NETSOCAN
Číslo 3 --BŘEZEN 2007---Ročník VI.
Dolar, Irák a Írán

ooo Tak máme za sebou další výročí začátku iráckého konfliktu. Když před čtyřmi roky zaútočila americká armáda na saddámovskou armádu, tak vypadalo všechno jasně. Během pár týdnů byla irácká armáda rozdrcena. Již tenkrát mělo být americkým generálům jasné, že minimální odpor je velmi podezřelý. Od té doby se mnohé vyjasnilo. Armáda byla poražena, ale odpor národa zlomen nebyl. Začala partyzánská válka proti okupantům. Dneska se už neříká partyzáni, ale teroristé. A proti teroristům je nutno bojovat. Americká armáda bojuje proti teroristům v Iráku už déle než bojovala ve druhé světové válce. Počet obětí je zatím menší, ale zato je konec války v nedohlednu.
ooo Proto je vhodné, abychom se podívali na začátek a hledali důvody k napadení státu, který sice nebyl k vlastním obyvatelům přívětivý, ale z mezinárodního měřítka nepředstavoval žádnou hrozbu. Nikoho neohrožoval - kromě jednoho jediného. Irák a Saddám Husain představoval obrovskou hrozbu pro Spojené státy. Proto bylo nutno Irák "zpacifikovat" a Saddáma zlikvidovat. Pro výstrahu ostatním. Protože to je nakažlivé.
ooo Lidé se mylně domnívali, že Bush začal tuto válku, aby se zmocnil irácké ropy. Nedošlo jim, že mu stačilo natisknout za cenu papíru další dolary a koupit za ně třeba všechnu ropu světa. Problém byl v tom, že Irák totiž připravoval přechod měny na euro. Rozhodl se, že bude prodávat svoji ropu za eura a nikoli za dolary, jak bylo doposud dohodnuto. Když totiž Nixon v sedmdesátých letech zrušil kvůli nesolventnosti zlatý standart dolaru, nahradil ho smlouvou se Saudskou Arábií, že bude prodávat ropu pouze za dolary. Slíbil za to, že se USA postarají, aby vládnoucí režim zůstal u moci. Ten se zavázal na oplátku, že bude za svou ropu přijímat platby pouze v dolarech. Z pohledu ekonoma je to tedy měna krytá ropou. Dokud za ni bude dolar jediným platidlem, může americké impérium tisknout další a další peníze a dále nakupovat od zbytku světa na dluh. Kdyby dolar z nějakého důvodu přestal být krytý ropou, přestalo by americké impérium existovat. Proto je pro Ameriku životně důležité, aby jediným platidlem za ropu zůstal i nadále dolar. Ke smlouvě později přistoupily i státy OPEC a dolar byl na dalších 30 let zachráněn.
ooo Jenže pokrok nelze zastavit. Saddám v říjnu roku 2000 oznámil, že irácká ropa bude počínaje 6. listopadem prodávána za eura a ne za dolary. Krátce poté Saddám převedl celý desetimiliardový rezervní fond programu "ropa za potraviny" z dolarů na euro. Americká média o těchto událostech neinformovala.
ooo Bush nenapadl Irák, aby se zmocnil ropy, ale proto, že americkému impériu šlo o život. A skutečně. Do dvou měsíců po obsazení Irák zrušil svá konta v euro a začal opět přijímat platby za ropu pouze v dolarech. Svět už nemohl nakupovat iráckou ropu za euro. Světová nadvláda dolaru byla opět (ještě naposledy) potvrzena. Když tehdy Bush z paluby letadlové lodi oznamoval světu ukončení mise, znamenalo to, že úspěšně ochránil americký dolar a tím americké impérium.
ooo Přesto to by byl začátek konce dolaru a americké světové nadvlády. Jednoduše řečeno, Amerika je dnes zcela na mizině. U.S. dolar padá ke dnu jako kámen a nezaměstnanost stoupá. Většina amerických výrobních kapacit byla už před lety přesunuta do jihovýchodní Asie s "levnými pracovními silami". Posledních dvanáct měsíců byl index hodnoty akcií na newyorské burze podvodně upravován počítači, v zoufalé snaze o vytvoření iluze relativní hojnosti. Politika Bushovy vlády přivádí Spojené státy na buben. Dluh USA za pouhých 5 krátkých let Bushovy vlády přesáhl 3 bilióny (tři tisíce miliard) dolarů, přičemž dolar neustále a předvídatelně klesá. Od doby Bushova nástupu do úřadu byl dolar znehodnocen o 40%. Lze to přičíst na vrub masivnímu snížení daní (pouze pro velké podniky a nadnárodní korporace) o 450 miliard $ ročně. Bushovy prostopášné rozpočtové schodky ohrožují postavení dolaru jako světové rezervní měny. A když hlavní ropní producenti přejdou z dolaru k euro, americké hospodářství doslova přes noc zbankrotuje.
ooo A je to Irán, který o prodeji ropy za euro mluví již od roku 1999. Americký prezident George W. Bush v lednu 2002 jmenoval Írán jako jeden ze států osy zla. A opět začíná lživá kampaň proti Iránu. Vrcholem je obžaloba Iránu z pokusů vyrobit atomovou bombu. "Atomová bomba", kterou Írán údajně vyvíjí, není radioaktivní ani nemá tvar typické bomby. A přesto je pro americké impérium stejně, ne-li více smrtící. Tou zbraní je ropná burza, kterou Írán hodlal otevřít v březnu 2006. Později se termín odsunul na červenec. Írán už dříve převedl většinu svých měnových rezerv na euro. Není to důvod k válce proti Iránu? Proto asi Irán couvl a odsunul přechod na euro na neurčito.
ooo Nechme se překvapit, zda si Američané najdou záminku pro svržení mladé íránské demokracie a nahradí ji diktaturou, která bude - jenom náhodou - dávat přednost dolaru před eurem.
ooo Ale tím by se neměly USA nechat ukolébat. Jednou začatá erose dolaru bude pokračovat. Jediným důvodem, proč už dolar dávno nepadl, jsou obrovské dolarové rezervy všech států. S pádem dolaru by totiž tyto státy ztratily obrovské hodnoty. Jenže si neuvědomují, že je úplně jedno, zda tyto hodnoty ztratí naráz, nebo postupnou inflací. Dolar totiž nelze zachránit. Všechny státy světa by se měly dolarů co nejrychleji zbavit a přejít na euro nebo jinou měnu. Kdo to udělá jako první vyhraje. Těm ostatním zůstanou v rukou jen bezcenné papírky nebo ani to ne. Některým jen pár bitů v počítači.
ooo Při přechodu obchodování ropy na euro budou ústřední banky na celém světě následně nuceny požadovat, aby Amerika vyrovnala svůj dluh čítající více než 8 biliónů (americký dluh dnes činí více než osm tisíc miliard dolarů převážně v [bez]cenných papírech a nemovitostech). A dennodenně roste o další miliardy. Roční obchodní přebytek jenom Číny vůči USA nyní převyšuje 100 miliard dolarů. Americká ekonomika si přitom půjčuje kapitál ze zahraničí - letos celých 5 procent svého HDP - aby mohla i nadále financovat svou nezměrnou spotřebu. Čína se stala nejdůležitějším americkým věřitelem. Čína si vytvořila obrovské rezervy přebytečného kapitálu a pumpuje většinu těchto peněz zpět do Spojených států tím, že si kupuje obligace amerického ministerstva financí. Čína nyní vlastní přes 400 miliard dolarů amerických dluhů. A teď prosakují zprávy, že je chce prodat. Je to velmi podivný stav - chudá země půjčuje Spojeným státům stovky miliard dolarů, aby si bohatí Američané mohli z té chudé země dál kupovat zboží - které tam vyrábějí americké společnosti. Je to logickým důsledkem amerického způsobu globalizace.
ooo Čína hromadí zisky - Amerika hromadí dluhy.
ooo Soudný den americké ekonomiky se blíží. Nedávná zpráva Světové banky signalizuje, že v asi dvou třetinách z 65 ústředních bank na světě už "začal pohyb od dolaru k euro". Jak konstatovaly New York Times: "Zelené bankovky už nemohou jít nikam jinam, než dolů."

ooo Jediným východiskem se jeví další válka. Spojené státy zahájily kampaň proti Iránu - úplně stejnou jako před lety proti Iráku. Nikoho už nepřekvapuje, že opět lžou. A média tyto lži pečlivě rozšiřují. Pokud "hlídací psi demokracie" poslušně ňafají jak Bush požaduje, je všechno v pořádku. Válka může začít. Americká vláda v současné době vyvíjí silný tlak na OPEC požadujíc, aby zvýšil produkci ropy o další milión barelů denně, aby si tak koupila čas k plánovanému červnovému vybombardování Íránu. Nevyprovokovaný útok by v každém případě rozptýlil i zbývající iluze okolo Bushovy "války proti teroru" a potvrdil všem lidem světa, že USA zahájily poslední etapu rozpoutání další světové války - války o globální nadvládu.
ooo Nová válka by mohla vyvolat neuvěřitelnou globální hospodářskou krizi. Okolnosti otevírají možnost postupného dlouhodobého poklesu životní úrovně. Může ovšem také dojít k rychlému řešení se všemi charakteristickými znaky neřízené finanční krize. Jestliže velmi rychle nedojde k nápravě, nikdo nemá představu o tom, co všechno se může stát.
ooo Jasné je jen jedno: nová válka přinese finančním a zbrojařským kruhům obrovské zisky. Přesně, jak to řekl už před sto lety Anatole France : "Lidé, žijící v neustálé hrozbě války a invaze, jsou velmi lehce ovladatelní. Nepožadují sociální reformy. Nehandrkují se o peníze na armádu a její vybavení. Platí bez řečí, jsou ochotni se nechat zcela zničit. A to je skvělá věc pro syndikát finančníků a zbrojařů, neboť pro ně je patriotický teror bohatým zdrojem zisků."

ooo Takže nic nového pod sluncem. Všechno už tady bylo. A vyplývá z toho jedno : komu není rady, tomu není pomoci. Dokud lidé nezastaví válečné šílence, situace se nezmění. Na druhé straně to může znamenat nový začátek. Berme to tedy z té lepší stránky.
ooo Nad americkým impériem definitivně a nezvratně zapadá slunce.


Ing. Josef Vít
20. března 2007

NETSOCAN