NETSOCAN
Číslo 6 -- ČERVEN 2012 --- Ročník XI.
OBSAH ČÍSLA
EDITORIAL

EDITORIAL
o Eurotitanik: dluhy kam se podíváš!
Dokumenty
o 90. Mezinárodní družstevní den MDS
18. Mezinárodní den družstev OSN

AKTUALITY
o Ztrácíme sílu? Rozhořčení Španělé mají alternativu
o FRS
o Piráti na internetu
o Ing. Josef Vít
GLOSY
o Proč se Obama a Putin tváří tak rozmrzele?
o František Stočes
ČLÁNKY
o Peníze a dluhy
o Ing. Josef Vít
ČSSD
o Splní ČSSD svou historickou misi?
o František Stočes
Družstevnictví
o Družstevnictví dostalo tvrdý úder, ale přežilo a rozvíjí se
o Video z družstevního workshopu
o Kapitalismus s lidskou tváří je nesmysl!
o Video z družstevního workshopu
o Rozvoj družstevního podnikání – naděje na lepší svět
o František Stočes
Zahraničí
o Írán: intervence proti Sýrii „bude poražena“
o frs
NETSOCAN MONITOR
o 90. Mezinárodní družstevní den MDS, 18. Mezinárodní den družstev OSN
o USA nedovolí Íránu uzavřít Hormuzský průliv
o Budou potrestáni britští mučitelé v tajných věznicích v Iráku?
o »Důchodová« transakce politika Klause
o Kauza Vlasty Parkanové není honem na čarodějnice
o Libanonský ministr vnitra: Z arabského jara profituje jen Izrael
o Kdo stojí za barbarským násilím v Hamá, musí být přísně potrestán
o Celá tahle krize je o jakémsi prapodivném nastavení mysli
o Reader´s Digest
o
o
o
o
Eurotitanik: dluhy kam se podíváš!

o Nechceme platit dluhy jiných, sděluje finská ministryně financí Jutta Urpilainenová a hrozí odchodem z eurozóny. Byť Finsko svou účast v eurozóně považuje za přínosnou, přesto začíná zvažovat všechny možné scénáře dalšího vývoje. Finsko nepřijme model evropské integrace, ve kterém by byly členské státy kolektivně zodpovědné za dluhy ostatních členů i za rizika s tím související. Vypadá to tak, že finská sociální demokratka, byť to nepřiznala otevřeně, není především spokojená s jistou řeckou liknavostí...
o Před nedávnými parlamentními volbami předchozí řecká vláda naznačila, že země by mohla být do konce července bez hotovostních rezerv. Zcela zadlužená země by dle dohodnutého záchranného úvěru měla už brzy dostat další část pomoci ve výši asi jedné miliardy eur (asi 25,5 miliardy Kč). S poskytnutím úvěru však souvisejí dohodnuté podmínky, bez jejichž plnění Řecko peníze nedostane.
o Řecký premiér Antonis Samaras potřebuje o dva roky odložit splácení dluhu a tak je vůči Mezinárodnímu měnovému fondu vskutku velkorysý: vyhlásil program liberalizaci a masívní privatizaci podniků a nemovitostí. Rozsah výprodeje státního majetku se dotkne všech struktur ekonomiky, včetně energetického průmyslu, námořní infrastruktury a železnic.
o K čemu takový výprodej Řecka poslouží? Údajně spolu se slibovanými ekonomickými reformami se skoncuje s dalšími oběťmi v podobě dalšího snižování životní úrovně obyvatel. Občané podle Samarase již "nemohou přicházet o své domovy, pokračovat v páchání sebevražd nebo ztrácet pocit bezpečí". Proč nebyly takové „skvělé“ reformy přijaty již dříve, zřejmě nemá smysl se ptát.
o Projde-li Samarasúv návrh parlamentem, vzniká otázka, co budou chtít konzervativní Nová demokracie (ND), socialistický PASOK a umírněná Demokratické levice (DIMAR) odstátňovat a privatizovat v eventuálním dalším kole. Možná poté MMF zatouží po laciné koupi krásných řeckých ostrovů. A až banky přes své prostředníky dostanou tyto ostrovy doslova za babku, vyrostou vedle nich věže na těžbu ropy a plynu. Pokud se k takové hanebnosti v podobě okradení řeckých občanů propůjčí řečtí socialisté, pak půjde o socialisty vskutku zvláštního ražení,
o Vypadá to, že zvláštního ražení by mohla být i zmíněná finská sociální demokratka Jutta Urpilainenová poněvadž před rokem ve finském rozhlase „odvážně“ navrhla „Odhaduje se, že řecký majetek má hodnotu zhruba 300 miliard eur. Řecko má dost nemovitostí, ostrovů a dalšího majetku,“ Takže Řecko bude za své půjčky ručit Řeckem
o "Lid potřebuje vědět pravdu, výhled, naději a odvahu. Tato vláda bude říkat pravdu a předvede svoje odhodlání. Řecko může uspět a my vybojujeme všechny bitvy, aby země byla vyvedena z krize," prohlásil také Samaras. Tento řecký spasitel si počíná buď jako šachista, který vidí pouze jeden tah dopředu, anebo jako bezskrupulózní zrádce.
o Problém je, že zadlužená je celá Evropa – což lze těžko považovat za náhodu – a řeckou cestou se brzy vydají Irové, Portugalci a Španělé. V ČR lze předpokládat, že pravicově rozpočtově zodpovědná vláda oslaví státní sekyru ve výši 2 bilionů korun. Skutečnost, že „rozpočtové zodpovědná“ vláda neumí či spíše nechce důsledně vybírat daně, toleruje „daňové ráje“ apod. signalizuje, že úmysly této vlády nevycházejí z intelektuálního deficitu, jako spíše z úmyslů kriminální povahy, které by Masaryk patrně nazval vlastizradou. Podmínky, mj. – 70 miliard pro církev, 300 miliard pro eurodlužníky a okleštění všech sociálních programů – pravice nastavila tak, že vyhraje-li příští volby socdem (a bude-li dle programu chtít zlepšit sociální situaci „lidí práce“, rodin s dětmi a důchodců), státní dluh poroste raketově. Zajímavé je, že poslanci ČSSD bez problémů odsouhlasili oněch budoucích 300 miliard pro eurodlužníky i přesto, že ČR není členem eurozóńy... Pro takové případy existuje rčení o Poturčencích horších Turků.
(Redakce)


oNETSOCAN MONITOR


90. Mezinárodní družstevní den MDS, 18. Mezinárodní den družstev OSN
Mezinárodní družstevní den MDS se slaví každoročně první sobotu v červenci, v letošním roce tedy 7. července. Cílem dne je zvýšit povědomí veřejnosti o družstvech, prezentovat úspěchy a hodnoty mezinárodní solidarity, ekonomickou efektivitu družstev, principy rovnosti a družstevní demokracie, jakož i myšlenku světového míru. Mezinárodní družstevní svaz slavil tento den poprvé v roce 1923, shodou okolností 7. července. V současné době probíhají v úzké součinnosti s OSN oslavy Mezinárodního roku družstev. OSN, celosvětová mezinárodní vládní organizace vyzývá vlády všech svých členských států k účasti na oslavách a k podpoře rozvoje družstevního hnutí. Družstva jsou klíčovou součástí budoucí cesty do ekonomiky 21. století. V posledních letech svět prokázal naléhavou potřebu více diverzifikované globální ekonomiky. Družstva mají dostatek sil přispět na cestě k této diverzifikaci. Zpráva MDS Global300 ukazuje, že 300 největších družstev na světě má roční obrat 1,6 bilionů USD, což odpovídá HDP mnoha velkých zemí. Družstva po celém světě poskytují více než 100 milionů pracovních míst a v Brazílii, Rusku, Indii a Africe je členem nějakého družstva asi 15% populace, což je o 4 % méně než těch, kteří jsou tam akcionáři. V Keni družstva přispívají 45% do HDP, zatímco na Novém Zélandu je jejich příspěvek do HDP kolem 22%. Ve Spojených státech 30 000 družstev zaměstnává dva miliony lidí, přičemž ta největší z nich se pravidelně objevují v žebříčku „Fortune 100 nejlepších pracovních míst“.Na evropském kontinentu je ve 160 000 družstvech nejrůznějšího typu sdruženo 120 milionů členů a evropská družstva se významnou měrou podílejí na řešení problematiky zaměstnaností v EU tím, že v rámci svého podnikání vytváření 5,4milionu pracovních míst. Družstevní Asociace ČR, střechová organizace českého družstevnictví, se plném rozsahu připojuje k poselství, které MDS k tomuto výročí publikoval a v rámci svých možností a kompetencí usiluje o rozvoj všech forem družstevního podnikání a o zlepšení podmínek pro působení družstev v ČR. V členských svazech DA ČR je sdruženo 1 249 družstev, která společně vytvářejí 48 752 pracovní místa a sdružují 722 205 členů.
USA nedovolí Íránu uzavřít Hormuzský průliv
USA nepřipustí, aby Írán uzavřel Hormuzský průliv odvetou za sankce týkající se vývozu íránské ropy do EU, prohlásila v úterý oficiální mluvčí Státního departamentu USA Victoria Nulandová, protože toto rozhodnutí porušuje mezinárodní zákony: průliv patří k mezinárodním vodám. V oblasti Perského zálivu se nyní nacházejí dva americké útočné námořní útvary včetně dvou atomových letadlových lodí, na každé z nichž je dislokováno 48 bitevních letounů, a také 2 raketové křižníky, torpédoborce a 2 útočné atomové ponorky. Každá skupina lodí disponuje 100 křižujícími raketami o dostřelu 1,6 tisíc km. Kromě toho se nachází v tomto regionu expediční útočná skupina a několik lodí, které se účastní operací proti pirátům. Nedávno byl do oblasti Perského zálivu poslán torpédoborec protiraketové obrany schopný sestřelovat balistické rakety. ( Hlas Ruska , 4. července).

Náčelník generálního štábu ozbrojených sil Islámské republiky Seyed Hassan Firuzabadí prohlásil, že Írán přehradí Hormuzský průliv pouze v tom případě, že mu bude hrozit vážné nebezpečí. Problém je v tom, že mu to vážné nebezpečí, vzhledem k dislokaci palebné a úderné síly amerického loďstva, hrozí již teď. Situace kolem Íránu prokazuje vážné selhání této civilizace. Írán, který se připojil ke smlouvě o nešíření jaderných zbraní je terčem kritiky a sankcí, ačkoli není prokázáno, že jaderné zbraně vyvíjí. Na druhé straně zůstávají mimo jakoukoliv kritiku, o sankcích nemluvě, země, které se ke smlouvě nepřipojily.Budou potrestáni britští mučitelé v tajných věznicích v Iráku? Nový zákon řekne – Ne!
Tvrzení, že britští vojáci v síti nelegálních tajných vězení v okupovaném Iráku mučili vězně, přinesl britský list Mail on Sunday. Vláda však údajně hodlá detaily o těchto zvěrstvech dát pod pokličku. V roce 2003 byly údajně tucty vysvlečených mužů s kápěmi na hlavách bity v tajných táborech po celém Iráku. Jeden nevinný civilista údajně zemřel na palubě britské helikoptéry a skupina dalších 63 osob je stále považována za nezvěstné poté, co byly vzati do další tajné věznice umístěné v jedné ropné čerpací stanici.. Toto šokující odhalení je horší o skutečnost, že tyto události, budou li prokázány, byly jasným porušením mezinárodního práva, byly zjevně posvěceny špičkovými právníky na britském ministerstvu obrany a utajovány před vojenskými právními zástupci působícími v Iráku... Vrchní vojenský zástupce britské armády v Iráku v době irácké invaze roku 2003, podplukovník Nicholas Mercer řekl, že to, co se dělo v síti tajných věznic odpovídalo válečným zločinům. Mercer uvedl, k jeho práci patřil monitoring podmínek v detenčních táborech a zacházení se zajatci zajatými britskou armádou. Ale o síti tajných věznic neměl ani potuchy. „Tato vězeňská zařízení fungovala zcela mimo normálního systému velení,“ uvedl Mercer, který od té doby odešel z armády...Přestože lidé jako Mercer začínají vypovídat, pravda patrně nebude nikdy odhalena a zodpovědní lidé uniknou spravedlnosti a to kvůli zákonu o justici a bezpečnosti. Zákon, který byl minulý týden předložen do parlamentu dá vládě větší moc, aby nevydala citlivé důkazní informace civilním soudům. Pokud tento zákon bude schválen, budou pohřbeny detaily tohoto potenciálně výbušného skandálu. Teď je jasné, že projde-li návrh zákona o justici a bezpečnosti, pravda patrně nikdy nevyjde najevo. ( Punishment for UK's secret Iraqi prison torturers? New bill says no! , 25. června).

Nejpochmurnějším na celé kauze v podobě agrese proti Iráku, páchání masových válečných zločinů i zločinů proti lidskosti je, že se to vše dělo mj. pod velením a bedlivým dohledem britských sociálních demokratů. Skutečnost, že válečného zločince Blaira kryjí pravicoví politikové jen dokresluje že britská LP ztratila smysl nejen pro socialismus, ale dokonce i pro humanismus.»Důchodová« transakce politika Klause
Chápu, že peníze na důchody, když českému státu už téměř nic nepatří, se shánějí špatně. Ty, které byly naspořeny miliony občanů za období před rokem 1993, už nejsou... Tehdy totiž jistý odpovědný politik, jehož jméno je Klaus, prosadil na vládě převod přibližně tří set třiceti miliard tehdejších korun z důchodového účtu do státního rozpočtu. Tím pokryl tehdejší problémy. Důchodový účet byl prostě zrušen. I proto bylo možné oddlužovat banky, aby se obratem ruky prodaly zahraničním společnostem, bylo možné dělat mnohé finanční transakce, které peníze převedly na soukromé účty. Leckdo tehdy – i na úkor zmíněných důchodců – pohádkově zbohatl. Jen důchodci to nebyli. (Haló noviny, 19. června).

Autor Otakar ZMÍTKO pak dodává že tyto ukradené peníze by se měly postupně vrátit zpět. JJsou-li peníze na tzv. církevní restituce, na zlaté padáky neschopným manažerům, na podivné transakce jako je nákup letadel Casa, měly by být i pro důchodce."Kauza Vlasty Parkanové není honem na čarodějnice
Podle precedentního usnesení Nejvyššího soudu by měla exministryně obrany ve své exekutivní pozici nést trestněprávní odpovědnost... Současná místopředsedkyně Poslanecké sněmovny Vlasta Parkanová nepochybně není žádnou hlavou zločinecké organizace, ale politickou oběť z ní opravdu dělat nelze. Dobrovolně zastávala exekutivní pozici, která s sebou nese – jak doložíme z usnesení Nejvyššího soudu – i trestněprávní odpovědnost... Nelze přejít mimořádně emocionální, o to však nešikovnější reakce některých politiků. Pěkně se odkopal ministr financí a první místopředseda TOP 09 Miroslav Kalousek. Ten nejprve procesní krok orgánů činných v trestním řízení bez jakéhokoli důkazu označil za policejní zvůli. Premiér Petr Nečas... „Musím říct jasnou a tvrdou tezi: o tom, kdo bude ve vládě, nebude cestou žádostí o vydání rozhodovat parta policejních plukovníků nebo podplukovníků, to by asi nebyl ten správný soud,“ řekl Nečas doslova. Premiér, jenž uráží vlastní exekutivu, by opravdu měl odstoupit... Navíc je zcela mimo, protože podle Ústavy existuje rovnost před zákonem. Členství ve vládě, pokusme se to premiérovi naposledy vysvětlit, není parametrem trestního řízení. Nemá s ním nic společného. Je-li někdo poslancem, musí na to brát trestněprávní orgány ohled. V případě člena vlády tomu tak není. Je-li někdo členem vlády, je to jeho soukromá věc... Jinak hezky česky a stručně řečeno. Kdo má tolik ambicí a sebedůvěry, že přijme nějakou funkci, musí se starat, zda na to má a rozumí-li všem požadavkům a povinnostem, jež jsou na něho kladené. Může to být odborník, nebo manažer. První problematice rozumí, druhý je zase honěný v tom zjistit, o co jde, a najít si lidi, kteří tomu budou rozumět místo něho... Proto by tento rozsudek měl být varováním a vydání a případné potrestání Vlasty Parkanové velkým mementem pro všechny, kteří chtějí moc bez odpovědnosti. Jinak se asi naše společnost z mrtvého bodu nepohne! ( ČESKÁ POZICE,CZ , 16. června).

Autor Jan Schneider připomíná kauzu starostky Městské části Brno-střed, která neobvykle výhodně a v rozporu s patřičnými předpisy pronajala jisté společnosti nemovitosti patřící městu. „Nejvyšší státní zástupce ...vyšel z předpokladu, který je svou logikou osvěžující. Obviněná dobrovolně přijala funkci starostky městské části statutárního města, tedy honorované politické funkce. Přitom bylo na jejím uvážení, do jaké míry splňuje kvalifikační předpoklady pro řádný výkon funkce statutárního orgánu veřejnoprávní osoby. ...dále konstatoval, že samozřejmým a presumovaným předpokladem výkonu této funkce je znalost příslušných zákonů a navazujících předpisů. Pokud příslušná osoba v řídícím postavení není schopná sama posoudit řádnost dalšího postupu stran určitého úkonu, měla by být schopná rozpoznat, že je nutná odborná pomoc speciálně kvalifikovaného subjektu a měla by si případně takovou pomoc zajistit. ... je proto na jednání obviněné nutné aplikovat běžné požadavky jako v případě jiných podobných jednání fyzických osob jménem osob právnických ve smyslu ustálené soudní praxe.“Libanonský ministr vnitra: Z arabského jara profituje jen Izrael
The Arab Spring has borne no fruit for any of the affected countries, so the ongoing process should rather be called the Israeli Spring, since no country now poses a threat to Israel, Lebanese Interior Minister Marwan Charbel told RT. External forces seek to divide and weaken all the countries surrounding Israel in order to ensure that state’s security, he said to RT in an exclusive interview. „I really think what we see today is an Israeli Spring. Who will pose a threat to Israel now? Palestinians die every day, and no one protests. Before, even if one Palestinian was killed, there was an outrage. Today, three Palestinians get killed, or ten, or twenty – and nobody says anything. There is not even talk about differences within the Palestinian movement.“ (Arab Spring benefited only Israel - Lebanese Interior Minister, Russia today , 7. června).

Arabské jaro nepřineslo prospěch ani jedné z postižených zemí, takže probíhající procesy by měly být nazvané spíše jako Izaelské jaro, poněvadž žádná ze zasažených zemí nyní pro Izrael nepředstavuje hrozbu. Vnější síly usilují o rozdělení a oslabení všech zemí, obklopujících Izrael, aby zajistily bezpečnost tohoto státu, řekl libanonský ministr vnitra v exkluzívním interview pro server Russia today: „Opravdu si myslím, že to, co dnes vidíme je Izraelské jaro. Kdo nyní pohrozí Izraeli? Palestinci umírají každým dnem a nikdo neprotestuje. Předtím vzniklo rozhořčení když byl zabit dokonce i jediný Palestinec. Dnes jsou zabiti tři Palestinci, nebo deset či dvacet – a nikdo nic neříká. Dokonce se ani nemluví ani o rozdílech uvnitř palestinského hnutí.“ (Překlad: frs).Kdo stojí za barbarským násilím v Hamá, musí být přísně potrestán
Russia condemns "barbaric" acts of violence near the city of Hama. Individuals who masterminded and committed these crimes must be tracked down and severely punished, states Russian Foreign Ministry. ­There are certain forces which do not hesitate in organizing the most cruel and villainous provocations to disrupt Kofi Annan’s peace plan for the country, said Foreign Ministry spokesperson Aleksandr Lukashevich. In response to the Hama tragedy, consolidation of international effort is vital to back up the Annan plan, he stressed. All external parties involved in solving the Syrian conflict must use their influence to put pressure on armed opposition groups, Lukashevich said. "We only have one Annan plan that was approved by the UN and the entire international community. There is no second plan," Lukashevich concluded. (Those behind Hama ‘barbaric violence’ must be severely punished Russia today , 7. června).

Rusko odsuzuje barbarské násilné činy poblíž města Hama. Persony, které zorganizovaly a spáchaly tyto zločiny musí být vypátrány a přísně potrestány, prohlásil ruský ministr zahraničních věcí. Existují jisté síly, které neváhají řídit nejkrutější a nejzvrhlejší provokace, aby narušily mírový plán Kofiho Annána pro Sýrii, řekl mluvčí MZV Alexandr Lukaševič a zdůraznil, že zásadní reakcí na tragédii v Hamá musí být upevnění mezinárodního úsilí na podporu Annánova plánu. Všechny vnější strany zúčastněné na řešení syrského konfliktu musí použít svůj vliv k nátlaku na opoziční ozbrojené síly, řekl Lukaševič. „Máme pouze jediný Annánův plán, který byl schválen OSN a celou mezinárodní komunitou. Neexistuje druhý plán,“ uzavřel Lukaševič. (Překlad: frs).Celá tahle krize je o jakémsi prapodivném nastavení mysli
Už se nevydělává na invenci a pokroku, nýbrž na státní zlodějině... Nejprve se půjčují peníze přes hypotéky a státní dluhopisy (Řecko) těm, kdo je nikdy nebudou moci splatit, pak se to balí do „toxických aktiv“, kde podívání se dovnitř, co se vlastně v takovém balíčku kupuje, může zruinovat banky jako domečky z karet. Celá tahle krize je o jakémsi prapodivném nastavení mysli. Nejprve se půjčují peníze přes hypotéky a státní dluhopisy (Řecko) těm, kdo je nikdy nebudou moci splatit, pak se to balí do „toxických aktiv“, kde podívání se dovnitř, co se vlastně v takovém balíčku kupuje, může zruinovat banky jako domečky z karet. Potom se půjčuje Řecku ze západních veřejných peněz za nátlaku na drakonické šetření a téměř zničení celé země, aby se ty peníze přesunuly zpět z Řecka do kapes západních bank. A celý tento kolotoč nepřinese ani jednu inovaci, pokrok, žádný zdravý byznys. A řešení? Řešení má být stejně neinvenční jako to, co nás do celé situace dostalo, totiž půjčování těm, kdo nebudou moci dluh splatit a půjčené peníze nevyužijí produktivně. Investice nejdou do nového rozvoje technologií, do vzdělání a zdravého byznysu, nýbrž do hypoték a dluhopisů těch, kdo nebudou schopni peníze vrátit. Což se „řeší“ tím, že se „škrtá“, tedy berou se peníze ze vzdělání, sociální soudržnosti států, rozvoje společnosti, zdravých investic a dávají se těm věřitelům, kteří investovali do něčeho, o čem od počátku bylo jasné, že se jim peníze nikdy nemůže vrátit zpět. Proto mají věřitelé asi tak velkou důvěru ve škrty: vyhodí peníze oknem a vláda jim je „vrátí“ ožebračením vlastního obyvatelstva a potlačením hospodářského i sociálního růstu země, které vládne. (Britské listy, 3. června).

Není vyloučeno, že celá krize byla úmyslně spuštěna v USA a potom importována do Evropy. Prezident Evropské komise José Manuel Barroso to částečně potvrdil na summitu G20 v Mexiku slovy: „Tato krize nevznikla v Evropě..., tato krize vznikla v Severní Americe a, jak to mám říct, neortodoxní praktiky určitých částí finančního trhu kontaminovaly náš finanční sektor." Viz článek Barroso obvinil americké banky, že vytvořily evropskou krizi, , popř. G20 summit: Barroso blames eurozone crisis on US banks .


Reader´s Digest
Pro vaši lepší orientaci uvádíme (s předchozím linkem) tituly a autory zajímavých článků z nejrůznějších médií ze všech oblastí společenské problematiky mj. i těch, které se zabývají technickými, vojenskými, politickými a dalšími aspekty plynoucími z eventuálního umístění amerického radaru jako komponenty antiraketové základny v ČR, včetně jiných materiálů poukazujících na další zajímavé politické a jiné souvislosti


Souhrn všech článků v Britských listech s tématem protiraketové základnyVybírá a glosuje: František Stočes


Měsíčník NETSOCAN je necenzurované a otevřené periodikum, které chce sledovat závažné události společenského života a hodnotit jejich etické, humanistické a demokratické aspekty i z hlediska a zájmů občanů žijících z námezdní práce a pracujících v manuálních a dalších nekariérních profesích. Vydává klub ASD na Praze 2. Redakční rada: Aster Jiří, Durdis Josef, Stočes František (šéfredaktor), Štromajer Bohumil, Velát Jan. Adresa vydavatele: František Stočes, 120 00, Praha 2, Bělehradská 35, tlf. 222645538. E-mail: netsocan@volný.cz. Příspěvky, které nevyjadřují názor redakce, budou označeny buď zkratkou "pnnr", popřípadě "no comment". Bude-li to nutné z publicistických důvodů, redakce si vyhrazuje právo na zkrácení nebo úpravu příspěvků. Texty neprocházejí jazykovou úpravou a příspěvky nejsou honorovány. Každé číslo vzniká on line systémem v tom smyslu, že až do uzávěrky mohou být všechny materiály, výslovně označené jako nedokončené, upravovány, korigovány atp. Po datu uzávěrky se každé číslo stává historickým artefaktem a nemůže v něm být cokoli měněno. Uzávěrka tohoto čísla byla provedená 7. července ve 21:10 a redakce tímto děkuje autorům za hodnotné příspěvky do červnového čísla. Pokud se velkoryse rozhodnete finančně přispět na činnost tohoto on-line měsíčníku či ASD, můžete tak laskavě učinit na konto č. 2235268270/0800.
NETSOCAN