ale naopak.

Nakonec jsem si ovšem nechal téma zdravotnictví, ani jsem nevěřil kolik je mezi pravicovými příznivci zdravých lidí a to jako rybička. Všem totiž stačí jen základní zdravotní péče, za tu standardní si rádi připlatí a na tu nadstandardní si rádi ušetří. Navíc nám ministr pověsil na nos megabulíky o soukromých zdravotních pojišťovnách, které si mezi sebou budou konkurovat, asi podobně jak se již děje v našem bankovním sektoru a o pacienty se budou dokonce přetahovat. Zejména lukrativní pro ně budou zákazníci v důchodovém věku, které každá pojišťovna ráda přivítá s klackem v ruce. O tom jak dobře fungují některé velké soukromé firmy, mnohým nemusím vyprávět, a teď si představte, že nepůjde o zmrvenou kuchyňskou linku, ale jenom o nepovedenou operaci mozku, narážím tak na privatizaci nemocnic, se kterou osobně absolutně nesouhlasím, neboť záruka v lepší fungování celého systému je nijaká. Třicet korun záměrně vynechávám, to je totiž z mého pohledu proti ostatním experimentům ministra Julínka v podstatě malichernost. Ještě jsem pozapomněl na neuvěřitelnou aroganci pana Julínka, kterého až podezřele často střídal neméně arogantní, ale zaručeně nejchytřejší tiskový mluvčí.

Nemohu zde popsat všechny kroky a změny, které tato vláda provedla, v každém případě bude tato vláda jednou označena za (zatím) nejpřeceňovanější v naší historii. Samozřejmě, že řadu věcí se podařilo zlepšit, ale v klíčových oblastech, které dále ovlivní další směřování země je to takové nijaké.

O zadlužování zde záměrně nepíši, na tomto se určitě podepsaly i vlády ČSSD a divoký experiment jménem kupónová privatizace, Vašeho čestného předsedy, o kterém se bohužel moc nemluví.

Nenutím Vás volit levici, chci Vás jen nutit přemýšlet o tom, co je pro každého z Vás přijatelnější řešení, tedy v případě vládnutí té či oné strany menší zlo.

Nechci Vás strašit nesmysly o nebezpečnosti společnosti závislé na penězích, stejně jako to dělají, bohužel zcela mylně v případě sociálně demokratických idejí někteří kolegové blogeři, kteří už mají předem jasno a píší ony blbosti o potírání svobod a koalici s komunisty, jako by každý zapomněl, kam že to běhá každých pět let tatíček Klaus.


Leoš Paclík
15. února 2009

NETSOCAN