NETSOCAN
Číslo 4 -- DUBEN 2011 --- Ročník X.
OBSAH ČÍSLA
EDITORIAL

EDITORIAL
o 6 lží ministra Drábka o chystane penzijní "reformě"
AKTUALITY
o Probuďme se, v sázce je příliš mnoho!
o Neznámý autor
ČLÁNKY
o Potřebujeme nového Erharda
o Ing. Josef Vít
o Co je demokracie?
o Ing. Josef Vít
o Poučení z krizového vývoje v arabských zemích
o Mgr. Miloslav Štěrba
GLOSY
o Z bojiště o veřejný prostor...
o Mgr. Miloslav Štěrba
o Lidový dům nemá skutečnou vizi – a není divu!
o František Stočes
Družstevnictví
o SVĚTOVÁ DEKLARACE O VÝROBNÍCH DRUŽSTVECH
Alternativa Zdola
o II. FÓRUM EKONOMICKÝCH A SPOLEČENSKÝCH ALTERNATIV
NETSOCAN MONITOR
o Sázka na mezinárodní banditismus
o Nálet NATO nepřežil Kaddáfího nejmladší syn a tři vnoučata
o Nebát se krást
o Vůdci arabských revolt se školili za americké peníze
o Vyžeňte penězoměnce
o Schwarzenberg: Bárta je pitomec, řekl něco, co si ostatní jen myslí
o NATO se hájí před libyjskými vzbouřenci, kteří si stěžují, že ztratili Brigu
o Reader´s Digest

o
6 lží ministra Drábka o chystane penzijní "reformě"

1) Drábek: „Vládní důchodová reforma uchrání české penzisty před masovou chudobou.“
o Teorii, že privatizace povede ke zvýšení důchodů, prosazovala v polovině 90. let také Světová banka. Teorie se v praxi nepotvrdila. Světová banka přiznala chybnou teorii a dosavadní učení označila za mýty. Přesto česká vláda počítá s vyvedením pojistného z průběžného důchodového systému. Vládní reforma, která spočívá v privatizaci penzí, neochrání seniory před masovou chudobou, spíše je do ní uvrhne.

2. Drábek: „Náš veřejný průběžně financovaný důchodový systém je neudržitelný.“
o Stát by měl být vždy v plné míře hlavním pilířem a garantem důchodového systému. Proč vláda i média tají, že ve všech okolních státech západní Evropy, v Německu, ve Francii, v severských státech, si vlády na hlavní pilíř nenechaly sáhnout? Dosud tomu tak bylo i u nás a cožpak se za poslední století náš systém někdy zhroutil?

3. Drábek: „Bez vládní reformy vznikne v současném důchodovém systému dluh a nebude na penze.“
o Další výmysl ohlupující kampaně na podporu byznysu vlády. Není přece náhoda, že se za poslední čtyři roky šestkrát snížilo sociální pojistné odváděné do důchodového systému. Deficit na důchodovém účtu způsobují záměrné zásahy pravicové vlády zvenčí, mnohem méně pak krize, nezaměstnanost a už vůbec není příčinou deficitu samotný princip solidárního důchodového systému.

4. Drábek: „Privátní penzijní fondy výhodně zhodnotí vaše úspory.“
o Úspory na stáří v privátních penzijních fondech jsou dlouhodobě málo výnosné. Navíc manažeři a akcionáři fondů nenesou žádná investiční rizika. V rozporu se selským rozumem v plné míře toto riziko nesou pouze budoucí senioři.

5. Drábek: „Vaše úspory na stáří jsou v privátních penzijních fondech v bezpečí.“
o Nejsou. Globální krize v roce 2008 odčerpala v USA 26 %, v Irsku dokonce 37 % hodnoty úspor z penzijních fondů. Na Slovensku, kde došlo k povinnému odstátnění 50 % důchodového pojištění, vláda doplácí do kapitalizačního pilíře jednu miliardu eur ročně! Maďarsko bylo nuceno privátní penzijní fondy v podstatě znárodnit.

6. Drábek: „Odbory jen kritizují, ale vlastní návrh nemají.
o Pro ČMKOS má smysl jen taková reforma, která nabídne pojištěncům, a to současným i budoucím, slušné důchody, jimiž budou ve stáří bez problémů krýt zvýšené životní náklady. Takový návrh důchodové reformy ČMKOS předložila na tripartitě. Zaměřuje se na vytváření podmínek pro vznik zaměstnaneckých připojištění se státním příspěvkem.
o ČMKOS odmítá oslabování průběžného důchodového pojištění a nesouhlasí s vytvořením nového soukromého pilíře s podporou státu, když jeden takový dnes již existuje: penzijní připojištění se státním příspěvkem. ČMKOS doporučuje reformovat existující připojištění tak, aby zajistilo výrazně vyšší soukromé důchody.


(Převzato z Power-Pointového materiálu ČMKOS)


oNETSOCAN MONITOR


Sázka na mezinárodní banditismus
Donedávna se bezpečnostní služba džamahírie vypořádávala s úkolem zajištění obrany Muammara Kaddáfího úspěšně. „Přesné útoky“ bezpilotních letounů a letadel NATO měnily na hromady rozvalin školy, nemocnice, obchodní komplexy a další předpokládaná místa úkrytu libyjského vůdce, ale nedosáhla hlavního cíle, který si intervenční síly vytkly – jeho fyzické likvidace. Tajná policie dokázala udržet v odstupu zvláštní jednotky CIA, MI6, Mossadu a BND, které byly do Libye vyslány na lov Kaddáfího. Vznikla mezi nimi svérázná soutěž: komu se podaří smrtící zásah jako prvnímu. Americký a britský ministr obrany, R. Gates a L. Fox, po „konzultacích“ v Pentagonu svorně prohlásili, že všechny úkryty Kaddáfího, ze kterých velí svým jednotkám, jsou „zákonným terčem“ vzdušných útoků NATO. Britský ministr zahraničí W. Haig poskytl lovu na Kaddáfího „politické odůvodnění“. Tento lov bude pokračovat tak dlouho, dokud se vůdce džamahírie nepodřídí požadavkům západní koalice. Tedy dokud nekapituluje, kdy na milost se spoléhat nemůže. (Zvědavec, 2. května, autor Nil Nikandrov).

Vypadá to tak, že neoHitlerové celého světa se spojili, aby zavraždili patrně jednoho z nejstatečnějších a nejhumanističtějších vládců nynější Afriky. Jeho posledním zločinem se stalo, že vlastní ropu a hodlal s ní obchodovat ve prospěch všech libyjských občanů. Zvítězí samozřejmě Kaddáfí, poněvadž jeho zbraň, se kterou slíbil dobýt populačně stále více impotentní Západ je neporazitelná. Viz Kaddáfího slova: My dobydeme Západ dělohami našich žen.Nálet NATO nepřežil Kaddáfího nejmladší syn a tři vnoučata
Libyjský vůdce Muammar Kaddáfí přežil letecký úder Severoatlantické aliance. Jeho nejmladší syn, devětadvacetiletý Sajf Arab a tři Kaddáfího vnoučata při sobotním úderu na dům Kaddáfího rodiny v Tripolisu přišli o život... Podle velitele operací NATO v Libyi generála Charlese Boucharda byl cíl součástí strategie proti Kaddáfího velícím střediskům. "Všechny cíle NATO jsou svou podstatou vojenské...nezaměřujeme se na jedince," uvedl podle agentury AP Bouchard v prohlášení... Řekl zároveň, že si je vědom "nepotvrzených zpráv v médiích, podle nichž byli možná zabiti někteří členové Kaddáfího rodiny", a prohlásil, že NATO lituje všech ztrát na životech, především mezi civilisty... Baštou povstalců Benghází na východě země se podle agentury AFP po oznámení rozléhala střelba. "Jsou tak šťastní, že Kaddáfí při leteckém úderu ztratil syna, že střílí na oslavu," prohlásil mluvčí vzbouřenecké rady, která ve městě sídlí. (Novinky, 1. května).

No to je opravdu šlamastyka, že, pane Obamo. Dát průchod vraždění nevinných afrických dětí a ještě s Nobelovou cenou na hrudi, to bude třeba trumfnout něčím, co americké černochy rozpláče; co takhle nainscenovat přepadení a zabití Usámy bin Ládina". To by se šiklo!Nebát se krást
Při státní cestě Jižní Amerikou ukradl český president plnicí pero ZDE . . Učinil to před videokamerou a jeho čin viděl díky moderním médiím celý svět. V. Klaus tím udělal nesmírnou ostudu státu, který jako jeho zvolená hlava zastupuje... V civilizovaném státě by president po tak skandálním činu musel odstoupit. Nikoliv v Česku. Klaus neodstoupil, ani se neomluvil. Ještě horší snad je, že se nenašel poslanec nebo senátor, který by Klause k odstoupení veřejně vyzval... Jeho předchůdce, expresident V. Havel, léta kázal svým poddaným o morálce a poučoval je ve všech směrech. Pokud se mi to podařilo ověřit, Havel nevyzval svého následníka k resignaci, protože tento hrubě veřejné porušil morální zásady a uškodil tím státu. (Britské listy, 26. dubna)

Autor Oskar Kudrna zná málo naše politiky. Oni mu to pero dokonce závidí a tak spekulují, že až si je pozve někdy na Hrad, že mu ho zase šlohnou oni. Tentokráte to již bude zřejmě bez kamery. A ten co mu ho čajzne se jistě pochlubí ostatním a možná, že se ve Španělském sále i poperou.Vůdci arabských revolt se školili za americké peníze
Řada mladých vůdců nynějších arabských revolucí získala americký výcvik a jejich seskupení dostávala finanční podporu z druhé strany Atlantiku. Napsal to americký deník The New York Times (NYT) s odvoláním na rozhovory s těmito lidmi i na depeše z WikiLeaks... Několik mladých Egypťanů zavítalo před třemi lety do USA, kde sledovali, jak využívat sociální sítě a mobilní technologie k prosazení demokracie. „Naučili jsme se, jak budovat koalice,“ řekl pak jeden z nich, Bašim Fathí. Široká koalice prosadila pád režimu v Egyptě.... „Nefinancovali jsme je, aby zahájili protesty. Poskytli jsme však podporu pro rozvoj jejich schopností a na propojení. Tento výcvik sehrál svou roli v tom, co se nakonec stalo, byla to však jejich revoluce. My ji nezačali,“ řekl Stephen McInerney, šéf amerického Projektu pro blízkovýchodní demokracii... Na spolupráci s arabskými aktivisty se podílely nejrůznější instituce volně napojené na demokraty a republikány. Většinou je financovala americká vláda prostřednictvím Národní nadace pro demokracii. Byl to samozřejmě jen zlomek výdajů na financování amerických intervencí v této oblasti na podporu režimů, které byly spojenci USA. (Novinky, 20. dubna).

Nu opět skvělá práce politických pedofilů! Politiku a demokracii nemají samozřejmě dělat lidé moudří, ale zásadně lidé mladí. Do jedné ruky se jim pak dá sponzorovaná cigareta s marjánkou, do druhé láhev se sponzorovanou whiskey – a to se to pak demonstruje! To se to pak volá vášnivě po svobodě! A když demonstrant flašku vypije, hodí ji po policajtovi a do volné ruky vezme klacek. Za demokracii!Vyžeňte penězoměnce
Finančníky, bankéře, korporátní mandaríny a lídry našich dvou hlavních politických stran pohánějí dvě nejdestruktivnější síly lidské přirozenosti - chamtivost a závist, a ti všichni z tohoto systému profitují... O šest milionů rodin vyhozených ze svých domovů se nestarají. O desítky milionů důchodců, jejichž úspory byly zlikvidovány podvodem a nepoctivostí Wall Street, se nestarají... Korporace nechaly vloni 50 000 lidí zemřít, protože si nemohli dovolit platit za řádnou zdravotní péči. Zabily statisíce Iráčanů a Afghánců, Palestinců a Pákistánců, a radostně přihlížely, jak se cena akcií dodavatelů zbraní zečtyřnásobuje... A po vyloupení americké státní pokladny tyto korporace ve jménu úspor požadují, abychom zrušili potravinové programy pro děti, dotace na topení a zdravotní péči pro seniory a kvalitní veřejné vzdělávání... A nikdy neobnovíme svou svobodu, dokud nebudeme ochotni obětovat svou pohodlnost kvůli otevřené rebelii. Prezident nás zklamal. Kongres nás zklamal. Soudy nás zklamaly. Tisk nás zklamal. Univerzity nás zklamaly. Proces volební demokracie nás zklamal. Nezůstávají už žádné struktury nebo instituce, jež by nebyly kontaminovány nebo rozbity korporacemi. A to znamená, že je to jen na nás. Občanská neposlušnost, jež vyžaduje strádání a utrpení, jež bude dlouhá a obtížná, jež v jádru znamená sebeobětování, je jediným mechanismem, který nám zbývá. (Britské listy, 19. dubna).

Projev Chrise Hedgese přednesený 15. dubna na Union Square v New Yorku během protestu před pobočkou Bank of AmericaSchwarzenberg: Bárta je pitomec, řekl něco, co si ostatní jen myslí
Místopředseda vlády a šéf TOP 09 Karel Schwarzenberg po návratu z cesty po Jižní Americe komentoval události na české politické scéně. Podle něj je ministr dopravy Vít Bárta pitomec, protože sepsal něco, co si ostatní jen myslí. Na mysli měl Bártovu strategii, jak pomocí vstupu do politiky posílit své ekonomické zájmy... Když tady nějaký podnikatel, který tu stranu považuje za svůj podnikatelský projekt, sáhl do vlastní šrajtofle a poslance odměnil, tak je z toho velký skandál. Celý systém je tak postavený, ale teď se na někoho pokřikuje, ale rozdíl je jen v tom, že jedno je ze soukromých peněz a druhé ze státních peněz. Jaký je rozdíl mezi tím, že někomu dám peníze na prkno z vlastní peněženky a nebo, že mu dám zajímavý post, na který má minimální předpoklady? Zamyslete se nad tím. Ale Vít Bárta již před čtyřmi lety pracoval na strategii, jak získat politickou moc k tomu, aby zesílil své ekonomické zájmy... Ten pitomec to napsal, ostatní si to myslí... Celý systém pozoruhodně sílí a toto je jeho symptom a neměli bychom pokrytecky to všechno svalovat na jednoho, když v tom systému jede mnoho dalších. (Novinky, 8. dubna).

Pokud jde o pitomce dle pojetí knížete Bilderberga a jejich přiznání, pak pro něho samotného je zřejmě polehčující okolností skleróza. Zdá se, že již zapomněl, že sám korumpoval privatizačního úředníka, jak se přiznal v rozhovoru s redaktorem MF DNES J. Kubíkem, který vyšel 31. března pod titulkem Dejž to pánbůh, ať to teď ODS ve volbách vyjdeNATO se hájí před libyjskými vzbouřenci, kteří si stěžují, že ztratili Brigu
Vrchní žalobce mezinárodního trestního soudu Louis Moreno Ocampo oznámil ve středu, že Libye plánovala případné protesty rozdrtit pomocí likvidace civilistů. Chystala se na to ještě před tím, než nepokoje propukly... „Máme důkazy, že po lednových nepokojích v Tunisku a Egyptě, lidé z Kaddáfího režimu plánovali, jak zvládnout demonstrace v Libyi. Plánovali, že od počátku použijí slzný plyn, a když to selže, budou střílet," píše BBC.. Očekává se, že se nakonec vydá zatykač na Kaddáfího i jeho syny. Skutečnost, že Libye plánovala i použití ostrých střel ale zase není tak překvapivá a těžko by obstála jako klíčový důkaz. (Novinky, 6. dubna).

Soudní tribunál v Haagu se chová jako banda farizejů, hodlající žalářovat koho se mu zachce, a dokonce i za úmysl. Přitom ke skutečným válečným zločincům, kteří mají na svědomí skutečné masakry, se chová zcela netečně... Viz třeba: „Podívejme se na některé titulky životní reality v novém Iráku a právě tak na dnešní politické zřízení - plod poválečného uspořádání: více než milion nevinných padlých životů, miliony vdov a sirotků bez domova, miliony utečenců a uprchlíků, statisíce sekulárně smýšlejících lidí pronásledovaných nově nastoleným primitivním řádem,... stovky tisíc terorizovaných křesťanů musely utéct do ciziny, nevyjímaje vyznavače dalších náboženství, stovky zavražděných novinářů a pracovníků sdělovacích prostředků, desítky tisíc lidí, včetně nezletilých, byly bez obvinění či řádného soudu zatčeny a jsou v žalářích,... brutalita vůči bezbranným demonstrantům, potlačování svobody projevu, svobody shromaždování a práva na protest a zavedená praxe mučení internovaných a uvězněných,... Ing. Faisal Ismail, CSc., předseda, Česko-irácké sdružení, Praha, 8.4.2011 . Vám, pane Ocampo, opravdu jména jako Bush, Blair, Aznar, Berlusconi a Havel nic neříkají? Trestu, bohužel, neušel pouze pan Kaczynski; ale to musela zafungovat spravedlivější spravedlnost než ta haagská...


Reader´s Digest
Pro vaši lepší orientaci uvádíme (s předchozím linkem) tituly a autory zajímavých článků z nejrůznějších médií ze všech oblastí společenské problematiky mj. i těch, které se zabývají technickými, vojenskými, politickými a dalšími aspekty plynoucími z eventuálního umístění amerického radaru jako komponenty antiraketové základny v ČR, včetně jiných materiálů poukazujících na další zajímavé politické a jiné souvislosti
( )Souhrn všech článků v Britských listech s tématem protiraketové základnyVybírá a glosuje: František Stočes


Měsíčník NETSOCAN je necenzurované a otevřené periodikum, které chce sledovat závažné události společenského života a hodnotit jejich etické, humanistické a demokratické aspekty i z hlediska a zájmů občanů žijících z námezdní práce a pracujících v manuálních a dalších nekariérních profesích. Vydává klub ASD na Praze 2. Redakční rada: Aster Jiří, Durdis Josef, Stočes František (šéfredaktor), Štromajer Bohumil, Velát Jan. Adresa vydavatele: František Stočes, 120 00, Praha 2, Bělehradská 35, tlf. 222645538. E-mail: netsocan@volný.cz. Příspěvky, které nevyjadřují názor redakce, budou označeny buď zkratkou "pnnr", popřípadě "no comment". Bude-li to nutné z publicistických důvodů, redakce si vyhrazuje právo na zkrácení nebo úpravu příspěvků. Texty neprocházejí jazykovou úpravou a příspěvky nejsou honorovány. Každé číslo vzniká on line systémem v tom smyslu, že až do uzávěrky mohou být všechny materiály, výslovně označené jako nedokončené, upravovány, korigovány atp. Po datu uzávěrky se každé číslo stává historickým artefaktem a nemůže v něm být cokoli měněno. Uzávěrka tohoto čísla byla provedená 6. května v 17:15 a redakce tímto současně děkuje všem autorům za hodnotné příspěvky do dubnového čísla. Pokud se velkoryse rozhodnete finančně přispět na činnost tohoto on-line měsíčníku či ASD, můžete tak laskavě učinit na konto č. 2235268270/0800.
NETSOCAN