NETSOCAN
Číslo 4 --DUBEN 2014 ---Ročník XIII.
Krize v OKD

Ostravskem hýbe kausa dolu Paskov. Majitelé dolu se rozhodli důl zavřít  - prý je prodělečný. A naše vláda hledá řešení. Špatné řešení, jak  jinak. Jinak to vlastně neumí nebo nechce.

OKD je soukromá společnost, kterou pan Bakala koupil velice výhodně. Z  informací, které jsou nyní k dispozici z médií, vyplývá, že tehdejší  ministr financí Sobotka z ČSSD pochybil a připravil Českou republiku o  miliardy korun... Za balík akcií získal stát 4,1 miliardy korun. Podle  závěrů auditorů mohla přitom tehdejší vláda dostat od soukromé firmy  Karbon Invest šestkrát víc. Zástupci Ernst & Young v roce 2005 ocenili  tržní hodnotu státního podílu v OKD na 24 miliard korun. Posudek, na  jehož základě stát prodával, byl natolik vadný, že s jeho autory je dnes  vedeno trestní stíhání. A Sobotkovo jednání prý už prošetřuje policie také.

Ještě v letech 2010 a 2011 firma vykázala zisk 6,3, respektive 6,1  miliardy korun. Původní kupní cenu dostal kupující zpátky na výplatě  dividend zpět hned v prvních dvou letech. Tak se u nás privatizuje.  Rakouská Erste bank koupila Českou spořitelnu za 10 miliard a hned první  rok vydělala 7 a půl miliardy. Za takovou privatizaci by měli naši  privatizátoři viset.

Návrh dotovat dnes OKD je pokračováním šíleného příběhu, kdy se pod  cenou prodá majetek státu soukromé firmě, aby pak stát ještě dotoval  hospodářské výsledky této firmy. Horníci přitom hrají v tomto příběhu  roli rukojmích.

Uzavření dolu by bylo velkým zásahem do hospodářství regionu. Práci by  ztratilo asi 2000 horníků. Stát proto uvažuje o dotaci cca 1,3 miliardy  pro majitele. Za to by mohl podnik pracovat ještě dva roky. To je  vynikající řešení. Plně v intencích našeho kapitalistického státu.

Proti nejsou ani komunisté. "Vláda musí především zvážit velkou  nezaměstnanost v regionu a pomoci najít řešení ve spolupráci s úřady  práce a dalšími státními institucemi působícími v Moravskoslezském  kraji." uvedl pro ParlamentníListy.cz předseda KSČM Vojtěch Filip.

Za dotaci bude příští dva roky důl ještě pracovat. Generální ředitel  bude dál pobírat svůj plat cca 700 tisíc měsíčně. Ředitelé odborů budou  dál dostávat svých půl milionu. Další manažeři budou dál dostávat  desítky tisíc měsíčně. Možná dokonce zbude něco i pro horníky. Ani  majitel nepřijde zkrátka - zisk z práce horníků mu půjde dál do jeho  kapes. A všichni budou spokojení.

Nikoho nenapadne, že by to mohlo být taky jinak. Proč cpát peníze  zlodějským darebákům. Jednoduchým výpočtem (1,3 miliardy korun děleno  2000 horníky a děleno 24 měsíci) by suma dostačovala na podporu ve výši  27 tisíc pro propuštěné horníky po dobu těch dvou let. Nebo taky 18 tisíc  po dobu tří let. Nebo 13 tisíc na 4 roky. Jenže to přece nejde. Kde by  hledali tak dobře placenou práci ti chudáci ředitelé a manažeři? Kde by  byl zisk pro pana majitele? Takhle to v kapitalismu nechodí.

Mluví se, že zavření dolu by mělo za následek ztrátu zaměstnání v  navazujících firmách. Ale to by nemělo vadit, horníci z Paskova  nepotřebují 27 tisíc, můžou se rozdělit.

Takže uvažovat o dalších alternativách nemá cenu. Je absolutně nemožné  dát důl do správy horníkům. To tak! Zavádět tady nějaký komunismus. Toho  jsme se zaplaťpánbůh zbavili.

Jediná správná alternativa je dát peníze panu majiteli - ten už si s  nimi ňák poradí.

A nám občanům zůstanou jen oči pro pláč.


Ing. Josef Vít
6. dubna
NETSOCAN