NETSOCAN
Číslo 4 -- DUBEN 2010 ---Ročník IX.
Černá díra nejen ve zdravotnictví

Zdravotnictví je jako černá díra. Nikdy nemá dost. V devadesátých letech zdravotní pojišťovny hospodařily asi s 90 miliardami - dnes nestačí ani 200 miliard. Proč tomu tak je?

Všichni nám říkají, že se musí šetřit, ale zdravotnictví se to netýká. Tam nutí lidi, aby za zdravotní péči platili. Nevím, proč bych měl platit soukromým lékárníkům, abych jim zvyšoval už tak vysoké zisky. Ani lékaři ani nemocnice ty peníze nepotřebují. Proč musíme platit za jejich plýtvání, za korupci a další nešvary?

Dneska se to nenosí, ale je nutné zavést přísné plánování. Nákup nových přístrojů do nemocnic musí být koordinován a hlídán z hlediska potřebnosti a následného využití. Dneska každý ředitel musí mít nový rentgen nebo tomograf. Nikoho nezajímá, že nové přístroje pracují jen hodinu nebo dvě denně. Je nutné sledovat využití přístrojů a nové kupovat, jen když je to potřeba a ne jen pro samolibost ředitele, aby se mohl pochlubit, že má nový tomograf.

Velké reservy jsou v lécích. Nejde jen o korupci lékařů (stáže v zahraničí a na kongresech), ale je nutno zajistit, aby lékaři předepisovali účinné léky, ale nenechali se ovlivňovat k předepisování nejnovějších léků. V odborných kruzích je známo, že farmaceutické firmy vyvíjejí stále nové a "účinnější" léky. Bohužel - inovace léků spočívá ve změně jednoho nedůležitého komponentu, což nemá na účinnost léku žádný vliv. Zato má vliv na cenu. Nový lék je několikanásobně dražší než původní, stejně účinný. Masivní reklama (a korupce) mu zajistí jeho používání. Přitom tady máme ještě tzv. generika. To jsou léky, u kterých už vypršela patentová ochrana. Nikdo snad nebude tvrdit, že před 15 lety bylo zdravotnictví špatné. A generika jsou mnohem lacinější. Jsou státy, které si na generikách postavily svoje zdravotnictví.

Dnes jsem v televizi viděl zprávu, že revize úhrad léků nám přinese úsporu 2,4 miliardy korun. Prý to pacienti nezaplatí. Zůstává však otázka, jak se to mohlo stát a kolik to až doteď stálo.

Nikdo nekontroluje, za kolik se nakupují nejen přístroje, ale ani běžné věci spotřebního charakteru. Pak si můžeme v novinách přečíst, že nemocnice nakoupila toaletní papír, jehož jeden lístek stojí jako luxusní dopisní papír se zlatou ořízkou. Nebo třeba služby.

Dnes je v módě outsourcing - přišla s tím ODS. Ale každý ředitel by si měl spočítat, jestli je lacinější vlastní uklízečka, strážný, nebo si najmout uklízecí či hlídací agenturu. V takové agentuře je totiž ředitel, jeho náměstek, vedoucí, jejich sekretářky a ti všichni jezdí v drahých autech. Lidová moudrost říká, že "Outsorsing je pitva firmy zaživa. Nucený výsek fungujícího oddělení a jeho nahrazení externí partičkou šéfových kamarádů, kteří budou dělat tu samou práci, jenže dráž a pomaleji." Ale to všechno se musí platit. Nevím, proč se to musí platit z našeho zdravotního pojištění.

Dále je nutné zavést osobní odpovědnost za nakupování. Je potřeba zavést kontrolory, kteří budou kontrolovat nákupy v nemocnicích, na úřadech. Takoví lidé se vyplatí. Jako prémie budou mít procenta z předražených nákupů. Nejdůležitější je, že rozdíl v ceně zaplatí ze svého odpovědní vedoucí pracovníci. Musíme si uvědomit, že každý předražený nákup je korupce. Takové opatření by radikálně snížilo korupci. A kontroloři by se zaplatili sami.


Uvedené podmínky by bylo možno zavést i v jiných oborech - nejen ve zdravotnictví. Třeba také na úřadech a i jinde. Je potřebí zkontrolovat, za kolik kupují počítače, papíry, kancelářské potřeby a další zboží. Třeba i nábytek. Bylo by dobré sjednat na dodávky smlouvy s určitými firmami a získat tak množstevní slevy.

I druhá dnešní zpráva z televize ČT24 byla zajímavá. "Vnitro zakoupilo 2500 tiskáren za 680 milionů korun". Jednoduchým výpočtem si spočítáte, že jedna tiskárna stojí stejně jako Octavie. Považoval jsem to za obyčejnou pitomost "prací" přetížených redaktorů. Za takové peníze lze koupit celou tiskárnu-budovu vybavenou několika rotačkami pro tisk časopisů. Bohužel - v komentáři na Z1 jsem se dozvěděl, že se opravdu jedná o inkoustové a dokonce i laserové tiskárny do kanceláří. Tak tohle je už na kriminál. Dnes máte takové tiskárny do 5 tisíc za kus.

Ale zůstanu u vnitra. Nedávno mi jeden pán (náhodou taky od vnitra) narazil zezadu do auta. Přijeli chlapci v zeleném antonu a po vyšetřování nám předali každému hezký protokol vyvedený na barevné(!!) tiskárně. Nikoho nezajímá, že jedna barevná kartridže stojí cca tisíc korun. Černá je za polovinu. Ale my (vnitro) na to máme. Přece nebudeme myslet a šetřit, že?

Do třetice večer v televizních novinách jsme mohli slyšet, že představitelé Hradce Králové si zařídili pár kanceláří za 36 milionů.

To byly tři zprávy za jeden jediný den. Jestli se krade takhle každý den, tak se nemůžeme divit, že máme rozpočet v deficitu. To ale žádné šetření, které požaduje ODS na ČSSD nezachrání. Nikdy neušetříme tolik, kolik se rozkrade.

Řešením je nedat odpovědným pracovníkům možnost lovit v kalných korupčních vodách. Odpovědní pracovníci musí za svoje činy odpovídat. I vlastními penězi.

Je vidět, že mnohé by se dalo vyřešit. Ale to by se muselo chtít. A dneska se nechce. Každá koruna dobrá, jenže to platí jen pro koruny do vlastní kapsy. Z cizího krev neteče. On to někdo zaplatí. Bohužel to musíme platit my ostatní, kteří za nic nemůžeme.


Ing. Josef Vít
20. dubna 2010

NETSOCAN