NETSOCAN
Číslo 2-3 --ÚNOR-BŘEZEN 2014 ---Ročník XIII.
Prohlášení přípravného výboru spolku Přátel Ruska v České republice (dále jen „spolek“) k současné situaci na Ukrajině

Spolek znovu pokládá v úvodu za potřebí především zdůraznit, že veškeré dramatické společenské procesy na Ukrajině, nejen referendum na Krymu, ale i současné narůstající napětí na Ukrajině jsou předurčeny nelegitimním a neústavním převzetím moci, které za přímé účasti a tedy i odpovědnosti Evropské unie a USA uskutečnily extremistické polofašistické a nacionalistické síly tvořící tzv. „Majdan“ a společně tak uskutečnily státní převrat, při kterém odstranili legálního prezidenta, a svévolně nastolili struktury způsobem nenacházejícím oporu v ústavním uspořádání Ukrajiny.

Dnes se ukazuje, že mnohaměsíční nátlakové akce spojené s vandalismem, obsazováním budov, fyzickými útoky na policisty a zřejmě i střelbou do vlastních demonstrantů ze strany Pravého sektoru dnes pokračují v přirozeném sledu a čtvrteční útok stoupenců Pravého sektoru na kyjevský parlament je jen dalším z dílčích kroků, postupného rozvratu ukrajinské společnosti.

Je třeba jasně a natvrdo říci: Bez majdanu by nebylo referenda. Bez majdanu by nabylo výbuchů násilností fašistických radikálů a extremistů.

Vše nasvědčuje tomu, že bude narůstat postupné přebírání represivních funkcí státu národními gardami různých politických uskupení a že Ukrajina nastartuje v nejlepším případě toliko nejostřejší radikalistický a agresivní směr v této části světa.

Nenávist k Rusku může opětovně, tak jako před 2. světovou válkou, vést k bagatelizaci těchto tendencí. V této fázi o Rusko nejde, to je suverénní a způsobilé se bránit.

Problém může nastávat na straně Západu, který ve snaze utvrzovat se v tom, jak správně činil, bude podporovat nedemokratické a fašistické tendence na Ukrajině až do situace, kdy nebudou zvládnutelné běžnými standartními prostředky.

Náš spolek nemá radost z tohoto vývoje, jakkoliv je v důsledku chyb Západu očekávatelný. Přesto pokládáme za povinnost včas varovat, kdy snad ještě je v moci Západu alespoň zčásti na tuto situaci reagovat.

Ve východní Evropě, na Ukrajině, se postupně vytváří možná největší sociální a politický problém Evropy, ba světa.

Tím problémem není Rusko. Tím problémem je Ukrajina sama a zaslepenost Západu, který nevidí, neslyší.


JUDr. Jiří Vyvadil.
předseda přípravného výboru
J.Vyvadil@seznam.cz;
V Praze, 28. března
NETSOCAN