NETSOCAN
Číslo 6 --ČERVEN 2008---Ročník VII.
Konec sociálního státu

ODS odmítá Evropskou unii. Nevím proč, vždyť EU je ideální společenství, které by jim mělo vyhovovat. Které by si mělo hýčkat. Zrovna teď nám EU s přispěním socialistických ministrů připravuje nelidské pracovní a životní podmínky - právě takové, jaké pro nás připravují politici ODS.

Evropská pravice schválila nové směrnice o pracovní době, podstatně horší než ty, co Evropský parlament už jednou odmítl. Španělský ministr práce řekl, že "to znamená návrat do 19. století". Směrnice totiž dovoluje, aby lidé pracovali až 60 hodin týdně.

To znamená porušení všech právních předpisů platných dodnes. Mezinárodní organizace práce přijala už v roce 1919 (!!) požadavky na 8 hodinovou pracovní dobu. Ani Evropská sociální charta něco takového nepřipouští. Ale to všechno musí pryč. Musí to jít pryč ve jménu flexibility pracovní síly a ve jménu vysokých zisků majitelů továren.

Ale to není všechno - i podmínky zavedení jsou takové, aby nikdo nemohl uniknout. Referenční dobou pro výpočet pracovní doby jsou tři měsíce. V praxi to znamená, že zaměstnavatel může požadovat, aby zaměstnanci v této lhůtě pracovali až 78 hodin týdně. Více totiž pracovat nesmí - brání tomu zatím povinná doba denního odpočinku v délce 11 hodin denně. To se však poddá - takové zákony musí být zrušeny.

Zatím na všechno musí zaměstnanec přistoupit dobrovolně. Podle tohoto zákona nesmí zaměstnanec podobnou dohodu podepsat v prvním měsíci trvání pracovního poměru. Jak lidumilné! U nás to znamená, že ji podepíše ve druhém měsíci jeho tříměsíční zkušební doby. A když nepodepíše - je všechno jasné. V Británii podepsalo takto "dobrovolně" 12 hodinové pracovní směny více než 5 milionů lidí!!! Vskutku svobodná volba. Stranou jde pracovní právo i ochrana zdraví pracujících. A nepomůžou tady ani odbory.

Tady je vidět, že někteří činitelé EU si berou svůj vzor v Číně. Tam lidé vyrábějí luxusní značkové zboží v týdenní 70 hodinové pracovní době za hodinovou mzdu 18 centů z dolaru (v eurech je to samozřejmě méně). To už skutečně není daleko od toho co popisoval Karel Marx ve svém Kapitálu. Čtrnáctihodinová pracovní doba, lidé budou spát na hadrech vedle strojů, protože se nevyplatí jít domů. U strojů budou spát celé rodiny. A děti začnou pracovat, jen jak se naučí trochu chodit. Pokud by tomu náhodou bránily nějaké hloupé zákony, není problém je změnit. Všechno jde změnit. Ať žije nová neoliberální společnost. Pravice se snaží v EU uzákonit neoliberalismus jako jediný povolený způsob života společnosti. Chtěla to udělat už v rámci Evropské ústavy a když to Francouzi a Holanďané odmítli hned v prvním kole, snaží to uzákonit pomocí Lisabonské smlouvy. To je také důvod, proč se vlády snaží schválit Lisabonskou smlouvu už bez referenda. Pravice ruku v ruce se socialisty se nevzdává. Nakonec nám to zařídí, ať chceme nebo nechceme. "Pokrok" musí být.

To je naše budoucnost, kterou už česká delegace ve složení Nečas, Julínek odsouhlasila. Bodejť by ne, vždyť to je plně v intencích jejich vlády. Vše pro bohaté, bídu pro plebs.

Před podobnými praktikami nás zatím chrání náš ještě komunistický zákoník práce. Ale teď už víme, proč ODS chce tento zákon změnit. Pokud by se jim to podařilo, byl by to první krok k novému nevolnictví - tentokrát v novém neoliberálním kabátě. Nevím, proč Irové odmítli Lisabonskou smlouvu, ale já bych jí odmítl právě proto, že se snaží uzákonit neoliberalismus jako jediný možný společenský systém.

Když sleduji tohle dění, tím víc si uvědomuji, jaké jsem měl to štěstí, že jsem svůj život prožil v socialismu. Nadávali jsme sice, stáli fronty na banány, ale ve tři hodiny jsme byli doma a celý den jsme měli před sebou. Mohli jsme jít do města, mohli jsme jít na procházku. V létě jsme se mohli jít vykoupat. Mohli jsme číst krásné knihy. Myslíte si, že dnes po dvanáctihodinové šichtě bude mít někdo sílu si něco přečíst? Myslíte si, že těch 5 milionů Britů si čte po večerech krásné knihy? Těžko. Maximálně jdou tak do hospody, aby se ožrali a zapomněli na ten svinský život a práci. Přesně tak, jako to dělali lidé v 19. století, o kterém mluvil španělský ministr práce. Návrat pracovních podmínek 19. století znamená i návrat životního stylu z té doby.

Je skutečně s podivem, kdo volí pravicové strany jako je ODS a proč. Teď nemluvím jen o ČR, ale o Evropě obecně. Jak mohou lidé volit strany, které jim připravují takové otrocké životní podmínky? To skutečně chtějí žít a pracovat jako Číňané? Chtějí pracovat 12 hodin denně za hrst rýže? Kdy lidé u nás a v Evropě pochopí, že tyhle politiky je nutno poslat tam, kam patří - na smetiště dějin.


Ing. Josef Vít
16. června 2008

NETSOCAN