NETSOCAN
Číslo 4 --DUBEN 2007---Ročník VI.
Nemocné zdravotnictví - jak z toho ven?

ooo V neděli jsem se díval na Otázky Václava Moravce, dělal jsem si poznámky a chtěl jsem napsat článek. Nakonec jsem to vzdal, že to nemá cenu. Ale udělali to za mne jiní.
ooo Celá debata se nesla ve starém známém duchu. A pan Moravec se opět ukázal jako "nestranný" moderátor. Zatímco panu Julínkovi a jeho asistentovi z Harvardu uctivě naslouchal a nechal je vypovídat, tak doktora Ratha a zástupce lékařů přerušoval a odebíral jim slovo. Specielně se mu nelíbilo, když doktor Rath srovnával Julínkovu "reformu" s americkým zdravotnictvím. Všichni si notovali, jakou výbornou péči máme, ovšem upozorňovali, že ve zdravotnictví chybí peníze. Dokonce mají vypočítáno, že v roce 2015 bude chybět 30 miliard korun (chtěl bych vědět, s jakými platy v roce 2015 počítali - procento plateb asi snižovat nebudou.)
ooo Julínkova reforma však toto neřeší. Ta řeší jen evergreen ODS - t. j. snížení plateb nejbohatším občanům. Doktor Kubek v Právu jasně napsal, že Julínek zmrazením plateb za státní pojištěnce (3 miliardy Kč), zavedením stropu pojištění pro občany s nadprůměrnými příjmy (1,8 miliardy), a zvýšením DPH na léky (1,7 miliardy), způsobí ztrátu pojišťoven. A chybějících šest miliard se rozhodl vybrat od pacientů, při čemž tuto špinavou práci za něj mají zdarma provádět lékaři. Pan doktor napsal, že není toaletářka na nádraží, aby vybíral 1 euro od občanů. Považuje to za největší urážku lékařů. Julínek, aby doktory donutil vybírat, jim sníží úhradu od pojišťoven. Skutečně důmyslné nařízení.
ooo Chtěl bych se zastavit u peněz ve zdravotnictví. Jak jsem slyšel, všichni říkali, že peněz je málo. Ve zdravotnictví bylo vždycky peněz málo a vždycky bude málo. Zdravotnictví je totiž otesánek, který nemá nikdy dost. A nikdy mít nebude - pokud tam někdo neudělá pořádek. ODS však nemá zájem stabilizovat zdravotnictví.
ooo Na konci devadesátých let rozpočet zdravotnictví činil asi 80 až 90 miliard korun. A pokud vím, zdravotní péče byla výborná. Určitě se příliš nelišila od té dnešní. Dnešní rozpočet je dvojnásobný a zase chybí peníze. A za pár let, až naše platy stoupnou na evropskou úroveň (cha cha cha !!!) bude ve zdravotnictví 500 miliard a my budeme poslouchat pana Moravce a pana Julínka, jak málo peněz je ve zdravotnictví a jak musíme platit a zase platit čím dál tím více.
ooo A máme tady otázku: jak je možné, že před necelými deseti lety zdravotnictví stačila polovina peněz a dneska dvojnásobek je málo?? Aspirin stojí stejně, nemocnic je spíše méně, protože některé zkrachovaly, platy lékařů také nejsou o tolik větší .. Kam ty peníze jdou?? Odpověď by se našla. Jen kdyby ji někdo hledal.
ooo Možná by nám prospěl recept, který berou jiné země - třeba Brazílie. Tam je zdravotnictví postaveno (s rezervou, aby mě někdo nenapadl) na generikách. To jsou léky staré 15 let a vypršelo na ně výhradní právo původního výrobce. Jejich cena je proto v podstatě výrobní. Řekl bych, že 90% nemocí by se dalo vyléčit těmito generiky. Před 15 lety přece lidé neumírali na nevyléčitelné nemoci. Kdyby se i u nás používala generika místo nejnovějších léků, bylo by asi peněz dost. Ale vykládejte to panu Julínkovi, jehož "výzkumnou" práci platí farmaceutické firmy.
ooo Před volbami ODS ujišťovala občany, že poplatky u lékařů nezavede. Sotva se dostali do vlády, zapomněli na všechny sliby a rozjeli svoje "reformy". ODS má své voliče jisté a nebojí se ztráty hlasů. ODS musí vládnout - lépe 8 let než 4, aby se lidé probudili z modrého snu. Probuzení bude tvrdé, ale bude stát za to.

Ing. Josef Vít
24. dubna 2007

NETSOCAN