NETSOCAN
Číslo 6 --ČERVEN 2012 ---Ročník XI.
Írán: intervence proti Sýrii „bude poražena“

Írán je připraven zahájit odpor proti eventuálnímu vnějšímu útoku na Sýrii, sdělili dva vysocí generálové Islámské republiky. Jejich prohlášení reagovala na pokračující a stále se zvyšující míru násilí ve válkou rozpolcené Sýrii

Náš odpor a pomoc Assádovi zajistí, že agresor konflikt nepřežije, sdělil vysoký velitel Revolučních gard, brigádní generál Massoud Jazaeri, v rozhovoru pro Mashregh, médium provozované Revolučními gardami.

„Konflikt v Sýrii zaplaví celý region a jeho hlavní obětí budou syrští obyvatelé.“ řekl Jazaeri a rovněž poznamenal: „Naše obranná palba zasáhne sionistický režim a zájmy nepřátel Sýrie. Porážka nepřítele v této fázi vývoje bude obrovskou událostí a Bůh dopustí, že budeme jejími svědky,“ dodal Jazaeri

­Mashragh již dříve informoval, že íránské ozbrojené síly utvořily společný štáb válečného odporu, zahrnující vysoké vojenské činitele Íránu, Sýrie a Hezbolláhu, který ovládá části Libanonu.

Brigádní generál Mohammed Reza Naqdi, velitel íránských milicí Basij, na kterého americké ministerstvo financí uvalilo sankce kvůli údajnému porušování lidských práv, řekl, že Teherán nebude tolerovat zahraniční zasahování s cílem svrhnout prezidenta Bashara al-Assada. a dále tvrdil, že USA zvažují zásah proti Sýrii aby chránily Izrael.

„Po vypuzení Američanů z Iráku a narušení jejich defenzívního postoje při ochraně sionistického režimu, USA, aby bránily režim okupující Quds (Jeruzalém) sledují v Sýrii nový scénář. Ale budou poraženi,“ řekl Naqdi.

Dále zdůraznil, že jakýkoliv útok proti Sýrii či Íránu bude mít negativní následky pro Izrael a prohlásil: „Dnes je všechen lid v regionu připraven tento zhoubný nádor odstranit a reakcí na jakoukoli agresi bude osvobození Jeruzaléma.“

Tato prohlášení přišla v době, kdy se násilí v Sýrii stupňuje a dostává se mimo kontrolu. Masakry civilistů, z nich mnohé byly ženy a děti se stali běžnými. Jak dokazuje poslední krveprolití v provincii Hama. Masová jatkách ve kterých bylo zabito celkem 78 lidí se udála jen den předtím, kdy generální tajemník OSN Ban Ki-moon a vyslanec OSN a Ligy arabských států Kofi Annan referovali před Valným shromážděním a Radou bezpečnosti OSN o situaci v Sýrii s tím, že prý Assád ztratil veškerou legitimitu .

OSN převážně obviňuje syrskou vládu a žádá všechny strany, aby dodržovaly šestibodový mírový program Koffiho Annána. USA, VB, Francie a další se kvapně pokoušeli o přijetí souhlasu pro drastičtější opatření proti prezidentovi Assádovi. Rusko a Čína naléhaly, aby se při ukazování na pachatele postupovalo obezřetněji s tím, že vinny jsou obě strany.

Írán je pevným spojencem Assádovy vlády. Někteří analytikové se domnívají, že probíhající syrský konflikt má hluboké kořeny ve víře. Assád a vládnoucí elita jsou převážně členy alávitské skupiny, která je odnoží šíitského islámu a analytikové tvrdí, že vlády, ovládané šíiity, jako je v Íránu a v Sýrii jsou protivníci sunnitských zemí a skupin, včetně syrské opozice, Saudské Arábie a Kataru. Západ tradičně spoléhal na sunnitskou stranu, třebaže to nebylo pravidlem.


Zdroj: Iran: Syrian intervention 'will be defeated' Russia today , 9. června; překlad FRS.

frs
23. června.

NETSOCAN