NETSOCAN
Číslo 2 -- ÚNOR 2009 --- Ročník VIII.
OBSAH ČÍSLA
EDITORIAL

EDITORIAL
o Jak ven z krize?
AKTUALITY
o Jak z toho ven
o Ing. Josef Vít
o Pod vládou chamtivých
o Ing. Josef Vít
o CRYSTALEX: Práva zaměstnanců...
o Modrá propaganda a lidská blbost
o Leoš Paclík
o Potvrdí sjezd úpadek ČSSD?
Fejeton
o Emitoriál
o Miloslav Štěrba
GLOSY
o Jen počkej zajíci, prosí americký vlk
o Miloslav Štěrba
o Cyril Svoboda zdědil svého parchanta
o Miloslav Štěrba
ČLÁNKY
o Únor 1948
o Ing. Josef Vít
o Je třeba zabít Paroubka?
o Leoš Paclík
o Dějiny a doba na pranýři
o Miloslav Štěrba
Zahraničí
o Návraty do budoucnosti...
o Josef Mikovec
o Ach, jak mám rád milé Francouze!
o Miloslav Štěrba
NETSOCAN MONITOR
o Banky zruinovali američtí Grossové a Sobotkové
o Už měsíc trvá generální stávka na Guadeloupe
o Odveta socialistů: Bill Clinton na sjezdu
o Vzácná podívaná - Clark promluví k ČSSD
o Projev předsedy ČSSD k problematice vojenských misí
o Karel IV., Hladová zeď a hospodářská krize z pohledu staletí
o Rozvádět se nechystám
o Jsem čuně z internetu.cz
o Reader´s Digest
o Je to jenom showbyznys. Opravdu?
o Oranžový bastard už po nás natahuje pařáty
o Bastard ČSSD: Protikrizový balíček
o
o
o
Jak ven z krize?


Vybrali jsme pro čtenáře několik myšlenek z článku Jak z toho ven od Ing. Josefa Víta, uveřejněného v tomto čísle.
o O nastartování naší ekonomiky se zasloužil ministr financí Rašín. Ten dal první impuls pro naši ekonomiku slovy : "český příslušník, který si koupí pomeranč, je zrádcem státu" - to je jeho doslovný citát. ...kampaň za nákup domácího zboží a proti nakupování zboží z dovozu je možná a měla by větší vliv na rozvoj ekonomiky, než všechno, co si vymyslí naši ekonomové z CEPu v čele s Topolánkem. Pochybuji, že donutíme svět kupovat více českého zboží a proto domácí spotřeba je základ prosperity - občanů i státu. Nakonec totéž udělal už Obama, když vyhlásil akci Buy American. A zkoušel to i francouzský prezident Sarközy,
o Druhým příkladem je situace po druhé světové válce... Zuřila studená válka a kapitalistům šlapala na paty socialistická soustava. Byl to velký příklad pro dělnictvo západu. Proto museli kapitalisté zvyšovat životní úroveň svých dělníků a vysokými platy si zajišťovat jejich solidaritu. Vysoké platy jim zajišťovaly i vysokou spotřebu. Profesor Šik v roce 1968 napsal: podnikatelé v Holandsku platí lidem vysoké mzdy. Jídlo v závodních jídelnách je za symbolickou cenu. Platí lidem cestu (benzin) do práce. Ráno dají lidé na bráně seznam potravin a odpoledne si je odnášejí za velkoobchodní ceny. Pro ženy zřizují kadeřnické salony přímo ve fabrice. A další a další vymoženosti.
o Četl jsem článek o Francii. Zaujalo mě, že před lety tam průměrná mzda byla 12 500 franků. Ale státem určená minimální mzda byla 10 000 franků. To znamená 80% průměrné mzdy! U nás je minimální mzda menší než 40% průměrné. A to je také rezerva. Zvyšovat mzdy je lepší cesta pro zvyšování příjmu státu než zvyšování daní - nota bene DPH a spotřebních daní. To totiž odčerpává lidem peníze, které by mohli utratit. Tady je vidět idiocie základních principů politiky ODS. ODS snižuje daně pro bohaté, ale stát potřebuje peníze na svůj "provoz". Musí proto zvyšovat jiné daně - třeba DPH nebo spotřební daně, daně z nemovitostí a jiné. Ale všechny tyto daně ukrajují lidem peníze určené na spotřebu. A když lidé nebudou mít za co kupovat, bude se omezovat výroba, bude se propouštět. Je to jízda na tygru - kdo seskočí, toho sežere.
o Vzpomeňte si na dobu před dvaceti lety… Stavěli jsme průmyslové komplexy po celém světě. Rafinérie, cukrovary, válcovny, elektrárny - všechno to jsme byli schopni vyrobit a naše dodavatelské firmy (jako např. Škodaexport nebo Strojexport ) postavit a uvést do provozu.
o Kolik států na světě bylo schopno vyrobit a uvést do provozu atomovou elektrárnu? Snad 4 nebo 5 a Československo bylo mezi nimi. Řadili jsme se vedle USA, SSSR, Velké Britanie, Francie a Německa - a řadili jsme se úspěšně. Součástí Temelína jsou i reaktor, turbina a generátor o výkonu 1000 MW - i v tom jsme se řadili k oněm nejvyspělejším státům. Turbin a generátorů o výkonu 1000 MW je na celém světě jen tolik, že byste je spočítali na prstech jedné ruky. A dva takové stroje jsou v Temelíně.
o Až budeme stavět novou atomovou elektrárnu, budeme už muset všechno nakoupit v cizině. Za posledních dvacet let jsme nevyvezli ani jeden investiční celek. Poslední lidé, kteří to uměli, odešli do důchodu a nikdo je nenahradí. Vychovat takové odborníky je otázka mnoha generací. A novou šanci už nedostaneme. Likvidace našeho průmyslu je dokonána na věčné časy.
(Redakce)

oNETSOCAN MONITOR


Banky zruinovali američtí Grossové a Sobotkové
…finanční krize má podle mě jiné důvody. Od 60. let minulého století jsme úspěšně odbourávali a hodili přes palubu veškerá tabu - od náboženských až po sexuální. Bankovnictví bylo kdysi postaveno na dosti přísných pravidlech a pořádný bankéř prostě některé věci nedělal. Lidé si naivně mysleli, že v bankovnictví tabu zůstanou. Ale i zde se mravy uvolnily. Přitom banka je jako holka, vše závisí na její pověsti. Najednou kluci, kterým bylo přes třicet, disponovali v bankách miliardovými částkami a nikdo jim nebránil v tom, aby po celém světě investovali do různých virtuálních projektů. Proč se pak někdo diví, že se to všechno zřítilo? …Nešlo jenom o zdravý selský rozum, ale také o morálku a zodpovědnost. Starý bankéř v minulosti cítil osobní zodpovědnost za peníze, které mu byly svěřeny. Tento pocit se vytratil a banky disponovaly penězi, jako by to byly jejich peníze. (Že USA už nechtějí radar? Nesmysl, MF DNES, 21. února. Titulek NETSOCAN).

Ukázka je z rozhovoru MF DNES s ministrem zahraničí Karlem Schwarzenbergem, a v této pasáži má pan kníže mimořádně pravdu. Nezodpovědná juvenalizace politiky, ekonomiky i kultury přináší trpké plody a nejpatrnější je to právě v bankovnictví. Na US diskusních fórech se (jako na jednu část problému) vzrušeně poukazuje na fakt, že vedení podniků se zmocnili mladí chamtiví a sobečtí bastardi, schopní řešit problémy jen dle komputerových manuálů, neschopni vnímat, že jednají s lidmi a zajímající se jen o svá honosná sídla a trysková privátní letadla. Druhý aspekt, který pan kníže jaksi zatloukl, signalizuje, že americkou vládu v podstatě vlastní Rockefellerové, kteří formou bankovní krize vysávají americký rozpočet a polykají menší bankovní domy.Už měsíc trvá generální stávka na Guadeloupe
Na karibském souostroví Guadeloupe, patřícím Francii, jímž kvůli vysokým cenám základních potřeb a nízkým platům už od 20. ledna 2009 otřásá generální stávka, se zhoršila situace. Ve středu v noci byl v městě Pointe-? Pitre deklasovaným živlem zastřelen padesátiletý odborový předák. V ulicích opět hořela auta. Stávky a demonstrace, solidarizující s požadavky iniciativy "Kolektivně proti vykořisťování" (LKP), jsou hlášeny na Martiniku, v Guayaně, a na ostrově Réunion v Indickém oceánu… Prezident Sarkozy se dosud o těchto událostech na veřejnosti nezmínil. Francie ale vyslala na Guadeloupe čtyři jednotky vojenské policie… Jsou to nejchudší země Evropského společenství. Jsou tam nejnižší platy, je tam největší nezaměstnanost. Na Guadeloupu dosáhla 25%. Vládnou tam největší společenské rozdíly. Na Guadeloupu například 1% obyvatel vlastní 52% zemědělské půdy a 90% průmyslového bohatství. Přežívá tam koloniální duch. Prefekti jsou běloši, sluhové a domovníci na prefekturách jsou původem z Afriky. ( Britské listy , 19. února).

Autor Karel Košťál, je členem ČSSD a současně Socialistické strany Francie, kde se angažuje v klubu „Nový svět“.Odveta socialistů: Bill Clinton na sjezdu
Jaroslav Tvrdík usiluje o to, aby se bývalý americký prezident zastavil na Výstavišti, kde bude mít ČSSD sjezd. možná socialistům pomůže nezisková organizace Pražská společnost pro mezinárodní spolupráci, která má blízko k americké Demokratické straně... Její šéf Marc Ellenbogen už sociálním demokratům před pár týdny „dohodil“ slavného amerického generála Wesleyho Clarka, bývalého vrchního velitele NATO... Bill Clinton, manžel nynější ministryně zahraničí, by však byl mnohem větší eso... Ellenbogen se ho snaží přilákat do Prahy. „Ve hře jsou různé varianty, mimo jiné i ta, že by promluvil k českým sociálním demokratům, k nimž mají američtí demokraté logicky nejblíže ze všech politických uskupení na české scéně,“ říká k tomu Marc Ellenbogen... „Wesley Clark nedostal od ČSSD ani od nás za svoje vystoupení v Praze ani cent. O tom jsme s ním nikdy ani nejednali. Clark byl hostem naší nadace a ta mu zaplatila letenku a pobyt, tak jak to děláme standardně u všech hostů, které zveme,“ říká Ellenbogen. (MF DNES, 24. února).

Bylo by zajímavé asi vědět, čí peníze vlastně používá Pražská společnost pro mezinárodní spolupráci, "která má blízko k americké Demokratické straně...", a platí jimi letenky dealerům protiraketových základen. Není vyloučeno, že o tyto penéze mají menší mzdy např. zaměstnanci ve Vodochodech... Pokud však mají američtí demokraté nejblíže k ČSSD, tak to ti socani dopracovali opravdu daleko. Nebylo by lepší pozvat raději Moniku Lewinskou, to je alespoň socialistka tělem i duší, a stejně populární jako Bill. Nu, ale když už bude v Praze socialista Bill, pak by bylo dobré jej na sjezdu posadit vedle nějakého jiného populárního socana, třeba pana Kočky. A Bill by měl volňáska nejenom na letadlo, ale i na Matějskou.Vzácná podívaná - Clark promluví k ČSSD
Hostem sjezdu bude slavný generál, jenž si se straníky asi moc neporozumí. Stojí za nezávislostí Kosova, souhlasí s radarem. …kdysi čtyřhvězdičkový americký generál Wesley Clark, …včera zavítal do Česka na pozvání Pražské společnosti pro mezinárodní spolupráci. Ta mu dohodla, že dnes promluví i na sjezdu ČSSD.
* Znáte osobně Jiřího Paroubka nebo někoho z vedení ČSSD?
Neznám. Měl bych snad?...
Oni mě pozvali, abych jim předestřel svoje názory… Rád tedy to pozvání promluvit na jejich sjezdu přijímám. A nezaobírám se tím, jestli se mnou budou souhlasit… Přijmu pozvání i od jiných. (MF DNES, 14. února).

A proč by měl nějaký dealer protiraketových základen znát J. Paroubka či někoho z vedení ČSSD? Stačí, že zná z vedení Pražské společnosti pro mezinárodní spolupráci např. pana Bratinku. Na sjezd šel stejně jenom proto, aby poděkoval všem českým občanům za to, že podporují prodej jeho artiklu. Ovšem voliči ČSSD a odpůrci radaru, jich je asi 70%, dostali - po podpoře české okupace Afgánistánu - krátce po sobě další významnou informaci o věrohodnosti nynějšího vedení této stranyProjev předsedy ČSSD k problematice vojenských misí
Osobně jsem byl ministrem vnitra Ivanem Langrem, který má mimochodem tolik másla na hlavě jako žádný jeho předchůdce ve funkci od roku 1990, označen jako vrah, jemuž z rukou kape krev českých vojáků... Na rozdíl od kultivovaných a vyzrálých západních demokracií, kde si jsou politici i média plně vědomi afgánské pasti, vojenské i politické, v České republice se o smysluplnosti vojenské akce v Afganistánu nesmí ani zapochybovat... stažení mezinárodních jednotek... může ještě více urychlit proces delegitimizace Karzájího režimu. Ve svém důsledku by byl stávající prezident odsouzen ke svržení. Na druhé straně zachování vojsk ISAF a dalších jednotek v zemi vede možná k podobnému scénáři, pouze v delším časovém horizontu... ČSSD si uvědomuje, že k započetí vojenských misí v Afganistánu došlo za jejich vlád... se po 8-mi letech ukazuje, že vojenské řešení nemá naději na úspěch... očekával jsem, že představitelé ODS pokládají situaci za natolik vážnou, že budou chtít jednat s vedením ČSSD a hledat konsensuální řešení. Ale kdež! Zase to byla jen slova a slova... Bereme to na vědomí. A zařídíme se podle toho. S tím počítejte... Trvání na vojenském výsadku v Afganistánu je řešením velmi špatným a velmi špatná řešení bychom podporovat neměli. (Jiří Paroubek, PSP ČR).

K tomu ještě vlastními či citovanými slovy hovořil o spirále negativně vnímané okupace, o korupcí prolezlých afgánských vládních strukturách, o znesvěcování islámu cizími vojáky, ...a o narůstajícím počtu civilních obětí, což může vyústit v národně-osvobozeneckou válku. Po předložení všech odstrašujících fakt jej asi představa pádu zkorumpované (Karzájího) vlády vyděsila natolik, že při hlasování zásadově abstenoval, a to měl pojištěno, že zkorumpovanou vládu podrží svými hlasy exčlenové zkorumpované KSČ. Poněvadž zásadovost elit ČSSD skutečně nezná hranic, lze se při hlasování o radaru obávat podobně zásadového scénáře...Karel IV., Hladová zeď a hospodářská krize z pohledu staletí
Stavební práce na Pražském opevnění byly Karlem IV. zahájeny již... V době hospodářské prosperity a tyto investice byly financovány státní pokladnou z existující hotovosti, nikoliv z půjčených peněz, jejich zintenzivnění v době hospodářské krize nebylo jen pokusem řešit nastalou recesi, ale také v rámci úspor využít touto recesí uvolněnou pracovní silu, ochotnou pracovat za nižší odměnu. Hospodářská krize tehdy nebyla způsobena kolapsem finančních trhů, o jejich existenci ještě nemohla být ani řeč, ale pramenila ve zmíněné katastrofální neúrodě. Karel IV. také použil k řešení hospodářských problémů mnohé jiné nástroje dnes dílem překonané, dílem nepotřebné a dílem již v naší současné společnosti existující. Použil nástroje tvrdé regulace, například stanovením maximálních cen základních potravin a služeb a na druhé straně, určením minimálních mezd za vybrané práce a služby. Zpřísnil kontrolu pohybu obyvatelstva, aby bránil živelné migraci venkovského živlu do měst. Části potravinových rezerv držených státem byly na skomírají trh uvolňovány relativně pomalu a za regulované ceny tak, aby sice bylo zabráněno hladomoru, ale na druhé straně tak aby nedošlo k příliš masivnímu poklesu cen, čímž mimochodem došlo k navrácení velké části prostředků investovaných do navýšených investic zpět do státní pokladny. Těch opatření a regulací bylo samozřejmě ještě mnohem více... (Pavel Mácha, blog iDNES, 29. ledna).

Zajímavá je i diskuse k článku, kde je i návrh (IJ Novak) na zřízení 10 000 retenčních rybníků jako novodobé obdoby Hladové zdi; jejich stavba by měla poskytnout práci 250 000 nezaměstnaných! Přineslo by to následující výhody: zmírnění dopadů klimatických externalit (povodeň i sucho), posílení vodnách zdrojnic a vylepšení krajinného rázu, rozvoj rybolovu (50ha rybník je efektivnější ek. jednotka než kravín s 400 kravami), rekreační možnosti rybářské obce, možnosti vodních sportů, rozvoj turistiky a pod. "Chce to jedinné: moudré odpovědné vládce alespoň krajů!!!" uzavírá diskutér.Rozvádět se nechystám
* Na druhou stranu už nevidíte do zákulisí.
To je pravda, dřív jsem ty informace od manžela měla. Věděla jsem, co přijde, zatímco teď jsem překvapená. Jednu věc jsem si ale odnesla: každý krok má nějaký důvod, nějaké zákulisí. Naučila jsem se, že politika jsou tahy dopředu. Občan je s těmi tahy teď, nechápe, proč přišly, protože nezná ty, které budou následovat. V politice se vždy dělají tahy s tím, že jsou další dva promyšleny.
* Takže když premiér nedávno vyměnil čtyři ministry, tak jste byla překvapená, zatímco dřív byste věděla, proč to udělal a co bude de dál.
Ano, asi tak... .
* Co jste si ještě odnesla ze života s politikem?
Někdy mám pocit, že politici neříkají, co si myslí. Že se nechovají k lidem hezky, slušně. Neměli by tak okatě dávat najevo, že jim na mínění lidí záleží jen před volbami. Když už politik řekne, že ho názor lidu nezajímá, tak by to měl říct alespoň slušně.
* Myslíte poplatky u lékaře? Radar?
Třeba. Vše kolem toho říkali velmi necitlivě. Jako by s opovržením. .
* To je zrovna jedna z věcí, které jsou vyčítány vašemu manželovi.
K tomu vám řeknu jedinou věc: jsem ráda, že už s tím nejsem spojována. Dřív jsem pořád něco a někoho omlouvala. Měla jsem pocit, že musím. Pořád jsem se za něco styděla. Teď už politiku sleduju s úlevou, že se mě netýká. (Magazín DNES, 5. února).

Interview s opuštěnou manželkou premiéra Topolánka přesvědčivě zdůvodňuje jací politikové se sešli v ODS a svým způsobem dokazuje, že volby 2006 prohrála ČSSD jedině díky vlastní neschopnosti.Jsem čuně z internetu.cz
Anonymové z diskusí mají něco společného – jsou to zbabělci. Chtěli bychom se s nimi setkat, zajít na kávu a poznat je osobně. Z desítky oslovených přispěvatelů na iDNES.cz však jen jeden, SIR HUMPREY, vystupuje slušně a připustí schůzku. Jenže do uzávěrky jsme se už setkat, bohužel, nestihli. S ostatními si píšeme e-maily... „Omlouvám se, určitě nejde o odvahu nebo nedostatek času, ale jste redaktor pravicového tisku, a tedy stojíte na druhé straně politického spektra. (...) Po rozhovoru s Vámi bych neměla šanci na obranu,“ píše diskutérka URBANCOVÁ.... „Na otázky vám rád odpovím, osobní setkání vylučuji,“ píše výkonný diskutér MADQwERT. „V anonymní diskusi jste vždycky tak odvážný,“ popíchneme ho. „Nemyslím si, že jsem odvážný. Budu-li o podobné setkání požádán někým jiným než redakcí iDNES či MF DNES, pak dané žádosti rád vyhovím,“ tvrdí. Nicméně odpoví na pár otázek. Diskutováním se prý živí, tráví tím běžnou pracovní dobu, tedy 40 hodin týdně, aby měl na nájem. Logická otázka zní, kdo mu vyplácí mzdu? Napíše: „Nezlobte se, ale na váš dotaz nebudu odpovídat, považuji ho za příliš osobní.“ Pro levicové názory ho diskutéři nemají příliš v lásce a někteří jsou přesvědčeni, že pod přezdívkou se skrývá Ondřej Macura, šéf PR a marketingu ČSSD. On sám to však popírá. (Magazín DNES, 5. února).

Vypadá to tak, že se internetové diskuse stávají dalším názorovým bojištěm, dokazujícím stále klesající serióznost politických stran, stydících se dokonce za svá jména a dávajících přednost anonymům; a těžko pochybovat o tom, že se tak kromě ČSSD nechová i ODS a další. Mimo to se zde pohybují doslova mafie "diskutérů", kteří bloggery okamžitě po vyjití blogu napadají, popř. zahlcují hlavní stránku připravenými výtvory, aby kritizovaný blog dostali co nejrychleji z hlavní stránky. Tato komanda navíc ovládají hackerské praktiky i morálku, a když zjistí, že se nějakým příspěvkem kompromitovali, klidně jej vymažou.


Reader´s Digest
Pro vaši lepší orientaci uvádíme (s předchozím linkem) tituly a autory zajímavých článků z nejrůznějších médií ze všech oblastí společenské problematiky mj. i těch, které se zabývají technickými, vojenskými, politickými a dalšími aspekty plynoucími z eventuálního umístění amerického radaru jako komponenty antiraketové základny v ČR, včetně jiných materiálů poukazujících na další zajímavé politické a jiné souvislosti


Je to jenom showbyznys. Opravdu? (Jindřiška Bláhová, MF DNES, 14. února)
Hollywood je spíše než územím „levičáků“ součástí vojensko-průmyslového komplexu, v němž se propojují zájmy politických struktur, armády, zbrojních firem a dalších mocenských a ekonomických skupin. Armáda měla a má v Los Angeles zástupce, kteří filmařům poskytují „poradenství“. Pravidla jsou jednoduchá: Pokud filmaři… natáčet s vojenskou technikou…, musí se vyhnout kontroverzi při vykreslování ozbrojených sil. Žádné drogy, žádné násilí, američtí vojáci jako hrdinové zachraňující planetu… Asi nejklasičtějším příkladem spolupráce s Pentagonem v osmdesátých letech je snímek Top Gun… V rámci CIA funguje od roku 1996 oficiální úřad, který má na starosti vztahy s filmaři. Přívlastek „oficiální“ není bez významu: CIA prosazovala své zájmy v Hollywoodu hluboko před rokem 1996 „neoficiálně“. Její agenti infiltrovali studia, stejně jako média, v operaci Mockingbird, kde dohlíželi na správný obsah filmů i na neamerické živly mezi zaměstnanci… V současnosti se ateliéry hemží bývalými agenty, kteří fungují jako zvláštní poradci…Když dal… Bushův poradce Karl Rove svolat v roce 2001 do Bílého domu zástupce zábavního průmyslu, sáhl při vysvětlování, cože to od nich chce, po příkladu druhé světové války… Druhá světová válka Hollywoodu ekonomicky prospěla. Z USA udělala osvoboditele těšícího se pozitivní pověsti. Taková paralela učiní z války proti terorismu, domníval se Rove, podobně pozitivní počin…Období druhé světové války ovšem zaujímá výjimečné postavení v dějinách spolupráce mezi americkým filmovým průmyslem a vládou… Ateliéry vyráběly propagandistické dokumenty i hrané filmy ukazující, kdo je nepřítel a za co Amerika bojuje. Do zahraničí směřovaly pouze „nezávadné“ filmy. Obsah mnohých dalších se konzultoval s vládními úředníky. Hollywoodské hvězdy propagovaly nákup válečných dluhopisů, zvedaly morálku,… V rámci CIA funguje od roku 1996 oficiální úřad, který má na starosti vztahy s filmaři. Přívlastek „oficiální“ není bez významu: CIA prosazovala své zájmy v Hollywoodu hluboko před rokem 1996 „neoficiálně“.


Oranžový bastard už po nás natahuje pařáty (Dušan Streit|, blog iDNES, 31. ledna)
Snížení DPH u potravin, léků, veřejné dopravy, tepla a vody
U většiny potravin, které nakupují občané s menšími příjmy, by bylo snížení DPH překryto rozdílem v zaokrouhlení. Obchodníci by toho jistě zneužili. Také u potravin dosud nikdy snížení DPH ke snížení cen nevedlo. Nesmíme zapomenout, že se má jednat o 3% snížení z 9%, protlačených v roce 2004 vládou ČSSD násilím sněmovnou proti opozici pod záminkou harmonizace s EU. Tehdy ovšem byla snížená sazba DPH jen 5%!... Dále nechal Špidla zvýšit DPH z 5% na 19% u restauračních služeb, od 1.1.2005 i služby ubytovací, kabelové televize, stavební práce nespojené s bydlením, kadeřnictví a kosmetické, salony, čistírny a prádelny, kondomy a jiné antikoncepční výrobky, výrobky osobní hygieny, krmivo pro psy, opravy obuvi, kabelek a dalšího koženého zboží, fotografické služby, software, úklidové služby v budovách, kancelářské, sekretářské a překladatelské služby, hnojiva, vstupenky na sportovní zápasy… Nyní chce ČSSD získávat kladné body tím, že by částečně své negativní rozhodnutí chtěla kompenzovat na cizí účet, dokud není ve vládě. Jenže zvýšení daní obchodníci promítnou do cen ihned. Snížení v jednotkách procent se rozpustí v obchodní politice obchodníků.


Bastard ČSSD: Protikrizový balíček (Dušan Streit|, blog iDNES, 29. ledna)
ČNB dramaticky snížila úroky, dokonce před vypuknutím krize (čímž si zbůhdarma vystřílela prach) na nynější repo sazbu 2,25%, která nekryje ani inflaci. Důsledkem toho je pouze pokles kurzu koruny, což znehodnocuje úspory občanů podruhé. Je to dárek pouze bankám, které zlevnění peněz nepromítly do svých úvěrových sazeb, naopak, takže podnikatelské sféře to nepomáhá… „Stabilizovat" banky pod dosavadními vlastníky je nesmyslné. Stabilizovat bankovní sektor je nutné. Ovšem tak, že nedojde ke krizi důvěry. Tu je možno posílit intenzivnějším uplatněním kontrolních mechanismů státu (bankovního dohledu), a to nikoliv pouze na základě zkreslitelného výkaznictví. Stát musí převzít pod kontrolu toky peněz od dcer k zahraničním matkám. Musí být jasná i trestní odpovědnost těch, co by chtěli krize zneužít k neoprávněnému obohacení. Dále akcionáři musí vědět, že případná platební neschopnost kterékoliv banky bude znamenat její převzetí státem, chcete-li vyvlastněním. Pak budou i velcí vkladatelé vědět, že nemusí své peníze „vyvážet" do zahraničí, kde jsou 100% záruky.


Souhrn všech článků v Britských listech s tématem protiraketové základnyVybírá a glosuje: František Stočes


Měsíčník NETSOCAN je necenzurované a otevřené periodikum, které chce sledovat závažné události společenského života a hodnotit jejich etické, humanistické a demokratické aspekty i z hlediska a zájmů občanů žijících z námezdní práce a pracujících v manuálních a dalších nekariérních profesích. Vydává klub ASD na Praze 2. Redakční rada: Aster Jiří, Durdis Josef, Stočes František (šéfredaktor), Štromajer Bohumil, Velát Jan. Adresa vydavatele: František Stočes, 120 00, Praha 2, Bělehradská 35, tlf. 222645538. E-mail: netsocan@volný.cz. Příspěvky, které nevyjadřují názor redakce, budou označeny buď zkratkou "pnnr", popřípadě "no comment". Bude-li to nutné z publicistických důvodů, redakce si vyhrazuje právo na zkrácení nebo úpravu příspěvků. Texty neprocházejí jazykovou úpravou a příspěvky nejsou honorovány. Každé číslo vzniká on line systémem v tom smyslu, že až do uzávěrky mohou být všechny materiály, výslovně označené jako nedokončené, upravovány, korigovány atp. Po datu uzávěrky se každé číslo stává historickým artefaktem a nemůže v něm být cokoli měněno. Uzávěrka tohoto čísla byla provedená 28. února ve 24:00 a redakce současně děkuje autorům za hodnotné příspěvky do únorového čísla. Pokud se velkoryse rozhodnete finančně přispět na činnost tohoto on-line měsíčníku či ASD, můžete tak laskavě učinit na konto č. 2235268270/0800.
NETSOCAN