NETSOCAN
Číslo 3 -- BŘEZEN 2009 --- Ročník VIII.
OBSAH ČÍSLA
EDITORIAL

EDITORIAL
o Střet civilizací (2): Mladí frackové
AKTUALITY
o Jak přijít o voliče aneb Kdopak to mluví za ČSSD
o Jan Sigl
o Nemoc šílených hlav, kauza Kuřim a Oceán moudrosti
o Miloslav Štěrba
o Složí ČSSD reparát?
GLOSY
o Předsedkyně z boží milosti
o Miloslav Štěrba
ČLÁNKY
o Desáté výročí agrese NATO proti Jugoslávii (1999 – 2009)
o Rajko Doleček
o Uživí planeta lidstvo v novém věku?
o Jana Mašková
o Dědictví otců zachovej nám Pane...
o Miloslav Štěrba
o Střet civilizací: jeho příčina a šance Západu (1)
Zahraničí
NETSOCAN MONITOR
o ČSSD vstoupila na riskantní dráhu
o Klaus po srsti a proti srsti
o Sex na sjezdu ČSSD
o Moudré vedení by se mělo obklopovat i lidmi...
o Kulínský zatím nechce do vězení, předává byt
o Pravý sociální demokrat? Ten je v hrobě
o Svou penzi ve výši 693 000 liber ročně si nechám
o Geneze krize
o Reader´s Digest
o Geneze krize (z diskuse k blogu)
o
o
o
Střet civilizací (2): Mladí frackové

K. Schwarzenberg o finanční krizi: „Najednou kluci, kterým bylo přes třicet, disponovali v bankách miliardovými částkami a nikdo jim nebránil v tom, aby po celém světě investovali do… virtuálních projektů. Proč se pak někdo diví, že se to všechno zřítilo?“

Tento blog je pokračováním tématu Střet civilizací a chce poukázat na další rizikovou oblast podlamující zdraví západní kultury: na juvenalizaci establishmentu a s tím související relativizaci hodnot. Český ministr zahraničí to zmiňuje následovně: „Od 60. let minulého století jsme úspěšně odbourávali a hodili přes palubu veškerá tabu – od náboženských až po sexuální… Lidé si naivně mysleli, že v bankovnictví tabu zůstanou. Ale i zde se mravy uvolnily… Nešlo jenom o zdravý selský rozum, ale také o morálku a zodpovědnost. Starý bankéř v minulosti cítil osobní zodpovědnost za peníze, které mu byly svěřeny.“ (Že USA už nechtějí radar? Nesmysl, MF DNES, 21. února).

Podobná situace jako v bankovnictví panuje v managementech celé ekonomické sféry Západu a na US diskusních fórech se spílá mladým, chamtivým a sobeckým bastardům, řešícím problémy jen dle manuálů, neschopným vnímat, že jednají s lidmi a zajímajícím se jen o svá honosná sídla a privátní trysková letadla.

Stejná rizika hrozí z juvenalizace politických stran. Poučný je příběh M. Zemana, který v souboji s Paroubkovou opozicí uspěl i díky podpoře (permanentně zadlužených) Mladých sociálních demokratů. Vítězný Zeman nešetřil odměnami a mladým politikům se otevřely dveře: tu mladý předseda parlamentu, tam mladý ministr vnitra, onde mladý ministr bez portfeje. Jako dárce funkcí stačil MZ mladou smečku kočírovat, ale jakmile se cukru a biče vzdal – byl roztrhán: při prezidentské volbě žáci svého patrona bez skrupulí podrazili! Hrály při tom roli i stříbrné? O tom lze jen spekulovat, ale soudě dle charakterů, možná by si jako chamtivec připadal i Jidáš! Otřesený Zeman si pak jako synonymum mladého politika oblíbil výraz „mladý fracek“.


(
Pokračování
)

oNETSOCAN MONITOR


ČSSD vstoupila na riskantní dráhu
Na sjezdu ČSSD procházely mladičké hostesky v oranžových tričkách s nápisem Socdem is sexy přes celá záda. To byl jeden vizuální zážitek... Druhým bylo zmizení slova svoboda ze soustavy hesel, kterými pořadatelé sjezdu vyzdobili všechna dostupná místa. Dříve na fórech ČSSD byla svoboda přítomna... Průběh jednání, kdy vedení dělalo vše, aby konání delegátů ani na píď nevybočilo ze scénáře sepsaného v Lidovém domě, potvrdil, že nešlo o opomenutí... Definitivně to zpečetila reakce Jiřího Paroubka, který neunesl skutečnost, že delegáti mu odmítli zvolit Janu Vaňhovou místopředsedkyní, ač to bylo naplánováno. Nejdříve od řečnického pultu uraženě řekl, že může taky odejít domů, a po skončení jednání opustil sjezd beze slova s nasupeným výrazem. I nepatrný závan svobodné vůle delegátů předsednictvu sjezdu vadil... Jedno je ale jasné: tato strana v její současné podobě je sexy asi jako mužatka. (Právo, 23. března).

ČSSD se v současnosti skutečně nachází ve velice složité a vysoce riskantní fázi své existence. Po pádu S. Grosse se totiž do jejího čela dostalo vedení, které se čile pokouší potvrdit názor zpěvačky a baronky Yvonne Přenosilové, která „označila chování Jiřího Paroubka za podobné stylu Mussoliniho" (dle Wikipedie). Toto vedení trpí naprosto neadekvátní sebedůvěrou postavenou na špatně pochopených až zcela zkreslených faktech. JP sice vytáhl preference ČSSD z propasti, do níž je uvrhl Grossův pád, jenže to by dokázala i drtivá většina jen trochu slušných politiků! JP poté "modernizoval" ČSSD (tím, že ji přemaloval na oranžovo) - a přes tuto oranžgutanizaci (opičení se po Juščenkově "oranžové revoluci") prohrál parlamentní volbyˇ2006! Aby se oranžgutáni udrželi u vesla, vyhlásili další etapu modernizace ČSSD (zavedení přímé vnitrostranické demokracie), kterou pomocí svých klientů v ÚVV zase potopili (a skutečné moci se, jako za bolševika, uchopilo politbyro). Štěstěna jim totiž přihrála nečekané a nečekaně vysoké vítězství v krajských a senátních volbách. A byť k tomuto vítězství stačilo pouze slíbit zrušení zdravotnických poplatků, opojný pocit geniality se dostavil opět. Takovýto pocit (a tvrdé probuzení) však zakoušel svého času i T. Blair a ovšem také duce. Problémem je, že volič, který nechce volit pravici, má na výběr (dle stranických programů) pouze médii nemilovaného "bolševika" (KSČM), médii nenáviděného "nacistu" (Dělnickou stranu) nebo médii akceptovatelného "oranžgutána" (CSSD). Nu a kdo jiný může v takové konkurenci a bědné ekonomické situaci slavně zvítězit, než "oranžgután". Přitom program ČSSD zatím slibuje být stejně chudokrevný jako ten, se kterým prohrála volby 2006. Ale mnozí členové ČSSD včetně autora věří, že šance stále žije.Klaus po srsti a proti srsti
Klaus rád poučuje. Včera ale nemohl za to, že jeho vstup do jednání sjezdu vyzněl jako slova profesora, který předstoupil před studenty, aby přerušil jejich hru na vyučování... Hodně k tomu přispěli sami delegáti, kteří krátký prezidentův projev přivítali potleskem, ještě než začal vůbec mluvit, a pak se do něj vkládali s aplausem ještě sedmkrát... Klausovi stačilo říct, že ČSSD je nejstarší česká demokratická strana, a už se plácalo do dlaní. Že mu nevadí, že proti němu soc. dem. postavila Švejnara – a musel přečkat ovace, než mohl dál mluvit. A dokonce tvrzení, že panuje složitá ekonomická a společenská situace, se setkalo s potleskem delegátů... Jako Klausův zásadní odpůrce pak vystoupil jen Lubomír Zaorálek. (Právo, 21. března).

Nu, poté co tito delegáti na svém předsjezdu ze sebe učinili klauny a potopili projekt modernizace ČSSD, který jejich předchůdci uložili UVV vypracovat (na což se jim členové ÚVV a politbyra kolektivně vykašlali), a kteří si pro zpestření nechali jako hosta vystoupit válečného zločince (dle moderní etiky), který českému lidu navíc poděkoval za podporu US radaru, nemohlo pozorovatele sjezdu již nic překvapit. Upřesnit však nutno jednu věc. Vzhledem k tomu, že asi 40% delegátů je na sjezd protlačených v podstatě Ústředním výkonným výborem, a že další významné procento tvoří okresní a krajská bratrstva, vděčící UVV za svá korýtka, pak mělo být spíše napsáno, že „dokonce tvrzení, že panuje složitá ekonomická a společenská situace, se setkalo s potleskem členů a klientů ÚVV ČSSD…“Sex na sjezdu ČSSD
Začal sjezd ČSSD. Na režii a úpravě je zjevná ruka jejich (a to si přiznejme) úspěšné PR agentury. Vše je propracováno do detailu, ...v sále se dokonce promenádují pubertální hostesky v tričkách s  nápisem SOCDEM is sexy… Pro případné voliče, kteří by chtěli opakovat výsledek typu 13:0 bych připomněl staré: "Nur die dümmsten Kälber wählen seine Metzger selber." neboli: Jen nejhloupější telata si sama vybírají svoje řezníky… Při výčtu všech možných provinění vládnoucí garnitury jsem však asi přeslechl vlastní sebereflexi. Pro jistotu připomenu: *Úplatkářská aféra s biolihem s možným propojením na vraždu podnikatele Mrázka, do které jsou zapleteni bývalý Škromachův poradce Hanáček a bývalí členové ČSSD Láznička se Schwarzovou. *"Pět na stole v českých", tedy žádost o úplatek bývalého Paroubkova ředitele kabinetu Doležela a jeho nevyjasněná role v kauze Unipetrol při návštěvě polského premiéra Belky. *Privatizace Unipetrolu provázená podezřením o úplatcích ve výši 1,2 miliardy korun, přičemž vyšetřování této kauzy ve Sněmovně bylo předčasně ukončeno dohodou ČSSD a KSČM. *Krausovo kakao, podezření z praní špinavých peněz, úplatků a jeho kontakty s odsouzeným podnikatelem Rigem. *Podíl exministra zemědělství Zgarby na spekulacích s pozemky ve výši až 2 miliardy korun. *Pokus o vraždu Lhotského, který se podílel na transakcích s půjčkou ČSSD od Paroubkova neoficiálního poradce Jansty, a kterou měl objednat zavražděný Mrázek. *Skandální tajná schůzka a vyjednávání bývalého náměstka ministra spravedlnosti Vyvadila (s vědomím Paroubka) s Pitrem, Pitrovy kontakty s exministrem zemědělství Palasem a ministrem práce a sociálních věcí Škromachem. *"Všimné" pro doktora Ratha za inzerci přes doktorku Klimovičovou v ČLK, podezření z tunelování ČLK. *Směnka na půjčku 60 miliónů korun pro ČSSD od záhadně uprchlého miliardáře Krejčíře, údajně podepsaná expremiérem Grossem, nevyjasněné okolnosti půjčky lidí z okolí Krejčíře bývalému řediteli NBÚ a Grossovu člověku Kadlecovi. *Byt expremiéra Grosse, který nebyl schopen věrohodně vysvětlit jeho financování. *Stíhání exministryně zdravotnictví Součkové za nevýhodné smlouvy ve sporu s firmou Diag Human. *Srbovy korupční skandály a jeho odsouzení za přípravu vraždy novinářky. *Přidělení zakázky pro Státní platební agenturu za téměř jednu miliardu korun bez výběrového řízení exministrem zemědělství Palasem. *Zakázka na výstavbu dálnice D47, nevýhodná pro stát a přidělená bez veřejné soutěže. *Tunelování podniku Liberta a odsouzení exministra financí Svobody a Snopkové... (Petr Paulczynski, Blog iDNES , 20. března).

Nu, je to opravdu dlouhý seznam podlidí - šibalů - jak eufemsticky říká jeden hostinskej a pingl (zmíněné profese jsou skromnou paralelou k výroku jednoho knížepána, který o sobě také skromně říká, že je jen sedlák a hajnej). Když se uváží, že podobná kriminalita panuje i v "elitách" ODS a ostatních parlamentních stran, pak mají voliči opravdu zajímavé téma k přemýšlení.Moudré vedení by se mělo obklopovat i lidmi, kteří mu nastavují zrcadlo
* Jste jednou z pětice nových tváří, která kandiduje do vedení ČSSD. Proč byste se právě vy měl stát místopředsedou místo někoho z kvarteta Vítězslav Jandák, Miloslav Vlček, Roman Onderka, Lubomír Zaorálek?
Nyní na řadové místopředsedy kandiduje osm lidí. Jana Vaňhová má nominaci ze 14 krajů a zcela jistě se místopředsedkyní stane vzhledem k tomu, že ve vedení podle stanov musí být žena. Velmi silnou osobností je brněnský primátor Onderka. Znamená to, že na zbývající pravděpodobná tři místa jsou pánové Jandák, Škromach, Urban, Vlček, Zaorálek a já. Na tři místa je šest kandidátů. Podle mého názoru mými hlavními protikandidáty budou Vlček a Urban... Řadu let jsem sestavoval rozpočet hlavního města, které hospodaří s částkou asi 50 miliard korun... Mohu s tím nabídnout svou politickou zkušenost, od roku 2002 jsem předsedou pražské organizace soc. dem. Z řadového člena jsem se stal předsedou místní, pak obvodní organizace, předsedou kraje, byl jsem také poslancem a vlastně je to cesta od píky. (Právo, 21. března).

Pokud jde politickou prognostiku, pak by to asi nebylo ani na obživu rodiny: tutovka Vaňhová zcela propadla, Jandák to odpískal a spolu s ním vzdal boj o další funkci i tč. stínový ministr obrany (současně předseda pražské socdem a bůhvíčeho ještě). Ale jako předseda pražské ČSSD je P. Hulínský skutečný nezmar. Za těch sedm let už byl poražen na hlavu asi v pěti volbách, a stále ho to baví… Navíc to nejpodivnější vítězství, kdy se jako úplně neznámý človíček nečekaně vyhoupl na druhé místo pražské parlamentní kandidátky (a tehdy třeštil oči i M. Zeman!) má už dávno za sebou. Tak teď píku do ruky – a vzhůru na ministerstvo obrany… Na to by třeštil oči i Pyrrhos!Kulínský zatím nechce do vězení, předává byt
Bývalý sbormistr Bohumil Kulínský se snaží oddálit svůj nástup do vězení. Soud v Hradci Králové se už nyní chystal rozhodnout o termínu, kdy se má Kulínský dostavit do věznice a odsedět si pět let... Bývalý šéf Bambini di Praga však soud předešel a poslal žádost o odklad nástupu trestu... „Napsal nám, že ještě potřebuje předat svůj nájemní byt,“ uvedl včera mluvčí soudu v Hradci Králové Michal Strnad... Sám Kulínský včera nezvedal mobilní telefon. Jeho advokát Tomáš Sokol žádost o odklad nechtěl komentovat. Ani dovolání ve prospěch klienta zatím nechystá... Nemám ještě v ruce písemný rozsudek, tak ani nevím, s čím bych v dovolání měl polemizovat,“ vyjádřil se Sokol. Dvouměsíční čekání na sepsaný rozsudek považuje pořád ještě za standardní... (MF DNES, 19. března).

Bohyně spravedlnosti Justicie to s ex-sbormistrem nemá opravdu lehké. Když jejím jménem odvolací soud vynášel svůj rozsudek, ležel Kulínský v nemocnici, kde podstoupil terapii prasklého vředu. Co si asi myslí o české justici zneužité ex-bambini není známo, ale jistě je utěší, že spravedlnost dostala do své cely alespoň nejstarší a bezmocnou vězeňkyni Polednovou, a to ještě nejspíše proto, že ji nehájil slovutný T. Sokol. Ta byla před šedesáti lety - vlastně také ještě jako bambino - zneužita zase ex-KSČ, což by schopný advokát hravě prokázal.Pravý sociální demokrat? Ten je v hrobě
říká člen německé sociální demokracie a bývalý poradce premiérů za ČSSD Tomáš Kosta. Vzorem prý je Willy Brandt... U nás byla sociální demokracie fyzicky zničena. … je tu nebezpečí, že se do úspěšné strany vrhne celá řada lidí nikoli z přesvědčení, ale protože se na tom kočáru chtějí svézt. Finančně, mocensky... A to je obrovský problém, který nemá vyřešen ani ČSSD… Nemůžete jít s komunisty, protože tato strana žije začátkem dvacátého století… Gross se snažil. Jeho problém byl, že dnes nemůžete dělat předsedu vlády, když vůbec neovládáte jakýkoli cizí jazyk. Důležité jsou přece ty rozhovory mezi čtyřma nebo osmi očima. A druhý problém byl, že on byl ten Gross tak slušný, že co jsem mu před jednáním se Schröderem napsal na papír, on to tam přečetl celé!.. Bylo to hrozné faux pas, ale nemůžu to říct. Ale když Schröder viděl Grosse poprvé, řekl mi: „Tomáši, prosím tě, jak mu můžu pomoct?“ Řekl jsem mu, že by ho mohl adoptovat jako vnuka. A Schröder na to povídá: „To nejde. Já už mám jedno dítě adoptované z Ruska, teď budu adoptovat druhé, moje čtvrtá manželka mi přivedla jedno dítě... Já už to neuživím.“ Kdo je tedy po listopadu ten starý poctivý sociální demokrat?... Myslím, že pravý teď neexistuje. Víte, to se tak jednou za století rodí člověk, o kterém můžete říct, že „má message“. To byl Willy Brandt. Teď tu nikdo takový není. Snad jim v ČSSD někdo takový vyroste… Jiří Paroubek je... Lidi ho podceňují. Paroubek absolutně není intelektuál, on je manager v dobrém slova smyslu. A umí strhnout ty masy! Jestli používá správná hesla, to už je druhá věc... Ale co ti komunisté? Vám nevadilo, že si s nimi Paroubek jako premiér schvaloval zákoník práce a další věci?... To by mi nevadilo. Vláda si může hledat svoje spojence kdekoli. ( Lidovky.cz , 27. února).

Ukázka je z rozhovoru Renaty Kalenské s Tomášem Kostou, který pracoval jako poradce u Špidly, Grosse, Paroubka a nyní radí K. Schwarzenbergovi. Rozhovor lze jen doporučit celý k přečtení. A hlavní "message" jeho úvah ústí v naléhavou otázku: Jak má - a musí - nynější ČSSD vyřešiit problém oněch "finančních pasažérů" v kočáru zvaném sociální demokracie.Svou penzi ve výši 693 000 liber ročně si nechám
Royal Bank of Scotland zaznamenala v roce 2008 rekordní ztráty v dějinách bankovnictví, totiž 24 miliard liber. Banka bude muset být z 95 procent znárodněna a britská vláda do ní musí vložit dalších 25,5 miliard liber; zároveň je nucena garantovat toxické investice, shromážděné v této bance, až do výše přibližně 300 miliard liber... Generálním ředitelem banky byl až do loňského podzimu, kdy krize v bance vyšla najevo, Sir Fred Goodwin… Správní rada banky mu za to, že ji přivedl k téměř úplnému bankrotu, odklepla roční penzi ve výši 693 000 liber… Ve čtvrtek večer vzkázal Goodwin premiérovi, že žádné peníze vracet nebude, že vysokou penzi mu prý schválila vláda. Vláda to popírá. Bývalý vysoký činitel banky HBOS Peter Cummings má penzi 350 000 liber ročně poté, co ta část banky, kterou vedl, skončila se ztrátami ve výši 7 miliard liber. Bývalý generální ředitel banky HBOS Sir James Crosby, který odešel z banky ve věku 50 let před třemi lety, bude od doby, kdy dovrší 60 let, dostávat roční penzi ve výši 572 000 liber. ( Britské listy , 27. února).

Dnešní epochu lze označit i za zlaté časy bankéřů. Kde jsou ty doby, když finančník zjistil, že je plaite a hned poté si prohnal hlavu kulí. Jinak jej totiž čekala perspektiva žebráka. Ovšem po orientalizaci ekonomiky, spočívající v založení institutů, jako je centrální banka a rozpočtový schodek, je bankéřova žebrácká hůl velkoryse předávána daňovým poplatníkům. Bankéři v tomto tureckém hospodářství jen kvetou.Geneze krize
1. ...založení Fannie Mae (Federal National Mortgage Association) v r. 1938. Cílem této první GSO (government sponsored organization) bylo zpřístupnit bydlení širokým vrstvám Američanů pomocí sekundárního nákupu hypoték z primárních bankovních zdrojů... 2. V r. 1977 prosadila Carterova vláda do zákona tzv. Community Reinvestment Act (CRA), ku pomoci ekonomicky slabým komunitám, které si nemohly dovolit rodinné domky a neměly přístup k půjčkám a hypotékám standardního typu... 3. Následkem CRA byly státem podporovány banky, které levnější hypotéky v chudších regionech poskytovaly… 4. Dne 8.12.1993 proběhla osudná tisková konference…, kde Clintonův ekonomický poradce Robert E. Rubin (poradce Obamy, dnes v ústranní kvůli zruinování Citibank) oznámil novou CRA iniciativu pro podporu hospodářsky slabých komunit vnitřního města a venkova… 5. Rok 1995: na naléhání prezidenta Clintona byla pravidla regulace CRA radikálně uvolněna a systém poskytování hypoték podroben zásadnímu reinženýringu. Politickým cílem masivní státní intervence bylo posílení a urychlení poskytování hypoték sociálně slabším vrstvám. Svět byl navždy změněn a kapitalismus svobodného trhu podroben bezprecedentní zkoušce… 12. Vznikl nový, divný svět… Stavební firmy si půjčovaly a stavěly nové domy... Spekulativní bublina iracionálního nadšení a ziskuchtivé zaslepenosti se nafoukla téměř přes noc… 14. Místní komunity zakládaly občanské iniciativy, jako ACORN (Association of Community Organizations for Reform Now), které pomáhaly prosazovat cíle CRA… (Právní zástupce a „community organizer“ ACORN byl mladý advokát, Barack Hussein Obama)… Demokraté… napadli Bushe, že se snaží omezit tzv. „affordable housing“ pro méně majetné skupiny obyvatel. Prezident Bush selhal… Rasová diskriminace, ne schopnost splácet, byla užita jako argument pro rozšíření vlivu CRA. Žádný americký politik neměl dostatek odvahy, aby se postavil proti rasové linii argumentace. Sociální reinženýring zvítězil nad principy svobodného trhu, vznikl „trh volný“ a míra státního intervencionismu ztratila omezení i stud… Lidé bez stálých příjmů a schopnosti splácet dluhy byli vlákáni do nízkoúrokových kontraktů po statisících. Nízký dolar, levné peníze a levné hypotéky přilákaly i zahraniční banky, investory a suverénní fondy… 18. V r. 2008 spekulativní bublina praskla. Přebytek nových domů, marginálních pozemků a domů v hypotéčních aukcích zaplavily trhy a srazily ceny nemovitostí takřka přes noc. Mnohé nesplacené hypotéky byly vyšší než tržní hodnota nemovitosti. Předčasné vypovídání smluv nabylo kritických rozměrů. Celé globální řetězce prodeje a pojištění investic, založených na toxických hypotékách, spočívaly na iracionálním a hloupém předpokladu „trvale rostoucích cen nemovitostí“. (Milan Zelený, Blog Aktuálně.cz , 2. února).

Článek profesora Zeleného je nanejvýš zajímavý i zasvěcený a každý by si ho měl určitě přečíst celý. Do monitoru byly záměrně vybrány sekvence svádějící k závěru, že hospodářská krize v USA potažmo na celém světě vypukla jako důsledek nepovedeného bohulibého záměru zajistit statisícům či spíše milionům chudých Američanům vlastnictví domu či bytu. Problém je v tom, že tito chudáci byli dokonale vysáti, přišli o dům, i hypotéku a všechno to – nemovitosti za kulantně snížené ceny – připadlo bankám, které na tom dvojnásobně vydělaly (díky státní pomoci) a ještě se neštítily zvýšit platy svých manažerů…


Reader´s Digest
Pro vaši lepší orientaci uvádíme (s předchozím linkem) tituly a autory zajímavých článků z nejrůznějších médií ze všech oblastí společenské problematiky mj. i těch, které se zabývají technickými, vojenskými, politickými a dalšími aspekty plynoucími z eventuálního umístění amerického radaru jako komponenty antiraketové základny v ČR, včetně jiných materiálů poukazujících na další zajímavé politické a jiné souvislosti


Geneze krize (z diskuse k blogu)
Úplně jste nechal stranou, že současné některé banky a průmyslové korporace jsou silnější než většina států, jsou státy ve státech, přebírají a suplují mnohé role států...

...cudně zamlčel podíl cca 3 bilionových nákladů na Bushovu "war on terror" při současném snižování daní a fiskálních i obchodních deficitech.

A z čeho by zaplatil pan Zelený válku v Iráku, která je celá na úvěr. Podstatné je to, že jak na válce tak na hypoteční krizi někdo vydělal. To je "jediný" důvod proč k ní došlo.

Teď je tu jediná otázka k zodpovězení. Jak docílit toho, aby peníze, které takto někdo vydělal - zase někdo jiný /poplatníci/ zaplatil. .. Profesoři z toho dělají vědu jen aby nemuseli jmenovat ty, kteří vydělali.

I na této krizi většina těch nejbohatších vydělá … Já bych řekl, že nás všechny teď slovutní bankéři drží pod krkem a vydírají nás prostředníctvím vládních aparátů... To by se nemohlo stát, kdyby ta krize důvěry byla jenom lokální - jen třeba na území Francie. ON JI "NĚKDO" NAPŘED MUSEL ROZŠÍŘIT DO CELÉHO SVĚTA, ABY MOHL VYDÍRAT!

Mimo… demokratické a volbami ovlivnitelné struktury moci… existují ještě moc ekonomická a jí ovládaná moc mediální, které jsou volbami neovlivnitelné. Ať zvolí voliči kohokoliv, nic podstatného se skutečně nezmění–faktická moc, totiž moc ekonomická, která je schopna podřídit si demokratické struktury, zůstane nezměněna... V tomto smyslu vyvolává proto Obama takové naděje i obavy. Zdá se, že by mohl chtít vymanit moc demokratických volených struktur z vlivu moci ekonomické… Ne nadarmo zvolil Obama takový způsob financování své předvolební kampaně (většina peněz byla od občanů), aby byl na moci ekonomické méně závislý

Tato krize nemůže logicky ustat, nemůže zaniknout. Bude buď trvalá a ekonomiky vyspělých zemí se trvale budou snižovat a postupně se vzájemně sbližovat s ekonomikami rozvojových a méně ekonomicky vyspělých zemí… Bude se cyklicky a rychle opakovat, dokud nedojde k nějaké zásadní události (známé z minulosti jsou například válečné konflikty, národní povstání, znárodňování apod.).

Kdo řídí peníze, ten řídí politiku... FED (takzvaně národní banka USA) má s národní bankou pramálo společného...méně či více maskovaní majitelé této instituce tlačí Ameriku k bankrotu. Demokrati, Republikáni,takzvaná levice, pravice... Bože, na tohle věří už jenom pitomec! Amerika je zemí kde vládnou sionisti (ne židi - nejsem antisemita..) sionisti víte.. Tato země se propadá a chce s sebou strhnout i okolní svět a nabídnout mu Nový světový řád... (New World Order). Je to řád tyranů a elit...řád válek, špíny a kurupce nepředstavitelných rozměrů a totální kontroly lidí...

Zlodějina ať už sofistikovaná více či méně je pořád zlodějinou a můžeme ji nazvat sebevzletnijšímy názvy třeba typu český tunel... Ukradené hodnoty nikam nezmizely jen se přesunuly do skupiny těch, kteří si myslí, že jsou všemohoucí... Volné pokračování ekonomiky silou asi skutečně nepřežijem. Máme-li věřit Mayským kalendářům tak bůh nás ochraňuj.

Politici, kteří disponují… veškerou potřebnou nařizovací a vykonávací mocí, realizují ekonomickou vůli zájmových a lobbyistických skupin jak národní tak globální působnosti (zbrojařů, bankéřů, ropných společností atd.). Pravomoc politiků, finančníků a dalších mocných absolutní, odpovědnost nulová.

Měl jsem tu drzost a vnikl výtahem z ebenu a zlata do pater osmdesát let staré texaské banky, zhotovené z absolutně nezničitelných materiálů. Všechny ty mrakodrapy Rockefellerů postavené na kostech loupeže, měly svá uzavřená náměstí a byly propojeny kilometrovými pasážemi, aby hošani nenastydli a nedostali úžeh. Měl jsem to pochybné štěstí setkat se s jejich obchodní brutalitou a kolosální drzostí. V němém úžasu jsem sledoval osmdesát let staré funkční rolety garáže opatřené senzory a viděl pancéřový Lincoln jak vyjíždí a usušený černý člověk zdraví nadutého bělouše.

Vezměte... třeba případný dopad na mou firmu: I přes to, že mám zakázky, že mám zdravé finance, krachne banka, ve které mám provozní kapitál a rezervy. Co na to Schumpeter? Takže stát je prapříčinou všech problémů a jeho hříchy spočívají v tom, že se současně do trhu montoval hodně a málo. A bankéři jsou jeho oběti (slza mi ukanula).

k bodu 15: také nasivní korupce ve FANNIE MAE... bylo jmenování prvního afroamerického generálního ředitele finančního monstra, Fannie Mae (oficiálně aktiva před 5 tisíc miliard dolarů!), Franklina Dealano Rainese... Raines a pár nejbližších spolupracovníků si, podobně jako černoští primátoři Washingtonu, Houstonu, Detroitu, Clevelandu nebo Filadelfie, udělal z Fannie Mae jednak masivního zaměstnavatele pro "své", podobně neschopné příslušníky menšiny, jednak pověstný dojný skot. Sám pak vedl účetní podvody tak velké, že o několik miliard ročně nadhodnocovali zisky Fannie Mae o několik miliard. Dělali to proto, aby si, asi 3 nakonec souzení, mezi sebou rozdělili přes 200 miliónů na prémiích za výborné hospodářské výsledky... Mezi jiným si také sobě, rodině, prátelům a spřáteleným členům kongresu, jako mocnému senátorovi Christopherovi Doddovi, teď šéfovi bankovního výboru, dali nezákonně výhodné hypotéky... Za prokázané podvody, obohacení se o stovky miliónů dolarů, nezákonné, korupční hypotéky a hlavně také za "špatné řízení investičních rizik" Raines a jeho dva kumpáni nakonec nedostali žádný nepodmíněný trest. Jen se omluvili, zapatili několi desítek tisíc a myslím, že, když se případ vloni na jaře uzavřel, ani nemají podmínku... Takže tolik jen k samotnému "vedení", korupci a nekompetentnosti v čele Fannie Mae.Souhrn všech článků v Britských listech s tématem protiraketové základnyVybírá a glosuje: František Stočes


Měsíčník NETSOCAN je necenzurované a otevřené periodikum, které chce sledovat závažné události společenského života a hodnotit jejich etické, humanistické a demokratické aspekty i z hlediska a zájmů občanů žijících z námezdní práce a pracujících v manuálních a dalších nekariérních profesích. Vydává klub ASD na Praze 2. Redakční rada: Aster Jiří, Durdis Josef, Stočes František (šéfredaktor), Štromajer Bohumil, Velát Jan. Adresa vydavatele: František Stočes, 120 00, Praha 2, Bělehradská 35, tlf. 222645538. E-mail: netsocan@volný.cz. Příspěvky, které nevyjadřují názor redakce, budou označeny buď zkratkou "pnnr", popřípadě "no comment". Bude-li to nutné z publicistických důvodů, redakce si vyhrazuje právo na zkrácení nebo úpravu příspěvků. Texty neprocházejí jazykovou úpravou a příspěvky nejsou honorovány. Každé číslo vzniká on line systémem v tom smyslu, že až do uzávěrky mohou být všechny materiály, výslovně označené jako nedokončené, upravovány, korigovány atp. Po datu uzávěrky se každé číslo stává historickým artefaktem a nemůže v něm být cokoli měněno. Uzávěrka tohoto čísla byla provedená 31. března ve 24:00 a redakce současně děkuje autorům za hodnotné příspěvky do tohoto čísla. Pokud se velkoryse rozhodnete finančně přispět na činnost tohoto on-line měsíčníku či ASD, můžete tak laskavě učinit na konto č. 2235268270/0800.
NETSOCAN