NETSOCAN
Číslo 3 -- BŘEZEN 2009 ---Ročník VIII.
Dědictví otců zachovej nám Pane...

Architektka Daniela Filipiová, tč. ve funkci ministryně zdravotnictví, zavítala 5. března do pořadu Michaely Jílkové „Máte slovo“, aby navázala na stavbu vzdušného zámku dle projektu svého senátního kolegy a předchůdce ve funkci Tomáše Julínka.

Téma zdravotnictví se totiž opět dostává na první stránky novin. Ministerstvo zdravotnictví hodná prosadit radikální změnu ve způsobu předepisování léků. Lékař by na recept napsal pouze název účinné látky a lékárník by poté vydal jen nejlacinější přípravek. Tímto by zdravotní pojišťovny ušetřily miliardy – tvrdí náměstek Marek Šnajdr. Jenže o smyslu změny pochybují samotní praktičtí lékaři. Tvrdí, že „jedna účinná látka může být v několika lécích, ale ne každý lék pacientovi vyhovuje“ (Právo, 6. 3. str. 3). Prezident lékárnické komory Stanislav Havlíček sdělil, že „Lékař by ale měl mít možnost předepsat buď lék, nebo účinnou látku. Tak to funguje i v jiných zemích“. (tamtéž).

V diskusním pořadu „Máte slovo“ paní ministryně obhajovala reformy, které do prázdnin hodlá předložit legislativcům ke schválení. Mezi nejvíce diskutované se okamžitě zařadily placené nadstandardy v lékařských výkonech. Jestliže až dosud jsme se mohli vyhnout tradičnímu chirurgickému zákroku spojenému s rozříznutím dutiny břišní tzv. laparoskopií, v budoucnu se tato metoda stane nadstandardem. Paní ministryně na obhajobu zaváděné změny vzpomněla na svého otce, lékaře, který vždy upřednostňoval otvírání dutiny břišní, aby zkontroloval celý její obsah a nebyl jen tak nějaký troškař. Jestli to ale bylo v době, kdy žádná laparoskopie neexistovala, pak se musím zeptat, proč vůbec tento argument nabízela. Proč si také zatěžovat hlavu možnými pooperačními komplikacemi, infekcí, delší rehabilitací, jizvami, atd. když přece nad hlavami vlaje jako prapor současné vlády výše uvedené tvrzení náměstka Šnajdra – pojišťovny ušetří miliardy. Dnes vám vyplení peněženku – zítra vás rozřežou skalpelem.


Mgr. Miloslav Štěrba, Zlín
7. března 2009

NETSOCAN