NETSOCAN
Číslo 2 -- ÚNOR 2010 ---Ročník IX.
V pátek jsem hovořil s legendárním Čubou

Bylo to naše první setkání, a sliboval jsem si hodně od vynálezce „slušovického zázraku“, čili od člověka, který svým originálním způsobem navázal na Zlínsku na tradice jiného „šéfa“. Aby za zcela jiných podmínek, zdaleka ne příznivých pro podnikání, vytvořil ze svého JZD agrokombinát, dosahující miliardového obratu, zaměstnávající tisíce lidí.

Co všechno tvořilo legendu Slušovic? Kterou měla posvětit ještě před listopadem 89 návštěva generálního tajemníka SSSR Michaila Gorbačova. Vždyť i k této události JZD (Čuba) dokázalo za pár měsíců!!! vybudovat čtyřproudou silnici od státní padesátky v délce 4 km s několika mosty, jako ukázku, čeho jsou občané této republiky schopni, pokud nejsou omezovány jejich tvořivé síly. Zatímco krajské město Zlín s celou svojí byrokratickou státní a samosprávnou strukturou není schopno po 20 let dokončit 4proudou silnici z Otrokovic do Zlína. A její dokončení není uvedená byrokracie ani schopna naplánovat, protože příliš hluboko byla v této zemi zašlapáno reálné uvažování a smysluplná práce.

Seděl jsem s panem Čubou, který už dávno nehýří aktivitou, a to nejen kvůli věku, ale především po zkušenostech s komunistickými pohrobky, všude kde se podíváš, pro něž jejich dřívější členství bylo natolik stresující, že svoji potlačovanou agresivitu a drzost obrátili vůči všemu, co mělo nálepku „komunistický“, a v případě docenta Fr. Čuby se obořili do té nejpozitivnější reality bývalého režimu. Jenže, zkuste o tom dnes hovořit!

Mediální antikomunistická pandemie je mocná. A bývalý předseda JZD, jak snadný cíl pro naše prostotou hýřící novináře! Předseda Čuba ostatně delší dobu odmítá s touto kategorií občanů komunikovat. Divíte se?

V pátek jsme probírali hospodářská východiska pro tuto zemi. Potřebu vrátit práci a její výnosy zpátky občanům ČR. Pro Zlínsko konečně dokončit dopravní napojení na dálniční síť. „V mé době letadla ze Slušovic létala dvakrát denně do Prahy“, poznamenal.

Zatímco Tomáše a Jana Antonína Baťu v krajském městě Zlíně oprašují stavbou nových pomníků, slušovický předseda ještě slíbil pomoci ex-premiérovi Zemanovi v přípravě ekonomického programu jeho Strany práv občanů. Což mě jako občana Zlína těší.


Mgr. Miloslav Štěrba, Zlín
1. února 2010

NETSOCAN