NETSOCAN
Číslo 4 --DUBEN 2007---Ročník VI.
Matení o radarové základně a úpadek západních elit

Faktografický a argumentační chaos
ooo Nad skutečným smyslem protiraketové základny USA, jejíž raketová komponenta byla vzhledem k nesouhlasu 93% občanů ČR přesunuta do Polska a u nás má být naopak instalován radar, s čímž opět nesouhlasí 70% občanů České republiky, panuje neuvěřitelný názorový chaos.
ooo První verze médií i našich politiků uváděly nejabsurdnější možnosti: Raketový komplex –který USA v ČR zadarmo vybudují - nás prý bude chránit před (neexistujícími) severokorejskými a íránskými balistickými raketami. Faktům, že Severní Korea nemá rakety schopné doletět do Evropy (o zákonech balistiky nemluvě), natož zájem napadnout ČR, a že Írán by asi těžko plýtval svými raketami střelbou na Evropu a ještě ke všemu na ČR, se média i politici diskrétně vyhýbali. Blair se dokonce nabídl. že v případě odmítnutí Polska i ČR dá základnu zřídit ve Velké Británii. Pokud by pak měla chránit ČR, musela by být Blairova antiraketa patrně odpálena ještě dříve, než by odstartovala raketa íránská…
ooo Když se ukázalo, že základna nemá chránit ČR, ale USA – prý před (opět neexistujícími!) balistickými raketami Íránu, schopnými tentokrát doletět až do USA(!) - pak prý je naší spojeneckou povinností ten radar přijmout.Možností, že kdyby se Ahmadinežád o takovou hrozbu vůči USA jen pokusil, pak by USA svými bombardéry uvrhly jeho zemi do doby kamenné, se samozřejmě média taktně nezabývala.
ooo Jenomže šídlo v pytli neutajíš! Zatímco íránský prezident takové rakety nemá a navíc patrně upřímně prohlašuje, že jaderné zbraně jsou v rozporu s islámem a severokorejští představitelé záležitost zcela ignorovali, vůči protiraketové základně se vehementně postavilo Rusko! Chápe ji jako strategickou hrozbu, která povede k dalšímu kolu horečného zbrojení i dalšímu období studené války a Rusko pak na ČR i Polsko namíří své rakety středního doletu!
ooo Teprve poté se začala vážně probírat i tato alternativa. S prvními a zcela absurdními reakcemi přišli čeští „váleční štváči“ (Vondra, Schwarzenberg). Jejich argumenty – základna se musí vybudovat právě proto, že Rusko protestuje a vyhrožuje – zněly přímo hrůzostrašně! Počet občanů, nesouhlasících s radarem – i přes sofistikovanou a nejspíše štědře financovanou mediálně-politickou kampaň - vyrostl na 70 procent.
ooo Přistoupilo se tedy ke konejšení vzrušené veřejnosti: Rusko je přece o všech záležitostech se základnou konzultováno a jeho reakce jsou pouze taktického rázu, základna bude začleněna do budoucího obranného systému EU a NATO, takže se Rusko nemá čeho obávat. A i kdyby, naší povinností je projevit Američanům vděčnost – za jejich pozitivní postoj k zrození Československa v roce 1918, za jejich osvobození Plzně v roce 1945 i za jejich výhru ve studené válce, která nás osvobodila od sovětské okupace. Výstavbou americké základny v ČR se rozšíří i Pax Americana jako záruka demokracie.
ooo Poněvadž počet odpůrců radarové základny neklesal a místní referenda v obcích poblíž zamýšlené základny se drtivě - téměř stoprocentně – vyslovila proti radaru, nyní to vypadá tak, že mediálně politická garnitura „válečných štváčů“ přechází na další taktiku: diskuze o radaru maximálně utlumovat, nerozviřovat, přebíjet je jinými mediálně zajímavými tématy a za tohoto – nejlépe hrobového - ticha nenápadně získávat sociálně demokratické poslanecké přeběhlíky, kteří pomohou základnu protlačit parlamentem.
ooo Nejvyššího ocenění proto zasluhují němečtí sociální demokraté: předseda německé SPD Kurt Beck základnu odmítl se slovy: „V Evropě nepotřebujeme nové rakety… SPD nechce na evropské půdě nové závody ve zbrojení mezi USA a Ruskem,.“ a německý sociálně demokratický ministr zahraničí Frank-Walter Steinmaier k tomu navíc dodal: „Naší největší prioritou zůstává odzbrojení, ne další zbrojení.“
ooo S nejnovějším příspěvkem na rozšíření argumentačního chaosu vzápětí přispěchal šéf americké protiraketové obrany generál Henry Obering, který v interview v MF DNES (14. dubna) kategoricky tvrdil, že základna je štítem proti (budoucí) hrozbě z Íránu. Na otázky novináře – po kolika minutách letu začne český radar íránskou raketu zaměřovat a za kolik minut ji antirakety zničí – ovšem generál odmítl odpovědět s tím, že jde o vojenské tajemství.
ooo Na téma začlenění základny do NATO reagoval zřejmě první upřímností: „My pro tento štít nehledáme schválení ze strany aliance NATO. …pokud to někdo požaduje, musí si uvědomit, že bychom s tím museli souhlasit i my. Jakož i Česká republika. A to se podle mě nikdy nestane. Co se však stát může, je to, že tímto systémem doplníme existující obranná zařízení v NATO…“ Kategoricky ovšem prohlásil, že, „Velící kompetence prostě zůstane americké armádě.“ Po další otázce, „A kdo to rozhodnutí učiní a knoflík zmáčkne,“ projevil šéf americké protiraketové obrany další upřímnost – „Já ne.“ Kompetentní orgán rozhodující o odpálení raket nám Evropanům opět zahalil do sladkého vojenského tajemství s tím, že to prý bude příslušné americké vojenské velení.

Nepřijatelné scénáře se stále akceptují
ooo Běžný občan, který se o problematiku protiraketové základny hlouběji nezajímá, musí být v tuto chvíli totálně perplex. Severní Korea, Írán, Rusko…
ooo Vezme-li se česko-polská základna pouze jako samostatný problém a bez kontextu, pak lze skutečně ruské obavy z devíti antiraket považovat za přehnané a jejich hlavní motiv vidět v obavách Ruska o rozšiřování americké zóny vojenského vlivu; byť i to není pro Rusko marginální problém. Nehledě na fakt, že v devadesátých letech bylo Rusku ústně přislíbeno, že se NATO nerozšíří o postkomunistické země.
ooo Pominou-li se obavy ze Severní Koreje jako hloupost produkovaná neseriozními politiky a médii, pak lze při značné naivitě dokonce i souhlasit, aby zde byla základna chránící USA před balistickými raketami Iránu, byť generál Obering jejich existenci připouští až někdy v roce 2015.
ooo Generál se ovšem již z podstaty své funkce nezabývá problémem, zda by nebylo podstatně lacinější a bezpečnější vyřešit íránský problém diplomatickou cestou a na dotaz novináře: „Kdybych byl íránským generálem a seděl tu před vámi, jak byste mě přesvědčil, že se o jejich výrobu nemám snažit? Podívejte se na mapu: vojáci USA jsou v sousedním Íránu (? Sic! – míněn byl jistě Irák) i Afgánistánu, brázdí Perský záliv, na sever od mých hranic je Turecko, člen NATO, všude kolem jsou vůči mně nepřátelští sunnité,“ reaguje vysoký americký vojenský činitel jako klasický zelený mozek: „Tak to není moje práce.“
ooo Pro nás Čechy je však i tato fiktivní íránská varianta zcela nepřijatelná!! Poněvadž íránské rakety by na USA – vzhledem k zákonům balistiky létaly po křivce zvané orthodroma (nejkratší balistická dráha mezi USA a Íránem), která vede nad teritoriem ČR. Pokud nebude taková raketa zasažena, vybuchne někde v USA. Bude-li zasažena, spadne na naše území nebo dojde k jadernému výbuchu nad námi. I tuto variantu generál Obering řeší s hravostí zeleného mozku: „Čím výše ve vesmíru se to stane, tím menší je možné ohrožení pro lidi na zemi…“
ooo Dlužno ještě dodat, že riziko takového jaderného výbuchu potrvá i tehdy, budou-li základny umístěné např. ve Velké Británii a íránské balistické rakety zasahovány nad územím ČR…
ooo Takže děkujeme pěkně, pane generále! Mj. i proto musíme základnu odmítnout a současně tímto způsobem nutit USA aby hledaly politické (tedy nejhumánnější) řešení americko-íránského problému!

Ještě horší varianta!
ooo Při pohledu na tento strašidelný scénář většina lidí asi namítne, že strašnějšího varianta již nemůže existovat Taková možnost se však ukáže, bude-li na problém US základny v Polsku a Česku pohlíženo v dalších souvislostech.
ooo Podobných základem má být do roku 2011 totiž instalováno celkem 9. Takovýto počet antiraket již ale přesahuje kontext Íránu a signalizuje nějaký jiný raison d´etre…
ooo Běžný občan může i nyní poznamenat: No dobrá, ale nějakých devadesát antiraket přece Rusko, které disponuje několika tisíci balistických střel s vícenásobnými a samonaváděcími hlavicemi, nemůže pořád vzrušovat! Pravda pravdoucí.
ooo Jenomže první signál pro alarm ruských politiků se objeví spolu s informací, že USA přezbrojují své jaderné rakety a jejich klasické hlavice nahrazují jadernými náložemi konstruovanými pro ničení raketových sil… Proč by USA vyhazovaly peníze na rakety, které nemohou sloužit k jaderné odvetě; poněvadž zasahovat jimi prázdná ruská sila poté, co zde umístěné balistické střely již letí na USA, připadá absurdní i pro nevojáka?
ooo Skutečný smysl tyto rakety získají jen tehdy, budou-li použity jako první, tedy v době, kdy ruské rakety ještě leží v silech! Lze je tudíž nazvat útočnými zbraněmi prvního atomového úderu! Úderu velice lákavého, poněvadž by neohrožoval města a jeho jaderný spad včetně ekologických následků se jeví jako minimální, byť v celkovém měřítku jde o šílenství.
ooo Amerikanofil se nevzdá ani teď a namítne, že USA by si takový útok nedovolily již kvůli zdrcující odvetě. Jenomže právě nyní vstupují do hry ony antiraketové základny, jejichž součástí je i ona česko-polská… Při dnešní přesnosti balistických raket a dokonalosti družicového sledování všech ruských jaderných základen se nabízí závěr, že pokud by Rusko takovýto útok propáslo, pak bude zničeno patrně až 99 procent jeho balistických střel a ten zbytek, použitý k odvetě, již zlikvidují antirakety!!! Takže právě naše sporná protiraketová základna zapadá do kontextu jako článek umožňující USA první či preventivní jaderný útok na Rusko, a která se v takovém případě sama může stát terčem ruského – preventivného či odvetného - jaderného útoku!!
ooo Poněvadž doba letu útočných US raket – vypálených např. z ponorek poblíž ruského pobřeží – by řádově činila minuty, nejvýše pár desítek minut, jako jediná možnost pro případnou ruskou odvetu zbývá nejvyšší pohotovost ruských strategických balistických raket po 24 hodin denně a 365 dní v roce. Svět tak bude vržen zpět do nejtřeskutějších fází studené války se všemi riziky jaderné katastrofy v případech selhání ruského družicového monitorovacího systému, jeho provokativního zničení třetí stranou atp…
ooo V této fázi lze tudíž všechny české politiky prosazující americké protiraketové základny v Evropě – a to buď z důvodu vědomé ignorace katastrofických důsledků jaderného výbuchu sestřelené íránské rakety nad naším územím, nebo vědomé bagatelizace důsledků ruského preventivního či odvetného raketového útoku na radar – označit za vlastizrádce, ne-li šílence.

Nejhorší varianta - tragikomický úpadek západních elit
ooo Nyní zbývá ještě pochopit příčiny i smysl onoho již zmíněného informačního chaosu doprovázejícího kauzu diskutované US základny.
ooo Jednou – a zřejmě tou méně významnější - příčinou dezinformací je neprofesionalita mediálních pracovníků, politiků či jejich poradců atp., projevující se tím, že jsou, byť v dobré víře, na veřejnost vypouštěny chybné, neověřené či zkreslené informace.
ooo Druhá možnost je ovšem zcela otřesná a znamená, že politikové, média, a jejich nejrůznější spřátelené elity a instituce dezinformují a dokonce i lžou zcela vědomě a záměrně. Byť takováto možnost připadá na první pohled takřka neuvěřitelná, nepravděpodobná až absurdní, při podrobnější úvaze se vynoří pravý opak. Lze dokonce říci, že až nestoudná lež se již stává běžnou praxí mnoha západních politiků.
ooo Nechvalně se tím proslavil zvláště americký prezident Ronald Reagan. Pamětníci jistě vzpomínají jeho koncepci Strategické obranné iniciativy (SDI), známou i pod názvem "hvězdné války". Reagan tento projekt v ceně asi jednoho a půl bilionů dolarů, jehož největším hitem měla být likvidace útočících ruských balistických raket družicovými laserovými děly - které by zcela paralyzovaly jadernou odvetu tehdejšího SSSR – předložil jako prakticky hotovou věc a… sovětská generalita a s ní i celý Sovětský svaz se totálně zhroutily. Reagan se tím stal dodnes opěvovaným vítězem tehdejší studené války!
ooo Prvním aspektem, který stojí stále mimo pozornost, jsou důvody tehdejší sovětské rekce. Nejpravděpodobnější připadá, že sovětská politická elita si spočítala, že je sice schopna v závodech ve zbrojení finančně pokračovat, ale za cenu obrovského zbídačení stále ještě chudých občanů SSSR. Jestliže se tedy rozhodla studenou válku vzdát – a tak přispět aby se ony tři biliony dolarů (SSSR + USA) věnovaly na potřebnější účely - lze její rozhodnutí ocenit jako akt vysokého humanismu! O dalším aspektu - do jaké míry se při rozhodování uplatnily nepochybně realistické obavy z možných lidových nepokojů - lze samozřejmě rovněž spekulovat.
ooo Aktuálnější je však stejně ignorovaný aspekt jiný. Sovětská generalita i politická elita se totiž staly obětí Reaganova – eufemisticky řešeno – blufování! Na veřejnot vypouštěné animované verze činnosti celého systému sice působily velice přesvědčivě, ale ve skutečnosti fungovaly jen jako Reaganova verze Potěmkinovy vesnice! SDI nebyla ani zdaleka rozvinuta do fáze, že by nějaké laserové dělo vůbec hrozilo a později se ukázalo, že to je (ve vesmíru) v podstatě a minimálně z energetických důvodů nerealizovatelné.
ooo Takže politická etika i kultura tehdejší americké elity se projevily tak, že američtí politikové svým sovětským protějškům vědomě a bezostyšně lhali do očí! Totéž lze říci o mnohých médiích a dalších institucích! Obecně lze tudíž konstatovat vysoký úpadek politické etiky i kultury celého tehdejšího amerického potažmo západního systému.
ooo Jistě lze namítnout – no dobrá, ale prospělo to přece dobré věci; ostatně sovětští bolševici lhali rovněž a zásadně! Jistě. Jenomže mj. i proto se jejich systém zhroutil.
ooo Atributem demokrata by však měla být úcta k pravdě! Hlavně z těchto důvodů například Masaryk ostře odsuzoval lež jako nemužnou a to včetně fraus pia. Zejména proto lze za jednu z nejvýznamnějších předností demokracie vůči totalitě považovat fakt, že v demokracii má pravda podstatně vyšší respekt i šance! Demokrat se může mýlit, a je-li nevyzrálý, lehkomyslný, může - samozřejmě v dobré víře - i plácnout nesmysl; propadne-li se vzápětí studem. Ale pokud demokratický politik vědomě a veřejně lže - a prochází mu to, je tolerován - jedná se již o systémový kolaps.
ooo V případě USA je takovým mezníkem patrně vražda prezidenta Kennedyho a zvláště okolnosti jejího "vyšetřování", včetně zavraždění "pachatele atentátu" Oswalda. Příznačně působí i vyjádření (budoucího) prezidenta USA Nixona, který jistě věděl své, když Warrenovu komisi - vyšetřující vraždu JFK - "ocenil" jako nejlepší kanadský žertík v americké historii...
ooo V  případě potěmkinizace "hvězdných válek" pak již vůbec není jisté, nakolik se skutečně jednalo o „milosrdnou, svatou lež“ a nakolik o degenerativní projev.
ooo Zcela jisté však je, že s jídlem roste chuť a podobný scénář se opět použil před agresí proti Iráku, tentokráte s výsledkem několika set tisíc civilních obětí invaze a následné okupace.
ooo Americký prezident Bush si samozřejmě nemohl dovolit lhát tak, aby byl okamžitě plácnut přes ústa a usvědčen. Jeho lhaní spočívalo (a stále spočívá) na sofistikované proceduře založené na tom, že si na strategické pozice – výzvědné služby atp.- dosadil lidi, kteří jej i celou veřejnost zásobovali potřebnými polopravdami a dokonce i dezinformacemi tak, aby byl vlastně „donucen“ prohlásit, že „Saddámovy zbraně hromadného ničení“ přímo volají po intervenci USA. Takovýto postup samozřejmě vyžaduje aktivní spoluúčast stejně pokleslého nicméně obrovského počtu lidí, institucí a samozřejmě i mediální koordinaci! Čili jedná se již o systémovou degeneraci. Kdo lhal přímo a naprosto bezostyšně – že Saddám je schopen svými ZHN napadnout během několika desítek minut USA - byl významný sociální demokrat s přezdívkou „Tony Liar“ (česka Prolhanej Tonda).
ooo Jedná-li se zde o systémovou poruchu jejíž degenerativní procesy proliferují, pak lze považovat za pravděpodobné, ba za vysoce pravděpodobné, že se podobný scénář odehrává i v souvislosti s protiraketovou základnou kde jako vysoce iniciativní vystupují i dekadentní čeští politikové, instituce a značná část české elity.
ooo Mezi jejich nejpokleslejší triky patří přesvědčování, že systém bude začleněn do NATO a jedině tak akceptován, a že Rusku bude dokonce nabídnuto aby se na protiraketovém systému podílelo a stalo se dokonce jeho součástí. Aby tato tragikomedie byla dokonalá, zbývá ještě přizvat Írán a Severní Koreu…
ooo Skutečný cíl onoho internacionálně sehraného dezinformování, mlžení, eufemizování, balamucení, blufování nebo rovnou lhaní je patrně opět tak trochu reaganovský – měla by jím být snaha ukolébat, obelstít a znehybnit „ruského medvěda“ do doby, než bude smyčka antiraketových a dalších základen kolem jeho krku definitivně utažena. V takové situaci ruskému vedení nezbude než přistoupit na jakýkoliv diktát vítězů poziční války.
ooo Snad se nakonec počítá i s tím, že kdyby byl eventuální ruský prezident postaven před fakt výpadku družicového a dalších informačních systémů, doplněným zprávami o startu stovky amerických raket, že začne přesto váhat. Přece kvůli svým silům nevymaže USA z povrchu zemského - jistě je humanista! Po nejdéle asi dvaceti minutách už bude mít prázdné ruce!..
ooo Poněvadž se celá situace – i přes všechna nesporná fakta – jeví natolik přízračná a neuvěřitelná, nezbývá než závěrem stále ještě použít kondicionál nicméně konstatovat, že pokud by podobný obludný degenerativní proces západní společnosti skutečně probíhal a nebyl by-li zvrácen, stali bychom se svědky zániku západní civilizace. Poněvadž možnost existence takovéto chorobné společnosti v delším časovém intervalu by stála nejen proti logice, ale i proti přírodním zákonům.

František Stočes
17. dubna 2007


ooo Na intranetu ČSSD se objevila na článek následující reakce: "V Polsku sice skutečně má být umístěno 10 raket. Podle oficiální informace MDA se však dokončuje vývoj systému s více bojovými hlavicemi. Rovněž není zcela přesné... tvrzení o tisících ruských raketách. Bylo by vhodné se podívat na oficiální údaje, které si Rusko a USA vyměnují v rámci dohody START 1. Navíc přibližně v roce 2015 dojde k výrazné redukci počtů ruských strategických nosičů z důvodu překročení životnosti."
ooo Podle (ne zcela aktualizovaných) údajů uváděných Wikipédií by měl dnes celkový počet ruských strategických raket dosahovat asi 700 kusů, z toho maximálně asi 500 umístěných na pevnině a 181 na ponorkách. Za předchozí uvedený a zhruba o řád vyšší počet se autor čtenářům omlouvá.
(frs, 29. dubna).

NETSOCAN