NETSOCAN
Číslo 4 --DUBEN 2014 ---Ročník XIII.
Janukovič - Poté, co byla prolita krev na východní Ukrajině hrozí zemi občanská válka!

„Dnes byla prolita krev,“ řekl Janukovič novinářům s poukazem na události ve východním městě Slavjansku. „Teď se naše země nachází v úplně nové situaci – stojíme na pokraji občanské války. Kyjevská junta vydala zločinný rozkaz k použití ozbrojených sil a armády proti demonstrantům... Během mého působení v Kyjevě jsme proti radikálům nebo extrémistům takových metod nikdy nepoužili.“

Svůj díl zodpovědnosti za zavlečení země do vnitřní války nesou USA, které do situace brutálně zasahuje a vydávají pokyny k dalšímu postupu, řekl Janukovič.

Vypuzený prezident prohlásil, že Ukrajinu navštívil ředitel CIA John Brennan a po jeho setkání pučem dosazené Kyjevské úřady nařídily vojenskou operaci na východě země. Brennan „fakticky posvětil“ použití zbraní a tak vyprovokoval krveprolití, uvedl Janukovič. Informaci, že Brennan podniká tajnou návšrěvu do Kyjeva, sdělila s odvoláním na své zdroje zpravodajská agentura Interfax .

Za masívní zásah proti protestujícím s použitím svých ozbrojených sil, ponesou „noví vládci“ Ukrajiny plnou zodpovědnost, prohlásil svržený Janukovič a dodal, že uktajinský lid nikdy nepřijme „diktaturu“ a už vůbec ne „diktaturu nacionalistickou“. Bezpečnostní síly v zemi vyzval, aby neuposlechli „protiprávní rozkazy“ a vystříhali se střelby do „ukrajinského lidu“. „Nebylo by vám to nikdy odpuštěno,“ řekl Janukovič.

„Ukrajina v této chvíli neúprosně směřuje k bankrotu a chaosu,“ varoval rovněž Janukovič ve své řeči. A pučem odstraněný vůdce zdůraznil, že jedinou cestou, jak se vyhnout rozdělení země, je uspořádání referenda. „Teď je naléhavým problémem uspořádání referenda, která uchrání zemi před rozpadem,“ prohlásil Janukovič. Vysvětlil, že nejprve by mělo proběhnout teferendum, poté schválení nové ústavy a teprve po těchto krocích by měly následovat parlamentní volby.

V Rostově na Donu sídlící Janukovič odmítl uznat své svržení s tvrzením, že zůstává legitimním vůdcem Ukrajiny. Z Kyjeva uprchl v době největšího výbuchu násilí v postsovětské historii této země. Opozice na Majdanu okamžitě využila jeho nepřítomnosti v Kyjevě k ovládnutí parlamentu, který odhlasoval Janukovičovo zbavení prezidentské mocí a oznámil brzké vypsání voleb 25. kcětna.


Zdeoj: Ukraine on brink of civil war after blood was spilt in east – Yanukovich , Russia Roday 13. dubna. Překlad FRS.
František Stočes
14. dubna
NETSOCAN