NETSOCAN
Číslo 6 --ČERVEN 2012 ---Ročník XI.
Proč se Obama a Putin tváří tak rozmrzele?

Fotografie jejich kuloárového rozhovoru, uveřejněná na první stránce New York Time dokazuje, že si určitě neskládali komplimenty. Obamův nový pokus restartovat vzájemné vztahy mezi oběma velmocemi selhal zřejmě kvůli Sýrii. Stalo se tak na červnovém summitu G-20 v mexickém Los Cabos, kde se Obama a Putin po třech letech opět sešli.

Zásadní neshoda obou lídrů nad úlohou prezidenta Bashira Assada při řešení situace v Sýrii byla poslední kapkou pro politiku, která skomírala od samého počátku. Dlouhá řada „amerických problémů“ vedoucí od lidských práv, přes Írán až po teritoriální integritu postsovětských republik, k nimž se Rusko staví z hlediska svých vlastních zájmů, způsobuje migrénu americkým politikům a jejich spojencům. Obamův dosavadní postup je jestřáby chápán jako jeho ústupek aktivnějšímu Rusku.

Rusko v Radě bezpečnosti dvakrát vetovalo pokusy o jednostranné odsouzení Assádovy vlády a má jiný názor na pravděpodobné pachatele chladnokrevného masakru v Houle s tím, že na vraždách nevinných lidí mají podíl obě strany, zatímco USA obviňují pouze pro-Assádovy milice. Za Obamův ústupek je rovněž považován jeho návrh na „jemenské“ řešení syrské krize, kde byl dojednán odchod Ali Abdullah Saleha z funkce, což Lavrov označil za neprůchodné mj. i proto, že Assád jednoduše neodstoupí. O tom, že syrské občany v tamější občanské válce terorizují bojůvky zahraničních žoldnéřů včetně libyjských, Západ trapně mlčí.

Rusko po farizejském pojetí „bezletové zóny“ v podání Camerona a Sarkozyho, které umožnilo hrstce domácích rebelů ve spojení s Al-Kajdou svrhnout a zavraždit libyjského prezidenta a uvrhlo zemi i její občany do chaosu a strašlivého utrpení, Západu plným právem nedůvěřuje a patrně Assádovi poskytne zbraně potřebné pro eventuální obranu, mj. bitevní vrtulníky i stíhačky včetně prostředků protiletadlové obrany.

Jestřábi, kteří americké svobodě nasadili svěrací kazajku zvanou Patriot-Act, Obamovi vyčítají nedůraznou podporu „ruským disidentům“, kteří za peníze západních magnátů usilují o další „barevnou revoluci“ nejlépe zakončenou občanskou válkou a odtržením Sibiře od Ruska. Obamovi se doknce vyčítá, proč tuto bohulibou činnost nefinancuje rovnou americká vláda. Na druhé straně Putin, kterému osud Ceauceska a Kaddáfího poskytuje barvité představy i jeho eventuální perspektivy, musí řešit specifický problém - jak odlišit aktivisty „Páté kolony“ od jejich užitečných idiotů.

Americký velvyslanec Michael McFaul si zase stěžuje na ruský anti-amerikanismus. To může být ale důsledkem toho, že se vyskytuje mezi normálními Rusy; mohl zavítat i k těm abnormálním, například k punkerským holkám ze skupiny Pussy Riot, které by jeho zkormoucenou mysl určitě oblažily zpěvem své písně s lyrickým názvem Putin pochcal sám sebe .

Nelze ale vyloučit, že se tak i stalo, a že do něho děvčata vlila tolik revolučního nadšení, že jej kdosi v ruské televizi obvinil z podněcování další revoluce v Rusku. Prokremelská mládež v něm zase vidí pederasta a jeho manželka údajně dostává výhružné dopisy. To vše prý je důsledkem toho, že nynější kremelské vedení myslí jako kdysi, když vládla KGB.

Ve zmíněném článku s názvem Putin dostal USA přesně tam kam chtěl jsou Rusové ještě obviňováni z vychytralosti, že mj. zorganizovali mezinárodní tlak na Írán, aby odstoupil od svého jaderného programu, čímž prý převzali iniciativu, ale od Íránu údajně chytře požadují minimální ústupky. To vše patrně proto, aby napětí nepolevilo a v důsledku toho neklesla cena ropy, jejímž je Rusko exportérem. Autor si také stěžuje, že Rusové rafinovaně poskytli USA možnost dopravovat vojenský materiál do Afgánistánu přes Rusko (poté, co jim to Pákistán odepřel). A ke všemu Rusové sdělili, že – pokud bude vybudována protiraketová obrana, která by znemožnila ruský odvetný úder v případě prvního úderu ze strany USA – tak si vyhrazují právo preventivního úderu na zařízení protiraketové obrany.

To vše prý je dílem Obamovy vyjednávací slabosti. Takže vlastně není jisté, z čeho byl Obama tak rozmrzelý. Zda z Putina, který se chová jako představitel suverénní velmoci, nebo z vlastních jestřábů, jejichž škálu možností, jak odstranit nepohodlného amerického prezidenta by nejlépe popsali John a Robert. Kennedyové popřípadě Richard Nixon.


František Stočes
2. července

NETSOCAN