NETSOCAN
Číslo 4 -- DUBEN 2010 ---Ročník IX.
Brazílie před volbami


Ti v Mexiku, kteří věří v nezaměnitelnou magii čísel, nebo nevyhnutelnou pravidelnost v dějinách, očekávají Velkou mexickou revoluci a případně následnou intervenci v roce 2010. Desítka hraje v mexických dějinách podobnou roli jako osmička a desetileté a dvacetileté periody v dějinách českomoravskoslezských. Samet tu pravidelnost nezodpovědně narušil. Jenže desítka se na rozdíl od osmičky, vyskytuje pouze jednou za sto let.

Materiálu ke zhlédnutí této zcela nepravděpodobné události a také poněkud fantaskní vidiny „Americké války“ anebo přinejmenším „Mexico 2010 Segunda Revolución Mexicana“, která by měla ještě tohoto roku být počata, velmi bizarním průběhem téměř apokalyptické cesty, je na You Tube hojnost. Zatím nám proběhl úspěšný puč v Hondurasu, volby v několika zemích s různými výsledky, Hugo Chavez měl drobné výročí posledního pokusu o jeho svržení a Holandsko se „obávalo“, že tento univerzální padouch zaútočí na jeho zámořské území.

A v důležité Brazílii rušno. Demonstrace studentů, university, zaměstnanců veřejného sektoru, zatčení guvernéra Federálního distriktu, ve kterém se nachází hlavní město Brasília, několikerá brutalita policie, smlouva o vojenské spolupráci s USA, zasedání BRIC, oslava padesáti let hlavního města Brasília, rozhodnutí soudu o stavbě přehrady Bello Monte a tudíž i vystěhování původního obyvatelstva a destrukce přírody a přípravy na volební kampaň. Kandidáti byli už jmenováni a nevypadá to pro Brazílii nijak dobře, ať už vyhraje, kdokoliv z těch, jejichž zvolení se jeví nejpravděpodobnější.

Skutečná, zákonem určená volební kampaň začne až 5. července. Každý kandidát, i ten, který je zjevně bez šance, ale vyzývá politický osud a má právo promluvit v televizi, ale vymezený čas není stejný. Pro některé je komicky a absurdně krátký. Menší strany jsou tímto samozřejmě hned zpočátku automaticky znevýhodněny. Pokud některé znevýhodněné strany nemíní užívat zlevněné formy manipulace a poklesnout k demagogii a politickému kýči, jsou jejich šance závislé, kromě aktivity jednotlivců, především na situaci, chybách a nedostatečnosti těch zvýhodněných. Na čem závisí další možnosti přesvědčování a získávaní voličů jsou pochopitelně peníze a vlivy jistých druhů časopisů zaměřených na výrobu snů, filmové revue a módní šikovatelé jsou pro rozsáhlou skupinu voličů politicky nejvíce účinné. Právem se v „brazilštině“ slovo propaganda užívá jednak ve stejném smyslu jako v Česku, ale také ve smyslu reklama. Což je kromobyčejně výstižné.

Nutné nebo menší zlo?
Je, alespoň nyní, otázka před, kterou stojí budoucí voliči. Ještě se může hodně změnit, ale zatím to začíná připomínat volby v USA. Rozhodování se mezi dvěma hlavními kandidáty, nebo dát hlas některému z těch několika, kteří jsou bez šance a tím umožnit výhru tomu kandidátovi, kterého si přeji nejméně.

Naštěstí, že je zde na rozdíl od USA příma volba a vítěz musí obdržet více jak 50 % hlasů. Zpravidla v prvním kole nikdo tolik hlasů neobdrží a koná se kolo druhé mezi dvěma nejsilnějšími kandidáty. Letos není vyloučeno, že bude pouze jedno kolo.

Strany mimo trh
Všimněme si brazilských stran a organizací trockistických, poněvadž tyto představují zjevně, viditelně, nejaktivnější část zdejší organizované parlamentní levice, která se nenechala neutralizovat a integrovat do mírného pokroku v mezích zákona dohlížitelů Tržiště. Trockisté mají šancí méně, ale důvěřují v přesvědčivost alternativ, které předkládají, sílu argumentů a racionalitu vzdorující manipulaci. Ti jsou přesvědčeni, že problémy Brazílie jsou sice obrovské, ale možnosti řešení přístupné pochopení. Proto očekávají, že získají i ty, kteří jsou bez přímého ideologického zasažení a zcela postrádají třídní vědomí.

Trockismus je ovšem pojem značně široký a zdejší strany i organizace o tom přesvědčují. Trockistická strana a organizace tedy v tomto článku znamená, stranu či organizaci, která se k trockismu hlásí, odvolává se na něj, případně je členem některého mezinárodního trockistického sdružení. Velmi často je lze identifikovat podle toho, že ostatní označuje za nedostatečně trockistické, nebo trockismus jen předstírající. Největší jsou Pardido Socialismo e Liberdade, P-SOL, dále to je Partido Socialista dos Travalhadores Unificado – PSTU, která má velký počet mladých členů. Získává hojně a dosti pochopitelně stoupence, mezi studenty. Kandidátem PSTU je Zé Maria de Almeida.

Partido da Causa Operária, PCO, z původní Tend?ncia Trotskista do Brasil s aktivní organizací mládeže Aliançaa Juventude Revolucionária - AJR. PCO působila v rámci nyní vládní Lulovy strany PT. Je vstřícná vůči všem ostatním trockistickým a blízkým stranám a organizacím. Kandidátem strany PCO je Rui Costa Pimenta.

Strana Liberdade, Socialismo e Revoluç?o-LSR je brazilskou sekcí Výboru za dělnickou internacionálu. Vznikla v roce 2009 sloučením Socialismo Revolucionário-SR a Colectivo Liberdade Socialiste-CLS, působí v různých organizacích, v odborech, především v aktivní a důsledné CONLUTAS, Coordenaç?o Nacional de Lutas, která je rovněž blízká PSTU. Působí také jako tendence uvnitř strany Socialismus a svoboda P-SOL .

Dále to je Partido da Libertaç?o Proletária, která vznikla z Coletivos Gregório Bezerra, disidentů PCB-Komunistické strany Brazílie, která je nejstarší aktivní brazilskou stranou jejímž předsedou byl v letech 1992 až 1996 světoznámý architekt Oscar Ribeiro de Almeida Niemeyer Soares Filho, který je 102 let mlád. S PCB se tito disidenti neshodovali především v otázce podpory Luly, kterého odmítali. Splynuli se stranou PSTU a pozděj prohlásili jeho stranu za zrazující dělnickou třídu.

S politikou International Socialist Tendency vedenou britskou Socialist Workers Party - SWP Tonyho Cliffa se ztotožňuje trockistická organizace Revolutas. Tony Cliff je autorem, svého času v kruzích levice explosivní knihy “,Neither Washington nor Moscow : essays on revolutionary socialism” ve které označuje režimy v Sovětském svazu a satelitních státech zcela přesně za státní kapitalismus. To vedlo k nejen k tříbení levice, ale i samotného trockismu. Dnes je z vedení SWP nejznámější Alex Callinicos, autor několika vynikajících knih, kritik Antonia Negri a postmodernismu.

Další stranou trockistické orientace je Democracia Socialista, DS - část členů strany přešla do P-SOL, v DS jako součásti vládní Partido dos Trabalhadores zůstali ti, kteří usilují o změnu vedení i politiky PT směrem doleva.

Vývoj v Brazílii životně důležitý pro Venezuelu! Pokud jde o volby v Brazílii, nejde tedy jen o obyčejný politický rytmus. Na těchto volbách záleží více než obyčejně. Egon Bondy se nemýlil, Latinská Amerika je až na vzdálené další, poslední záloha západní kulturní tradice a zároveň klíčící začátek kultury zcela nové. A potencionálně i zcela nové společnosti.


Josef Mikovec, Brazílie
21. května 2010

NETSOCAN