NETSOCAN
Číslo 2 --ÚNOR 2013 ---Ročník XII.
Zaměstnanci převzali kontrolu nad továrnou v Řecku


Od roku 2001 už existuje přes 300 podniků, které jsou demokraticky vlastněné a spravované přímo jejich zaměstnanci. V Řecku bylo jedním z prvních pokusů nenásilné převzetí veřejné nemocnici v řeckém průmyslovém městě Kilkis . Mainstreamová média celou věc pochopitelně zatajovala. Z celkem 600 zaměstnanců se pravidelných shromáždění účastnilo asi 250 zaměstnanců. V důsledku nátlaku, výhružek a úskoku ze strany vedení nemocnice byla akce nedobrovolně ukončena; selhali mj. i někteří odboroví bossové, napojení na politické strany.


Zaměstnanci továrny v Soluni se k podobnému kroku rozhodli poté, co jejich fabriku nechal zdejší podnikatel nejprve vytunelovat a pak zbankrotovat. Řecko opět přestalo pro česká bulvární média existovat, protože se tam dějí zajímavé a znepokojivě nebezpečné věci.

Zaměstnanci továrny na výrobu stavebnin Vio.Me v Soluni se rozhodli k ráznému kroku poté, co jejich fabriku nechal zdejší podnikatel nejprve vytunelovat a pak zbankrotovat od května 2011. Na rozdíl od českých pasivistů svolali zdejší aktivisté generální shromáždění, začali továrnu okupovat a demokraticky si zvolili nové vedení podniku, který začali provozovat pod vlastní správou. Liberální kapitalismus či řecká levicová anarchie? Originální článek najdete v řeckých nezávislých médiích podporujících demokratickou formu vlastnění výrobních prostředků.

Boj dělníků Vio.Me za udržení pracovních míst vyvolal velkou vlnu solidarity i v zahraničí. Nejde totiž o první případ převzetí zbankrotovaných podniků samotnými zaměstnanci. Od roku 2001 už existuje přes 300 podniků, které jsou demokraticky vlastněné a spravované přímo jejich zaměstnanci. Velmi známým příkladem je Argentina, která od krachu své vytunelované měny má v demokratickém vlastnictví zaměstnanců nejrůznější zařízení: hotely, slévárny, nemocnice, noviny a další podniky. Zkušenosti ukázaly, že tyto podniky si vedou v průměru velice dobře a klidně se obejdou bez horentně placených a politicky korektních manažerů.

Tento příklad se rozšířil i do jiných zemí, včetně USA a Evropy. V Chicagu se dělníci rozhodli koupit zbankrotovanou továrnu New World Windows, kterou nejprve potopil a pak opustil její vlastní management.


Zdroj: E-republika.cz
FRS
4. března
NETSOCAN