NETSOCAN
Číslo 6 --ČERVEN 2008---Ročník VII.
Žádný Američan není chudý, všichni jsou předbohatí

Ve svém článku "Konec sociálního státu" jsem se ptal, jak je to možné, že lidé volí pravicové strany jako je ODS.

Odpověď na tuto otázku není těžká. Všechny politické strany slibují lidem šťastný život pod jejich vládou. Ale pravicové vlády jim slibují víc. Slibují jim, že v jejich systému se mohou stát milionáři. Tito obchodníci s deštěm slibují lidem, že když se budou starat jen o sebe, budou jednoho dne bohatí, moc bohatí. "Z čističe bot milionářem" to je heslo Ameriky už 200 let. Je to s podivem, ale lidé jim na to skáčí. Asi to souvisí s tím, že - jak řekl náš bývalý ministerský předseda Zeman - je ve společnosti 30% blbců.

Hekrdla v Právu jednou napsal, že pravicové strany volí bohatí nebo ti, co z vidiny bohatství zblbli. To je přesný postřeh, vystihující realitu. Každý chce být bohatý a mít se dobře. A tak hlupáci budou dřít 12 hodin denně za vidinu toho, že jednoho dne se stanou milionáři. Přitom zapomínají, že většina lidí musí dělat za nízkou mzdu, aby pár jedinců mělo miliony. Ale oni doufají, že oni to nebudou a když tak krátce. Lidé, kteří volí pravici, nikdy nepochopí, že lidé jsou nezrušitelně rozděleni na chudé a bohaté. Že jen peníze dělají peníze. A že výjimky jsou vzácné. Že na všechny se nedostane. Tito lidé vyměňují sen o bohatství za smutnou realitu. Až procitnou - pokud vůbec - bude pozdě.

Americký deník New York Times prováděl průzkum a dospěl k názoru, že u takových lidí triumfuje nad pudem sebezáchovy pocit naděje, že jednoho dne zbohatnou, tak se musejí chovat už nyní jako bohatí, nikoliv jako chudí lidé. Ve volbách lidé hlasují na základě svých aspirací. Výmluvný byl průzkum z roku 2000, který se ptal Američanů, zda patří do kategorie nejbohatšího 1% Američanů. 19 % Američanů odpovědělo, že ano a dalších 20 % konstatovalo, že očekávají, že jednoho dne do té kategorie budou patřit. Takže rázem se 39 % Američanů považuje za nesmírně bohaté anebo za - potenciálně - nesmírně bohaté. Nikdo z Američanů není ve skutečnosti chudý, většina Američanů jen "ještě není bohatá".

A to je filozofie, která prorůstá myšlení lidí na Západě jako mor. Je jim vštěpována médii a lidé podléhají myšlenkám, že jednoho dne najdou zlatý důl, nebo se stanou bohatými podnikateli. Média vytvářejí dojem naděje a nikdo nesmí dávat najevo, že kapitalismus je systém, kde jsou lidé tragicky a trvale rozděleni podle toho, kolik vydělávají.

ODS založila svoji politiku právě na takovém snu o bohatství. Byla to Klausova kupónová privatizace, která lidem vnukla myšlenku být bohatým akcionářem. Jenže i tady se projevily nemilosrdné zákony kapitalismu. Viktor Kožený ukázal lidem, kdo v kapitalismu může zbohatnout a na čí účet. Statisíce DIKů skončilo s prázdnýma rukama a jeden člověk se jim směje z Baham. To byla vysoká škola kapitalismu. A kapitalismus svoje lidi chrání. Proto se Viktor Kožený nikdy nedostane před český soud.

Přesto kupónová privatizace založila slávu ODS a zaručuje jí dodnes určitou část voličů. Lidé tehdy volili své sny a někteří ty sny volí dodnes. Nechtějí pochopit, že sny o bohatství se rozplynuly a zůstala jen pachuť špíny. Že v kapitalismu mohou zbohatnout jen lidé jako jsou Mrázek nebo Krejčíř. Obyčejný, slušný člověk nemá šanci. Pro obyčejné lidi mají jen dvanáctihodinové směny a nízké mzdy. Ale to jim nestačí. Proto připravují zdravotnickou reformu, což není nic jiného, než rozkradení nemocnic a zdravotních pojišťoven do rukou nových Kožených. Proto se chystají dát důchody lidí k dispozici lidem, jako jsou Krejčíř nebo Mrázek. Většina lidí, co volí ODS, se možná probudí, až budou chcípat na prahu nemocnic, jak se na to těšil už před volbami pan Bláha. Další se probudí, až zjistí, že jim jejich penzijní fondy vytunelovali a oni nebudou mít žádný příjem ve stáří. To však bude už pozdě. Kdyby si to lidé uvědomili, nikdy by nemohli volit pravici. Přesto ji volí - a proto - komu není rady, tomu není pomoci. Bojovat proti záměrům ODS se musí už dnes. Jenže je tady otázka, kdo bude bojovat a hájit zájmy obyčejných lidí. Dokud budou v politice lidé, jako jsou Pohanka, Melčák, Kalousek nebo Bursík, je boj předem ztracen. Nastal čas, aby do hry vstoupili noví lidé, lidé čestní a nezkorumpovatelní. Najdou se takoví lidé?


Ing. Josef Vít
16. června 2008

NETSOCAN