NETSOCAN
Číslo 3 -- BŘEZEN 2009 ---Ročník VIII.
Jak přijít o voliče aneb Kdopak to mluví za ČSSD

V článcích deníku Právo - Pražské radnice se bouří proti deregulaci a Výše nájemného bude nad síly Pražanů (3. a 4. března) - informoval novinář Jakub Mračno o iniciativě pražských starostů, kteří se nyní bezprostředně potýkají s neřešitelnou situací lidí zasažených razantním zdražováním nájemného, aby se pozastavila platnost zákona č. 107/2006 Sb. o jednostranném zvyšování nájemného z bytů do doby než se vyřeší dopady, které aplikace tohoto zákona přináší. Starostové (převážně z ODS) oslovili pražské městské představitele (ODS), aby se zasadili o příslušnou legislativní změnu. Ti souhlasili a začali v tomto duchu jednat.

A jak se k této iniciativě postavili představitelé pražské ČSSD? Člověk by očekával, že jim osud této významné potenciální voličské skupiny ČSSD, tedy nájemníků, nebude lhostejný, tudíž že tuto iniciativu podpoří, případně se k ní postaví ještě více z „levých“ pozic. Místo toho zastupitel magistrátu za sociální demokraty, pan Miroslav Poche, zareagoval konfrontačně tak, že zdražování nájmů musí pokračovat, protože prý Ústavní soud ČR řekl, že regulovat cenu nájemného není možné! Netřeba snad dokazovat, že ÚS žádný takový nesmysl nevyřkl. Dále p. Poche vyčetl radnicím městských částí, že nemusely nájemné tolik zvyšovat, což by prý jako řešení stačilo. To opravdu nemusely, ale p. Poche zřejmě netuší, že se rozhodnutí radnic nijak netýkají nájemníků v soukromých domech, kde jim majitelé zdražují nájemné zpravidla na možné zákonné maximum. Těm by pomohla pouze změna uvedeného zákona. Přitom případný společný postup obou nejsilnějších stran by snadno mohl k žádoucím změnám vést.

Místo toho se nejspíš dočkáme článků v novinách městských částí na způsob: chtěli jsme Vám (my=ODS) zastavit zdražování nájemného, ale ČSSD trvá na jeho dalším nesmyslném zvyšování. Koho budou dotčení občané potom volit je otázkou, ale sociální demokracie to asi nebude.


Sigl Jan
Sdružení ochrany nájemníků a ostatního bydlení

24. března 2009NETSOCAN