NETSOCAN
Číslo 7-8 --ČERVENEC - SRPEN 2008---Ročník VII.
Mají polské antirakety ničit ruské satelity?

...je možné, že to víte již delší dobu, nicméně dnes jsem v holandských novinách našel pro mne objevné vysvětlení, proč Američané chtějí mít rakety a radar právě v nynější lokalitě. Následuje můj stručný překlad článku:

Zdůvodnění, že antiraketový stit má bránit ČR před raketovým utokem z Íránu nebo ze Severni Koreje, je absurdni. Například proti raketám z Íranu by takový štit musel být umístěn v Turecku, Řecku nebo Izraeli, a nikoli v Polsku. (...)

Pro USA je důležité něco jineho. Američané totiž disponují technologií, která jim umožňuje sestřelovat satelity umístěné ve vesmíru a největší vojenský význam mají dnes geostacionární družice. Byla to přece americká armáda, kdo vyvinul systém GPS. Americké křižníky jsou vyzbrojeny raketovým systémem "Aegis", se kterým vloni zničili zastaralou špionážní družici USA 193.

Ale poněvadž jsou tyto družice geostacionární, tak existuje místo na zeměkouli, na které se tyto křižníky nedostanou a tudíž nemohou zničit tamější (konkrétně ruské) družice: tou lokalitou je euro-asijský kontinent. Zde je hluché misto a USA chtějí svůj protiraketový štít umístit v Polsku a Cesku proto, aby toto hluché místo zmizelo.

Není tedy divu, že Rusko protestuje...


Herbert van Lynden
9. července 2008

(Redakční úprava FRS, 22. července)

NETSOCAN