NETSOCAN
Číslo 2 -- ÚNOR 2009 ---Ročník VIII.
Jen počkej zajíci, prosí americký vlk

Vzpomínáte na slavnou scénu Charlie Chaplina, kdy je pronásledován policisty, aby si posléze role vyměnili? A komik honil policajty? Nějak tak probíhají jednání o vybudování amerického radaru v Brdech. Nejprve Bushovi generálové zjistili, že nastalo ohrožení světa (asi jako v případě Iráku!), a proti Koreji a Iránu musíme hledat společnou obranu, aby po prezidentských volbách našli v Bílém domě jiné priority. Nicméně čeští komici nyní honí americkou administrativu.

Naši představitelé navštívili nedávno USA v rámci předsednictví v Evropské unii. Člověk by si myslel, že budou projednávat globální problémy, vztahy mezi Evropou a Spojenými státy, jenže otázky novinářů po jejich příletu se týkaly zejména budování radaru. Ministři Schwarzenberg, Vondra a Parkanová pak uklidňovali místní nedočkavce, že radar samozřejmě byl na programu, jen musíme ještě počkat. Nejlépe 3 až 5 let.

Horní sněmovna schválila dohodnutou smlouvu o výstavbě radaru v srdci Evropy. Odmítá však zarputile Lisabonskou smlouvu. Dolní sněmovna zase schválila Lisabonskou smlouvu, nicméně její složení nezaručuje, že by mohl schválit budování radaru. Na pořad dne přišlo české handlování: Vy nám radar, my vám Lisabonskou smlouvu. Jisté je však jedno: Občané většinově nechtějí radar. Lisabonskou smlouvu kromě pár politiků nikdo nečetl, a lidem je lhostejné, jestli zákony vymýšlí naši parlamentní břídilové nebo jim je dodá Brusel.

Občané přivítali vstup do Evropské unie. Referendem. Kdyby měli čekat na souhlas legislativců, tak dodnes na ně hledí jako na exoty rakouští a němečtí pohraničníci. Další referendum vyžadují komunisté, tudíž všichni demokraté se spojili proti tomuto „drzému“ požadavku. Pro vládu je vysvobozením hospodářská krize. Bude trvat několik let, oznamují optimisté. Až skončí, věřme, že nás z EU nevykopnou.


Mgr. Miloslav Štěrba, Zlín
18. února 2009

NETSOCAN