NETSOCAN
Číslo 3 -- BŘEZEN 2010 ---Ročník IX.
Krize a Janotův balíček

V rámci řešení následků krize nám naše vláda předložila "balíček" opatření vypracovaný na ministerstvu financí pod taktovkou ministra pana Janoty. Už před tím, než šel do sněmovny, se o něj rozhořel boj a pan ministr z něho musel odstranit ty nejhorší položky. I během schvalování došlo k dalším úpravám na návrhy poslanců. Nakonec se zákon schválil všemi poslanci s výjimkou komunistů.

Po nějaké době se pod vlivem protestů veřejnosti i médií socialistickým poslancům rozsvítilo a uznali, že schválením tohoto dokumentu udělali hloupost. Došlo jim, že se pan ministr rozhodl řešit deficit státního rozpočtu na účet matek s dětmi, těžce nemocných pacientů a podobných nemakačenků, kteří ujídají z našeho rozpočtu a tím zvyšují zadlužení našich dětí. A rozhodli se zrušit některé nejkřiklavější položky. Rozjeli tedy kampaň na zmírnění těch nejhorších křivd a získali pro to i hlasy poslanců z dalších stran. Trochu pozdě, vždyť nemuseli stejně jako komunisté podpořit Janotův balíček při prvním schvalování a hned tehdy žádat o zrušení vadných položek. Však jim to jeden poslanec za KSČM připomenul.

Takže - teď už nic nebrání, aby se tyto křivdy napravily a rodičům malých dětí a invalidům se podpory vrátily na původní úroveň. Povšimněte si toho "vrátily" - nejde o zvýšení podpor, ale o navrácení na úroveň z minulého roku.

Řekl jsem: nic nebrání, ale to jsem zapomněl na poslance ODS a poslance TOP09 - poslance strany, kterou nikdo nevolil a jejíž představitelé jednoduše zběhli před volbami do nové strany, kde doufají, že přijdou ke korytům, na která už na ně v jejich staré straně nezbylo místo.

Tito politici nemají dost hlasů, aby mohli zabránit přijetí změn zákonů. Rozhodli se proto, že budou klást odpor jinak. Náš právní systém jim umožňuje, aby na začátku schůze navrhovali svoje návrhy. A tak se rozhodli, že toto právo využijí. Nemají sice žádné nové návrhy ani nic konkrétního k projednání. A proto jen žvaní a žvaní, aby získali čas a zabránili tím v projednávání návrhů socialistů. Jejich projevy jsou plné útoků na socialisty, nadávek a lží. Nebojí se ani, že jejich projevy jsou vysílány v přímém přenosu televizí. Přišli dokonce s revolučním návrhem, aby šla sněmovna na dovolenou až do voleb a nic neprojednávala. 4 měsíce placené dovolené. Proč to nenavrhli i pracujícím? Pro ně účel světí prostředky.

Proč to politici ODS dělají? To jim opravdu tak vadí, že by se zvýšil deficit rozpočtu o pár (doslova) miliard korun? Myslí si, že by to ohrozilo naše děti, jak říkají? Myslím, že ne.

Hlavní důvod je ten, že tyto návrhy jdou zásadně proti základům jejich politiky. Jejich politika je postavena na tom, že se musí snižovat daně bohatým. Bohatí, rozuměj úspěšní, nesmí být omezováni placením daní. Vždyť daně omezují jejich aktivity a brání jim v rozletu (na Bahamy a Seychely) . Ale protože stát potřebuje peníze - a hodně peněz - na svůj provoz, tak nějaké daně být musí. Rozhodně ale ne daně z příjmu bohatých. Ještě tak DPH - to je spravedlivá daň. Všichni platí podle své spotřeby. Koupí si chleba prodavačka (s platem 12000.- ) a zaplatí 6 Kč daň. Koupí si chleba generální ředitel (s platem 300 tisíc) a zaplatí také 6 Kč. To je spravedlivé. Teda podle ODS. Základním zákonem ODS je "ať platí chudí" . Kde jsou ty časy, když komunisté říkali "ať platí bohatí". ODS jen obrátila staré komunistické heslo podle svých představ. A podle toho jedná. ODS svou politikou neustálého snižování daní bohatým přivádí stát k bankrotu, k tomu bankrotu, ze kterého obviňují socialisty.

Socialisté udělali chybu a teď za ní musí platit. Proto dnes musí trpět obstrukce ODS, pro které je mateřský přídavek nebo jiné dávky v nouzi jen mrhání penězi. Ale ono to není zase tak špatné. Socialisté si z toho udělali velkou předvolební show. Dost možná, že s tím už předem kalkulovali, když zákon schvalovali. Účel světí prostředky.

ODS dělá všechno pro to, aby tuto krizi zaplatili chudí, kteří ji nezavinili. Ale proč by to měli platit chudí?

Peníze se musí brát tam, kde jsou - kde je jich dost. Proto by si politici měli vzpomenout na staré heslo Ať platí bohatí - to není jen komunistický požadavek.

Už kancléř Erhard to věděl a byl to on, kdo vyvedl zruinované Německo po druhé sv. válce z krize. A udělal to jednoduše - zavedl 100% daň ze zisků německých společností a 95% daň z vysokých příjmů. A rázem bylo peněz dost na všechno. Jenže to je medicína, kterou už se nikdo neodváží naordinovat. Přestože je spolehlivá. Přivedla za 4 roky válkou zničené Německo na vrchol a udělala z něho ekonomickou velmoc. A mimochodem - úplně odstranila nezaměstnanost až do sklonku osmdesátých let.


Ing. Josef Vít
1. března 2010

NETSOCAN