NETSOCAN
Číslo 4 --DUBEN 2005---Ročník IV.
Poradce za všechny prachy


ooo Bushova nominace Paula Wolfowitze na ředitele Světové banky vyvolala ve světě značnou pozornost a celý problém lze nahlížet v několika rovinách.
ooo Wolfowitz, někdy označovaný za "jestřába s tvrdým srdcem", vystudoval matematiku, politologii, věnoval se akademické dráze a nakonec se proslavil či spíše "proslavil" jako náměstek ministra obrany.
ooo Objevují se obavy, že Světová banka, která je významnou institucí s úkolem financovat projekty v zemích třetího světa, se pod Wolfowitzovým předsednictvím stane jakýmsi podpůrným prostředkem pro hojení trhlin amerického rozpočtu, způsobených Bushovou militaristickou a imperiální politikou.
ooo Spekuluje se, že peníze Světové banky, které - jak dokonce tvrdí sám Wolfowitz - mají pomoci snížit chudobu a pomoci miliardám lidí z bídy, poplynou spíš na likvidaci škod způsobených americkými bombami v Iráku. Arabská televize Al-Džazíra se zase domnívá, že Bushova volba bude největším aktivem pro Ariela Šarona, neboť Světová banka má údajně významně financovat obnovu Gazy, okupované stále Izraelem. Významný člen německé SPD, Michael Müller, hodnotí Bushovu volbu jako silně znepokojivou a obává se rizik pro světovou ekonomiku.
ooo Poněvadž dle "politické dohody" zástupců 184 zemí má být prezidentem Světové banky Američan, existují také obavy, že Bush hodlá prostřednictvím Wolfowitze přeměnit úctyhodnou světovou banku na vyděračský nástroj svého křižáckého šíření "křesťanství" a demokracie v zemích třetího světa (zcela vyloučena, vzhledem k Bushovu náboženskému fanatismu, není ani ona christianizace; i když Wolfowitze jako stoupence Hospodina netřeba z vášnivé lásky ke Kristovi přiliš podezírat).
ooo Reakce politiků jsou různé. Např. francouzský ministr zahraničí Michel Barnier diplomaticky říká: "Prodiskutujme to s respektem, jaký jeho osoba zaslouží... A také s respektem, jaký si zaslouží další kandidáti," (LN 18. 3.) a čínský viceprezident Zeng Qinghond uvádí, že, "S kýmkoli, kdo se stane příštím šéfem Světové banky, budeme spolupracovat..." (rovněž LN 18. března).
ooo Největší problém tkví v tom, že v případě "matematika" a "architekta" agrese proti Iráku Paula Wolfowitze, který se ukázal jako velice drahý, velice špatný a bezcitný počtář, nefunguje kauzalita!
ooo Ještě před vpádem se kalkulovalo, že celkové vojenské výdaje na ovládnutí Iráku dosáhnou nejvýše 60 miliard dolarů; jenže tento účet se za dva roky vyšplhal na závratných 200 miliard babek a stále roste, takže američtí daňoví poplatníci musí na svá vojska v Iráku připlácet den co den v přepočtu 6,3 miliardy Kč...
ooo Nevyšel ani druhý Wofowitzův kalkul, že Irák si začne relativně brzy financovat svou rekonstrukci. Řečeno zcela srozumitelně: že Iráčané budou ze svých kapes platit americkým firmám za obnovu země, zdemolované americkými bombardéry!
ooo Ano, přesně takové jsou mravy i životní flosofie významného amerického politika a nyní rádoby aspiranta na boj proti chudobě. Otázkou zůstává, zda by chudé země na kterých spočine jeho sokolí zrak, neměly hlasitě volat o pomoc.
ooo "Architekt" Wolfowitz nese samozřejmě odpovědnost i za smrt (zatím) minimálně půldruhého tisíce amerických vojáků. Počty válečných invalidů se v médiích jaksi neobjevují; nicméně střízlivý odhad patrně dospěje k pěticifernému číslu, nepočítaje traumata psychická.
ooo Těžce rovněž utrpěla prestiž USA jako země zasazující se o zákonnost a lidská práva. Počínaje diktátorským přehlížením OSN, vědomým obcházením legislativy při umisťování zajatců do lágru na kubánském Quantanamu a konče bezprávným, ohavným a zločinným zacházením s vězni v samotném Iráku. Novináři, omylem postřílení vyděšenými okupačními vojsky, pak představují jakýsi vrchol ledovce, který plodí otázku: Kolik takovýchto omylů bylo spácháno na domorodcích?...
ooo Misionář humanismu Bush a matematik Wolfowitz do svých výpočtů nakonec "skromně" nezahrnují oběti dlouhodobého a intemzívního bombardování Iráku a samozřejmě i oběti vlastenců bojujících proti americkým okupantům své země i jejich domácím kolaborantům. Tento počet se patrně pohybuje okolo cifry 150 000 zabitých iráckých občanů a je pozoruhodné, že média, která věnovala desítky stránek obětem tsunami, tyto děsivé počty příliš nezajímají. Matematik Wolfowitz by si mohl dále spočítat, kolik nových teroristů (i jejich obětí) jeho zločinná politika vygenerovala...
ooo Wolfowitzova válka nakonec nebývalou měrou rozdělila americké občany a vytvořila - v tomto případě jde ovšem o kouzlo nechtěného - obrovský tábor odpůrců nejen Bushovy a Wolfowitzovy antihumánní politiky, ale vědomých si rovněž mediálního a společenského teroru, který byl v USA proti odpůrcům agrese v Iráku rozpoután.
ooo Všechny předchozí argumenty nyní vedou k jednoznačnému závěru: ve všech civilizovaných společnostech na úrovni 21. století by byl Paul Wolfowitz postaven před soud a obžalován jako válečný zločinec. V méně civilizovaných společnostech by byl penzionován s úmyslem na jeho osobu i skutky co nejrychleji zapomenout. Fakt, že byl navržen za prezidenta tak prestižní instituce jakou je Světová banka budí veliké pochybnosti o buď kompetentnosti nebo svéprávnosti či kvalifikovanosti jeho patrona prezidenta Bushe.
ooo Takováto praxe, při níž je vědomě ignorována kauzalita, tzn. rovnováha a adekvátní důsledky mezi příčinami a následky, pak neodvratně generuje velice pochmurnou vizi budoucnosti, ve které musí dojít ke katastrofě stejně zákonitě, jako v případě letadla, při jehož konstrukci by byly zákony kauzality podobně ignorovány.

František Stočes
4. května 2005

NETSOCAN