NETSOCAN
Číslo 4 -- DUBEN 2012 --- Ročník XI.
OBSAH ČÍSLA
EDITORIAL

EDITORIAL
o Musíme si zpět vybojovat naše práva: politická, sociální i ekonomická!
AKTUALITY
o Prohnilost západních finančních elit
Dokumenty
o Výzva Alternativy zdola k Mezinárodnímu roku družstev
o Pozvánka
o Důvodová zpráva k církevním restitucím
GLOSY
o Vypukne v Řecku revoluce?
o František Stočes
o Kdo má větší hodnotu - slepice, nebo člověk?
o Ing. Josef Vít
ČLÁNKY
o Malá abeceda politické ekonomie
o Ing. Josef Vít
Družstevnictví
o Tisková konference AZ k Mezinárodnímu roku družstev
o Ideologické aspekty družstevnictví
o František Stočes
Recenze
o Kapitalismus provždy a navždy Aneb ...
o Josef Mikovec
NETSOCAN MONITOR
o Spouštění ekonomických katastrof: zákeřná role MMF
o Bárta: Já se zašlapat do země nenechám. Tu radost jim neudělám
o François Hollande: Mým nepřítelem je svět financí
o Proč mají bankéři právo rozhodovat o tom, kdo zaplatí za ekonomickou krizi v Evropě
o IV. summit BRICS – začátek konce hegemonie amerického dolaru?
o Advokát prohlašuje, že „střelec z Toulouse“ je nevinen
o Bohatí a privilegovaní kradou více než prostí lidé, potvrzují sociologové
o Reader´s Digest
o


o

o
o
Musíme si zpět vybojovat naše práva: politická, sociální i ekonomická!


o Ahoj!
o Je skvělé, že jsme se tu sešli v tak velkém počtu a pestrém složení: odbory, občanské iniciativy a sdružení a opoziční politické strany.
o Od vlády už jsme se stačili dozvědět, že „lidé na ulici jsou folklor". Podobně přezíravě uvažoval i Ludvík XVI. A já skutečně nepřeju Nečasovi, aby dopadl stejně.
o Nejde nám zdaleka jen o odchod této strašidelné vlády sociopatů, kteří nepatří na ministerstva, ale do svěrací kazajky. Předčasné volby jsou jedním z cílů.
o Jsem ráda, že tu vidím v hojné míře zastoupené představitele hlavních opozičních stran a díky, že jste přišli – je ale zároveň potřeba jasně říci – my jako občanská společnost jsem dlouho spali, jsme ale už plně vzhůru a už nebudeme jako diváci sledovat stejné divadlo jen s jinými loutkami.
o Víme, že tohle je teprve začátek, ne konec našeho boje. Před námi stojí mnoho těžkých úkolů.
o Nejde jen o předčasné volby. Musíme získat zpátky stát – protože je náš! Není žádných mazánků a kolibříků a jiné havěti. Musíme si zpět vybojovat naše práva: politická, sociální i ekonomická. Vždyť: demokracie je demos kratos vláda lidu: my jsme ten lid.
o A proto, vzpomeňme:
o Kdo, když ne my!
o Kdy, když ne teď!
o My jsme ti, na které jsme čekali!
Projev doc. Ilony Švihlíkové, která 21. dubna na stotisícové demonstraci na Václavském náměstí promluvila za Spojenectví práce a solidarityoNETSOCAN MONITOR


Spouštění ekonomických katastrof: zákeřná role Mezinárodního měnového fondu
Miliardy dolarů v půjčkách MMF Rusku v 90. letech byly přímo přesměrovány na švýcarská bankovní konta oligarchů a gangsterů. Jedna půjčka 4,8 miliard dolarů do programu v roce 1998 administrovaného tímto fondem šla jedněmi dveřmi do ruské centrální banky a druhými hned ven. Ti lidé z toho nikdy neviděli jediný rubl a zůstaly jim jen míry nezaměstnanosti, poklesy na akciových trzích a devalvace měny, které tam tehdy byly srovnatelné s velkou depresí.... V dokumentech, co unikly z MMF a Světové banky v roce 2001, se rozepisuje čtyřkrokový plán na vyrabování země, včetně fáze „s řáděním kvůli MMF“. Lidé vyrazí do ulic, aby protestovali proti zbídačujícím opatřením, která jsou navázána na půjčky MMF, čímž způsobí únik cizího kapitálu a bankrot vlády, načež cizí spekulanti posbírají, co zbude, a dají to do frcu za výprodejní ceny. K bouřím došlo v roce 1998 v Indonésii. A v roce 2000 v Bolívii. V Ekvádoru a v Argentině v roce 2001. To, co se děje v Evropě, však není přesný analog a je to zacíleno na centralizaci moci EU v Bruselu a v ECB ve Frankfurtu, ale to, že MMF vidí v této krizi záminku, aby strčil v Evropě nohu do dveří jako věřitel, je dostatečně vypovídající. (Zvědavec, 25. dubna).

Problémem je, že jde vpodstatě o spiknutí bankéřů a politiků, jimž další politikové sekundují buď jako ignoranti nebo užiteční idioti, a poslední z nich prostě jen hrabou a na nic se neohlížejí. A slovo Bilderberg raději ani nevypustí z úst, ať jde o levicového či pravicového politika. Zkrátka opravdu povedení zástupci lidu, přísahající, že budou pečovat o blaho země a chovající se jako sprostí nebezpeční vlastizrádci. Nakonec, když Havel volal po zrušení trestu za vlastizradu, patrně už dobře věděl oč půjde.Bárta: Já se zašlapat do země nenechám. Tu radost jim neudělám
"Spousta sil by si přála, abych byl zašlapán do země a z politiky odešel. A já jim tu radost neudělám," řekl v rozhovoru pro iDNES.cz Bárta... Koaliční partneři by si měli zamést před svým prahem. Ať už je to v kauze pana Vondry a ProMoPro, ať už je to v záležitostech pana Kalouska nebo pana Drábka... Nechci zatěžovat Věci veřejné v bitkách s koaličními partnery. Poté, co byly soudem jasně očištěny, že nejsou žádná sekta, by měly Věci veřejné beze mě jasně pojmenovat věci, které v politice dlouhodobě hnijí. Ať už je to kauza ProMoPro, lumpárny pana Drábka a podobně... Pro mě je podstatné, že v Plzeňském kraji jsou pan Pospíšil a pan Jurečko zcela evidentně lidé, kteří ten kraj ovládají způsobem, který mi předvedli, když mě přesvědčovali ještě jako ministra dopravy, aby exprimátor Rödl nebyl šéfem Ředitelství silnic a dálnic v Plzni. Spousta sil by si přála, abych byl zašlapán do země a z politiky odešel. A já jim tu radost neudělám. Chci se vrátit na místo činu, kterým pro mě je Plzeň a demokratickými cestami přesvědčovat voliče, že kmotrovská ODS v Plzni je přesně to klíčové nebezpečí, na které je třeba si dát pozor... Z toho, co zaznamenal pan Vích, když mu to vyprávěla paní Kočí, je jasné, že se jedná o pana Tluchoře, o pana Jurečka a o pana Pospíšila. A že toto jsou lidé, kteří v ODS stojí za snahou rozbít Věci veřejné. (iDNES, 15. dubna).

Premiérem odkopnutá manželka Topolánka se přiznala, že v politice je první krok jen matením soupeře, a až později vyjde najevo, o co vlastně šlo. Celá tato kauza dokazuje, že skutečný scénář ještě nevyšel najevo. Levice se raduje, že odchodem VV z politické scény získá pár jejich hlasů a pravice se raduje, že se nehovoří o jejích ekonomických zločinech. Daleko horší by bylo, kdyby útok na Bártu provedla developerská lobby, a není to vůbec nepravděpodobné; poněvadž on byl jediným politikem, který se, jako nové koště, postavil proti předražovaným zakázkám.François Hollande: Mým nepřítelem je svět financí
"Finanční krize destabilizovala vlády. Trhy získaly univerzální práva díky obrovským veřejným dluhům. Evropa není schopna ochraňovat svou měnu vůči spekulacím. Naše země čelí rekordní nezaměstnanosti. Padáme dolů do recese a omezování výdajů. Pochybnosti jsou na cestě. Vidím to každý den. Drtí to celou Evropu. Posiluje to nedůvěru v demokracii jako takovou. Rozšiřuje to rozhoření nad nespravedlností, nad omezeními politiky a nad nemravností bohatých. Než vám popíši můj záměr, dovolte mi říci jednu věc. V této bitvě, která začala, bych chtěl odhalit, kdo je můj soupeř, můj skutečný protivník. Nemá žádné jméno, žádnou tvář; není členem žádné strany; nikdy nebude jmenovat svého kandidáta. Nikdy nebude zvolen, ale přesto nám všem vládne. Můj nepřítel je svět financí. Před našima očima, v posledních 20ti letech, finančníci převzali naši ekonomii, společnost a dokonce i naše životy. Dnes je možné ve zlomku vteřiny přesunout astronomické objemy peněz, které ohrožují samotnou podstatu států."( Market Watch , 23. ledna).

Francouzům lze jen popřát, aby po Velké revoluci a Pařížské komuně dali světu další historický příklad. V takovém případě lze čekat, že vyhraje-li některý z kandidátů ČSSD na prezidenta (Švejnar, Dienstbier), pak vytáhnou v šiku spojeneckých vojsk NATO směr Paříž.Proč mají bankéři právo rozhodovat o tom, kdo zaplatí za ekonomickou krizi v Evropě
Asi jste zatím nikdy neslyšeli jména Charles Dallara a Josef Ackermann.... Oba patří k nejvlivnějším vysokým bankéřům na světě. Dallara pracoval za Ronalda Reagana na americkém ministerstvu financí. Ackermann je generálním ředitelem Deutsche Bank. Při vyjednávání o záchraně eura a při rozhodování o budoucnosti Řecka zastupovali Mezinárodní finanční institut... Tento institut je lobbistickou organizací pro 450 největších bank světa. Dallara, Ackermann a jejich kolegové byli přítomni během všech euro summitů a měli exkluzivní přístup k šéfům evropských států a k dalším vrcholným politikům. Činitelé EU a MMF se radili s těmito bankéři ohledně toho, kolik by Řecko mělo zaplatit. Komisař EU pro ekonomické záležitosti Olli Rehn s nimi jednal telefonicky... Není překvapivé, jak to dopadlo: dohoda z loňského července ohledně Řecka byla strašlivá pro Řecko a neuvěřitelně výhodná pro banky. Bylo dohodnuto, že 50 procent řeckých dluhů budou muset odepsat soukromí investoři a jen 21 procent dluhů odepíše finanční sektor, tedy banky. Dá se to říct jinak: bankéři přemohli nejmocnější stát v Evropě... Nebylo to nutné. Island dokázal, že udělat bankrot a odmítnout platit státní dluhy nevede k ekonomické apokalypse. V Řecku se konaly opakované obří protesty proti monstrózním škrtům, které znamenaly, že občané budou trpět, protože je nutno zaplatit firmám Goldman Sachs a podobným finančním institucím. A v Řecku i v Portugalsku vzniklo hnutí, které zpochybňovalo legitimitu některých těchto půjček. (Britské listy, 2. dubna).

Zatímco politikové svým loutkovodičům, bankéřům, dokazují, že jsou jejich poslušné loutky, v řeckém městě Volos se rozjel barterový obchod. Vydávají si vlastní platidlo temy, a za tuto lokální měnu si směňují výrobky i služby. Viz např. článek  Řekové zkouší novou měnu. Nepotřebují euro ani drachmu na serveru Aktuálně.cz.IV. summit BRICS – začátek konce hegemonie amerického dolaru?
29. března se v indické metropoli Novém Dillí uskutečnil čtvrtý summit BRICS, který přinesl zásadní zlom v mezinárodní politice a ekonomice. Prezidenti Brazílie, Ruska, Indie, Číny a Jihoafrické republiky, tvořící novou globální architekturu, posvětili vznik nové rozvojové banky jako konkurence Světové banky a MMF... Hlavní téma představoval indický návrh vytvoření vůbec první společné instituce – nové rozvojové banky, která posílí velmocenský význam zemí BRICS a jejich rostoucí vliv v globální politice. Tato banka by působila jako protiváha Západem ovládané Světové banky a Mezinárodního měnového fondu, což by znamenalo i posun ekonomické váhy směrem na Východ. Záměrem banky bude mimo jiné financování rozvojových projektů a infrastruktury v méně rozvinutých zemích světa, dlouhodobé úvěrování a emise konvertibilních dluhopisů, které by mohly nakupovat centrální banky členských zemí. Ekonomičtí experti se shodují na mnohých výhodách takového projektu – např. úspěšné implementaci regionálních rozvojových projektů , ze kterých by profitovaly i nečlenské země BRICS. Brazilský ministr obchodu Fernando Pimentel prohlásil, že banka se stane mocným finančním nástrojem ke zlepšení obchodních příležitostí a může pomoci EU k překonání finanční krize... Hlavy států BRICS se v Dillíské deklaraci na závěr summitu dohodly na společném postupu v důležitých mezinárodních otázkách a podpoře obchodu v lokálních měnách, což znamená opuštění amerického dolaru jako hlavní měnové jednotky.Lídři BRICS unisono odsoudili nátlak Západu na Írán a Sýrii a zdůraznili, že preferují dialog před válkou a odmítají vojenské intervence. Upozornili, že útok na Írán by měl katastrofální důsledky včetně opětovného zdražení ropy, což by se negativně odrazilo ve světové ekonomice. Je třeba si uvědomit, že o hegemonii dolaru se hrálo už během války proti Libyi, neboť Kaddáfího plán nové panafrické měny představoval zásadní hrozbu. Plánovaný útok na Írán je dalším krokem ve hře o boj za dolar, protože i Teherán obchoduje s ropou v jiných měnách. (Server Vaše věc, 2. dubna).

Autorem článku je politolog, Ondřej Kosina. Až nyní vychází najevo, kolika lidem ležel Kaddáfí v žaludku: bankéřům, petrolejářům. Stále však nevíme, za co tohoto afrického hrdinu Rusko a Čína prodaly Sarközymu a Cameronovi, tím, že nevetovaly rezoluci o bezletové zóně. Že by Kaddáfího panafrická měna konkurovala BRICS?Advokát prohlašuje, že „střelec z Toulouse“ je nevinen
Zachíja Mochtarí, obhájkyně otce Muhammada Merra, řekla novinářům, že má video s prohlášením mladíka, které natočil krátce před tím, než byl zlikvidován francouzskými speciálními jednotkami. Píše to list Le Parisien... Podle slov obhájkyně, na videu vrah tří vojáků, učitele židovské školy, dvou jeho dětí a ještě jedné dívky hovoří o své nevině a uvádí, že jím manipulovaly francouzské úřady... Podle slov Moktarí, dvě dvacetiminutové nahrávky s prohlášeními Merra poskytne pouze soudu. Obhájkyně vyjádřila přesvědčení, že francouzské policejní orgány Merra využily pro své cíle a poté ho zlikvidovaly během útoku, aby tato fakta nemohl dokázat. Francouzské ministerstvo vnitra celou věc zatím nekomentovalo. (Hlas Ruska, 3. března).

Takové „detaily“ Sarközyho tajná služba jistě hravě vyřeší. Hlavně, že Sarközyho vláda přijala nový protiteroristický zákon, podle něhož má být trestné dokonce i pravidelné sledování webů, které opěvují terorismus či k němu navádějí. Na takový příval „delikventů“ už asi věznice nepostačí; developeři jistě nabídnou stavbu nějakého humánního koncentráku? V zájmu demokracie, samozřejmě.Bohatí a privilegovaní kradou více než prostí lidé, potvrzují sociologové
Mizerové z vyšší třídy či zbohatlí lumpové – to jsou zcela běžné pojmy, které v dnešní společnosti téměř zdomácněly. Sociologové z University of California v Berkeley prokázali, že bohaté a privilegované vrstvy společnosti obecně lžou, kradou a podvádějí mnohem více než lidé z vrstev chudších a prostších. Ačkoli jsou v obou sociálních skupinách výjimky, v průměru jsou bohatí a dobře postavení mnohem většími bídáky než lidé z nižších sociálních tříd... „Tato teorie by mohla vysvětlit původ bankovní krize, sebevědomí a bohatí bankéři se totiž bez skrupulí snáze pouštějí do bezostyšného chování,“ míní doktor Paul Piff z University of California v Berkeley, jenž provedl řadu výzkumů, průzkumů a experimentálních testů... Výsledky všech hovořily jasně. Bohatí a společensky privilegovaní lidé jsou většími lumpy a mizery, využívajícími šanci podvádět ve svůj osobní prospěch. Tito lidé jsou také mnohem více zaměřeni na své já, jsou tedy obecně mnohem sobečtější. (Novinky, 29. února).

Ano, Kristus sice prohlásil, že spíše projde velbloud uchem jehly, nežli boháč do království nebeského. Ale jedná se o "vousatý" etický hlavolam s kterým se trápili už staří Egypťané! A poněvadž si tehdy nevěděli rady, jeho rozuzlení mazaně vložili na bedra boha Anúpeva. Toto vzácné božstvo se šakalí hlavou pak vážilo skutky lidí, vykonané jimi za pozemského života a vězte, že předstoupil-li před ně boháč, neměl vůbec žádnou šanci a tvrdě si to v egyptském pekle odskákal. Jenže přísné tresty kupodivu dostávali i chuďasové, kteří na zemi pracovali do úmoru, poctivě dřeli a přitom dovolili, aby plody jejich práce připadly jiným. Anúpevovy váhy totiž neomylně dokázaly, že rovněž "neasertivní proletářové" rozmnožují bezpráví!!!... Vážně. Omyl tu byl zcela vyloučen, poněvadž na objektivitu posmrtného soudu dohlíželo dalších jedenačtyřicet bohyní a bohů, mezi nimi i bůh moudrosti Thovt. Řešením je družstevní socialismus, který dbá na sbližování maximální a minimální mzdy a tak odstraňuje boháče.


Reader´s Digest
Pro vaši lepší orientaci uvádíme (s předchozím linkem) tituly a autory zajímavých článků z nejrůznějších médií ze všech oblastí společenské problematiky mj. i těch, které se zabývají technickými, vojenskými, politickými a dalšími aspekty plynoucími z eventuálního umístění amerického radaru jako komponenty antiraketové základny v ČR, včetně jiných materiálů poukazujících na další zajímavé politické a jiné souvislosti


Souhrn všech článků v Britských listech s tématem protiraketové základnyVybírá a glosuje: František Stočes


Měsíčník NETSOCAN je necenzurované a otevřené periodikum, které chce sledovat závažné události společenského života a hodnotit jejich etické, humanistické a demokratické aspekty i z hlediska a zájmů občanů žijících z námezdní práce a pracujících v manuálních a dalších nekariérních profesích. Vydává klub ASD na Praze 2. Redakční rada: Aster Jiří, Durdis Josef, Stočes František (šéfredaktor), Štromajer Bohumil, Velát Jan. Adresa vydavatele: František Stočes, 120 00, Praha 2, Bělehradská 35, tlf. 222645538. E-mail: netsocan@volný.cz. Příspěvky, které nevyjadřují názor redakce, budou označeny buď zkratkou "pnnr", popřípadě "no comment". Bude-li to nutné z publicistických důvodů, redakce si vyhrazuje právo na zkrácení nebo úpravu příspěvků. Texty neprocházejí jazykovou úpravou a příspěvky nejsou honorovány. Každé číslo vzniká on line systémem v tom smyslu, že až do uzávěrky mohou být všechny materiály, výslovně označené jako nedokončené, upravovány, korigovány atp. Po datu uzávěrky se každé číslo stává historickým artefaktem a nemůže v něm být cokoli měněno. Uzávěrka tohoto čísla byla provedená 30. dubna ve 23:50 a redakce tímto děkuje autorům za hodnotné příspěvky do dubnového čísla. Pokud se velkoryse rozhodnete finančně přispět na činnost tohoto on-line měsíčníku či ASD, můžete tak laskavě učinit na konto č. 2235268270/0800.
NETSOCAN