NETSOCAN
Číslo 3 --BŘEZEN 2012 ---Ročník XI.
Spiknutí s kódem Pythia: dohoda s Ruskem mohla stát Karamanlise život

Řecko začalo vyšetřovat údajné spiknutí, zaměřené v roce 2008 na řeckého premiéra. Spiklenci se údajně pokoušeli buď zbavit moci nebo zastřelit premiéra Karamanlise za jeho podporu pevnějších vztahů s Ruskem v energetickém sektoru.

Zločinný scénář byl poprvé odhalen minulý rok řeckými médii. Magazín Epikara předestřel spiknutí nazvané Pythia a údajně zinscenované nejmenovanou zemí, která ve spojení s řeckými partnery měla za cíl zabránit Karamanlisovi v uzavření významné smlouvy na dodávky ruského plynu.

­ Řecko za vlády Karamanlise zlepšilo své vztahy s Ruskem a významně pokročilo v jednáních o jižní větvi plynovodu (South Stream), který vede přes Černé moře a dodává přírodní plyn ze Střední Asie a Ruska do Evropy. Předběžná dohoda mezi Athénami a Moskvou o řeckém podílu na projektu byla dosažena v dubnu 2008.

Tento plynovod ovšem konkuruje projektu Nabucco, podporovanému USA a EU.

  Prokurátor Nikos Ornerakis nyní oficiálně vznesl obvinění založená na informacích z médií a svědectvích agentů řecké tajné služby, policistů a členů premiérovy ochranky a nejmenovaní pachatelé jsou podezřelí ze spiknutí s úmyslem svrhnout vládu a pravděpodobně i usmrtit premiéra.

Soudní úředník pod podmínkou anonymity sdělil, že „Vyšetřující soudce se nyní pokusí lokalizovat osoby, které tento plán osnovaly a zorganizovaly.

 Karamanlis vedl konzervativní kabinet do předčasných voleb, které v roce 2009 vyhráli socialisté. Pádu vlády předcházela řada skandálů, zahájených tím, že policie v prosinci 2008 zastřelila mladíka.

Následné násilné protesty byly podle informací součástí zmíněného plánu s cílem destabilizovat Řecko a zbavit Karamanlise moci.

V současné době někdejší premiér nevykonává v řeckém politickém životě žádné aktivity.


Zdroj: Pythia plot: Dealing with Russia could kill Greek ex-PM Russia today , 15. března; překlad FRS)

frs
20. března.

NETSOCAN